Ön Çapraz Bağ Yırtılması
971 Cevap114609 Görüntüleme30 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

10142 Mesaj
11 Eylül 2008; 15:17:09 

quote:

Orijinalden alıntı: Huseyinn31

Arkadaşlar bugün doktora gittin sağ dizimde bağ yırtılması varmış sanırım havuzda oldu. Emar çekilecek dedi ve başka bir güne erteledi bu hastalık hakkında bilgi verirmisiniz ameliyat gerekirmi , yasaklanan hareketler olurmu filan...

NOT: Konu sahibi üyenin isteği üzerine konu tarafımca devralınmıştır. İlgilenen bir üye olursa, konuyu kendilerine devredebiliriz. Bu husus için bana PM'den ya da konu üzerinden haberdar ederek ulaşabilirsiniz.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

When I started this story, I did not think it would span a life time. But I soon discovered it would span many more.
I knew, I would not have enough time to give everything to you. Now, I worry I do not have time to do give anything to you. But your craving within me augments you again.
From the dawn of time to the end of days, I will have to run, away. I want to feel the pain and the bitter taste of the separation on my heart, again...
I'm frozen to the bones, I am. I can't remind your eyes, your face. Don't let me die here.
Forever yours, Kış Güneşi...

1218 Mesaj
12 Eylül 2008; 22:47:28 

Tedavinin şekline karar verilirken bircok faktör hasta ve doktor tarafindan degerlendirilidir bunlar aktivite seviyesini ve birlikte oluşan yaralanmalar olup olmadigi gibi hasta beklentisini ve dizinde anormal boşluk miktarini veya gevşekligini içerir. Bunlara göre yine ameliyat konusu değerlendirilir. Ameliyat olsada olmasa da fizik tedavi ve rehabilitasyona başlanır eğer spor yapıyorsan güçlenmenin düzeyi göz önüne alınarak geri dönmene karar verilir güçlenme hiç de olmayabilir.

73 Mesaj
30 Nisan 2009; 20:35:06 

Merhabalar,

Bundan yaklaşık bir hafta önce bir futbol turnuvasında topa hamle yapmıştım. Rakibim bana fiziksel müdahelede bulundu.Bu sırada görenlerin anlattığına göre o sırada iki ayağımda yerden kesikmiş, dengem kaybolnca bir bacağımın üzerine dengesiz inmişim. O sırada çıtırrtt diye bir ses duydum ve kendimi yere bıraktım. Rakibimde üzerime düştü. Ben deli gibi bağırırken o 'Ya daha havada bağırmaya başladın, na faulü!' diye bana bağırıyordu. Sonunda hemen insanlar toplaştı. Soğutucu sprey sıkıldı ve sonra yarım saat buz uygulandı. O an şişmedi.Ama akşam yavaş yavaş şişmeye başladı. Üzerine basamıyordum ve oynatamıyordum. Ertesi gün durumun basit birşey olmadığı ve düzelmeyeceği anlaşıldı.Dooru Mikrocerrahi ve ortopedi hatanesine gittim. Pazar olduğundan asistan doktor vardı. Elle müdahele sonunda dizin kitlenmiş ve ÖÇB kopmuş dedi, acil ameliyat dedi.(Dizin kitlenesi demek menüsküsün yırtılarak dizin içine dönmesi ve böylece dizin hareketini engellemesi...Dizinizi tam açamıyorsunuz ayrıca 90 dereceden fazla dakatlayamıyorsunuz) Ben kabullenemiyordum. Ordan çıktık, başka hastanede bir yakınımız olan başka bir doktora gittik. 'Bir hafta ödemin insin ondan sonra MR çekelim dedi'.Ayrıca dizi rahatlatmak için 3 şırınga kadar içinden kan çekti. sonuçta bir hafta buz uyguladık ve ayağı dikip dinlendim. Üzerine hiç basmadım(bu çok önemli). Bir hafta sonra MR sonucunda şu çıktı; Ön çapraz bağlarım kopmuş, iç menüsküs yırtılmış ve dizin içine dönmüş (bu yüzden ayağımı tam açamıyormuşum veya bükemiyormuşum) Yakınım olan doktor, ÖÇB ameliyatı hemen yapmayalım 3 ay bekleyelim dedi.Hemen ameliyat sadece prof. sporculara yapılıyormuş. Çünkü bu periyotta diz kendini toparlayacak ve ödem inecekmiş. Hemen yapılırsa yapıalcak yeni bağın dizin içindeki kan ve ödem yüzünden yapışma ihtimali varmış. Böyle olursa diz gene tam açılmıyormuş. Ama benim 3 ay bekleyecek durumum yoktu çünkü menüsküsümde yırtılmıştı ve dizi kitlemişti.Bu sorun hemn ameliyat olmayı gerektiriyordu. Bu konuda ise dokturum - hemen 1-2 gün içinde ameliyata almalıyız çünkü dizin kitli, ÖÇB için ise 3 ay sonra ameliyat yapmalıyız dedi. buda 3 ay arayla 2 ameliyat demekti. Ben ise ameliyat masasına yatmışken 2 sini birden hallettirip kurtulmak istiyordum. Yakınım olan doktor bu hastanede prensiplerin böle oldugunu ama başka bir doktora görünebileceğimi onun bu iki ameliyatı hemen yapabileceğini söyledi. Bende Türkiye'nin en iyi diz ameliyatı yapan doktorlarından birine(izmirde olanlar iyi bilir) gittim. Kendisi bugün ameliyatımı yapacak. Umarım herşey iyi olur, sonuçlarını size yazarım.

Bundan önce spor konusunda acayip aktif biriydim. Snowboard yapıyorum, geçen sene pistin salaklığından dolayı düştüm ve omzum kırılmasına ramak kaldı. Bu sene kalçamda eklem sorunu çıktı ve şimdide bu başıma geldi:) Küçükken kırdığım yerlerimi saymıyorum bile:) Sanırım bundan sonra biraz durulucam. Futbolu bırakicam, board'umu satıcam. Artık sadece en büyük iki tutkum olan latin dansları ve yüzme ile ilgilenicem. Size tavsiyem sizde yaşınız artık 20lerin sonunda ise fazla risk almayın hayatınızda...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cedenver -- 30 Nisan 2009; 20:35:56 >

31 Mesaj
23 Şubat 2010; 1:02:05 

kardeş benimde sol ön çabraz bağım kopuk 6 aydır çekiyorum, izmirde dediğin doktor kim sanada geçmiş olsun ayagın nasıl oldu düzeldimi ve kendini nasıl hissediyorsun, benim ayak sanki hiç düzelmicekmiş gibi ne kötü bişeymiş ya.

Sadece kendine güvenmek zorundasın

496 Mesaj
23 Şubat 2010; 11:23:23 

merhaba ark.lar
öncelikle geçmiş olsun.bende öçb ameliyatı oldum.ilk yırtıldığında yüzde otuz yırtılmıştı.ilk gittiğim dr. hamstring ve quadriceps leri güçlendirip 4-5 ay sonra dönebilirsin dedi.dediklerini yaptım.5 ay sonra tekrar futbola döndüm ama 3.maçımda öçb tamamen yırtıldı.bu sefer başka dr.a gittim.mr dan sonra ameliyat dedi ve ameliyat oldum.size şunu söyleyebilirim eğer gençseniz ve spora devam etmek hayatınıza rahat devam etmek istiyorsanız doktorunuzda ameliyatı onaylıyorsa ameliyatı olun.yalnız ameliyattan sonra kesinlikle verilen hareketleri evde yapın eğer evde yapamıyorsanız mutlaka fizik tedaviye gidin.bunları yapmayacaksanız ameliyat olmayın.size kendiminde ameliyat olduğu dr.umu önerebilirm.yalnız fiyat açısından pahalıdır.dr.un ismi sarper çetinkaya.reklam olmasın diye hastane ismini yazmıyorum.google dan aratıp bulabilirsiniz.
tekrar geçmiş olsun.

Guest bu mesajı paylaştı

8 Mesaj
27 Mart 2010; 16:02:35 

arkadaşlar hepinize geçmiş olsun.benim bu sakatlığı yaşayan arkadaşlara bikaç sorum olacak.ben yaklaşık 6 ay kadar önce saha kenarındaki sulama çukuruna düştüm.düştüğümde ayağım çok fena şekilde şişti üstüne
basamadım.Ağrıdan o gece uyuyamadım bile.Ertesi gün doktora gittim.MR falan çekmedi sadece röntgen çekti bişey olmadığını
söyleyip yolladı.Buz tedavisiyle geçeceğini söyledi.ama 1 ay kadar falan geçmedi.bi daha gittim doktora MR çekti.ve
ÖnÇaprazBağın kopuk olduğunu hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi.Sonra ben başka doktora gittim.Oda ÖnÇaprazBağın MRda
görünmediğini ancak ödem olduğu için MR cihazının bunu kopuk gibi algıyayabileceğini söyledi.ödemi dağıt öyle gel dedi.Böyle
bişey olabilirmi?Sonra ben o sırada yine futbol oynadım.Ayağımı iyice zorladım.Sonra başka doktora gittim.yine MR çektirdim
oda Ön çapraz bağda ödem olduğunu,menisküste zedelenme olduğunu ve kemikte kırılma derecesinde zedelenme olduğunu söyledi.
Ön çapraz bağ sağlam dedi.1,5 ay sonra tekrar gel dedi.2 martta kontrolüm var.ben şu anda dizimi kıvırabiliyorum,
koşabiliyorum.zıplayorum.merdivenden rahatça çıkıyorum.dizimde boşa çıkma falan olmuyor.Ön çapraz bağ kopuk olduğunda bunları
yapabilir miyim?dizimi açıp kapadıkça dizimden küt küt ses geliyor.bu nedir?dizimi serbest bıraktığımda sola doğru dizim
boşa çıkıyor.dizimin üzerine yüklendiğimde ağrı ve acı oluyor.3 aydır futbol oynamıyorum.bundan önce oynadığımda dizim dönüyodu sonra acayip şekilde şişiyodu.ve 3-4 gün
üstüne basamıyodum.şimdide zaten oynamaya korkuyorum.doktorların dedikleride birbirini tutmuyo.Arkadaşlar uzun oldu
kusura bakmayın ama bana bi yardımcı olun.ne biçim bi illettir bu.ayak kırılsaydı bundan iyiydi.Yardımcı olursanız çok
sevinirim.şimdiden teşekkürler.

Son çektirdiğim MR sonuçları:

Arka çapraz bağ,lateral ve medial kollateral ligamanlar normal görünümdedir.
Patellar tendon ve patellar retinakulumlar normaldir.
Patellafemoral eklem ilişkisi tabiidir.
İnfrapatellar yağlı doku açıktır.
Eklem maisi ileri derecede artmıştır.
Femur lateral kondil epifizomatafizer bölgede tibia medial ve lateral platoda kontüzyon ile uyumlu yaygın kemik iliği ödemi
izlenmektedir.
Medial menisküs posterior hornunda grade 2 dejenerasyon mevcuttur.
Lateral menisküs korpus ve posterior hornu grade 2 dejeneredir.
Ön çapraz bağ ödemlidir.
Medial kollateral ligaman hafif ödemlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahinho -- 27 Mart 2010; 16:05:34 >

182 Mesaj
24 Nisan 2010; 0:39:39 

Valla arkadaşlar bende 1 hafta önce maçta sakatlandım dizim boşaldı falan sonra maç sonrası eve gittim 2 gün dinlendim sonra mr ve rontgen çektirdim sonuç olarak doktor inceledi ve ameliyat dedi öçb yırtmışşın dedi valla şaştım kaldım çünkü bacağımın arka tarafında hamlamış gibi ağrı vardı ve koşabiliyordum bacağimla ağırlık basabiliyodum yani nerdeyse sek sek oynayabiliyordum bende başka bi doktara gittim oda yırtık testip etti fakat fizik tedavi verdi 2 gündür fiziğe gidiyorum ve rahatça dizimi açıp kapabiliyorum birçok sitedeki yorumları okuyunca korktum walla yardımcı olabilecek bi arkadaş yada anlayan birileri varsa yardımcı olursa çok sevinirim teşekkürler...

ikinci el referanslarım:
perfectbilgisayar hd 4850
del piero 10 xbox 360

496 Mesaj
26 Nisan 2010; 11:46:25 

mertydkçi arkadaşım geçmiş olsun.anladığım kadarıyla öçb yırtılmış ama tam olarak koparmamışsın.gerçi mr da herşey belli olur.ben ilk yırttığımda yüzde 30 unu yırttım.daha sonra dr. 4-5 spor yapma sonra fizik tedavi falan yap dedi. dediklerini yaptıktan sonra 3.maçında topa vururken öçb lar koptu.1 hafta dinlendikten sonra ameliyat oldum.bu biraz yaşla ve ameliyattan sonraki çalışmalarına bağla.birde dr.na ve korkmamana bağlı.elbette insan korkuyor.benim dizde 4 tane vida var arka baldırımda yok.ama sana şunu söyleyebilirim ameliyat olacaksan grefti 3 yerden alıyorlar.1-kadavradan 2-dizin ön tarafındaki kaslardan 3-arka baldırdan.benim arka baldırdan aldılar.güç kaybı oluyor.ama sürekli spor yaparsan hamstring ve quadricepsleri geliştirirsen rahat edersin.
geçmiş olsun

182 Mesaj
26 Nisan 2010; 20:19:15 

azazel_666 kardeşim çok saolasın walla ben spor yapmayı bırakıcam heralde bi sorun yaşanmaz bide mr çektirdim açb yırtık olduğu belli değil ? işareti çıktı mr bakalım tekrar çektircem doktorlar kontrol etti ama bişey çıkmadı şimdi mr sonuç ameliyat çıkmasında walla ne olursa razıyım tekrar saolasın bu arda 23 yaşındayım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertydkçi -- 26 Nisan 2010; 20:20:05 >

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

496 Mesaj
27 Nisan 2010; 11:06:53 

tekrar geçmiş olsun yaşın gençmiş.eğer spor yapmaya devam edeceksen ve mr sonucu ameliyat derse inşallah demezler korkmadan ameliyat olabilirsin.sana burdan dr. tavsiyeside verebilirim sarper çetinkaya acıbademde çalışıyor.futbolcularında doktorudur.inşallah ameliyata gerek kalmadan sağlığına kavuşursun.

210 Mesaj
27 Nisan 2010; 22:32:20 

geçmiş olsun umarım ameliyata gerek kalmaz. bende voleybol antremanında ayağımı fena burkunca bağ zedelenmesi olmuş ve en az 4 ay kadar oynayamayacağım :( bu sezonu kapattım zaten :(

"ĹĔŤĤĔ"çekilin karanlıklar bırakın beni ölüme yaklaşmışken döndürmeyin yolumdan bedenimi ruh spazmı geçiriyorum"Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim."HiçBir Şeyle Övünmüyorum GALATASARAYLI Olmakla Övündüğüm Kadar

Kavga Daha Büyük, İdealler Zaten Büyük, GALATASARAY Tek Büyük!

182 Mesaj
28 Nisan 2010; 21:24:36 

sanada geçmiş olsun 4 ay ara vermişsin iyileşme olasılığı var mı ki bu yırtıkta...

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

210 Mesaj
28 Nisan 2010; 21:32:45 

4 ayımın 1 ayı gitti koşamıyorum hala zıplarken ağrı yapıyor ayağımı sağa sola eğemiyorum.. iyileşir mi bilemiyorum en az 4 ay geçmesi gerek.

"ĹĔŤĤĔ"çekilin karanlıklar bırakın beni ölüme yaklaşmışken döndürmeyin yolumdan bedenimi ruh spazmı geçiriyorum"Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim."HiçBir Şeyle Övünmüyorum GALATASARAYLI Olmakla Övündüğüm Kadar

182 Mesaj
29 Nisan 2010; 19:44:35 

o kadar ağrı yaptı ha bende de yırtılma olmuş doktora gittim bugun ameliyata flan gerek yok dedi ekzersiz flan yapıyorum ama sendeki ağrılar hiç olmadı bende ben rahat koşabiliyorum futbol flan oynuyorum bi sorun yok sadece spor yaparken koruyucu dizlik kullan dedi...heralde benım yırtık oranım farklı daha az ufak bi yırtık sanırım benımki senın verdiğin bilgilere göre bu arada yırtığın iyileşmesi baya zaman alıyomuş...

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

210 Mesaj
29 Nisan 2010; 21:30:26 

çok kötü oldu voleybol turnuvaları başladı maçlara çıkamıyorum :( tamamiyle şansızlık..

422 Mesaj
3 Mayıs 2010; 22:28:50 

sayın arkadaşlar. benim sağ dizden.ön çapraz bağ ameliyatı oldum.ameliyat olalı tam 1 ay oldu .Dr. egzersiz verdi onlar yapıyorum ama benim dizimde menuskus yırtığı+kıkırdak doku zedelenmesi ile ilgili işlemde yaptı.bu arada benim ameliyatı yarım uyuşturdularda yaptılar belden aşşağı uyuştu yani ayıktım hatta bende tv. denameliyatı izledim hemde dr. konuşuyordum
Ben kafkas danscısıyım , sahnede ters bir hareketle kendimi yerde buldum çok ama çook canım acıdı sanki bacagım dizden koptu ole sandım.ilk 3 hafta yatım ve doktor doktor gezdim.tam 6 doktora gittim ve ameliyat kararı aldım,oldum ve 1 ay geçti.benim merak ettiğim dans edebilirmiyim tabiki dediler ama yinede dikkat diyolar, birde başka bir doktor kendi orjinal bağ 300 kg. taşıyorsa benim yapacağım 3 ton taşır demişti.
sizler ameliyat olalı bayağı olmuş,benim sizden öğreneceğim daha çok şey var .zaman zaman sizlerden bilgi olmak isterim. sagılar

496 Mesaj
4 Mayıs 2010; 14:31:29 

ilk önce geçmiş olsun.lokal anestezi olmuşsun.valla eğer gördüysen ameliyatı.platinler,matkap falan görmüşsün iyi dayanmışsın.bende öçb oldum.verile hareketleri yap.1 ay geçmiş zaten 4-5 ay sonra danslarını yapabileceksin.şu var ki senin grefti nerden yaptılar.benim arka baldırı alıp yaptılar.böyle olunca ister istemez güç kaybı oluyor iyileştikten sonra.ama emin ol ne kadar hareketleri yaparsan kendinide biraz zorlarsan danslarına devam edebilirsin.bu arada kafkas dansları yapman daha çok hoşuma gitti.(bende terekemeyim) ama hiç kafkas danslarını bilmem.izlemesi gayet güzel :)))
sana verebileceğim en iyi tavsiye hiç korkma hareketleri yap 3 ayda basketbola başla yavaş yavaş.dr.una danış yanlış bilmiyorsam 4.aydan sonra ayaklarını güçlendirmek için spor salonuna gidip ayaklarını güçlendirebilirsin.

182 Mesaj
4 Mayıs 2010; 21:35:15 

bende kendi okulumda ki doktorlara gittim ameliyat olmamı soylediler haziran başı olucam walla hocamda iyimiş baya türkiyede 5 beşin içinde olan doktorların içindeymiş bakalım hayırlısı doktor pek sana koymaz dedi bu ameliyat kaslarım normal insana göre fazla iyimiş bkalım ne olcak bu nası dert anlamadım walla insanlar kopunca dayanılmaz bi ağrı yaşadım diyo ben fazla bi ağrı duymadım üstüne 3 ay tam performans top oynadım banamısın demedi bakalım hiç bir ağrı sızı yok ama olucaz artık ameliyatı sonuçlar malum...Kafkasdans bu arada valla nası dayandın izlemişin flan bana ameliyat dediler dizlerim tutmuyo 2 gündür...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertydkçi -- 4 Mayıs 2010; 21:37:23 >

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

496 Mesaj
5 Mayıs 2010; 11:39:57 

mert kardeşim öçb de şöyle bir farklılık var.sen bağları tamamen koparmamış olabilirsin yani yırtılmıştır.hepsi yırtılmamış olabilir.benimde yırtıldı ama daha sonra koptu.

182 Mesaj
5 Mayıs 2010; 15:29:17 

keşke yırtsaydım bağı parçalamışım bağdan eser kalmamış walla...yırtık dedi bi doktor elle kontrol etti mr herşey belli oldu iyi doktorlara gidince teşhis kondu...
bide ameliyat olmuşsun sen herşey eskisi gibi mi mesela ben spor yapmıyorum ole canım istediği zaman mesela bu ameliyat sonrası herşeyi eksiksiz yaparsan 2 3 yıl sonra tamamen eskisi gibi oluyo mu...dizlerinin üstüne çömelebiliyomusun veya ani hareketleri eskisi gibi rahat yapabiliyomusun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertydkçi -- 5 Mayıs 2010; 15:35:37 >

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

496 Mesaj
6 Mayıs 2010; 14:35:43 

mert kardeş bu biraz kendinle alakalı birşey.eğer spor yapmaya devam etmek istiyorsan,yaşında gençse ben 28 yaşında ameliyat oldum ve eğer yürürken ya da ani birşey olduğunda aklında birşey olmamasını istiyorsan bence ameliyat ol.çünkü şöyle birşey daha var şimdi öçb olmadığından ilerde kemikler birbirine sürtmeye başlayacak buda dizin fonksiyonalitesini ve sağlığını çok düşürecektir.dediğim gibi ameliyatta 3 çeşit greft var.kadavradan dizin ön tarafından ve arka baldırdan.benim arka baldırdan aldılar.şu anda arka baldırım yok.drun bana verdiği hareketler vardı ameliyattan sonra.bütün hepsini aksatmadan evde yaptım.birazda dr.umun teşvikiyle zorlayarak yaptım.diz eskisi gib olmuyor ama eskisine yakın olacak.yeter ki korkma dr.un sana vereceği hareketleri yap.istersen fizyoterapistede gidebilirsin.ben gitmedim tamamen evde çalıştım.4.ayda dr.umun tavsiyesiyle sadece bacağımı güçlendirmek için bodye gittim.benim dr.um sarper çetinkayaydı.çok iyi bir dr.dur.bence gitmekte fayda var.eğer dr.lar ameliyat dediyse ve sende spor yapmak hayatına aklında birşey olmadan devam etmek istiyorsan bence korkmadan ameliyatı ol.ben baskebolda oynuyorum haftada 1 kere.reverse hareketleri ve diğer hareketleri yapıyıorum.çömelme dersen oçömelerek namaz kılabiliyorum.inşallah senin için yardımcı olabilmişimdir.

422 Mesaj
6 Mayıs 2010; 22:44:15 

Sağol azazal Arkadaşım beni bayağı umutlandırıyorsun haftaya bastonları bırakıcam ve yurumeye başlıyacağım.gelişmeleri zaman zaman paylaşırım.

182 Mesaj
6 Mayıs 2010; 23:58:19 

saolasın azazel çömelme kısmı benım için önemlidi.bakalım hayırlısıyla olalım şu ameliyatı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertydkçi -- 6 Mayıs 2010; 23:59:15 >

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

496 Mesaj
7 Mayıs 2010; 11:34:14 

ikinizede geçmiş olsun diyorum.Allah sağlığınıza kavuştursun...

422 Mesaj
20 Mayıs 2010; 9:57:24 

quote:

Orijinalden alıntı: azazel_666

ikinizede geçmiş olsun diyorum.Allah sağlığınıza kavuştursun...

sn. arkadaşım yürümeye başlıyalı bir hafta oldu ama yürüyemiyorum topallıyorum, ağrı çok ,100 mt. yürüyorum yoruluyorum normal gibi zannediyorum ama yinede sorayım dedim ağrısız tam yürüme uzunmu sürüyor.

496 Mesaj
20 Mayıs 2010; 12:00:04 

merhaba arkadaşım ağrıları ve acıların olacaktır.zaten yanılmıyorsam sana voltaren ilacı verilmiştir ağrıyı ve acıyı azaltmak için.ama başlarda ağrı ve acılar normaldir.ben 2 haftada 1 kontrole gisiyordum.bir seferinde dizim çok şişti.kanama yapmış ve su toplamış.iğneyle çekip temizlediler.yani acı ve ağrı olmadan iyileşme olmayacaktır.şunu unutmaki drun sana verdiği hareketleri ya da fizyo terapiste gidiyorsan hiç aksatma.zamanla düzelecek.sadece sabır ve azim gerekli.şöyle bir laf vardır eğitimde ter dökmeyen savaş alanında kan döker.sen sana verilen hareketleri aksatmadan yap dr.un sana dediklerini harfiyen yap inş. eski sağlığına kavuşacaksın.

0 Mesaj
1 Haziran 2010; 4:23:10 

arkadaslarr

0 Mesaj
1 Haziran 2010; 4:37:12 

arkadaslarr bende aynı dertten muzdarıpım.. sol ön capraz baglarımm tamamıyylee koptuu ve yan baglarımm da zedelenmıss bıraz daha donse ımıs dızımm onlarda kopabılırmıss.. herbeyse ben amelıyatt oldumm 5 ay olduu son 1 aydırr fene degılımm sadece ayagımıı bukmekte zorlanıorumm.. 1 ay boyunca fızıkk tedavıı uygulandıı ama sonradann ben pek fırsatt bulamadımm en onmlısıı de bu aslındaa dızıı ayagıı guclendırmekk yoksa amelıyatt olmanın da eger spor yada dansa devamm edılecekse pek de yararıı olmuyoo bnm sızee tavsıyemm ayagınızıı guclendırınn.. benımm kopan bag yerınee kasıkk bolgemm denn bag aldılarr sag baldırımm kasık bolgeme yakın yerımm atıorumm 60cm ıse dıgerı 35 -40 falan olduu yanıı zayıfladıı gozlee gorulur bı farkk varrr... son 1 aydır zıplayabılıorumm cokk da olmasa ustune yuk bındırebılıorumm ayagımınn.. afedersınızz tuvalett ıhtıacımıı bılee gıderemıordumm egılmekkde guclukk cekıodumm ama doktorumm dedı kı benn senınn gıbıı hızlıı ıyılesenıı gormedımm dedıı yanıı bu sartlardaa bakalımm hayırlısıı.. 6 aay yasaktıı futboll ve dıgeer sporlarr. 1 ayımm kaldıı kendımee guvenımm varr ama cokk tereddutt edıorumm en kotusuu de bu oluyoo ben baslardaa sakat kalacagımm gıbıı bı dusuncemm vardıı hıc eskısıı gıbı olmayacakmıs gıbıı herkes de o gozlee bakıoduu o halımıı gorunce ne yuruebılıodumm bırakk ustune agırlık bıle veremıorsunn ayagınıı bükemıorsunn cokk kotuu en kolayıı amelıyatt olmak sonrasıı daha zorr..... ama sanırımm attlaatımm coğuu gıttıı azıı kaldıı.... bır dıger kotuluguu de 4 ayda tam tamına 10kılo aldımm ve bnmm yasımm da merakk eden vardırr belkıı 24... bızı bırbırımızden baska anlayan kısıı cok az nadır bulunurr oyuzden hıssettıklerınızı duygulaarınızıı cokk ıyıı anlıorumm hepınızee gecmıss olsunn arkadaslarrr....en yakın zamandaa saglıgınıza kavusmanızıı dılıorumm.... bu aradaa baglara ıyı gelen bır ılac hap ne bıleyımm bır bıtkıı gıbıı bıseyy varsa ve bılgısıı olann gonderırrsee sevınırımm...

130 Mesaj
1 Haziran 2010; 12:12:24 

dostum crusiatum anterior un yaralanma var, ameliyat olsan dahi eski formuna dönmen çok zor, fizik tedavi görmelisin

496 Mesaj
1 Haziran 2010; 16:59:41 

arkadaşım geçmiş olsun.ama şurda bir hata yapmışsın keşke devam etseymişsin fizik tedavine.ben ameliyattan 5 ay sonra yaptım ama evde yaptım fizik tedaviye gitmedim.bende 10 kilo civarında kilo aldım.ilerde iyice hareketlendiğinde verirsin. bende baldırdan almışlardı şu anda baldırım yok.sendede sanırım baldırdan almışlar.eğer ayağının daha iyi olmasını istiyorsan ayağını iyice güçlendirmelisin.bende arka baldır olmadığı için güç kaybı oluyor.o yüzden bazen futbol oynarken çekmeler ve iç ve dıi yan bağlarda kopmalar yaşayabilirsin.ben kendim yaşadım bunları.ben senin bahsettiğinden daha kısa süre içinde iyileştim allaha şükürler olsun.bence bir vücut salonuna git ve ayak ve dizlerini güçlendir.ve futbol basketbol vediğer sporları yaparken dizlik kullan.ama sadece bu dediklerimi yaaprken.vücuda giderken yada normal hayatında kullanma çünkü uzun süreli takmalar ayağını zayıflatır.ayrıca basketbol oynamak öçb ler için iyidir.çünkü hem korkaklığın gider hemde reverselerde dizini alıştırırsın.
geçmiş olsun

0 Mesaj
1 Haziran 2010; 21:56:06 

arkadaslarr ben nedense su sorunu yasadımm hareketsızz kalmaktann arka baglarımm gerılmıss o yusdenn ayagımıı bukmektee cokk zorlanıordumm bırde baldırdan alıncaa bagıı guc de veremıordumm en cok onda zorlandımm.. sonradan fızıkk tedavıyee gıttımmm amelıyattann 1.5 ay sonraa gıttımm ayagımıı yuz ustuu yatıpp ayagın ucunu agırlıkk baglayarakk hergunn 15 dakıka falan germe yaptılarr tabıı bu uygulamayıı yapmadan once sıcakk bırkacc tedavıı yapılıoduu acıyıı bıraz da olsun rahatlatmakk vee bagları esnetmekk amacylaa... sonradan arka baglarr da acıldıı ve yurumemm ıyılestıı... dızımın ustune tam olmasa daa full olarakk cokebılıorumm yenı yenıı... namaz kılmaktaa guclukk cekıorumm oda ayagımıı guclendırmemekten dolayıı sanırımm... ben ayagımıı guclendırmeye vakıtt bulamadımm keske vaktımm olsa ıdıı sadece fızıkk tedavı gordumm 1 ay falan zamanımm yoktuu unıversıtee sınavlarr bırde kpss sınavıı calısmalarıı eklenınce ustunee devam edemedımm 1 ay sonraa calısmalaraa ayagı guclendırmeyee baslamayıı dusunuorumm... en buyukk korkumm da hıcbırseyınn eskısı gıbı olmayacagıı korkusuu hepp bı tereddutt varr.... maclara cıkmakk ıstıorumm bırkacc arkadasımm da gecırdı bu amelıyattann onlarr ben calısmamaa ragmenn 13 ayda dondumm sahalara deyıncee vazgecıorumm oynamaa daha kotuu olurr bı daha olursaaa tekrr amelıat olmakk zorunda kalırsınn deyıncee vazgecıorumm... allahh hepımızee kolayylıkk versınn arkadaslarr..

Guest
2 Haziran 2010; 10:33:13 

Arkadaşlar benimde çapraz bağda kopma varmış ama tam kopmamış sanırım allah kimseye vermesin insanın hayatını çok kötü kısıtlıyor ve moral bozuyor. Emar sonucum doktor varsa bi yardım. bugün gidip doktor agöstercem.

Hastanızın çekilen sol diz mr incelemesinde : (but kodu:804.240)
İncelemede: sagittal planda fse t1 ve fat-sat t2, pd ince kesit

Aksial planda gre t2,

Koronal planada gret2 , fse stır sekanslar kullanılmıştır.

Sol diz ekleminde tibiofemoral eklem aralığı medial ve lateral kompartmanlarda korunmuştur.
Tibiofemoral ve patellofomoral eklem yüz ,kartijal bütünlük ve kalınlıkları doğal izlenmiştir.Diz eklemini oluşturan kemiklerin kortiko-medüller sinyal intensite dağılımları doğal izlenmiştir.
Sol diz ekleminde tibiofemoral ve patellofemoral eklemlerde artiküler koleksiyon varlığı dikkati çekmekterdir.
Anterior krusiat ligamanın kalibrasyonu azalmış olup , sinyal intensitesi tüm skensta artmıştır (kronikparsiyel ACL yırtığı).Posterior krusiat ligamanın trase,kontur,sinyal intensite dağılımları doğal ilenmiştir.
Medial ve lateral kollateral ligamanlar ile patellar retinakulumların trase,kontur ve sinyal intensiteleri tabidir.
Medial menisküs posterior hornunda artiküler yüzlere ulaşmayan grade 2 dejenarasyonla uyumlu lineer sinyal intensite artışı izlenirken,medial menisküs anterior hornu ile lateral menisküs anterior posterior hornunda artiküler yüzlere ulaşmayan grade 1 dejenarasyonlauyumlu noktasal sinyal intensite artışlarının varlıkları dikkati çekmektedir.
Kuadriseps,patellar,popliteus,biceps femoris,kojoined tendonların trase,kontur,sinyal intensite dağılımları doğaldır.
Popliteal fossa oluşumları doğaldır.Popliteal arter ve ven patenttir.

496 Mesaj
2 Haziran 2010; 12:06:39 

baytt arkadaşım ayağını güçlendirdikten sonra herhangibir sorun yaşayacağını düşünmüyorum.13 ay uzun bir süre sayılabilir.tabii ki metabolizma ve daha önceden spor yapılmış olması vücudun kolay toparlanmasını sağlayacaktır. o yüzden endişen olmasın gerekli fizik tedavileri yaptıktan sonra spor yapma konusunda engelin kalmayacaktır.

0 Mesaj
3 Haziran 2010; 1:50:18 

aslında sımdı bılee ıyyıımm azazel-666 kardesımm zıplıorumm ne bılıımm uzunn mesafee cokk kosmadımm amaa bıı sorunn gormedımm ama farkedıorumm kıı ayagımm ıncelıooo farkıı bellıı oluyoo rahattcaa.. su kpss yıı de atlataımm halledecegımmm ınsallahh gusell bıı calıssmaa sonradannn guc cıhazıı varr adıı aklımaa gelmedıı sımdıı ıkı ayagınıı da olcumlere tabıı tutuolarr ortalamasınıı alıolarr sakatt ılee saglamm ayakk arasındakı farkaa bakıölarr sonradaann onaa gırecemm allahh nasıpp edersee sonucaa bakıpp devamm ederımm sporaa dıyee dusunuuyorummm... ben sormustumm daa gecenn yazımmdaa baglaraa ıyıı gelenn bıseyy varr mıı dıyee amaa ılacc ne bıleyımm bıtkıı olsunn arkadasınn bırıı sagolsunn yardımm amacıylaa yazmıss amaa benn baktıımm veterınerlerınn kullandıgıı bıı ılacc ozellıkklee kopeklerr uzerınnde :) yınee de tskk edıorumm sagolsunn kımsee baskaa bıı bılgıı de vermedıgıne goree sanırımm o tarzz bıseyy yokk galıbaa ?

228 Mesaj
5 Haziran 2010; 3:13:22 

merhabalar rahatsız ettim kusura bakmayın
ben ön çapraz bağı ile ilgili bir koınuyu danışcaktım
2 ay evel florence nigtingale de ameliyat oldum prof yaptı ameliyatımı
ön çapraz bağ kopuk yan arka bağlarda
kıkırdak parçalanmış
dizde kırık var ve menisküs
yani dizle ilgili olabilcek 5 olay varmış hepsi bir anda gerçekleşmiş
ameliyat oldum 50 gün brace ile dolaştım ve varis çorabı son bir hafta kala tek değneğe düştüm şimdi 2 değneğimde yok artık bracede çıktı
koşu bandı bisiklete başladım ama 2 ay aralıksız hergün fizik tedavi gördüm cumartesi pazar hariç nedeni sakat kalma riski çok reaksiyon vermiş diz
şu anda yürüyorum ama oturuyorum uzun süre kalkınca 4-5 adım sonra açılıyor bacak dizi kendim 108 derece açıyorum fizyoterapist köküne kadar bastıyor diyorki sakatlık yok çünkü eklem açık gidiyor bacak diyor bu ameliyatı olan insanlarda hemen hemen süreç bu şekildemi
yani topallamadan yürümek ne kadar zaman alır ben kuvvetliyim biraz 6 ay yürüyemezsn dediler 2 ayda yürüdüm mesela
ama tabiki aksayarak ayrıca sağ bacağım soldan gözle görülür şekilde inceldi ben hergün fizik tedaviye giden bir kişi olarak isterseniz bir çalışmamı videoya çekip buraya koyabilirim tabiki fizyoterapistler işi biliyor ama evde yapılcak haraketleri öğreteblirim videoda hergün aynı haraketler yaptırılıyor
haraketler
1 ayak ağırlıı yani kum torbası 2 ve 3 kglık
2 minder yada yastık
3 bisiklet
4 yürüyüş bandı
5 cpm denilen bir alet dizi açıp kapıyor bunu evde yapamazsınız
6 ödem dağılması için elektrik verliyor compex ev için 150 tl civarı ben aldım çok iyi ödemi daıtıyor
bu kadar dediğim gibi isteyen olursa haraketleri çeker videoyu koyarım
benim bilmek istediğim şu tam iyileşme 1 senemi

tavsiyeler:
varis çorabı mutlaka olsun
brace kesinlikle çıkmasın
üzerine basmayın
okuyorum futbol oynamış vsvsvs sakın sakın ameliyat ol iyileş öyle oyna
2 tane canadian yanlız şu var zaten 15-20 gün sonra değneklerle rahat yürüyorsunuz üzerine basmadan tabi tek kusur eliniz ağrıyor bunun için elciklere sert sünger bisiklet elciği gibi bundan taktırım rahat rahat heryere gidersin ben istanbulluyum teşvikiyeden cevahire gidip yemek yediğimi ve eve geldiğimi bilirim

tv izlerken paso çalışın aırlık kaldır indir

sabah akşam buz torbası alın sabah akşam aralıksız yani ödem için şart ağrı içinde buz devamlı buz çorabı kesinlikle çıkarmayın bracele işiniz bitse bile çorap hep olsun bacakta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozidane -- 6 Haziran 2010; 3:16:17 >

Bilgi paylaştıkça büyür.

422 Mesaj
5 Haziran 2010; 10:21:25 

quote:

Orijinalden alıntı: ozidane

merhabalar rahatsız ettim kusura bakmayın
ben ön çapraz bağı ile ilgili bir koınuyu danışcaktım
2 ay evel florence nigtingale de ameliyat oldum prof yaptı ameliyatımı
ön çapraz bağ kopuk yan arka bağlarda
kıkırdak parçalanmış
dizde kırık var ve menisküs
yani dizle ilgili olabilcek 5 olay varmış hepsi bir anda gerçekleşmiş
ameliyat oldum 50 gün brace ile dolaştım ve varis çorabı son bir hafta kala tek değneğe düştüm şimdi 2 değneğimde yok artık bracede çıktı
koşu bandı bisiklete başladım ama 2 ay aralıksız hergün fizik tedavi gördüm cumartesi pazar hariç nedeni sakat kalma riski çok reaksiyon vermiş diz
şu anda yürüyorum ama oturuyorum uzun süre kalkınca 4-5 adım sonra açılıyor bacak dizi kendim 108 derece açıyorum fizyoterapist köküne kadar bastıyor diyorki sakatlık yok çünkü eklem açık gidiyor bacak diyor bu ameliyatı olan insanlarda hemen hemen süreç bu şekildemi
yani topallamadan yürümek ne kadar zaman alır ben kuvvetliyim biraz 6 ay yürüyemezsn dediler 2 ayda yürüdüm mesela
ama tabiki aksayarak ayrıca sağ bacağım soldan gözle görülür şekilde inceldi ben hergün fizik tedaviye giden bir kişi olarak isterseniz bir çalışmamı videoya çekip buraya koyabilirim tabiki fizyoterapistler işi biliyor ama evde yapılcak haraketleri öğreteblirim videoda hergün aynı haraketler yaptırılıyor
haraketler
1 ayak ağırlıı yani kum torbası 2 ve 3 kglık
2 minder yada yastık
3 bisiklet
4 yürüyüş bandı
5 cpm denilen bir alet dizi açıp kapıyor bunu evde yapamazsınız
6 ödem dağılması için elektrik verliyor compex ev için 150 tl civarı ben aldım çok iyi ödemi daıtıyor
bu kadar dediğim gibi isteyen olursa haraketleri çeker videoyu koyarım
benim bilmek istediğim şu tam iyileşme 1 senemi

tavsiyeler:
varis çorabı mutlaka olsun
brace kesinlikle çıkmasın
üzerine basmayın
okuyorum futbol oynamış vsvsvs sakın sakın ameliyat ol iyileş öyle oyna
2 tane canadian yanlız şu var zaten 15-20 gün sonra değneklerle rahat yürüyorsunuz üzerine basmadan tabi tek kusur eliniz ağrıyor bunun için elciklere sert sünger bisiklet elciği gibi bundan taktırım rahat rahat heryere gidersin ben istanbulluyum teşvikiyeden cevahire gidip yemek yediğimi ve eve geldiğimi bilirim

tv izlerken paso çalışın aırlık kaldır indir

sabah akşam buz torbası alın sabah akşam aralıksız yani ödem için şart ağrı içinde buz devamlı buz çorabı kesinlikle çıkarmayın bracele işiniz bitse bile çorap hep olsun bacakta

Sizin Nasıl oldu böyle düştünüzmü.

0 Mesaj
5 Haziran 2010; 13:46:23 

bayyt öncelikle gecmis olsun, eger ön capraz baginda bir problem varsa onun kesinlikle tamir edilmesi lazim yani kopup kopmamasi önemli degil..eger bir zedelenme varsa ilerde büyük sorunlara yol acabilir o yüzden uzmanlar tamir edilmeli derler. bende futbol oynarken durduk yere dizim burkuldu ilk3 gün sisme oldu gitmedim doktora, normalde yürüyüp kosabiliyordum ama yere cökemiyordum ve 2hafta sonra doktora gittim ve tamir edilmesi gerektigini sölediler yaklasik 1ay oldu ameliyat olali ve kendimi cok iyi hissediyorum biraz sabir gerekli sadece 6ayini unutacaksin baska problemi yok. ameliyatlar ise artik cok kolaylasti diz cevresinin etrafinda 4bes delikle bu isi hallediyorlar yani eski ameliyatlardaki gibi dizi 32cm ye kadar artik kesmiyorlar. gönlünü ferah tut simdiden gecmis olsun
dip not:ameliyat sonrasi ve fiziki tedavilerden sonra eski haline sorunsuz dönersin ve tekrar istedigin sporu yapabilirsin!

0 Mesaj
5 Haziran 2010; 13:55:46 

airgunshooter icindi mesajim ..bayyt kusuruma bakma ,gecmis olsun bu arada 13 ay cok uzun bir zaman yani tamemiyle bagin kemige kaynamis olup istedigin sporu sorunsuz yapman lazim eger aksaklik hissediyorsan dizinde normal yasaminda, doktora gitmeni tavsiye ederim cünkü 13 ay yeterince uzun zaman..ayri zamanda dizdeki baglar hayattaki bütün baglar kadar önemli ve hic aksatmamani tavsiye ederim.

0 Mesaj
5 Haziran 2010; 19:52:23 

tekınn tskk edrım kardesımm sagoll acıklamalarınn ıcınn bende oldumm zatan amelıyatt 5 ay olduu dedıgınn gıbıı ayagıı calıstırmakk cokk onmlıı yoksaa amelıyatt olmussunn bıttıı gıbıı bıseyy yokk..bendee bırazz bosladımmm son 2 aydır ama baslayacagımm hanı dedımm bırıı bılıordurr belkıı ılaclaa daa ekstradan bı katkı yapayımm calısmanınn yanındaa dıyerekten sordumm umut dunyasıı bılıosunn... tskk ederımm :)

0 Mesaj
5 Haziran 2010; 23:17:05 

ön capraz bagindan ameliyat olanlar icin önemli unsurlar sakin sabirsizlik gösterip erken yürümeye calismayin cünkü diz cevresinde birden cok bag ve tendonlar vardir bunlar ayaga kalikip gezmeniz icin yeterlidir ama önemli olan yeni bagin kemikle olan kaynasmasini saglamaktir yani sorunlu olan bacaga sakin fazla yüklenmeyin..2- en basarili ameliyatlarda bile diz dümdüz degildir ve öne dogru egilme vardir tavsiyem fizyoterapistlere danisarak bacaginizi yatakta ve düz bir yerde dümdüz tutmanizdir(bellirli zamanlarda) eger koltuklu degneklerle geziyorsaniz adimlarinizi öne dogru düz sekilde atiniz.

ameliyat olunan bacak 5 ve 6 ay isleve tabi tutmadigimiz icin bütün agirligi iyi ve saglikli olan bacaga yüklendigimiz icin saglikli olan bacakta büyük bir gelisme ve 2kat daha fazla kaslanilir tavsiyem saglikli olan bacakla sorunlu olan bacaga bakip karsilastirma yapip moralinizi bozmayniz.fizyoterapistlerin gösterdigi hareketleri günde 5 dk vakit ayirmaniz yeterlidir.

dipnot: kosu icin üretilmis olan hava basinc destekli olan ayakkabilar ön capraz baginda sorun olanlar icin iyi degildir, normal yere daha cok temas eden ayakkabilar tercih edilmelidir.

0 Mesaj
7 Haziran 2010; 1:52:07 

öncelıklee herkese gecmıss olsunn..... azazel & tekın özellıklee ve dıgerr arkadaslarr .... bu konudaa yasanmıslıgıı ve bılgısıı olann sorumaa cevapp verırse cok sevınırımm... ya ben amelıyatt oldumm on capraz tamamen koptu herneysee bunlarıı daha once de solemıstımm... sorumm suu ben futboll oynuorumm daha doğrusu oynuordumm :)) ıkı ayagımıı da kullanabılıorumm yanlızz genellıkkleee sag ayagımıı kullanıorumm... o yusdenn yanıı sol ayakk destekk ayagımm konumunaa gelıyyo.. bende soll ayagımmdann amelıyatt oldumm yanıı demekk sormakk ıstedıgımm nasıll bıı durumm olurr acaba destekk ayagımmdannn amelıyatt olmaamm sonradann sıkıntıı yaratırrmıı acabaaa... cokk tskk ederımmm..

496 Mesaj
8 Haziran 2010; 11:57:24 

geçmiş olsun baytt .ben sağ ayağını kullanan biriyim.sağ öçb den ameliyat oldum ve grefti sağ arka baldırdan aldılar.bir sorun yaratmaz bence.sağdan ameliyat olacaksanız sağdan soldan ameliyat oalcaksanız soldan greft alınmalıdır.ama en önemlisi ameliyattan sonraki yapılan fizik tedavi bence.orayı iyi yaparsanız iyileşmeniz çok daha hızlı ve iyi olacaktır.
geçmiş olsun

0 Mesaj
8 Haziran 2010; 12:58:38 

tskk ederımm saoll azazell bende sag ayagımııkullanıorum daha cok bende sol öçb den oldum amelıyat soldan alında baldırdan greft ... destek ayagımdaa benımm sol oldugu ıçın spor yaparken sıkıntı olmazz ınsallahh destek ayagımınn dan amelıyatt gecırmıss olamm.. herkese gecmıss olsunn..

182 Mesaj
19 Haziran 2010; 23:26:37 

arkadaşlar bende nihayet ameliyat oldum 12 gün geçti malum dinleniyorum peki bu ameliyat dizimizi eski haline getiriyomu mesela 50 60 yaşlarımızda sırf bu öçb kopması yüzünden ameliyat geçirmemiz bize sorun çıkartırmı yoksa sağlıklı bir dizde olan riskler gibi mi hayata devam edicez teşekkürler...

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

496 Mesaj
21 Haziran 2010; 15:28:44 

geçmiş olsun öncelikle.inşallah ameliyattan sonra fizik tedaviye gidiyorsundur eğer gidemiyoran evde hareketleri yap.bu dizini hem güçlendirecek hem esneklik kazandıracaka hem de ilerde sorun yaşamanı azaltacaktır.dediğin 50-60 yaşlarda bir sorun çıkarır mı bileeyeceğim ama eğer ameliyat olmasaydın kesinlikle sorun çıkarırdı.

0 Mesaj
2 Temmuz 2010; 20:15:02 

merhaba bnm ayın 20 sinde maçta ön çapraz bağım yırtıldı doktora gttm mr çektrdm dizlik takarak ewde dinleniyorum doktor ameliyat için çok gençsin gelişimini izleyelim ona göre yaparız dedi yaşım 18

422 Mesaj
3 Temmuz 2010; 0:07:28 

kopunca yandın. ama sanırım yırtığın sonu kopuk oluyo ama ameliyatsız yasam sanbırım zor ,ben 3 ay oldum ameliyat olalı

182 Mesaj
10 Temmuz 2010; 16:45:51 

yaaa arkadaşlar ben ameliyat olalı 35 gün oldu durumum gayet iyi bir haftadır tek değnekle yürüyorum üstüne tam basabiliyorum ameliyatlı ayağımın üstünde tek ayak durabiliyorum gerçi 20 gündür fizik tedaviye gidiyorum onun faydasıda oldu sizce tem yürümek için erken mi teşekkürler...bide bu hafta fizik tedaviyi bitiricekler sağlıklı bacağımla en fazla 135 derece yapabiliyorum ameliyatlı bacağımıda artık 135 yapıyorum yani yapçak bişey kalmadı eski bacağımla diğeri arasındaki kalınlık farkı 1 cm bide hiç ağrı flan olmadı basarken flan bende heralde çabuk iyileştim yüzücüyüm 15 senedir yüzüyorum onunda faydası oldu sanırım...bide araba nezaman kullanbiliriz teşekkürler...

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

422 Mesaj
10 Temmuz 2010; 17:04:30 

quote:

Orijinalden alıntı: mertydkçi

yaaa arkadaşlar ben ameliyat olalı 35 gün oldu durumum gayet iyi bir haftadır tek değnekle yürüyorum üstüne tam basabiliyorum ameliyatlı ayağımın üstünde tek ayak durabiliyorum gerçi 20 gündür fizik tedaviye gidiyorum onun faydasıda oldu sizce tem yürümek için erken mi teşekkürler...bide bu hafta fizik tedaviyi bitiricekler sağlıklı bacağımla en fazla 135 derece yapabiliyorum ameliyatlı bacağımıda artık 135 yapıyorum yani yapçak bişey kalmadı eski bacağımla diğeri arasındaki kalınlık farkı 1 cm bide hiç ağrı flan olmadı basarken flan bende heralde çabuk iyileştim yüzücüyüm 15 senedir yüzüyorum onunda faydası oldu sanırım...bide araba nezaman kullanbiliriz teşekkürler...

abi süpersin yaa. ben 3 ay oldu ameliyat olalı. daha hızlı yürüyüş bile zor oluyor koşma hiç yok.araba dersen o bişey değil hemen kullan ben yuruyemezken araba kullanıyodum.

182 Mesaj
10 Temmuz 2010; 19:42:17 

walla hızlı iyileşiyorum baya doktorlar acele etme diyo bende yavaştan alıyorum bakalım hayırlısı bide dikişlerim için bi ilaç kullanıyorum 2 gündür dikiş izlerini yoketsin diye baya bi ilerleme var arkadaşım kullanmıştı başka bi ameliyat izi için 35 dikişi vardı valla incecik bi çizgi kaldı şimdi yanımda değil bi ara isminide yazıyımda faydalanan olur...

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

182 Mesaj
10 Temmuz 2010; 21:08:48 

yaa bide bişey sorucam hep unutuyorum doktorlara sormaya şimdi bize yapılan bu bağ eskisine göre daha mı güçlü olucak yada daha mı güçsüz soran bilen varsa söylerse sevinirim teşekkürler...

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

304 Mesaj
14 Temmuz 2010; 13:56:52 

Herkese Merhaba ve geçmiş olsun.
Bu lanet sakatlık malesef geçen pazar günü benim de başıma geldi. Pazartesi çektirdiğim MR a göre sağ diz ön çapraz bağda tama yakın parsiyel yırtık var ancak korunmuş lifler olduğunu belirtiliyor. Menüsküs te de tip 3 a dejenerasyon mevcut. Konuştuğum birkaç ortopedist ameliyat olman senin yararına olacaktır şeklinde söyledi. Ben profesyonel değilim ama spor benim için bir yaşam şekli. Vucüt geliştrime ile de ilgileniyorum. İşin garip olan kısmı da burda zaten haftanın 2 günü bu bağların direk güçlendirilmesini sağlayan leg press, leg curl, squad, hack squat, gibi bacak hareketlerini çalışıyor olmama rağmen böyle birşeyin başıma gelmesi. Ne günahım var diye isyan ediyorum daha önce de 2 kere kolumu kırmıştırm, 1 kolumda plak ve 10 tane vida var.

Azazel_666 senin ameliyat olduğun doktoru çok methediyorlar yurt dışından bile bu kişiye ameliyat olmak için gelen sporcular var. Benim tam özel sağlık sigorrtam mevcut ve Acib***m hastanesi ile de anlaşması var herhangi bir şey ödemeden bu ameliyatı orda olabilirim. Ama sonuçta bu bir ameliyat ve birsürü işlem yapacaklar hem de vucuttaki en kritik oynak eklemin üzerinde. Daha önce ameliyat geçirdim ve nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Ameliyat olmak o kadar da zor değil ama sonrası?.... Ben bir daha basketbol oynamayacağım bunun için kendime söz verdim ama en azından spor salonunda ağırlık çalışmak istiyorum. Bu ameliyattan sonra fitness a geri dönebilecek miyim, en azından koşabilecek miyim? Fizik tedavi denilen şey aslında fitness/body building de yapılan hareketlerden çok da farklı şeyler değil. Bunlara zatren alışığım. Sen şu anda nasılsın? Ne kadar zaman geçti? Spor salonunda bacağını güçlendirmek için leg press yapıyorsundur, kaç kg ile basıyorsun?

Şu anda yürüyebiliyorum ya ameliyat sonrasında bunu da kaybedersem korkusu, 5 6 ay sürecek iyileşme süreci bu kararı almamı çok etkiliyor. offf yaaa psikolojim mahvolmuş durumda insanların ameliyat sonrasında yaşadıklarını okudukça malesef çok da iç açıcı gelmiyor... Keşke bi yerlerimi kırsaydım da bu bağı kopartmasaydımm :((((

182 Mesaj
14 Temmuz 2010; 21:11:39 

olur ole seyler 5 hafta oldu ben ameliyat olalı gayet iyiyim suan hiç ağrım sorunum flan yok kişiden kişiye göre değişiyo arkadaşım bu durum...ama sana tavsiyem bu ameliyatı çok yapan bi doktora ameliyat olman sana bu sakatlanmanın çok olduğu sporların hekimleriyle bağlantıya geçmen...
bende sporla ilgileniyorum profesyonelim spor salonlarında büyük zaman harcadım sende ilgileniyomuşsun seninde rahat ve çabuk olur iyileşmen
Allah kurtarsın nediyim....

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

2 Mesaj
19 Temmuz 2010; 14:42:57 

s.a öncelikle tüm arkadaşlara geçmiş olsun...benimde problemim aynı ön çapraz bağda kismi yırtılma daha doğrusu MR sonucunda yazan şekliyle(anterior çapraz bağda parsiyel rüptür ile uyumlu kısmi devamlılık kaybı ve kontur düzensizliği izlenmiştir) şikayetlerim ağır bir işte ve ayakta çalışmamdan dolayı sol dizimde genel ağrılar şu an dr. zorunluluğunda fizik tedavi görüyorum 6. gündeyim toplam 21 gün sürecek sonuçta bilmek istediğim bu tedavi ve evde benim güçlendirme yapmam sonucunda ameliyata gerek kalmadan iyileşebilecekmiyim yoksa eninde sonunda ameliyat olmam gerekecekmi.yaşım 35 spor yapmıyorum 2-3 ayda bir halı sahada maç oynamak dışında.

182 Mesaj
19 Temmuz 2010; 16:27:55 

hocam aynen benımde mr sonucum sizin gibiydi ameliyat oldum spor yapmasanız bile dizdeki patlojik değişiklikleri önleme adına bu amaliyatı yapıyorlar ki ağrınız oluyomuş bence ameliyat olmanız yararınıza olur tabi doktor kararıyla 1buçuk ay biraz zorlanıyosunuz gerisi basit...tabi kişiden kişiye değişir...geçmiş olsun zor iş...

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

496 Mesaj
19 Temmuz 2010; 17:06:23 

geçmiş olsun pasha.benim ilk önce parsiyel yırtık vardı %30 oranında.dr bana 4 ay dinlen sonra ayağını güçlendir dedi. dediklerini yaptım.bunları yaptıktan sonra 3.maçımda öçb tamamen koptu.bence iyi bir dr.a git.eğer rahat spor yapmak yürümek hayatını kafanda birşey olmadan devam ettirmek istiyorsan benim kendi düşümcemdir ameliyat olmak daha iyidir. ama ilk önce iyi bir dr.a git.benim dr.um sarper çetinkayaydı.gerçekten çok iyi bir dr. imkanın varsa ona gitmeni öneririm.geçmiş olsun tekrar.

182 Mesaj
19 Temmuz 2010; 17:37:32 

rıdvan ege de olabilir ankarada tabi türkiyede tek geçerim rıdvan hocayı nasıl olsa modern ortopediyi türkiyeye getiren isim dünyada da ortopedi de ilk beşte sayılı doktorlardandır...ankara üni. hacettepe üni. ufuk üni. ortopedi kurucusu
ankaradaysan mutlaka rıdvan ege hocaya git...
acıbademe git
google da yaz zaten en iyi ortopediciler diye ismi yazıyo zaten diğer isimlerinde çoğu onun öğrencisi...
hem bu ameliyattan rıdvan egenin hastanesinde olursan 5kuruşta para almıyolar özel hastane olmasına rağmen...ama diğer arkadaşların da önerdiği doktorlar bu işin ehli..
allah kurtarsın....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertydkçi -- 19 Temmuz 2010; 17:39:05 >

ikinci el referanslarım:
del piero 10 xbox 360

182 Mesaj
20 Temmuz 2010; 22:52:12 

bu ameliyatı olan arkadaşlara sorum var 6 hafta oldu ameliyat olalı 20 gün fizik tedaviye gittim şuan hiçbir ağrım yok uzun yürüyüşlerde merdiven yokuş inip çıkarken bükmede ise nerdeyse eski dizimle aynı açıda bazen sabah uyandığımda bacağımın arka kısmında kasılmalar oluyo eski bacağımla kalınlıkta 1 cm fark var..bu kasılmalar sizdede oldumu teşekkürler...