Şimdi Ara

15YTL' ye SuperPower SplinterCell Mod. 09.08.08 Güncellendi...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
4.521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle Bu Bölümde Emeği Geçen Herkese Teşekkürler. Burada Çalışmalarını Sergileyen Arkadaşlardan İlham Alarak Projemi Yapıyorum.
    Kasayı İçten Dışa Doğru Adım Adım Yaptığım İşlemleri Anlatarak Sizlere Aktaracağım:

1.Güç Kaynağı:(09.08.08 Güncellendi.)
    Güç kaynağı belkide bu moddan tamamen memnun olduğum tek parçadır.
    Kaliteli bir güç kaynağı olmamasına karşın yapmış olduğum birçok manyaklığa karşı koyabildiği için bence kendini kanıtlamıştır.

Öncelikle kasada amatör olarak moda başladığım ilk donanım güç kaynağı oldu. Birkaç ay önce attığım tek kat boyanın yavaş yavaş döküldüğünü görünce dayanamadım. Herhangi bir reklamcıdan temin edilebilecek Siyah Kaplama Kağıdıyla güç kaynağını tamamen kapladım.

Daha sonra Danger sticker' ını Photoshop ile kendimce ayarlayıp reklamcıdan çıktısını aldım. Arka taraftaki fan ızgarasına birgün sinir olup kırmaya başladım. Oraya standart bir grill alıp fanla birlikte vidaladım.

Bu arada da sanayiden edindiğim yalıtım borularıyla kabloları toparlamaya çalıştım. Molex leri de kırmızı cam boyası ile boyadım ancak pek hoşuma gitmedi desem yeridir.

Güç soketleri Siyah boya ile boyandı.

Güç Kaynağının Toplam Maliyeti: 5YTL
    Resimler:

2.Ekran Kartı:
    Ekran kartına gelirsek; Quake marka 7100GS ekran kartım geçen sene 60YTL vermişlerdi de satmamıştım. Aklıma tüküreyim keşke satsaymışım.

Ekran kartına aslında çok müdahale ettim son hali bu oldu. Üzerinde minik bir soğutucu vardı ancak dükkandaki bozuk Quake kartında bu fan vardı bende gıcık olup bunu aldım. Tam denk geldi. Soğutucu çok pisti ama birkaç deterjan ve su darbesiyle hallettim ve parladı.

Kartın arka panelini kasanın arka paneline uygun olacak şekilde Siyah Cam Boyası ile 5 katta boyadım.
    Cam Boyası özellikle çabuk kuruyabilen tipten bir boya. Fazla vakit harcamadan birazda sıcak hava yardımıyla 1 dakika da kuruttum. Böyle sihirli dokunuşlar modda gerçekten işe yarıyor. DVI dönüştürücüye de aynı işlemi uyguladım.

Ekran Kartının Maliyeti: 50YKr
    Resim:

3.Kapaklar:
    Yan kapak Airduct ile birlikte gelmişti ancak ufacık havalandırma işlemci fanına oturmuyor üstüne üstlük fanın yarısı Airduct' ın dışında kalıyordu. Buna bir çare deyip hurdalıkta bulduğum AMD islemciler için Aidata' nın kullandığı büyük havalandırmayı işlemci fanına göre uyarlayıp boyadım.

Yan kapaktaki airduct sökülünce daha iyi bir görünüme büründü. Kapakta yer alan havalandırma deliklerine annelerimizinde kullandığı çoraplardan kesip Pritt Katı yapıştırıcı ile yapıştırdım.

Sağdan soldan sticker' lar bulup oraya buraya yapıştırdım. Hoş oldu bence.
    Alt kısma da titreşimden doğabilecek sesler için sert süngerler kesip yine Katı Yapıştırıcı ile yapıştırdım.

Kapaklar + Airduct Maliyetleri: 5YTL
    Resimler:

4.Anakart:(09.08.08 Güncellendi.)
    Anakartı boyayıp boyamamak konusunda tereddütlerim vardı ancak şeytan dokundu bir kere bende aldım elime fırçayı başladım boyamaya.

Siyah cam boyası ile gözüme görünen birçok yeri boyadım. Yarım oldu biraz ama idare eder.

KK soğutucusu siyah boya ile boyanıp tamamlandı.

Anakart Boyama Maliyeti: 50YKr
    Resimler:

5.Alt Ayaklar:(25.07.08 Güncellendi.)
    En basit çalışma. Standart yumuşak ayaklar yerine Siemens Çamaşır Makinalarında bulunan ayakları bilgisayara göre uyarladım.

Dışarıdan içeriye olacak şekilde çift pulla tutturdum.

Kırmızı boyası kendinden ancak yakında boyamayı düşünüyorum.Sprey boya yerine Cam Boyası yine imdada yetişecek galiba.

Siyah Cam Boyası ile boyama işlemi tamamlanmıştır.

Ayakların Maliyeti: 1YTL
    Resimler:

6.DVD/RW:(18.07.08 Güncellendi.)
    Bu çalışma da basitler arasında ancak çeşitlendirilebilir.

Ben en basit haliyle yapmayı seçtim. Yapacak olan varsa bir başka yolu daha var.

Öncelikle 5.25' lik boş kapaklardan birinin iç ve kenar kısmındaki tüm yerleri maket bıçağı ile parçalayıp. Bulabildiğiniz en ince Su Zımparası ile zımparalayın. Plastik te zımparalanır mı demeyin. Deneyin gerçekten yamuk yumuk yerleri yok edebilirsiniz.

Benim en büyük sıkıntım kasa rengine uygun kapağı bulamamam oldu.Onun içinde tüm paneli Siyah Kaplama Kağıdı ile kaplamak zorunda kaldım. Boştaki kapaklarıda bu yolla kapladım, Uyarladığım kapağıda aynı işleme tabii tuttum.

Ben, hiçbir orjinalliğini bozmadan DVD/RW' ın tepsisinin ön yüzüne Pritt Katı Yapıştırıcıyı bol miktarda uyguladım. Malum çabucak kuruyan bir madde olduğundan resim çekmekle vakit kaybetmek istemedim.

Kapağı buraya milimetrik şekilde oturtup kasaya montajladığınızda Ön Panelden taşmaması için biraz ayarlayın.
    Burada ayarlamayı zorlayarak yapmayın. Eğer kapak Ön Panele tam oturmuyorsa demekki kenarlarından biraz daha yontmak gerekiyordur. Parçalama ve Zımparalama işlemini denk gelmeyen kısım için tekrar tekrar uygulayın.

Tuşu belirlemek için kendinizce bir şeyler uyarlayabilirsiniz ancak sade bir şekilde kalması bence daha makul. Hem görüntüyü bozmamış tam bir uyum yakalamış olursunuz.

Bir diğer yöntem ise; DVD/RW' ın ön plastik kısmını tamamen sökerek kapağımızı buraya sıcak silikon ile monte edebiliriz. Bu biraz daha ayrıntılı ancak yapınca çok daha güzel oluyor. Deneme fırsatım olmadı ancak ileride deneyebilirim.

DVD/RW Maliyeti: 50YKr
    Resimler:

7.Ön Panel:(18.07.08 Güncellendi.)
    Ön Panel benzeri kasalara göre kaplama ile daha parlak bir yüzeye kavuştu. Ancak burada bir sorun var, kaplama parlak olmasına karşın el izleri çabucak üzerinde beliriveriyor. Eğer bu yöntemi uygulayacak varsa buna çok dikkat etmeli. Sonra sökerken çok zorlanıyor insan.

Ön Kısım kenarlar, orta ve alt havalandırma paneli haricinde tümüyle Siyah Kaplama Kağıdı ile kaplandı.

Paneldeki düğmeler tümüyle değiştirildi. Bazı kasalardaki Reset düğmelerine inat en büyük düğmeyi ona ayırdım.

Eski Reset düğmesini kaldırıp yerine evlerdeki telefonlarımızda öylece duran kilit mekanizmasını bağladım. Mekanizmayı bağlamadan evvel mutlaka dışarıda deneme yapın. Bağladığınızda neden çalışmıyor bu gibi garip durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Ön Panel Maliyeti: 50YKr
    Resimler:

8.Ön Izgara:(19.07.08 Güncellendi.)
    Ön panelde bulunan büyük havalandırma için el yapımı, sık ızgarayı basit bir çalışma ile sonlandırdım.

Malzeme olarak; bir makas, yıldız tornavida, 4adet vida ve somun, 4adet lastik sıkıştırıcı, yanmaz lastik ızgara.

Lastik ızgarayı herhangi bir inşaat malzemecisinde bulabilirsiniz. Birçok motifi mevcut, ben böyle sık kareli olanı seçtim. Baklava tipinde olanları da mevcut. Bu malzemenin kesinlikle alev almadığını ve zar zor eridiğini belirtmeliyim. Bunun 1metresi 1YTL ye satılıyor.Bende evde bulunsun diye 1metre kadar aldım. İstenilen parçayı kestiğimizde hemen hemen 10YKr falan yapıyor.

Daha önce panelin bir kalıbını çıkarmış ve gereken ölçüleri not etmiştim. Bu ölçüler ve kalıba uygun olarak ızgaradan belli kesimi ayırdım. Daha sonra sık olabilmesi için Izgarayı ikiye katlayıp kenarlarından zımbaladım.

Delikleri açabilmek için havyayı denedim ancak bir türlü istediğim gibi eritemedim. Makas ile istenlen delikleri açtım.

Lastik sıkıştırıcıyı genelde titreşim emici paketlerde bulabilirsiniz. Ancak biz eldekileri değerlendirdiğimizden size güzel bir ipucu vereyim:
    Genellikle elektrikli fırınların fiş kısımlarında kabloyu yalıtmak için kullanılan ekstra bir lastik mevcut bu lastiği fişten çıkartıp işlemimizde gerektiği kadar keserek parçaladım.

Sonuç olarak ızgarayı ön panele vida ve lastik sıkıştırıcılar yardımıyla sıkıcı tutturdum. Vida ve pullar 10YKr kadar etti.
    Panelin renginde değil ancak son aşama olarak yine cam boyası ile tek katta boyanabilir.

Ön Izgara Maliyeti: 25YKr
    Resimler:

9.Fan Ayağı:(25.07.08 Güncellendi.)
    RAM' ler için güzel bir fikir bulup kendimce bir fan braketi ayarladım.

Resimlerde de görebileceğiniz üzerinde japonca bir yazının yer aldığı bu plaketi eski bir PC' nin yan kapağından söktüm.

Ucunada kelebek somunla tutturduğum Foxconn marka 3pinli 2500Rpm' lik bir fanı bağladım.

Bu ayağı Samsung HDD' min 5.25"' lik yuvadaki 3. ve boşta olan deliğine vidaladım. İsterseniz bunu Arka Paneldeki slot boşluklarına da vidalayabilirsiniz ya da kasanızda daha uygun yerler bulabilirsiniz.

HDD' ye bağlamamdaki amacım birazcık olsun HDD üzerindeki sıcaklığı üzerine çekmesi düşüncemdir. Çünkü bulduğum plaket alüminyum alaşımlı ve çok hafif. Bu yüzden ben böyle bağlamayı seçtim.

Fan Ayağı Maliyeti: 0Ykr
    Resimler:

10. Ön Izgara LED Çalışması:(25.07.08 Güncellendi.)
    Evet görünüm olarak eklenebilecek fazla birşey olmadığını düşünmeye başladım. Aslında gerçekleştirilebilecek birçok fikir ve düşünce var ama amacım burada maliyeti arttırmak olmadığından sade uygulamalarla devam edelim.

Kullanılan malzemeler; 2 adet Kırmızı LED, 2 adet 470Ω Direnç, Eski Bir Kasa İçi USB Bağlantı Kablosu, 2 adet Bozuk Notebook Aydınlatıcı.
    (Resimleri Takip ederek daha basit anlatıma ulaşabilirsiniz...)

Öncelikle Ön Panelde ki son çalışmam olan ızgaranın iç kısmına LED' li bir aydınlatma yapmayı kafama koydum. Bunun için gayet basit işlemlerle çalışmayı tamamladım.

Daha önce elimde olan 2 adet Notebook ışığını parçalayıp LED' lerini farklı uygulamalarda kullanmıştım. Onun için LED' leri kırmızı renkte kendim seçip hazırladım.

Daha sonra bu LED' ler güçlerini nasıl alacaklardı. Yine pratik bir yöntem ile gayet basit bir kablo hazırladım. Bu kablo anakart üzerindeki USB konnektörlerden aldığı gücü LED' lere aktaracaktı.

DİKKAT: LED' leri Anakarta USB girişinden bağlayacak olursanız mutlaka Anakart Kitapçığındaki yönergelere göre bağlayın. Ters bağladığınızda daha önceki tecrübelerimde BIOS' un Post ekranında çöktüğüne şahit oldum. Eğer bağlantıyı bu şekilde yapacaksanız biraz dikkat edin.

LED Maliyeti: 50Ykr
    Resimler:

11. Anakart Tablası LED Çalışması:
    Uzunca bir aradan sonra çalışmamıza devam ediyoruz.
    Matkap macerasından sonra kasa boyama işi biraz zora girdi. Bundan dolayı artık ufak tefek işlemlerle mod işlemini şimdilik sonuçlandırmayı planlıyorum.
    LED' leri anakartımızın tam altına konumlandırıp, anakartın kenarlarından ışıkların yayılmasını istiyoruz. Bunu yapmak için 2 yöntem var;

İlki pleksi kullanarak tamamen Neon benzeri bir görünüm kazandırabilirsiniz.Bunun için pleksileri ince çubuklar halinde kesip kenarlarına LED' lerin sığmaları için girintiler açıp LED' leri buralara bağlayarak pleksi içinde ışığın kırılmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda anakartın kasanızdaki dört bir yanında ışıklar görülecektir. Tabii bu işlemi uygularken pleksinin çok ince olmasına dikkat etmeniz gerek. Kalın bir pleksi ile yaparsanız anakartı kasaya oturtamazsınız. Bu işlemi tamamladığınızda tıpkı bir arabanın altından süzülen Neon ışık gibi olacaktır.Işığın yayılma yüzeyinide pleksiyi hareket ettirerek ayarlayabilirsiniz.

İkincisi ise LED' leri birbirlerine paralel olarak konumlandırıp ışığın dağılımını ayarlayabilirsiniz. Bu en basiti ve benim uygulayacağım olan metod. LED' leri anakartın altına kasaya yapıştırıp anakartın altından ışık yayılmasını istiyoruz. Bunun için ben elimde olduğundan 3 adet LED seçtim. Bu 3 LED çift renkli ve yanıp sönen cinsten bir kırmızı bir mavi yanıyor Polis lambası gibi.

LED leri anakart tablasına yapıştırıp artı ve eksi uçlarından birbirlerine kablo vasıtasıyla bağlıyorum. Daha sonra kalan artı ve eksi uçları da anakarttaki USB konnektöründe ilgili pinlere takıyorum.
    Bu güç meselesine aşağıda mesajımda ayrıca değineceğim

Son resimden de göreceğiniz(resimler kalitesiz olabilir) üzere anakartın ince PCB tabakasından LED' lerin ışıkları devre yollarında görülebiliyor. Bu da hoş bir süsleme kazandırıyor.Bu işlemi yukarıda anlattığım pleksi ile yada tamamen neon tüp kullanarak yaparsak gayet şık ve enterasan sonuçlar elde edebiliriz.

LED' lerin Maliyeti:2YTL
    Resimler:

Final Resimleri:

Mod işleminin toplam maliyeti 15.75YTL ediyor. Yani 15 Milyon gibi küçük bir mebla ile bu kadarını yapabiliyorsunuz. Daha yapılacak işlemler mevcut.
    Yapılacaklar:
    1)Kasa Parçalanacak. ↓
    2)İç Kısım Tamamıyla Siyah Boyanacak ya da Kaplanacak. ↓
    3)Işıklandırma √(Flip-Flop ve Yürüyen Işık İlgiye Göre Gelecek.)-
    4)Ön Havalandırma El Yapımı Izgara ile Kaplanacak. √
    5)RAM' ler İçin Fan Ayağı + Fan Eklenecek. √
    6)Ön Panel İçin Marka Logoları ve Power-Reset-LED Yazıları Yapıştırılacak.-
    ...

Daha aklıma gelmeyen birçok uygulama mevcut. Yavaş yavaş hepsini yapmayı planlıyorum. Bu plan doğrultusunda önerlerinizi bekliyorum.

Yapılacaklar listesini maliyet anlamında şöyle bir gözden geçirdiğimizde. Maksimum 10YTL daha gidebilir. Bunun dışında 10YTL limitini geçmeyecektir. Basit ve ucuz uygulamalarla kasanızı değiştirebileceğinizi unutmayın.

18.07.08 Güncellendi...
    19.07.08 Güncellendi...
    25.07.08 Güncellendi...
    09.08.08 Güncellendi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi splintercell -- 9 Ağustos 2008; 20:17:47 >

• Evet Arkadaşlar Yorumlarınızı, Olumlu-Olumsuz Eleştirilerinizi, Önerilerinizi, Her Türlü Sorunuzu Paylaşabilirsiniz. Beklemedeyim!!!
  • Beklemedeyiz. SplinterCelli sevmem kendi adıma ama kasa güzel olacak gibi.
  • Emeğine Sağlık Kardes Güzel Olmus
  • Ucuz ve bikaç detay hariç güzeL mod
  • quote:

Orjinalden alıntı: davutsad
    Beklemedeyiz. SplinterCelli sevmem kendi adıma ama kasa güzel olacak gibi

Zevkler ve Renkler. Evdekilerle neler yapılabilir.Esas önemli gerçek bu.merak ediyorum bittiğinde nasıl olacak diye.

quote:

Orjinalden alıntı: Barısİnce
    Emeğine Sağlık Kardes Güzel Olmus

Teşekkürler.Elimizden ne geliyorsa artık.

quote:

Orjinalden alıntı: aQua~MaDooR`
    Ucuz ve bikaç detay hariç güzeL mod

Teşekkürler.Birkaç detayın ne olduğunu da belirtirsen ona göre hareket edeyim.
    Bunun dışında kısıtlı bütçeyle MOD işiyle uğraşmak isteyenlere umarım örnek olmuştur.Eldeki imkanlarla en olağan şekilde nasıl sonuç elde edilebilir bunu göstermeye çalıştım.

• 18.07.08 DVD/RW ve Ön Panel Çalışmaları Eklendi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: splintercell

18.07.08 DVD/RW ve Ön Panel Çalışmaları Eklendi...

Hoş Durmus Tebrikler
  • quote:

Orjinalden alıntı: Barısİnce

quote:

Orjinalden alıntı: splintercell

18.07.08 DVD/RW ve Ön Panel Çalışmaları Eklendi...

Hoş Durmus Tebrikler

Teşekkürler... Devamı gelecek birkaç gün içinde.
  • abi mümkünse bndn uzak durcok yaratıcı calışmalar tebrik ederm
  • quote:

Orjinalden alıntı: takidinho

abi mümkünse bndn uzak durcok yaratıcı calışmalar tebrik ederm

Forumda daha yaratıcı çalışmalarda var. benimkisi düşük maliyetle eldekilerle neler yapabiliriz onu göstermek.
  • basit ama mükemmel olmuş..... iyi dişinmişsin kardes.. eline saglık
  • quote:

Orjinalden alıntı: apocan866

basit ama mükemmel olmuş..... iyi dişinmişsin kardes.. eline saglık

Teşekkürler Sağolasın. Devamıda gelecek umarım.
  • Sade ve şık...helal aga.
  • Gerçekten çok güzel fikirler üretip, artık parçalardan çalışma yapmışsın. Sen "Sprey boya yerine Cam Boyası yine imdada yetişecek galiba." dedikten sonra yaptıkların aklıma Burhan Altıntop'u getirdi. "Sadece silikon tabancası yeterli bebişim." diyormuşsun gibi geldi yazını okurken...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ***@rmour*** -- 10 Ağustos 2008; 11:42:01 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: halo_combat
    Sade ve şık...helal aga.

Sağolasın.Elimden geldiğince sade yapmaya çalışıyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: ***@rmour***
    Gerçekten çok güzel fikirler üretip, artık parçalardan çalışma yapmışsın.Sen "Sprey boya yerine Cam Boyası yine imdada yetişecek galiba." dedikten sonra yaptıkların aklıma Burhan Altıntop'u getirdi. "Sadece silikon tabancası yeterli bebeişim." diyormuşsun gibi geldi yazını okurken...

Artık parçaları atmak yerine değerlendirmek en iyisi tabiki. O sahneyi bende hatırlıyorum çok komediydi. Tabii o silikon tabancasını akıl edebiliyor. Ben silikon tabancasını bozduğum için havya ve silikon tüple idare ediyorum.

Eldekileri değerlendirmek gerek sonuçta...

• başarılı bi çalışma olmuş,güncellemeleri takip edeceğim
  • quote:

Orjinalden alıntı: BODYGUARDS

başarılı bi çalışma olmuş,güncellemeleri takip edeceğim

Teşekkürler. Birkaç güne çalışma devam edecek. Yeni işlemler planlıyorum.
  • slot boyama çok tehlikelidir.Uçlardan biri boya ile kapansa bile sorun olacaktır.Dikkat gerektiren bir çalışma.

iyi durmuş ...
  • quote:

Orjinalden alıntı: rachadell

slot boyama çok tehlikelidir.Uçlardan biri boya ile kapansa bile sorun olacaktır.Dikkat gerektiren bir çalışma.

iyi durmuş ...

Teşekkürler rachadell.çalışmalarını sıklıkla takip etmeye çalışıyorum gerçekten güzel devam ediyorsun.Bana göre örnek aldığın Boss çalışmasından çok daha etkili olacak.

Slot boyamaya gelirsek.Evet tehlikeli ama yapmakta gerek.Tüm tehlikelerini göze alarak yaptım.İlk ankartıma yapmadık işkence bırakmamıştım.Sonra yandı garibim.PSU da aynı şekilde birsürü lehimini söküp inceledim tekrar lehimledim elden geçirdim.herşeyi yaptım.RAM lere bile alüminyumdan geçkili soğutma yaptım ama fan olmayınca pek işe yaramadı.

Slot boyamada en dikkat edilecek husus bana göre fırça seçimi. Cam boyasıyla yaptığım boyma işleminde 5 numara Samur fırça kullandım. Sıradan fırçalar tel tel olup dökülür ama Samur fırçalarda bu farklıdır.Boyayı çok çabuk emer. İstediğiniz şekli çabucak verir fırça uçları.

Birkaç püf nokta verirsek;
    - Öncelikle Anakartın elektronik komponentlerine kesinlikle boya yapmamak gerek.(Kapasitör,Direnç,Bobin vs...)
    - Fırçayı boyaya tamamen uygulamalısınız ki sürekli boya fırça boya fırça gelgitleri olmasın. Sürekli resimlerle uğraşan biriyseniz zaten ufak ayrıntıları bilirsiniz.Fazlalık oluşturabilecek boya partiküllerini kesinlikle başka bir tarafta iice sildirin. Fırça asıl maharetini burada gösterecek. Fazlalık boyayı emdirdiğinizde fırça içindeki boya siz fırçaya şekil verdikçe dışa doğru akacaktır.
    - Slot boyamada ön önemlisi ise pin li bölümü boyamak yerine kenar bölümü boyarken dikkat etmeniz.Özellikle anakarta bulaştıracağınız boya zamanlar kuruyacak istenmeyen sonuçlara yol açacaktır.
    - Pinli kısmı boyarken acele ile boyamamaya çalışın. Önce kenarları boyayın fırça üzerindeki boya partikülleri çok çok azalsın.
    - Son işlem olarak pinli kısmı boyayın. Böylece fırçadaki az boya pinlere değmeden beyaz kısımları kapatacak kadar yetecektir.

Özgüven olaraksa kendinizden korkmayın. Fırçaya şekli veren sizlersiniz. Elinizi özgür bırakıp hassas darbelerle işlemi yaparsınız. Göreceksiniz ki biraz sonra fırça elinize tamamen oturmuş sizin vermiş olduğunuz komutları uyguluyor.
    Burası işin sanat kısmı gibi oldu ama tecrübesiz boyacıysanız kesinlikle korkmayın.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.