Şimdi Ara

## Intel'in 6 Çekirdekli İlk İşlemcisi 15 Eylül'de Geliyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
4.268
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'in 6 Çekirdekli İlk İşlemcisi 15 Eylül'de Geliyor ##

Intel işlemci yarışında yeni bir dönemi başlatmaya hazırlanıyor. Firma 6 çekirdekli ilk işlemcisini 15 Eylül itibariyle kullanıma sunacak. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan 3 adet çift çekirdekli Wolfdale zarının bir araya getirilmesiyle oluşan Xeon X7460 modeli sunucu ve iş istasyonları için hazırlandı. 2.53GHz'de görev yapan model üzerinde 3MB'lık seviye 2 (çift çekirdekli her zar için) ve 16MB'lık seviye 3 bellek yer alıyor. Satılmakta olan mevcut Xeon işlemcileriyle pin uyumuna sahip olan Dunington serisi yeni model ve aynı seri dahilinde hazırlanması muhtemel yeni model yada modeller Intel'in Penryn tabanlı sunucu operasyonlarının son adımı olabilir zira firma profesyonel çözümlerinde de yeni jenerasyonu Nehalem-EP ve Nehalem-EX serisi modellerin hazırlıklarına da devam ediyor. AMD cephesinde de 6 çekirdekli Istanbul işlemcilerinin çalışmaları devam ediyor ve 2009 yılı içerisinde duyurulmaları bekleniyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• intel coştukça coşuyo olan bize oluyo sürekli donanim değiştirirsek batarız yaa.
  • Fiyati ve performansi merak ediyorum
  • 4 çekirdek bile daha yeni yeni gelişiyor yok işte 6 cekirdek yok 8 cekirdek noluyoruz yahu tabak haneye b.k yetistiriyorlar sanki lol
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

.....AMD cephesinde de 6 çekirdekli Istanbul işlemcilerinin çalışmaları devam ediyor ve 2009 yılı içerisinde duyurulmaları bekleniyor.

İşlemcinin adı İstanbul mu olacakmış?
  • Tek zarda 6 cekirdek ne zaman cikacak acaba? 4 cekirdekli silemcileri henuz yazilimlarin hepsi full olarak desteklemezken tek zarda 6 cekirdekli bi islemciyi ne yapacaz gerci dimi Ancak Intel in bu cozumu sunucu platformlarinda herhalde baya bir tutulur
  • quote:

Orjinalden alıntı: sp1tf1re

intel coştukça coşuyo olan bize oluyo sürekli donanim değiştirirsek batarız yaa.

Babama internete girmesi için celeron işlemcili bir bilgisayar almıştık 3 sene önce. Benim çift çekirdekliyi ona verip phenom 4 çekirdekli alma planıma babam savunma olarak " bu makina ihtiyacımı karşılıyor daha iyisisin bana katacağı ne var ki" görüşünü öne çıkardı va benim atakları savuşturdu. AMD Ahtlon x2 6000+ işlemcim var. Onboard ekran kartı olmasına rağmen bir monitörde warcraft açıp diğer monitörde vitrual pc ile sanal bilgisayar
    kurup içinde Photoshop CS3 açabiliyorum. Bence daha 2 sene götürür bu makine beni. Yoksa bir ürünün taksiti bitmeden yenisini almaktan gına gelecek :D

• intel gerçekten çok başarılı ve süreklilik arz eden işler yapıyor buna karşılık haberde de okuduğumuz üzere AMD nin cpu işlerinde çıktı çıkacak 2009-2010 arası şöle böle duyuyoruz

bu durumda intel rakipsiz kaldığı için istediği fiyatta istediği modeli rahatça piyasaya sürüyor....

bu arada bu cache manyağı edilmiş işlemciyi de takdir ettim serverlar için iyi bir çözüm olacaktır
  • Kod adı. Nehalem de kod isim. Satış ismi (brand) Core i7.
  • DUNNINGTON

• Sanırım bu teknolojinin hızı için 5 yılda bir idare edicek ve değiştireceğimiz sistemler toplamalıyız
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

DUNNINGTON

evet Winter... hala ayni cekirdekler... arada bitane "bag" var bide biraz daha cache eklemisler...
    bariz duruyor 3 adet core 2 duo cekirdegi ya... adamlar baska bisey uretmiyorlar heralde habire ayni cekirdek, koy 3 tane 6 cekirdek olsun.. goren Intel'in tek makinasi var zanneder, baska cekirdek uretmiyor alet.. yil oldu bea...... insan yapi falan degsitirir ne bileyim sekil falan verir yahu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 5 Eylül 2008; 10:55:04 >

• O zaman biraz bekle Nehalemler çıkınca görürüsün.
  • Bu işin sonu yok
  • quote:

Orjinalden alıntı: realcem

Bu işin sonu yok

• hayal edemeyeceğim bi işlemci
  • Fiyat olarak çok uçuk olur değil mi?
  • benim anlamadıgım konu şu 6-8-10 artık nekadarsa çekirdek sayısının bize bi faydası varmı ?
    hadi oyun oynuyorsun mp3 dinle msn açık olsun bide bi grafik programı çaılıyo olsun her bir işleme 4 çekirdek peki sadece oyun oynarken yine bir çekirdekmi iş başında yoksa 4 çekirdekde iş başında heee tek uygulama çalışıyorken çekirdeklerin biri çalışıyo ve diyerleri yatıyo ise para resmen çöpe
  • quote:

O zaman biraz bekle Nehalemler çıkınca görürüsün.

nehalemlere cekirdek konusunda hic bisey soylemedim... soylemeyecem de... sadece dizilis mantiklari konusunda paralel bagli olduklari bilgisini vermistim... emin ol 6 cekirdekli bu islemci bile dizilim mantigi bakimindan Nehalem'den daha mantikli... diger taraftan Nehalem konusunda da sen de bisey soyleyemezsin... bu asamada cikinca hep beraber gorecez. ama sonucen mevcut teknolojinin oncusu hala AMD.. performans konusunda oncu demiyorum..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

quote:

DUNNINGTON

evet Winter... hala ayni cekirdekler... arada bitane "bag" var bide biraz daha cache eklemisler...
    bariz duruyor 3 adet core 2 duo cekirdegi ya... adamlar baska bisey uretmiyorlar heralde habire ayni cekirdek, koy 3 tane 6 cekirdek olsun.. goren Intel'in tek makinasi var zanneder, baska cekirdek uretmiyor alet.. yil oldu bea...... insan yapi falan degsitirir ne bileyim sekil falan verir yahu...

tamamda daha 4 doğal çekirdeği destekleyen yazılım yok denecek kadar azken 6 doğal çekirdek nasıl çalışacak.inel en mantıklısını yapıyo.yoksa amd bile üretmişken intel üretemiceni mi düşünüyorsunuz doğal çekirdeği?biraz daha tarafsız düşünün...

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.