Şimdi Ara

AMD'nin 45nm Phenom II işlemcileri ve Dragon platformu yolda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
2.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ve AMD de 45nm üretim teknolojisine geçiş yaptı. Yeni üretim teknolojisine geçiş yapacağı tarih tartışma konusu olan firma rakibi Intel'den yaklaşık bir yıl sonra yeni üretim teknolojisini devreye sokarak nanometrik küçülme opeasyonunda bir önemli virajı daha geride bırakmış oldu. AMD yeni üretim sürecine ilk olarak sunucular için hazırladığı Shangai kod adlı yeni Opteron işlemcilerini lans ederek geçiş yaptı ve bu açıdan rakibi Intel'den ayrıldı zira hatırlanacağı üzere Intel, yeni üretim teknolojisine masaüstü için hazırladığı Core 2 Extreme 9650 modelini kullanıma sunarak geçiş yapmıştı.

AMD'nin Shangai kod adlı 45nm Opteron işlemcilerine yönelik detayları sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz fakat öncesinde Phenom işlemci ailesinde olacak değişiklikleri belirtmekte fayda var. Aylar önce verdiğimiz bir haberimizde AMD'nin muhtemelen isimde değişikliğe gitmeyeceğini ve Deneb kod adlı 45nm masaüstü işlemcilerinin de Phenom çatısı altında pazara giriş yapmasının en kuvvetli ihtimal olduğunu belirtmiştik. Gelen yeni haberler de bizim haberimizi doğruluyor zira 45nm Deneb işlemcilerinin pazara Phenom II markalandırmasıyla gireceği belirtiliyor.

45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve seviye 3 bellek kapasitesi 6MB'a çıkartılan Phenom II işlemcileri ilk etapta soket AM2+ formunda gelecek fakat gelecek yıl ile birlikte DDR3 bellek desteği de sunacak olan soket AM3 varyasyonlar da devreye girmeye başlayacak. Elimize ulaşan bilgilere göre AMD'nin Phenom II işlemcileri firmanın Dragon kod adlı yeni masaüstü platformunda kullanılacak. Spider platformunun devamı olarak 2009 için geliştirilen yeni yapılanmada Phenom II işlemcilerine 7 serisi yonga setleri ve Radeon HD 4000 serisi ekran kartları eşlik edecek.

Henüz performans değerleri açıklanmamakla birlikte 45nm Phenom II X4 işlemcilerinin aynı saat hızında satılmakta olan mevcut Phenom modellerine göre %15'e varan oranda daha hızlı olacağı ve daha düşük güç tüketimiyle geleceği ayrıca hız aşırtma performansının da daha rekabetçi olacağı ifade ediliyor. Önümüzde senenin ilk günlerde satışa sunulacağı söylenen Phenom II X4 işlemci ailesiyle AMD'nin neler yapacağı bekleyip göreceğiz.

• Spider yok Dragon

AMD bunlarla uğraşma da adam gibi bir işlemci çıkart
  • Önceden performans farkları daha yüksek gösteriliyordu. Şimdi fark azaltılmış. Hadi hayırlısı. Umarım yine F/P lideri olur AMD.
  • Başarılar dileriz.AMD isimleri güzel seçiyor.
  • Test sonuçlarını görebilseydik. Denebler kullanıcıları heyecanlandıracak bir işlemci olsaydı AMD iki ay öncesinden testlerini yayınlatırdı.
    Bir de 48xx serisindeki taktiği kullanır, son dakikada gol atarsa da şaşırmamak lazım.
    Haber için teşekkürler. Beklemedeyiz.
  • çok gizli tutuyorlar. bence Radeon 4XXX serisi gibi uçma hareketi olacak. L3 Çok büyüyor ve 45nm etkisiyle saat hızıda iyileşecek! umarım ucuzda olur.
  • mevcut phenomlardan aynı saat hızlarında %15 daha hızlı olduğuna göre bence iyi bir gelişme. 45nm avantajı ile daha yüksek saat hızlarında ve daha ucuza satılacağı kesin am3 soketiyle beraber ddr3 ile yapacaklarıda önemli. 4 çekirdekli ve hem gayet kaliteli hemde"AMD" işlemci almak hoş olacak.
  • Haber içim teşekkürler.Hadi hayırlısı.
  • inşallah söynilenlerle yapılanlar farklı olmaz inşallah
  • Hayırlı olsun . Umarım anakartı değiştirmek zorunda kalmayız :)
  • Haber için teşekkürler
  • Haber için teşekkürler,AMD'nin dediklerine inanıyoruz
  • inşallah göze batar bi düzeyde iyileşme olur... dört gözle bekliyorum...
  • işte bekledigim haber! umarım işlemciler haylaz olur.
  • Güzel haberler. Ddr 3 bellek desteği sunacak am3 platformunu sabırsızlıkla bekliyorum. Ddr 3 destekliler anladığım kadarıyla bu yaz felan ortaya çıkacak değilmi?
  • Güç tüketiminde çok iyi gelişmeler var, performans olarak %10-15 civarı pek tatmin etmeyebilir, zaten çekirdek başına alınan performansda artık büyük farklar olmayacak, ancak çekirdek arttırımıyla elde edilir.
    2011'e kadar Deneb ve Propus'la devam edilcek, AMD için gene kritik bir dönem. Bu arada Fusion 2011'e ertelenmiş, Havandale gibi...
  • Kusura bakma winter ama buraya da koyacam yaziyi... biraz editledim duzelttim..

Intel'de de sorun olur tek laf edilmez.. AMD'de bir hata cikar, herkes ayaga kalkar.. Bu yillarca boyle devam eder...

AMD'nin islemcilerinden birinin piyasaya cikmasi icin 4, 4luk islemcileri sunmasi gerekir ki, satis yapabilsin... cunku en ufak hata zaten adi cikmis olan AMD'nin idam sehbasinda yargilanmasi icin yeterli.. Herkesin cok ciddi beklentilere sahip oldugunu ve bunlarin hepsinin tatmin edilmesinin mumkun olamayabilecegini soyleyebilirm... Guzel islemciler olarak demek bile "gorecelik" gerektiriyor.. Biraz iyimser karsilamak gerekiyor sadece..

Mesela bir iki konuda bakiyorum;

Birisi adam gibi islemci ister, neye gore adam gibi, orasi tartisilir..
    Bitanesi fiyat performans ister.
    Cok ilginc bir tabirle biri "goze batar bi düzeyde iyileşme olur" demis
    Bazilari derki, AMD zaman kaybediyor..
    Digerleri derki, performansi kotu..(kullanmamis olmalarina ragmen)
    Diger taraftan biri, TLB der..
    Oburu, 140watt der.
    Bilmem kim, isiniyor der..

her zaman sebep bulmak kolaydir.. her seye ragmen " bir alayim bakayim kullanayim deniyeyim" diyen bir adam bulamayiz zaten..elin parmaklarini gecmez.. herkes otomatik olarak asip keser..

• quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

Kusura bakma winter ama buraya da koyacam yaziyi... biraz editledim duzelttim..

Intel'de de sorun olur tek laf edilmez.. AMD'de bir hata cikar, herkes ayaga kalkar.. Bu yillarca boyle devam eder...

AMD'nin islemcilerinden birinin piyasaya cikmasi icin 4, 4luk islemcileri sunmasi gerekir ki, satis yapabilsin... cunku en ufak hata zaten adi cikmis olan AMD'nin idam sehbasinda yargilanmasi icin yeterli.. Herkesin cok ciddi beklentilere sahip oldugunu ve bunlarin hepsinin tatmin edilmesinin mumkun olamayabilecegini soyleyebilirm... Guzel islemciler olarak demek bile "gorecelik" gerektiriyor.. Biraz iyimser karsilamak gerekiyor sadece..

Mesela bir iki konuda bakiyorum;

Birisi adam gibi islemci ister, neye gore adam gibi, orasi tartisilir..
    Bitanesi fiyat performans ister.
    Cok ilginc bir tabirle biri "goze batar bi düzeyde iyileşme olur" demis
    Bazilari derki, AMD zaman kaybediyor..
    Digerleri derki, performansi kotu..(kullanmamis olmalarina ragmen)
    Diger taraftan biri, TLB der..
    Oburu, 140watt der.
    Bilmem kim, isiniyor der..

her zaman sebep bulmak kolaydir.. her seye ragmen " bir alayim bakayim kullanayim deniyeyim" diyen bir adam bulamayiz zaten..elin parmaklarini gecmez.. herkes otomatik olarak asip keser..

+1001

valla bende hem amd sıstem var hemde ıntel sıstem var.nedense amd oyunalrda çok sağlıklı çalışırken ıntel hep mı kasılır abı.tamam oc ta ıntel daha ıı ama defaultta ıı olmayana işlemci oc ta ii olmuş ne önemi var.bence hiç yok

• AMD Rules!
  • 6 ay kadar bir gecikmeyle Barcelona çıktı ve ardından TLB hatası, ardından düzeltmek içinde 1 ay geçti, anakartlarda bios updateler vs..AMD birçok tedarikçisini zor durumda bıraktı. AMD - Intel fanatikliği kimsenin umrunda değil, olay sadece burdaki çoçuk çoluğun dilinde, hangi firma daha iyi, ucuzu ve ciddi bir muhattabı varken pahalıyı alır. Gene aynı konu.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.