Şimdi Ara

AMD-ATi, RV790 tabanlı HD 4950, 4970 ve 4995 X2 modellerini mi hazırlıyor? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
6.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: ugacomtr

kesin paralel işlemci birimi artar.. rop da artarsa gelgör ki performansta gene kral olur...

Neden ROP? Rakiplerine bakıp 16*750 olarak bakarak, şu anki serilerde ROP'un bir sıkıntı yarattığını mı düşünüyorsunuz?

Öyleyse, HD 4870, ROP tabanlı pixel fillrate testlerinde örneğin, düz 260'ın biraz ötesinde sonuçları nasıl alabiliyor? (4800 serisinin ROP yapısı bayağı bir gelişti. Pek çok alanda 3800 serisinden ROP birim başına iki kat güçlü. Ayrıca konumlandırma anlamında da daha verimli.)
    Veya yüksek çözünürlükte + AA'da ROP kaynaklı gibi görünen acayip bir yavaşlama da gözükmüyor; tersine daha iyi duruma gelebiliyorlar.

Kaldı ki, ROP'un rolü iki mimari arasında değişiyor olabilir.

Yani bilemem, bir 260'ın ROP konusunda gene de bazı avantajları olabilir. Eski serilerine göre ciddi geliştirmeleri vardı, belki o alanlarda bir üstünlüğü olabilir.

Ama sonuç olarak: 28*576 - 16*750 gibi bakmanın oldukça yanlış olacağı kesin.

Bence doku birimlerinin paralel işlemci artışındakinden daha da yüksek oranda artması, bilhassa belli durumlarda öne çıkabilir getiri olarak.

quote:

4870 ile gtxleri deviren ati şimdi bir gömlek daha kendini üste çıkarır ve farkı açar

Bir şeyi devirdiği yok. Bu sürücü sorunları - uyumsuzluklar devam ettikçe (ki bunlar ayrıca başarımı da belirliyor. Örneğin, Prince of Persia'nın en başındaki tozlu sahneyi ele alalım: 1280x1024 - 4x MSAA'da[AF uygulama denetlemeli, bu durumda kapanıyor olabilir], düz 9.1 WHQL 4870 buranın en zorlayıcı kısmında 39 kare gibi bir değer verirken; düz 181.22 WHQL GTX 260 G200-100[192-64 olan] 59 kare gibi bir değer veriyor. Üstelik, shader saat hızını arttırmak 260'teki getirinin neredeyse tamamını sağlıyor burada. Yani meselâ 1512 MHz'ye çıkarsanız kare/sn 70 seviyesine ulaşıyor. ALU gücü 260 G200-100 için o kadar önemli yani. Ve böyle bir yerde, 9.1 4870 sürünüyor. Oyunun geneli için düşünmeyin bu farkı, bu sahneyi duruma örnek olarak verdim. Ayrıca farklı ayarlarda farklar değişecektir; ama sonuçta bu durum yeterince gariptir ve optimize sorunu olduğu çok çok açık.
    Bizim esas meselemiz sürücü sorunları. Hani AA açılamayan oyunlar sorunları, alt - tab'la aşağı inen bazı oyunların tekrar yukarı çıkamaması, birçok ekran değişimi, yükleme anının Radeon varken daha uzun sürmesi vs. vs[örnekler çoğaltılır. Şimdi işgal etmeyeyim konuyu]. Ama optimize sorunlu başarım anlamında da bunu örnek gösterdim.) zaten bir şeyi deviremez, ATi.

Oluşan beklentilerdekilerden çok daha iyi bir cevaptı 4870; ancak şu durum altında devirmek maalesef kesinlikle söz konusu değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 31 Ocak 2009; 10:32:55 >

• Hayırlısı.Kim Tutar seni ATI.
  • Yani HD48xx mimarisine geçiş gibi bir yenilik beklememek gerekiyor. Bakalım Ati bu yönde geliştirecek; acaba Nvidia Ati'ye nasıl karşılık vericek? Sanki AMD-Intel karşılaşmasına döndü bu olay yine. AMD hem ekran kartı bölümünde, hem işlemci bölümünde Fiyat-performans'a oynuyor. Umarım AMD için iyi bir yıl olur, yeni gelicek PII 990'ı da bekliyoruz ;)
  • ATI illaki RV770 i geliştirerek GTX295 e karşılık vermeyi düşünüyor. Bir sonraki kapışma GT300 le RV870 arasında olacak.
    Bu modellerin gelişiyle HD 48xx serisin fiyatlarında düşüş olur diye tahmin ediyorum.
  • Ne zaman son bulacak acaba bu yarış??
  • quote:

Orjinalden alıntı: ::_Kosov@lı_::

Ne zaman son bulacak acaba bu yarış??

Kıyamet kopunca ......
  • ATI önce Yazılım kısmına bi çare bulsun. Donanım olarak zaten önde değilmi. Rakibine kart yetiştireceğine yazılıma gereken deteği versin önce dandik driver'lar artık çok can sıkıcı olmaya başladı. Bir ATI kullanıcısı olarak driver sorunu oldukça bir daha ATI kullanmayacağım.Nvidia kart aldım çokta memnunum şimdi en azından kafam rahat Nvidia driver'ları sık sık güncelleniyor ATI'a kalsa 3 ayda 1 yayınlayacak driver'ları
  • sadece gta4 de sorun çıktı diğer oyunlarda sorun yaşamadım. Biraz abartılıyor sanki driver sorunu ...
  • Donanım olarak önde olan ati birde bunu yazılımsal olarak destekleyebilse.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ::_Kosov@lı_::

Ne zaman son bulacak acaba bu yarış??

Dua Edelimde bitmesin
  • ATI 2*2 çekirdekli kartlarını çıkarmadan önce ortalığı yokluyor.
    Daha öncede haberi verilmişti.5870x4 kartların adı duyulmuştu.Şimdi çıkaracağı kartlarla Nvidia'nın gücünü yoklayacak.Ve sonrada asıl darbeyi indirecek.
    Güzel bir plan.
  • su olayda insanlar yanlis dusunuyorlar

simdi 2 karti karsilastiriyorlar
    atiyorum standart cozunurluk 1680 pixel 4x aa 16 af olsun

simdi tek kart 60 fps digeri 85 aliyor
    oyunlarin geneli boyle diye var sayalim

fakat gel gor ki 2 oyunda 85 fps alan kart 35 alirken digeri 60 almaya devam ediyor

simdi siz 85 alan iyi derseniz bence buyuk bir yanilgiya dusersiniz

cunki tum oyunlari cok guzel oynatirken 60 alan 2 tane belkide cok favori oyunda 85 alan kart cortlamistir ve ayar kismak zorunda kalirsiniz

bence artik kriter bu olmalidir ekran karti alirken
  • çok sessiz ati hem driver hemde hardware konusunda bir şeyler yapıyorlar ama hayırlısı
  • quote:

Orjinalden alıntı: CeFurkan

su olayda insanlar yanlis dusunuyorlar

simdi 2 karti karsilastiriyorlar
    atiyorum standart cozunurluk 1680 pixel 4x aa 16 af olsun

simdi tek kart 60 fps digeri 85 aliyor
    oyunlarin geneli boyle diye var sayalim

fakat gel gor ki 2 oyunda 85 fps alan kart 35 alirken digeri 60 almaya devam ediyor

simdi siz 85 alan iyi derseniz bence buyuk bir yanilgiya dusersiniz

cunki tum oyunlari cok guzel oynatirken 60 alan 2 tane belkide cok favori oyunda 85 alan kart cortlamistir ve ayar kismak zorunda kalirsiniz

bence artik kriter bu olmalidir ekran karti alirken

Şu yazdıklarını bir okur musun lütfen?
    Gavur üşenmemiş, noktalama işareti icat etmiş...

Şaka bi yana yazdıklarınızdan hiç bir şey anlamadım. Anlayan biri tercüme edebilir mi lütfen?

• atinin kartları donanımsal olarak güçlü özelliklere sahip ama malesef yazılımsal anlamda sorunlar var. işlem hacmini tam kullanamıyor böyle olunca. umarım bu durumu düzeltirler.
  • Bu konu hakkindaki görüşlerimi daha önce de söylemiştim ama tekrarlamakta fayda var.

Bence Ati gereksiz bir hamle yapıyor. Bu GPU lara ar-ge harcayacağına HD4870 ve HD4850 de şöyle %25 indirim yapsa zaten Nvidia'nın elini kolunu bağlardı.

Mesela 369$+KDV ye HD4870X2, 269$+KDV ye HD4850X2, 169$+KDV ye HD4870, 129$+KDV ye HD4850, 99$+KDV ye HD4830 ve 79$+KDV ye HD4670 şeklinde bir fiyatlandırma yapsa idi Nvidia oturur ağlardı herhalde.

Tabii daha önce de dediğim gibi buradan oturup sallaması kolay. Orada durum nedir bilemiyoruz.
  • Açıkcası çok da büyük farklılıklar getirmesini beklemiyorum. Yukarda millet shader işlemci sayısı artar, rop'ları artar vs. gibi yorumlarda bulunmuş ancak bence ati saat hızlarını artırıp, biraz daha soğuk bir gpu koyabcaktır karşımıza. Hd4xxx serisi ile büyük bir ilerleme kaydettiler zaten. Daha ilerisi için ati bence rv800'ü bekletecektir. Şuan bilemeyiz ama benim görüşüm bu. Çok büyük farklılık beklemek yersiz olur.

@Fettah34

Hocam düşündüğünüz fiyatlar iyi de, ati de ekmek yiyor bu işten. Yani biraz kâr yapmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 31 Ocak 2009; 21:24:06 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: mamad

Açıkcası çok da büyük farklılıklar getirmesini beklemiyorum. Yukarda millet shader işlemci sayısı artar, rop'ları artar vs. gibi yorumlarda bulunmuş ancak bence ati saat hızlarını artırıp, biraz daha soğuk bir gpu koyabcaktır karşımıza. Hd4xxx serisi ile büyük bir ilerleme kaydettiler zaten. Daha ilerisi için ati bence rv800'ü bekletecektir. Şuan bilemeyiz ama benim görüşüm bu. Çok büyük farklılık beklemek yersiz olur.

@Fettah34

Hocam düşündüğünüz fiyatlar iyi de, ati de ekmek yiyor bu işten. Yani biraz kâr yapmalı.

Yahu sen bana ne bakıyorsun?
    Ben buradan sıcak odamda bilgisayarın başında üfürüyorum.
    Orada durum nedir bilemiyorum...

• Şöyle bir sorum olacak
    Bu firmalar nanometrik küçülmeyi adım adım mı yapmak zorunda yoksa örneğin 40nm yerine olabilecek en küçük boyutta üretim yapabilirlermi??
    Bu yapılabilirse neden yapılmıyor??
  • K-Ci malesef öyle direk atlamak gibi bir durum yok zaten sınırlara yaklasıyorlar türler üzerinden :( yavas yavas ayrıca aaaaaa ben nm kücülttüm para kazanmalıyım mantıgı da var reklam yapabiliyorlar bunlarla cünkü ;)
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.