Şimdi Ara

Mühendisler ne iş yapar??[ÖSS öncesi tavsiye]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
139
Cevap
1
Favori
19.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • türkiyede mühendisler teknik konulardan anlamazlar, hem anlamasını isteyen bir işveren yoktur, hemde anlamalarına gerek yoktur.
    peki napar o kadar mühendis?:
    çavuşluk.
    patron tabur komutanı, müdürler subay ve astsubay, işçiler er, sende çavuş.
    bekçilik, bakıcılık, gözcülük, çobanlık, çavuşluk, iş takipçiliği... adını sen koy..
    her türlü ayak işleri...
    excelde işçilerin izin durumlarını tablolar ile düzenler, word ile değişen servis güzergahını yazar, outlook ile tüm bu yaptıklarını müdürlere mail atarsın.
    ha birde paint var..onunlada sahte evrak düzenlersin....!!!(hokus pokus)
    peki kimdir mühendislik işlerini yapan?
    gavur dediğimiz yabancılar.onlar tasarlar, hesaplar, oto sanayide çalışan çırağın bile anlayabileceği projeyi önüne koyar.
    sen, işlerin projeye uygun gidip gitmediği kontrol eder, teslim tarihine kadar ürünü çıkartmaya çalışırsın.yeri gelir ortaokul mezunu tornacıya yalvarırsın, yeri gelir parasız parça tedarik edersin, yeri gelir sahte belge ile uygundur raporu alırsın, yeri gelir yurtdışından gelecek parça gümrükte takılmasın diye rüşvet verirsin.... tüm bu ayak işlerini mühendis yapar..
    kesinlikle ve kesinlikle ürün istenenden uzaktır ve zamanında bitirilemez. müşteriye taklalar atarak yalanı sen söyler, yıkama yağlama pasta cilayı sen çekersin..
    tüm bunların yanında müdüründen herkesin içinde küfür boyutunda hakaret işitir, maaş çekmek için bankamatiğe gittiğinde, işi telefonlara bakmak olan santral görevlisinden 1,5 kat fazla para aldığını acı içinde görürsün.
    itiraz ve istekler red edilir..firma bir yardım kuruluşu değildir.para kazanmalıdır..hep daha çok para...mevcut durumda senden maksimum gelir elde etmelidir ki çok çok para kazansın..7 gün 24 saat fabrikada kalıp çalışsan kimse sen napıyorsun demez..ama sabah 10 dakika geç kalsan hemen sorguya çekilirsin...ayrıca kapıda işsiz onlarca mühendis beklemektedir.istifa etsen bile yerine adam bulmaları, halı sahadaki maça adam bulmaktan kısa sürer...sürekli bununla tehdit edilirsin..toplantıların bitiş konuşması tamamen tehditlerle doludur...
    tüm bu olanlardan sonra saat 20:00 de eve gelir düşünürsün.bu şekilde 30 yıl çalışsam bir ev satın alabilir miyim diye??sonuç olumsuz...
    maaşım bu değilde şu olsa, burda değilde şurda yaşasam hayalleri içinde uyur kalırsın..
    kendini, sabah saat 06:00 da yoğun kar yağışı altında külüstür bir servisi beklerken bulursun..
    kısaca, bir mühendis olarak tavsiyem, eğer türkiyede yaşayacaksanız ve rahat içinde yaşamak istiyorsanız, TİCARET yapınız.
    yıllarca okul okuyup, yukarıdaki eziyeti çekerim diyen varsa helal olsun...

• Shady ve hasancemal
    branşlaşmanın seçmeli ders almak ile ilgisi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
    birincisi seçmeli derslerde kontenjan vardır.örneğin hidrolik makinalar üzerine yoğunlaşmak istiyorsun!
    5 kişilik kontenjan olur. o sabah senden önce beş kişi gelip kayıt yapmışsa, başka bir üniversitede sil baştan okumaktan başka şansın yoktur.
    yada o dersin hocası senin tipini beğenmemiştir.sen benden alma der ve hidrolik makinalar olayı kapanır.
    bu yorumları okuyunca acaba ben başka bir ülkede mi yaşıyorum diye merak ediyorum.
    ya hava harp okulundan, açık kontenjan olmadığı için başka bir dalda mezun olan arkadaşım var.adam uçak isterken elektronik okudu.
    MECBUREN. işte olayın bittiği nokta bu mecburen bişeyler yapmak zorunda kalıyorsun.
    yani isteyen her öğrencinin istediği alana yönebildiğini söylemek ve bunun seçme derslerle olabileceğini savunmak bazı şeyleri bilmemek demektir.
    zahmet edip her hangi bir alman üniversitesinde hangi bölümler var, hangi dersler okutuluyor bir bakın.
    bizde mühendislik fakültesi vardır, hatta mimarlığıda katarlar içine, mühendislik ve mimarlık fakültesi olur.
    adamlarda makine fakültesi vardır.bizde saysan saysan 4-5 ana bilim dalı sayarsın. adamlarda ergomiden, tıbbi mekanike, aerodinamikten uzay ve havacılığa kadar onlarca ana bilim dalı var. ve bunların alt dalları saymakla bitmez.
    bizde satınalma mühendisi diye iş ilanları vardır.nedir bu satın alma mühendisi ne iş yapar??
    yakın zamanda metalurji ve malzeme mühendisliği diye bölüm ayrıldı makineden.olması gereken budur.
    malzeme ile ilgili 21 ciltlik kaynak var. toplamda 23,000 sayfadan fazla...ASM Handbooks (hiç bir makine mühendisi bunları bilemez.seçmeli dersler ile asla..)
    buraya yazıyorum. yakın gelecekte kaynak mühendisliği diye bölüm açılacak. (belkide vardır)

rørø arkadaşın dediği gibi, fabrika ortamı berbattır. (makine için söylüyorum)
    kapalı bir ortam.dışarda gündüzmüş geceymiş kar varmış yağmur yağmış.fark etmezsin bile.
    çoğunluka şehrin dışındadır bu yerler.gelip gitmek için saatlerin yollarda geçer.
    hergün aynı kişileri görür, aynı muhabetleri yaparsın.akşam çıkışta biyerlere gideyim desen, ya kapanmıştır yada ucu ucuna yetişirsin.
    genelde cumartesi günleride çalıştığın için, berbere bile işten erken çıkarak gidebilirsin.
    türkiyede ne olmuş ne bitmiş haberin olmaz.çünkü gün içinde hiç boş vaktin yoktur.
    eve gidincede yemek yer duş alır yatarsın.fazlasını zaten bünye kaldırmaz. bir tek pazar günün vardır.
    iki haftada bir pazar günü illa fabrikada bi problem olur, apar topar fabrikaya gidersin.
    asosyal biri olur çıkarsın.

herneyse..
    bize vakti zamanında bunları söyleyen olmadı.
    icat yapacaz, herkes bizi parmakla gösterecek şu olacak bu olacak diye biz girdik.sonuç böyle oldu.
    içinizden çok büyük hayalleri olan varsa söyleyeyim yol göstereyim dedim.
    tekrar ediyorum.Türkiyede yaşayacaksanız mühendis olmayınız, TİCARET yapınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: rabarba

olay nedir şimdi Boğaziçinde odtü de okumak mı? türkiye gerçeğinin sadece 5, 6 üniversiteden ibaret olması mı. hala takmışşınız bi okul meselesine. o niğde deki adamda belki seninn dediğin "çevre edinme " olayına girmiştir. belki onunda arkdasının babası birden fark etmiştir olmaz mı yani. okula bu kadar takılmamın tek sebebi aa bn çok iyi bi okulda okuyorum bakın burda buyurun gözünüze sokayım durumundan baska bişey değil. sadece tek yönden bakmak hiç bu durumuı değiştirmiyo. ayrıca herkes bi sürü örnek sıralar burda önemli olan sonuçlardır yoksa seninn arkdasların zaten torpilli değil

Üniversite çok önemlidir, önemli olmasaydı, herkes açıköğretim yazardı, kimse ÖSS için kasmazdı.

http://www.kariyer.net/ilan/Coca-Cola+%DD%E7ecek+Project+Leader+++Engineering+%DDstanbul+%28Avr+%29/?arn=&sid=&ilankodu=617231&ilId=144&PTitle=Coca%2DCola+%DD%E7ecek%2DProject+Leader+%2F+Engineering%2D%DDstanbul+%28Avr%2E%29

Buyur coca cola nin ilanı, "graduated from a reputable university" diyo, böyle firmaların ilanlarında hep böyle ibareleri görürsünüz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Imnobody

quote:

olay nedir şimdi Boğaziçinde odtü de okumak mı? türkiye gerçeğinin sadece 5, 6 üniversiteden ibaret olması mı. hala takmışşınız bi okul meselesine. o niğde deki adamda belki seninn dediğin "çevre edinme " olayına girmiştir. belki onunda arkdasının babası birden fark etmiştir olmaz mı yani. okula bu kadar takılmamın tek sebebi aa bn çok iyi bi okulda okuyorum bakın burda buyurun gözünüze sokayım durumundan baska bişey değil. sadece tek yönden bakmak hiç bu durumuı değiştirmiyo. ayrıca herkes bi sürü örnek sıralar burda önemli olan sonuçlardır yoksa seninn arkdasların zaten torpilli değil

Üniversite çok önemlidir, önemli olmasaydı, herkes açıköğretim yazardı, kimse ÖSS için kasmazdı.

http://www.kariyer.net/ilan/Coca-Cola+%DD%E7ecek+Project+Leader+++Engineering+%DDstanbul+%28Avr+%29/?arn=&sid=&ilankodu=617231&ilId=144&PTitle=Coca%2DCola+%DD%E7ecek%2DProject+Leader+%2F+Engineering%2D%DDstanbul+%28Avr%2E%29

Buyur coca cola nin ilanı, "graduated from a reputable university" diyo, böyle firmaların ilanlarında hep böyle ibareleri görürsünüz.

"üniversite mezun olunduğunda önemlidir,ondan sonra yaptığınız işlere bakılır.." derler..

• quote:

Orijinalden alıntı: son_oksli

quote:

quote:

"üniversite mezun olunduğunda önemlidir,ondan sonra yaptığınız işlere bakılır.." derler..

Onun için ilanda "saygın" bir üniversiteden mezun arıyoruz diyo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caipirinha -- 13 Şubat 2011; 18:53:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Rotflmao

quote:

quote:

quote:

Onun için ilanda "saygın" bir üniversiteen mezun arıyoruz diyo

bu ülkede mühendis alan bi tek coca cola'mı var?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Rotflmao

quote:

quote:

quote:

Onun için ilanda "saygın" bir üniversiteen mezun arıyoruz diyo

bu ülkede mühendis alan bi tek coca cola'mı var?

Verdiğim sadece örnekdi, burdaki arkadaşlar 1000-1500tl arasında değişen maaşlardan şikayetçiydi

3000-4000 ile işe başlamak istiyosan böyle yabancı şirketlere girecen, türk şirketleri o istediğin parayı zor verir, koç, sabancı vb hariç

Arkadaşın dediği haklı, üniversite önemlidir, ama kendinizi geliştirmekte aynı derecede önemlidir, zaten kendinizi geliştirmeniz için üniversitenin olanaklarından yararlancaksınız, iş yine aynı yola çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caipirinha -- 13 Şubat 2011; 18:55:53 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.