Şimdi Ara

Dinle Neyden (2008)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Fragman (Filmin Web Sitesi)

Gösterim Tarihi
    : 10 Ekim 2008

Senaryo:Ayşe Şasa, İsmail Eren

Yönetmen:Jacques Deschamps

Müzik: Özhan Eren

Yapımcı: İsmail Eren

Yapım: Türkiye 2008

Görüntü Yönetmen: Octavio Espirito Santo

Oyuncular: Ahu Türkpençe, Alican Yücesoy, Emin Olcay, Metin Hara, Ve Lale Mansur, Jean Benguigui, Burhan Öçal, Altuğ Yücel, İsmail Hakki, Taner Ertürkler, Jean Gabriel Nordmann

“Dinle Neyden”, 1798 Osmanlı-Fransız savaşının yaklaştığı günlerde, İstanbul’da barış arayan bir avuç insanın çabalarıyla, iki genç Saray mensubu arasında yaşanan duygusal ilişkinin tanığı olan genç bir Mevlevi Dervişinin mistik dünyasını anlatıyor;

Mevlevihane defterlerini tutmakla görevli Derviş, aynı zamanda eski bir Osmanlı Paşası olan Nuri Dede efendinin hizmetindedir

Dede efendi ve onun eski dostu olan bazı Fransız diplomatlar yaklaşan harbi önlemeye çalışmaktadır. Gayriresmi olarak sürdürülen bu çalışma, Sultan III.Selim’in kızkardeşi Beyhan Sultan’a ait Sahilsaray’da gerçekleştirilmektedir.

Rahatsızlanan Dede efendiye, diplomatik müzakereler sırasında eşlik eden Saray Tabibi Halil ile Beyhan Sultan’ın yardımcısı Gülnihal Kalfa arasında bir yakınlık yaşanmaktadır.

Dede efendiyle birlikte Sahilsaray’a gelen genç Dervişin defteri, tamamına tanık olduğu bu hikaye ile Hz.Mevlana’nın öğretisinden yansıyan satırların bir araya geldiği sayfalarla doludur..

DİNLE NEYDEN FİLMİ YAPIM NOTLAR

Dinle Neyden filminin hazırlıkları 2006 yılında başladı ve yaklaşık 2 yıl sürdü.

Filmin senaryosu, Tuğrul İnançer, Prof. Dr. Mehmet İpşirli gibi birçok uzmanın yanı sıra, 2008 Yılı Fransa Ulusal Tiyatro Merkezi’nin teşvik ödülüne layık görülen Sedef Ecer ve Cesar Senaryo Ödülünün 2007 yılındaki sahibi ve Fransa’yı Oscar’larda temsil eden film “Indegenes”in yazarı Olivier Lorelle’in katkılarıyla 2 yıla yakın bir sürede son şekli verildi.

Filmin yönetmenliğini, Fransa’da kült bir film olan “Uyuyan Sudan Kork” adlı filmiyle tanınan ve Venedik Festivali de dahil olmak üzere birçok ödül alan Jacques Deschamps üstlendi.

Görüntü yönetmenliğini Octavio Espirito Santo üstlendiği filmin altı ayı bulan kostüm tasarımı ve dikim sürecinde 50 kişilik kadro yer aldı ve 500 adet kostüm dikildi.

Aslına uygun bir şekilde hazırlanan dekor ve aksesuarlar, uzmanlardan oluşan 35 kişilik ekibin uzun ve özverili çalışması sonucu yaklaşık 8 ayda tamamlandı.

Topkapı Sarayı, Haseki Külliyesi, Galata Mevlevihanesi, Mabeyin Köşkü gibi tarihi mekânlarda yapılan çekimler 5 hafta sürdü.

110 kişilik çekim ekibi ile gerçekleştirilen filmde, yardımcı oyuncularla birlikte 150 kişilik oyuncu kadrosu yer aldı.

Filmde, Türk Sineması’nın önemli oyuncularının yanı sıra, Fransa’nın çok tanınan karakter oyuncularından Jean Benguigui ile Fransız sinemasının yardımcı rollerinden tanıdığımız, Fransız tiyatrosunun önemli isimlerinden Jean Gabriel Nordmann da yer aldı.

Alıntı:DP

Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)

Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)

Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)

Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)
     Dinle Neyden (2008)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnuR -- 22 Şubat 2009; 0:55:08 >

• en sonunda neyzenimiz ömer babacuk diye oturmus hani
  • Bilindik yüzler olmasa hiç kaçırmayacağım bir film olurdu .
  • Burhan Öcal'ı gördüm ya başka birşey istemem.Mevlana ile ilgili bir sinema filmi çekimi olacaktı.
    O filmden bir haber yokmu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: #GECE#

Burhan Öcal'ı gördüm ya başka birşey istemem.Mevlana ile ilgili bir sinema filmi çekimi olacaktı.

o film çıktı gitti bitti çoktan
    Konya'da bile tutmadı diyebiliriz
  • quote:

Orjinalden alıntı: mellon89

quote:

Burhan Öcal'ı gördüm ya başka birşey istemem.Mevlana ile ilgili bir sinema filmi çekimi olacaktı.

Mevlana ile ilgili bir film çıkmadı sadece bir belgesel çıktı oda dediğin gibi tutmadı
  • Film gösterimde.
  • quote:

Orjinalden alıntı: juna1986

quote:

Orjinalden alıntı: mellon89

quote:

Mevlana ile ilgili bir film çıkmadı sadece bir belgesel çıktı oda dediğin gibi tutmadı

Bu dediğin Özcan Deniz'in oynadığı mı

• Senaryo güzelde oyuncu kadrosunda daha özenli davranabilirlerdi
  • alican yücesoy yandım ali'de atatürk'ü oynayan eleman değil mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: birhangişey

alican yücesoy yandım ali'de atatürk'ü oynayan eleman değil mi?

evet o

http://tr.wikipedia.org/wiki/Yand%C4%B1m_Ali
  • türk telekomun ana sponsor olduğu bi filme gitmem
  • Filmi izleyen yok mu ?
  • Daha izlemedimde ama merakla beklıyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.