Şimdi Ara

AMD-ATi, RV790 tabanlı HD 4950, 4970 ve 4995 X2 modellerini mi hazırlıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
6.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kullanıma sunduğu GeForce GTX 285 ve GTX 295 modelleriyle tek ve çift GPU'lu ekran kartı arenasında liderliği eline alan Nvidia'ya karşı AMD-ATi'nin nasıl bir girişimde bulunacağı merakla bekleniyor. Bir yandan DirectX 11 desteği sunacak R8xx serisi yeni nesil grafik işlemcileri üzerinde çalışmalarına devam eden firma öte taraftan mevcut GPU teknolojisini 40nm üretim teknolojisine adapte ederek hem maliyetleri aşağı çekmeyi hem de daha düşük güç tüketiminde daha yüksek performans sunabilen çözümler hazırlamayı hedefliyor.

Firmanın 40nm üretim teknolojisine yönelik çalışmaları RV740 ve RV790 olmak üzere iki GPU ekseninde devam ediyor. 128-bit bellek veri yoluna ve 640x paralel işlem birimine sahip olacağı söylenen RV740 GPU'su, orta segmente yönelik bir çözüm olacak ve muhtemelen Radeon HD 4700 serisişne güç verecek. RV740'dan sonra gelmesi beklenen RV790 ise firmanın performans segmentine yönelik yeni hamlesi olacak ve RV770 GPU'sunun yerini alacak. Peki RV790 hangi modellere güç verecek ve hangi özelliklerle gelecek?

AMD-ATi cephesinden henüz RV790 hakkında yapılmış herhangi bir resmi açıklama olmasa da 40nm üretim teknolojisiyle üretileceği belirtilen RV790 GPU'su, Radeon HD 4900 serisine güç verebilir. Gelen bilgilere göre, firmanın RV790 Pro GPU'su Radeon HD 4950 modeline, RV790XT GPU'su HD 4970 modeline ve RV790XT GPU'sunun çifti de HD 4995 X2 modeline güç verebilir. Peki RV790 hangi özelliklere sahip olacak? Mevcut bilgilere göre RV790'ı, yerini alacağı RV770'den saat hızları, güç tüketimi ve maliyetleri ayıracak.

RV790 GPU'sunun muhtemelen 3900-4000MHz'de çalışan GDDR5 bellek yongalarını kullanacağı ve daha yüksek çalışma frekansına sahip olacağı ifade ediliyor. 256-bit bellek veri yolu desteğine sahip olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılan GPU'nun paralel işlemci sayısı ise cevabı merak edilen belki de en önemli soru. Zira kimi kaynaklar RV790'da sadece saat hızı arttırımına gidileceğini iddia ederken kimileriyse AMD-ATi'nin bir kez daha sürpriz yaparak, 40nm üretim teknolojisinin avantajlarıyla paralel işlemci sayısını arttıracağını da gündeme getiriyor.

AMD-ATi'nin çalışmaları devam eden RV790 GPU'su ve güç vereceği kartlar hakkında henüz resmi bir açıklama ya da doğrulama yapılmış olmasa da Mart ayında Hannover'de yapılacak CeBIT '09 fuarında yeni modellerin görücüye çıkabileceği üzerinde duruluyor.

• kesin paralel işlemci birimi artar.. rop da artarsa gelgör ki performansta gene kral olur...
  • ati süprizleri sever :)
  • GTX 295 e yanıt gecikmiyecek anlaşılan.
  • 4970 ile gtx285'i

4995x2 ile gtx295'i devirmeyi planlıyor
  • Ati bundan sonra sahneyi Nvidia ya bırakmaz
  • Yav ati birak bu kadar calisMayi gel sende oyunlara sponsor ol bitir bu isi sende biraz yat kazan ne bu hep kart ve kass gucu

Teknoloji bu tutabilene ask olsun Erdi hocam haber icin tsk ederim tahminim ati dx 11 arefesinde boyle bir sey yapmaz ama yapabilirde cunku dx11 destekleyen oyunu birakin 10.1 destekleyen oyun bile cok az ve bu sistemin oturmasi en az bi 2 yil alir gibi cunku oyun Firmalari konsollata oyun cikardigi surece bu isler burokrasi misali cok yol alir ama maalesef durum bu lakin ati bu durumu goz onunde bulundurarak bu seriyi cikartabilir
  • 4870 ile gtxleri deviren ati şimdi bir gömlek daha kendini üste çıkarır ve farkı açar
  • 4995 ismi de garipmiş :D 4999 ytl der gibi . 5000 yap rahatla ATI hem alanlarda kartım 4995 derken debelenmez :) Bu tabi geyik kısmı gelsin bakalım kartlar. Kim ne yapacaksa çözemedim.
  • 4995i vurduk 5000ne az kaldı
  • şimdi RV800 (HD 5800) muhabbeti yattımı?
    40nm lik GPU lar RV790 kod isminin altındamı toplanıcak yani yoksa firma bundan sonra birde RV800 adlı gpu cıkartıcakmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dennjS -- 31 Ocak 2009; 1:25:16 >
  • şu ati bide 512 bit olayına girse tam olacak hızlar artıo ama yol düzelmio :D 4995 denmesi bence 5000 serisinde geleceği ve daha üstün olacağını ifade ediyor.
  • hadi bakalım cıksında ondan sonra ne olduklarını görürüz şu an herşey olabilir
  • Ekran kartı firmaları bu hızla giderse pci-e nin sonu pek uzak görünmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V2 -- 31 Ocak 2009; 1:48:53 >
  • Yeni gelecek olan bu gpular Hd5*** serisinin 40 nm ile nasıl daha iyi performans vereceğinin bir öngösterisi olabilir.Bu seride iyi performans alırlarsa ve son kullanıcı memnun kalırsa hd5*** serisinde çok fazla değişikliğe gitmeden küçük boyutlu performans iyileştirmeleri yapabilirler.Tam tersi olursa Ati'nin kaybedeceği fazla birşey yok.Hd 4870,4870 X,4850 ve 4850 x2 ile yerini sağlamlaştırdı.Ayrıca yeni çıkan gpular sayesinde 4870 X2 ve alt gpulara indirim yansıyabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knisath -- 31 Ocak 2009; 1:51:56 >
  • Geforce 40 nm tek gpulu kart çıkartır yine koskocaman bi gpu eskisi gibi yine tek gpu ile çift gpu karşılaştırmayın yazılarını görürürz :)
  • 40nm RV790 --- 40nm GT212
    40nm RV870 --- 40nm GT300 -->DX11

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gordon01 -- 31 Ocak 2009; 2:31:01 >
  • bence shader sayısını hiç artırıp zarı büyütmesinler, 40nm zaten ramler de hızlanmış , 1GB varsayılan boyut olsun 4950-70 için ,100-200mhz de gpu hızını artırsınlar yeterli. biraz daha az güç tüketen ve daha az ısınan bi seri yapsalar yeter , zaten ara model bu,performans da %15 civarı artıp fiyata oynasalar , ben şahsen 4950'yi düşünürdüm.

bakalım artık , gelsin görücez.
  • ıyı yaa cıksın bakam dort gozle beklıyoruz hazıranda 4870 x2 almayı dusunuyordum eger bırıktırdım para 4995 modelıne yeterse onadn alırım tabıkıde 850 900 cıvarlarını asmadıgı surece cıktıgında eger ıyı bı fıyat olmassa 4870x2 nın fıyatı duser onu alırım hadı hayırlısı
  • DX11 destıklerse 4970 i alabilirim
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.