Şimdi Ara

Intel'in yeni revizyon X58 anakartında ATi ve Nvidia kartları birlikte kullanılabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel'in Core i7 serisi işlemcileri için hazırlanan X58 yonga setli anakartlarda SLI veya Crossfire X teknolojisini kullanabilmek mümkün. Dileyen kullanıcıların ATi, dileyenlerin ise Nvidia tabanlı iki veya daha fazla ekran kartını aynı anda kullanabildiği Nehalem platformunda daha fazlası mümkün olabilir mi?

Elimize ulaşan yeni bir haber bu konuda önemli ipuçları veriyor. Intel'in yatırım yaptığı Lucid firmasının detaylarını bir süre önce paylaştığımız Hydra isimli yongada sistem çözümü, Intel'in SmackOver kod adlı X58 anakartının yeni revizyonlarında kullanılabilir. Peki Lucid firması tarafından gelişyirilen Hydra kod adlı yongada sistem çözümü nasıl bir esneklik sağlıyor?

Firma cephesinden gelen bilgilere göre Hydra yongasını taşıyan ve birden fazla PCIe slotuna sahip olan anakartlarda yonga seti bağımsız çoklu-gpu ve karma-gpu kurulumları yapabilmek mümkün. Evet Hydra yongasının kullanıldığı bir anakart üzerinde ATi'nin Radeon HD 4870 ve Nvidia'nın GeForce GTX 280 modellerini paralel çalıştırabilmek mümkün en azından üretici firma Lucid'e göre mümkün olabilecek.

Gerçek zamanlı ve dağıtımlı işlem motoru Hydra, cpu ve gpu'lar arasına konumlandırılacağı ve gpu'lar arasında doğrudan grafik işlem trafiği sağlayarak grafik performansını geliştirilmesine olanak tanıyacağı belirtiliyor. DirectX 10 ve OpenGL uygulamalarıyla uyumlu olduğu da belirtilen yonganın, Intel'in yeni revizyon X58 anakartında kullanılabileceği iddia ediliyor. Tabii işin birde GPU üreticileri kısmı var.

Açıkçası ATi ve Nvidia'nın bu durumu nasıl karşılayacağı şimdilik bilinmiyor ama Intel, Nehalem platformunun cazibesini ve kendi anakartının çekiciliğini arttırmak adına böyle bir girişimde bulunabilir ve bu da anakart pazarında kuşkusuz son ayların en radikal girişimlerinden birisi olabilir.

• teknoloji gelişiyor.anakarta artık herşeyi desteklemeye başladı.
  • Bunun gerçekleşmesi zor, iki firmada mümkün değil böyle bişeyi destelemezler, haber için teşekür...
  • bence güzel olmaz

rekabet olmalıki kullanıcıların yüzü gülsün
  • quote:

Orjinalden alıntı: ali277

bence güzel olmaz

rekabet olmalıki kullanıcıların yüzü gülsün

+1
  • Nvidia ekran kartını Sadece Fizik hesaplamaları için bile kullanabilirsek süper olur ;)
  • Teoride olabilir ama iş uygulamaya geldi mi işler karışır, en basitinden bir işletim sistemine 2 ayrı firmanın ekran kartı driver ını yükleyip bu 2 markanın kartlarının oyunlarda tam senkronizeli bir şekilde çalışmasını sağladıktan sonra oyunların da bu 2 markanın kartlarını aynı kullanılması için Oyun üreticilerinin oyunlarını da ona göre yazmaları gerekecektir. Kaldı ki her ay çıkan sürücülerle oyunlarda daha iyi parformans sağlanmaya çalıştığını düşünürsek farklı firmaların 2 kartının aynı sistemde nasıl bir performans vereceği de ayrı bir muamma
  • atinin gücünü nvidianın reklam politikasıyla nasıl birleştiririz onu düsünelim :) Voltran voltran voltraann . birleşin bakalım ne işe yarayacaksa...
    not: daha kendi içlerinde düzgün calısan sürücüler cıkartamıyorlar birlikte düzgün calısmak icin beklemek hayal olsa gerek..!!!
  • Piyasada rekabet şart
  • bu yıllardır tartışılan bir konu eger basarabilirler ise com buyuk bir devrim olur
  • intele bak yavvv tam bir güç
  • aynı kartlar kendi aralarında zor anlaşıyor zaten sürekli hotfixler vs... bunun hotfizini kim yapacak intel mi :)) grafik ustası intel :) SAÇMA!
  • üstadım o veri yolu işi. bence intel gayet te yapabilir
  • X58 anakartlarda şimdiki durum "ister ATI ister nVIDIA"
    Intel yeni revizyonda bu haberin içeriğini gerçekleştirirse "hem ATI hem nVIDIA" olacak bunun neresi kötü tüketici açısından?
  • İntel sanki iki kavga eden çocuğu öpüştürüp barıştırmak istiyor
  • Şimdi 6600GT nin yanına HD4870X2 takabilecek miyiz
  • tek marka kart kullanırken driver sorunu yaşanırken karma durumu düşünmek bile istemiyorum.
  • AMD'nin üzerinde çalıştığı fusion teknolojisi var. Tek bir işlemci hem ekran kartı hem de sistemin işlemcisi görevini üstlenecek. Fusion teknolojisi ile bu teknolojinin beraber gelişme şansı olamayacağı için bu başlıkta değinilenler bence hayata geçmez.
  • High Fidelity arkadaşıma katılıyorum. Böyle bişi hayata geçerse baya bi sorun çıkar o kart buna uyduydu, onun sürücüsü bununla çakıştıydı fln filan karmaşaya neden olur
  • intel anakartlarının ismini duyunca bi tuhaf oluyorum sinirleniyorum.
    insan bi kere gıcık olmaya görsün.
    zamanında d865perl anakartım vardı.
    oc olmayşınamı yanıyım çok ısındığınamı yanıyım.
    gerçi şimdi bile oc seçeneği yok bu anakartlarda. stabilite kartı.
    işin ilginç yanı anakartla beraber nvidia fx5500 almıştım.
    ne varki bi baş belasıda o karttı (sonradan sinirlenip ortadan ikiye ayırmıştım)
    ama benim gıcık olduğum firmalar nedense benden sonra iyi işler çıkarmaya başladılar.
    bkz. nvidia
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.