Şimdi Ara

AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
1
Favori
27.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

pc kullanıcılarının oturma odalarına özel kasa arayışına bende katılmıştım. Neyse ki bu arayış AOPEN firması sayesinde bitti, firma HTPC&Game tarzında AOPEN G326 modelini çıkarmış.
    Tanınmış bir alışveriş sitesinde kasayı (yeni) ibaresiyle görünce, Türkiye Dağıcısını (Çözüm A.Ş.) aradım ve bana en yakın nereden temin edebileceğimi sordum. Hemen yönlendirdiler ve kasayı aldım.
    Öğrendiğim kadarıyla 3 renk seçeneği (siyah-kırmızı/siyah-gri/siyah) mevcut, Dağıtıcı Firma sadece siyah-kırmızı ithal etmiş. Kasanın üzerinde AOPEN 300 Wattlık PSU var. Ambalaj üzerindeki işaretlemeden anladığım PSU olmadan da ürünün satışının olduğu (hertürlü PSU takılabilmeli).

Kasanın incelemesine başlayabiliriz;
    Öncelikle kırmızı rengi ile bütün dikkati üzerine çekiyor (tatlı bir kırmızı). Ve resimlerden gözlendiği gibi çok büyük değil (bakınız: 19" LCD ile yanyana resmi).
     AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ
    Kutulaması yeterli düzeyde, köpükleri kaliteli ve kasayı koydukları torba naylon değil (bez hissi veriyor). Kasanın üzerindeki Aopen etiketi olmasa görüntüsü müzik setini andırıyor.
     AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ[/simage] AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ
    Firma kasanın ufak yapısını koruyabilmek adına PSU yu kasanın dışına çıkaran bir çizim yapmış. PSU kasanın 2 cm içerisine giriyor. Dışarıda kalan kısmı kaliteli denebilecek plastik kapak ile kapatmış.
    Ön kısımda üst tarafta 2 kapak mevcut bunlardan alttaki 3,5 luk sürücüye açılan kapak ve "push" yazısına basılınca aşağı doğru açılıyor. Üstteki kapak 5.25lik sürücü. Bu kapak yaylı yandaki tuşa basıldığında dvd/rw çıkarken aşağı doğru açılıyor. Açma tuşunun hemen arkasında dvd/rw nızın tuşuna denk gelecek bir ayar cetveli mevcut.
     AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ
    Kasanın ortasında parlak uzun bir açma kapama tuşu var, sol yanda hdd ışığı ve sağ yanında power ışığı var bu ışıklar mavi renkte yanıyor. Kasaya değişik bir hava veren alt panele gelelim. Yabancı sitelerden gözlemlediğimde bu paneli çok merak ettim doğrusu. Üzerinde çizilmemesi için naylon koruyucu var. Naylonun altında cam gibi parlak ve koyu sertplastik var. Bu plastik ışığa tuttuğunuzda az geçirgen bir yapıda. En alttada hop+mic+2xUSB+1394 girişleri var (bu panelin yaylı bir kapağının olması bence güzel olurdu)
     AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ AOPEN G326 (HTPC) KASA İNCELEMESİ
    Kasanın plastik ve metal alaşımı gayet kaliteli. (Feel Hurricane kasa kullanan biri olaraktan söylüyorum bunu). Ayrıca tedaylar konusunda da gözdolduruyor. Örneğin bunlar arasında kasanın arkasında kart takılan alanı kilitlemek için kullanılan sürgülü düzenek, hdd lerin takıldığı panelde titreşim ve ses engeleyici plastik pullar, kasanın alt ayaklarının yüksek ve büyük plastikten olması, boya işçiliğinin kaliteli olması, hdd ler için 2 adet sata+hdd power kablosu ve bol vida+kablo bağı verilmesi ve iskeletinin de epey sağlam
    olması gibi. Kasanızda oluşan parmak izlerini silmek için firma özel bir bez bile vermiş.
    Kasanın kapağında yan taraflarda ızgaralı bir yapı var. Buda hava sirkülasyonunu arttırıcı olmuş. Kasanın içindeki tek fan PSU nun üzerinde görülen 12cm lik fan. Bu fan kasanın 2 yanındaki ızgaralardan ve CPU fanının sıcaklığınıda alarak PSU üzerinden dışarı atabiliyor. Sessiz olduğunu söyleyebilirim (standart cpu fanının yanında sesi duyulmuyor )
    Kasanın kapağını açtığımızdaki şekli aşağıdaki gibi;
    İçeride hdd lerin takıldığı panel 2 civata ile çıkabiliyor. Bu panele 2 adet Hdd takılabiliyor. Panel üzerinde hdd titreşim vede sesi oluşmasın diye 8 adet plastik pul mevcut.
    Ben bilgi vermek adına kasanın PSU nuda söktüm, siz sökmedende kurulum yapabilirsiniz. Öncelikle plastik paneli çıkardım sonrasında psu yu ve en sonda psu nun üzerindeki metal iskeleti söktüm. PSU nun değerlerinide resimden görebilirsiniz. Kasa PSU suz satılsa firma PSU yu tutan demir panelide vermeli bence. Çünkü bu panel PSU yu kasaya monte eden parça.
    PSU ve hdd paneli çıkarılınca çok ferah bir alan oluşuyor. Öncelikle anakartımızı (ram+cpu) takıp sonrasında psu montajı ve diğer bileşenlerin montajını yapabiliriz. Montajda firmanın verdiği kablo bağlarının işe çok yaradığını gördüm (power ve diğer kabloları kasa iskeletine uygun deliklerden bağlayabiliyoruz).
    Kasanın 2 yanında duran kırmızı kanal çıkıntıları önden olası bir hava akımı oluşmadığı sürece görselden ibaret.
    Ön plastik panel kasanın demir iskeletinden 2 si altta toplam 6 adet çentikle ayrılabiliyor. Dolayısıyla ön paneli çıkarmak çok basit. Ön panelde kırmızı ile siyah parçalar malesef birbirine yapıştırılmış. Bunlar civatalı olsa kasayı modlamak ve boyamak isteyen arkadaşlar açısından çok faydalı olabilirdi.
    Neyseki benim merak ettiğim al bölümdeki naylonlu kapak çıkabiliyor. Buda 6 tane plastik çentikle tutturulmuş. Kapağın arka tarafında öndeki düz cam görüntünün tersine dikdörtgen bir alan ve (tahminim IR gözleri için) 2 de küçük delik açıldığını ve 4 adet civatalama yeri olduğunu görüyoruz. Buraya özel bir kontrol panelinin monte edilebileceğini düşünüyorum (marka ve modeli bulamadım neyazıkki).

Yanlız önemle şunu belirteyim, bu çıkarılan panel üst taraftaki gibi 5.25 lik bir alan kesinlikle sağlamıyor. Yani buraya 5.25 uyumlu cihaz paneli takılamıyor. Ben Thermaltake İMON panelini denedim uyduramadım, epey bir mod yapmak zorunda kaldım. Ön panel modunu modding bölümünde vaktim olursa sonra anlatacağım.

Sonuç olarak değerlendirdiğimde AOPEN değerini hakeden bir kasa daha çıkarmış. HTPC Kurulumu isteyenlere alternatif olan, yada oyun ağırlıklı kullananlara görsellik katan bir yapısı var. Küçük boyutlarda olması yer sıkıntısı çekenler için birebir. Hem bu özellikler hemde Benim açımdan ilk olması sebebiyle çok beğendim. Darısı almayı düşünenlere.

Kasa incelemesi hakkında yorumlarınızı ve aklınıza takılan sorularınızı buraya yazabilirsiniz. Satın alan ve kullanmaya başlayan arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum. Bir sonraki incelemede görüşmek dileğimle, sevgiler saygılar...

Dağıtıcı firma (Çözüm A.Ş.) ile görüşerek size uygun yerlerden satın alabilirsiniz, kasanın parakende satış fiyatıda 91.20$ (Kdv dahil).

Eksileri:

1- Renk seçeneklerinin(Ülkemizde) olmaması,
    2- USB üzerindeki panelinin 5.25 boyutlarına uymaması.

Artıları:
    1-Küçük ve farklı tasarım
    2-Sessizliği
    3-İyi havalandırma
    4-Detalar
    4-Fiyat/Performans
    5-PSU olması.

Detaylı bilgi için:http://global.aopen.com/products_detail.aspx?Auno=2612
    Yabancı inceleme siteleri:http://article.pchome.net/content-451221-1.html#topView
    http://www.oc.com.tw/article/0712/readarticle.asp?id=6217

Değişiklik: Görünmeyen resim ve kelime hatası düzeltildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pıncır -- 19 Ocak 2008; 14:02:50 >

• bu kadar ayrıntılı bir inceleme hiç gormemiştim. cok teşekurler elinize sağlık
  • incelemeniz gerçekten detaylı ve güzel olmuş, elinize sağlık
  • bu usb portlarinin ustunde lcd ekran mi var sormasi ayiptir ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mad_Wolf

bu usb portlarinin ustunde lcd ekran mi var sormasi ayiptir ?

İncelemde yazmıştım, lcd ekran malesef yok olsa fiyatıda epey artardı heralde.

"Yabancı sitelerden gözlemlediğimde bu paneli çok merak ettim doğrusu. Üzerinde çizilmemesi için naylon koruyucu var. Naylonun altında cam gibi parlak ve koyu sertplastik var. Bu plastik ışığa tuttuğunuzda az geçirgen bir yapıda"
  • ÖNCELİKLE GÜLE GÜLE KULLANMAN DİLEĞİ İLE HAYIRLI OLSUN.

AOPEN G-325 İLE TEK FARKI SADECE DIŞ GÖRÜNÜŞÜ VE BU 300W GELİYOR G-325 400W OLARAK GELDI BANA VE BENCE G-325 İN ŞEKLİ VE DİZAYNI DAHA GÜZEL.

NEDEN DERSENİZ BANA GÖRE G-325DE HERSEY KAPALI VE KASA OLDUĞU PEK ANLAŞILMIYOR.VE ARKADAŞIN DEDİĞİ BU KASA ÇEŞİTLERİNİN KIRMIZI RENKTE GELMESİ ÇOK GÜZEL AMA BU 300W MIŞ.BIRAZ DÜŞÜK GELMİŞ PSU.

BUDA BENDEKİ G-325

• yer sorunu olanlar için güzel kasa gerçektende.
  • @cengiz_1983

G325 Model den memnun olduğuna sevindim. Kasa beğeni olayı olduğu için farklı düşünülmesi normal ve güzel. G326 modelinde usb panelinin üst kısmında lcd gibi görünen yere Thermaltake A2331 uzaktan kontrol LCD panelini monte ettim. Burada LCD EQ modunda müzik dinlerken çok güzel duruyor. G325 in ön kısmının tamamen kapalı olması bu açıdan dezavantaj gibi geldi bana.

• quote:

Orjinalden alıntı: OErdem

incelemeniz gerçekten detaylı ve güzel olmuş, elinize sağlık

Beğendiğinize sevindim, elimden geldiğince yazdım resimledim.
    Beğenen yorum ve bilgi katan bütün arkadaşlara ben teşekkür ederim.
  • hocam kasa Thermaltake A2331 uzaktan kontrol LCD paneli ile beraber şahane olmuş. Tebrikler lcd paneli d eyeni mi aldın, elinde varmıydı. aldıysan ne kadara mal oldu. Bir de hangi şehirdesin acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: unpop

hocam kasa Thermaltake A2331 uzaktan kontrol LCD paneli ile beraber şahane olmuş. Tebrikler lcd paneli d eyeni mi aldın, elinde varmıydı. aldıysan ne kadara mal oldu. Bir de hangi şehirdesin acaba

Teşekkürler, lcd paneli yeni aldım, 5,25 uyumlu bu panel ama dediğim gibi oraya uymadı. Bende mod yaptım. Güzel oldu sonunda. Fiyat olarak peşin 12 taksitli 131 YTL ye aldım. İstanbuldayım.
  • hocam ben de bu kasa ve lcd panelden almak istiyorm, tam aradigim htpc olacak ama kasa montaj,mod işlerinden hiç anlamam hatta 5.25 vs çok yabancı geldi bana :) Izmir'de olsaydın yardımını alırdım.
  • İnceleme çok güzel olmuş elinize sağlık. Ben de Aopen g325 kullanıcısıyım. Arkadaşın da dediği gibi Aopen sadece dış kısmını değiştirmiş içi aynı. Hatta kutu içerikleri bile toz bezine kadar aynı. Dvd panelinin altındaki 3.5 luk kısım boş duruyordu. Ben de harddiskimi oraya aldım ve hdd bölümünü çıkardım. Üst kısımda vida yerleri plastik değil ama zaten hdd sesi duyulmuyor. Kasanın en güzel yanları istediğiniz psuyu takabiliyor olmanız ve ekran kartı takmak isterseniz de size yeterince yer veriyor olması. Cool n quiet aktifken şu anda işlemci sıcaklığım 21 anakart 30 derece gösteriyor. Kasanın yanında verilen plastik kelepçelerle kabloları toplamak çok kolay oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drfarukay -- 19 Ocak 2008; 13:00:40 >

• Bu durumda benim gibi makinayı sadece download ve film için kullanacaklar G25'mi yoksa G26'mı almalı? Hangisi uygundur sizce ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: theraptorx

Bu durumda benim gibi makinayı sadece download ve film için kullanacaklar G25'mi yoksa G26'mı almalı? Hangisi uygundur sizce ?

İki kasanın da boyutları aynı hangisinin görünüşünü severseniz onu alın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: drfarukay

quote:

Bu durumda benim gibi makinayı sadece download ve film için kullanacaklar G25'mi yoksa G26'mı almalı? Hangisi uygundur sizce ?

İki kasanın da boyutları aynı hangisinin görünüşünü severseniz onu alın.

Aslında sormak istediğim, 300 watt'ın yeterli olup olmayacağı idi.Bildiğim kadarıyla DX10 kartları yüksek miktarda güç istiyor.Bu nedenle 300 watt yeterli olurmu yoksa 400Watt'lık G25 modelimi tercih edilmeli ?
  • Güzel inceleme Benim ninja sığmaz sanırım

• quote:

Eğer sadece film ve download içinse 300w yetecektir. Kasanın powerını daha sonra istediğiniz psu ile değiştirebilirsiniz. Çok fiyat farkı yoksa 400w tavsiye ederim. Benimki 350w ve imzamdaki sistemi sorunsuz şekilde kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drfarukay -- 19 Ocak 2008; 13:44:26 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: unpop

hocam ben de bu kasa ve lcd panelden almak istiyorm, tam aradigim htpc olacak ama kasa montaj,mod işlerinden hiç anlamam hatta 5.25 vs çok yabancı geldi bana :) Izmir'de olsaydın yardımını alırdım.

Kasanın montajı diğer kasalardan farklı değil çok kolay aslında. Yanlız LCD kumanda paneli için mod yapmak gerekli bu mod olayını ileride yayınlayacağım zaten. Takıldığınız ve yardım almak istediğiniz konularda pm atabilirsiniz.
  • quote:

Salonda yada oturma odasında bulunacaksa ve kalkmadan kontrol etmek istiyorsanız ön paneli açık modeli (G326) almanız faydalı olacaktır. Kontrol paneli takılabiliyor. Yukarıda resim vermiştim.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.