Şimdi Ara

AOPEN G326 (HTPC) - THERMALTAKE A2331 MEDIA LAB

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
3.291
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    daha önceki AOPEN G326 (HTPC) Kasa incelemem faydalı olduğu için çok mutlu oldum, tüm teşekkür eden arkadaşlar sağolsunlar. Kasa incelemesinden sözünü verdiğim fakat bir türlü ilgilenemediğim thermaltake ön panel mod olayını birkaç arkadaşında mesajları sayesinde nihayet yapabildim ve sizlerin incelemesine/değerlendirmesine sunuyorum.

En son kasa incelemesinde şöyle bir cümlem olmuştu hatırlarsanız; "Yanlız önemle şunu belirteyim, bu çıkarılan panel üst taraftaki gibi 5.25 lik bir alan kesinlikle sağlamıyor. Yani buraya 5.25 uyumlu cihaz paneli takılamıyor . Ben Thermaltake İMON panelini denedim uyduramadım" bununla ilgili aşağıdaki resim fikir verecektir.
    Şimdi ön panelde bildiğiniz üzere 5,25 boyuttan daha küçük bir alan var burayı kapatan kapağın ön kısmında çok koyu renkte bir mika malzeme kullanılmış, Thermaltake ekranını bu panelin arkasına koyduğumda ekranın ışıkları kesinlikle görünmüyordu. Bende onun için bu paneli tamamen kullanmamaya karar verdim. Bunun yerine ayni boyutlarda pleksi bir malzeme keserek kullandım.
    Tüm işlemler gerekli malzemeler olduktan sonra yakşalık 1-2 saatte bitiyor. Gerekli olan malzemeler; Yıldız uçlu tornavida, dekopaj yada ince uçlu düz kesebilecek bir testere, slikon tabancası, yan keski, kablo bağı, siyah renk pleksi malzemesi ve el beceriniz
    Öncelikle rahat çalışabilmek için kasanın ön panelindeki usb ve ses panelini söküyoruz.
    Bu paneli söktükten sonra kasanın ön ızgara demirlerinde Thermaltake ekranının monte edileceği yer için buradaki birkaç ızgarayı yan keski kullanarak kesiyoruz. Burada nerelerin kesileceğini ben daha önceden birkaç deneme yaparak, kasanın ön panelini takıp çıkararak göstergenin tam ve düzgün bir şekilde görüneceği yeri belirledim. Siz ayni paneli takmak isterseniz buradaki ızgara görüntülerini kılavuz olarak kullanabilirsiniz. Onun için detaylı birkaç resim koyuyorum.
    Ön panel ızgarasında üç yeri genişlettikten sonra Thermaltake panelini sökme olayına başlıyoruz, amacımız bu paneli 5,25 demirinden ve 2 ayağından kurtarıp sadeleştirmek, bu olay tamamen civata sökme işi olduğu için cihazın garanti dışı kalma gibi bir durum sözkonusu olmayacaktır. Bunun yapılmasınıda aşağıdaki resimlerde anlatmaya çalıştım.
    Thermaltake ekranını fazlalıklardan temizledikten sonra ön panelde kestiğimiz ızgara boşluklarına tam oturduğunu görüyoruz.
    Sonrasında thermaltake panelinin tüm kablolarını kestiğimiz alanlardan içeriye doğru geçiriyoruz (USB kablosunu ortadaki kestiğimiz yerden geçiriyoruz).
    Tüm kabloların kasanın içerisine geçirilmiş hali aşağıda.
    Buda kabloların kasanın içinden görütülenen resmi.
    Kablolar tamamen içerideyken ekranın görüntüsü.
    Sıra geldi bu ekranı buraya sabitlemeye bunun için 2 adet kablo bağı (üst 2 taraftan bağlamak için) ve plastik takoz yada ince plastik bir şişe kapağı kullanacağız. Resimde görülen kırmızı renkte olan plastik bir kapak, kalınlığı 1 cm civarında, bunu kullanmamızın sebebi ekranın arka tarafında yer alan lehim ve bağlantıların kasanın ızgarasına değmemesini sağlamaktır. Bu önemli çünkü buradaki lehimler kasaya değerse kısa devre olabilir ve ekran tamamen bozulabilir. Bu açıdan bu uygulamayı yapmak tamamen sizin sorumluluğunuzda olup, mesuliyet kabul etmem Tabi birşeyi daha hatırlatmak istiyorum, tüm bu bağlantı ve mod işinini bilgisayarın elektrik kablosu sökük olarak yapmalıyız. Tüm bu uyarılarıda yaptıktan sonra aşağıda bağlantı resimlerini veriyorum. Bir hatırlatma daha; 2 tarafa bağladığımız kablo bağlarını kesinlikle çok sıkmıyoruz, araya plastik kapak konduğu için bağları çok sıkarsak bombe yapar ve elektronik devre kırılabilir çatlayabilir. Onun için çok yavaşça 2 bağı ayarlıyoruz.
    Ekranın monte edilmiş olduktan sonraki hali.
    Bu işlemden sonra kasanın ön kapağında kullanacağımız pleksi malzemeyi kesme işine başlıyoruz, ben daha önceden dekupaj testere ile kestiğim için kesim resminde temsili olarak testere ile kesiliyor gibi çektim. Burada önemli olan pleksi malzemenin kenarlarının pürüzsüz olarak kesilmesi, siz bu işlemi ölçüleri alarak herhangi bir reklam işi yapan dükkanda yaptırabilirsiniz. Pleksi malzemeyide reklam işi yapan yerlerde değişik renklerde kolayca bulabilirsiniz.

Bu resimde pleksi malzeme ile kasanın ön tarafından çıkardığımız panelin görüntüsü var.
    Gerekli olan ölçüyü alıyoruz (kesilecek pleksinin eni ve boyu buradaki panelden 2-3 mm daha kalın olabilir, daha güzel olur, takıldığında boşluk kalmaz, slikona gerek kalmayabilir.)
    Kesimini yapıyoruz.
    Kesilmiş pleksi malzeme ve ön panelin yanyana görüntüsü.
    Kestiğimiz pleksiyi kasanın ön paneline içeriden takıyoruz.
    Bu işlemi yaptıktan sonra pleksi paneli 4 köşesinden sıcak slikon tabancası kullanarak tamamen sabitliyoruz.
    Slikonu panelin köşe ve kenar kısımlarına sıkın, görüntü bu panelin tam ortasında olacağı için köşelerin birazcık üzerine taşmasında problem yok, dışarıdan bu gözükmez ama panelin üzerinede bulaştırmayın.

Sonrasında söktüğümüz USB ve Ses panelini kasanın ön tarafına resimde görüleceği üzere tekrar monte ediyoruz.
    Ön panelin kablolarınıda kasanın içine yolladıktan sonraki görüntü, bu kabloların thermaltake ekranının önünde kalmamasına ve sıkışmamasına dikkat edin.
    Kasanın ön panelini kapattıktan sonra, içeriden kablo bağlantılarını yapıyoruz ve kasamızı kapatıyoruz. Aşağıda yeni digital ekranlı kasamızın birkaç görüntüsü var.
    Kasanın ön panelinin gerçekte görüntüsü yukarıdaki resimlerden çok daha güzel oldu, resimlerde ışık pleksi panelde parladığı için net görünemiyor. Bu arada resimleri SE W800i cep telefonu ile çektim buda kalitesini etkiledi.
    Şimdilik benden bu kadar umarım faydalı bir mod olmuştur, sorusu olan arkadaşlar bana PM atabilirler zamanım oldukta zevkle cevaplamaya çalışırım.

• çok güzel olmuş, kasada çok güzel
  • Güzel olmuş
  • güzel olmuş eline sağlık...
  • kasaya içim gitti güzel olmuş
  • gerçekten çok güzel olmuş
  • elinize sağlık,bu kasaya mod uygulayacak olanlar için güzel paylaşım

bende aopen in bu kasasıyla yakında bir sistem toplamayı düşünüyorum.bu Thermaltake paneli nerden bulabilirim ve fiyatı ne civarda ?

edit : bu paneli buldum,fakat fiyatının 230 ytl olduğunu tahmin etmemiştim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tamer Teknik Servis -- 3 Şubat 2009; 14:09:26 >
  • Bu güzel mod paylaşımı için teşekkür ederim.
  • Çok İyi Durmuş Hocam Tebrik Ederim
  • vay canına...
  • Güzel olmuş eline sağlık
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.