Şimdi Ara

## BenQ'dan Endüstrinin İlk 21.5' ve 16:9 LCD Monitörü ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
3.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## BenQ'dan Endüstrinin İlk 21.5' ve 16:9 LCD Monitörü ##

Hazırladığı LCD monitörler ile dikkat çeken BenQ, bugün E serisi dahilinde hazırladığı yeni ve iddialı bir monitörünü duyurdu. Firmanın E2200HDA kod adını verdiği yeni monitör, firmaya göre 16:9 görüntü desteği sunan ilk masaüstü LCD monitörü. 16:9 desteği sayesinde yüksek tanımlı yani HD videoların siyah barlar olmaksızın izlenmesine olanak tanıyan yeni monitör özellikle bilgisayarını daha çok çoklu ortam uygulamaları için değerlendiren kullanıcıların dikkatini çekebilir. Monitörün bir diğer dikkat çekici detayı ise 21.5" boyutunda diyagonal ekrana sahip olması ve 1920x1080 çözünürlük desteği sunması ki bu sayede 1080p formundaki içeriğin detay kayıpsız görüntülenmesine olanak tanınıyor. Keskin görüntüler için 10.000:1 dinamik karşıtlık ve 300 kandela parlaklık değeri sunan ayrıca otomatik renk ayarlama özelliğiyle gelen monitör ek olarak 16:10 ekranlar ile aynı piksel yanıt süresine sahip. 5ms tepki süresi ve 170/160 derece görüş açısı desteğiyle gelen BenQ'nun yeni monitörü için dahili hoparlörlere sahip olduğu da belirtiliyor. Yaz aylarında kullanıma sunulması beklenen monitörün fiyatı hakkındaysa net bir bilgi bulunmuyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• çok hoş monitörmüş walla fiyatı uygun olursa kaçmaz
  • Hoşuma gitmedi tasarımı.

özellikleri güzel gibi ama görmeden bir şey söylemek zor tabi.
  • ortadna ikiye böl dik tut iki tane monitorun olur... süper...
  • Özellikleri çokk iyi, tasarım iyi ama çok fazla bi güzelliği yok yinede fiyatı uygunsa kaçırmam
  • Mükemmel özellikler...,resimde dikatli bakınca HDMI yazısı görülüyor monitör üzerinde..16:9 formatında olması harika..Çözünürlüğün 1920x1200 yerine 1920x1080 olmasıda fevkaladenin fevkinde..

Tam bir LCD TV olmuş bu ürün...Benim gibi PC de oyundan ziyede film izleyenler için 1 numaralı seçenek..HDMI girişinide unutmayalım..Resim ve görüntü kalitesi X2200 kadar başarılı ise en azından yani..Rakipsiz olacaktır bu ürün..Bravo BenQ....

• hem full hd hem 21.5" hem de 16:9. 1000 ytlye monitör alacaktım (28" viewsonic veya 32" lcd tv) ama bunu beklemek lazım galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rambetiko -- 20 Haziran 2008; 22:52:00 >
  • Sonunda olması gerekeni benq yapmış .yaw anlamadım ki ben bu 16:10 görüntü oranı nerden çıktı zaten ; de bilgisayar monitörlerinde standart oldu. herseyin altında üstünde bi bar görüntüyü monitöre uydurmak için programlarla boğuşup duruyoz ,sonunda da olmuyo.Fiyatı mantıklı olursa elimdeki 940 bw yi satmazsam
  • Valla ben 16/10 u daha çok seviyorum. İsteseler de 16/9 almam. Altyazı siyah ekranda daha net görünüyor. Kaldı ki zaten geniş ekran üssten alta doğru dar. Bir de 10 yerine 9 olursa daha dar olur. İstemem...

Zaten fiyatı da 500$ ın altında olmaz. O fiyata iyi bi LCD TV alırım.

Tamam o da zaten 16/9 ama o çok büyük olduğu için telafi ediyor.

Sakın lütfen sakın çözünürlük falan demeyin. 1366 * 768 bence 1920*1080 den çok daha iyi.

Aksini iddia eden varsa PM atsın öğreteyim neden daha iyi olduğunu.

Mesela 720p şu an için 1080p den her türlü daha iyi. Bu konuda çok pro birisiyimdir. Hatta hayatım HD üzerine kurulu.

Öğrenmek isteyen PM atsın. Üşenmem anlatırım. Tabi anlayana...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sertert

Sonunda olması gerekeni benq yapmış .yaw anlamadım ki ben bu 16:10 görüntü oranı nerden çıktı zaten ; de bilgisayar monitörlerinde standart oldu. herseyin altında üstünde bi bar görüntüyü monitöre uydurmak için programlarla boğuşup duruyoz ,sonunda da olmuyo.Fiyatı mantıklı olursa elimdeki 940 bw yi satmazsam

aynen hocam konuyu görünce benim de aklımdan aynı düşünceler geçmişti. benden önce yazmışsın

• güzelde oyuncular için pek iyi değil
  • bence xbox 360 için çok iyi bir görüntüleme aygıtı olur bu
    tam 1920*1080

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dark-knight -- 21 Haziran 2008; 10:24:20 >
  • Tabi canım o tip aygıtlar ve oyunlar için çok iyi zaten. Biçilmiş kaftan.

Ama HD filmi izlemek için tercih etmem.
  • Çok kişi sormuş. Normalde buradan yazmayacaktım ama attığım PM ler gitmedi görünüyor. Bu yüzden bir arkadaşa gönderdim gözüken PM i buraya kopyalıyorum. Biraz uzun ama kusura bakmayın.
    -----------------

Piyadasa kopya yapılabilen en büyük DVD Dual Layer olduğu için 8.5 Gb ile kısıtlı.

Yani en büyük 1080p film olarak 8.5 Gb. bulabilirsiniz.

Ama aynı filmin 720p olan ama yine 8.5 Gb. olanını da bulabilirsin.

Görüntünün kalitesini belirlermede çözünürlüğün etkisi epey fazla olsa da en çok saniyedeki bitrate oranı belirler. Yani 720*480 Divx film DVD gibi 720 yatay çözünürlikte olmasına rağmen DVD daha kalitelidir çünkü 6500 Kb/s. ye kadar bitrate miktarı var. Divx te bu 2000-2500 den yukarı çıkmıyor.

Dolayısıyla 720p yani 1280*720 = 921.600 pixel saniyede resim boyutu geçen filmde toplam boyut 8.5 gb olduğu için bitrate :

1080p yani 1920*1080 = 2.073.600 pixel/sn. olana göre çok daha yüksek bitrate oranına sahip olduğu için görüntü kalitesi daha yüksek olacaktır...

Mesela örnek vermek gerekirse 8.500.000.000 / 2.073.600 = 4099Kb saniye bitrate oranı olabilirken bu oran

8.500.000.000 / 921.600 = 9223Kb saniye olabilmekte. Tabi bu rakamları gör diye kendim uydurdum. Ama aralarında bariz görülebilir fark olacak kadar oluyor.

1080p film sadece bir şekilde 720p den daha iyi sonuç verir. Dosya boyutu da o oranla büyürse. Yani 4099Kb/s yerine 720p gibi 9223Kb bitrate'te olması için

9223 / 4099 = 2.25 yani 2.25 katı dosya boyutuna sahip olmalı yani

8.5 Gb * 2,25 = 19 Gb. olması lazım.

İşte bende bir tane Superman Returns var. İndirene kadar anam ağladı.
    240 parta tek tek tıklayıp indir dedim. İnmesi de günlerimi aldı. Toplam 19Gb. İndirdiğime lanet olsun. Diskime yapıştı kaldı. Sileyim desem kotana ve o kadar emeğine kıyamıyorsun. DVD ye yazamıyorsun Dual Layer almıyo. Taşınabilir diskimde bir hançer sanki. Az da yer kaplamıyor.
    Bu yüzden 19Gb. olmadığı taktirde 8.5Gb+720p, bitrate oranı yüksek olduğu için 8.5Gb+1080p den daha iyidir.

16/9 mevzusuna gelince 16/10 olunca siyah boşluklar kaldığı için ve izlediğim tüm yeni yabancı filmlerde altyazı olduğu için 16/10 u tercih ederim. Zira altyazı siyah zemin üzerinde kaldığı için hem daha iyi görünüyor hem de filmin üzerine gelerek görüntüleri engellemiyor.

Bir keresinde çoğunluğu karlarla kaplı alanda geçen bir film izlemiştim.
    Filmde altyazı divx player ın özelliğinden dolayı siyah bantın üzerinde değil tıpkı 16/9 da olacağı gibi filmin üzerinde duruyordu. Karlar ve altyazı beyaz olduğu için film boyunca gözlerimi kısıp altyazı okumaya çalıştım ama pek kolay olmadı. PC de de altyazı filmin içerisinde olduğu zaman harflerin çevresine sihat gölge koyup gösteriyorlar ama 16/10 daki siyah boşluklardaki gibi iyi sonuç vermiyor... İnanmazsanız KMP Player ı indirip kurun. Bir film açın. Sonra sağ tıklayıp altyazılar kısmından Overlay Yüzeyine Yerleştir ve VRM Yüzeyine Yerleştir seçeneklerini tek tek deneyip aradaki farka bakın anlarsınız. Arada dağ kadar fark var...

İyi günler hepinize...

• Bence hoş bir monitör, umarım fiyatıda mâkul olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: OverClocKing

Çok kişi sormuş. Normalde buradan yazmayacaktım ama attığım PM ler gitmedi görünüyor. Bu yüzden bir arkadaşa gönderdim gözüken PM i buraya kopyalıyorum. Biraz uzun ama kusura bakmayın.
    -----------------

Piyadasa kopya yapılabilen en büyük DVD Dual Layer olduğu için 8.5 Gb ile kısıtlı.

Yani en büyük 1080p film olarak 8.5 Gb. bulabilirsiniz.

Ama aynı filmin 720p olan ama yine 8.5 Gb. olanını da bulabilirsin.

Görüntünün kalitesini belirlermede çözünürlüğün etkisi epey fazla olsa da en çok saniyedeki bitrate oranı belirler. Yani 720*480 Divx film DVD gibi 720 yatay çözünürlikte olmasına rağmen DVD daha kalitelidir çünkü 6500 Kb/s. ye kadar bitrate miktarı var. Divx te bu 2000-2500 den yukarı çıkmıyor.

Dolayısıyla 720p yani 1280*720 = 921.600 pixel saniyede resim boyutu geçen filmde toplam boyut 8.5 gb olduğu için bitrate :

1080p yani 1920*1080 = 2.073.600 pixel/sn. olana göre çok daha yüksek bitrate oranına sahip olduğu için görüntü kalitesi daha yüksek olacaktır...

Mesela örnek vermek gerekirse 8.500.000.000 / 2.073.600 = 4099Kb saniye bitrate oranı olabilirken bu oran

8.500.000.000 / 921.600 = 9223Kb saniye olabilmekte. Tabi bu rakamları gör diye kendim uydurdum. Ama aralarında bariz görülebilir fark olacak kadar oluyor.

1080p film sadece bir şekilde 720p den daha iyi sonuç verir. Dosya boyutu da o oranla büyürse. Yani 4099Kb/s yerine 720p gibi 9223Kb bitrate'te olması için

9223 / 4099 = 2.25 yani 2.25 katı dosya boyutuna sahip olmalı yani

8.5 Gb * 2,25 = 19 Gb. olması lazım.

İşte bende bir tane Superman Returns var. İndirene kadar anam ağladı.
    240 parta tek tek tıklayıp indir dedim. İnmesi de günlerimi aldı. Toplam 19Gb. İndirdiğime lanet olsun. Diskime yapıştı kaldı. Sileyim desem kotana ve o kadar emeğine kıyamıyorsun. DVD ye yazamıyorsun Dual Layer almıyo. Taşınabilir diskimde bir hançer sanki. Az da yer kaplamıyor.
    Bu yüzden 19Gb. olmadığı taktirde 8.5Gb+720p, bitrate oranı yüksek olduğu için 8.5Gb+1080p den daha iyidir.

İyi günler hepinize...

Tebrikler. Uzun uzun anlatmissin da keske bi de dogru olsa :)

DVD nin MPEG2 codec'ini kullandigini, DivX in ise cok baska (koklerinde MPEG4 var) bir codec oldugunu bile bilmeden elmalarla armutlari karsilastirmissin.

Ozellikle su kisma bayildim:
    1920*1080 = 2.073.600 pixel/sn

Tabi, filmler 1 kare/saniye olsaydi keske de sen de komik duruma dusmeseydin.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari elestiriyoduk, simdi daha beteri, bilgi sahibi olmadan uzman olanlar cikti...

Edit, bir onceki post'unu yeni gordum. Onu da buraya koyalim, tam olsun
    quote:

Sakın lütfen sakın çözünürlük falan demeyin. 1366 * 768 bence 1920*1080 den çok daha iyi.

Aksini iddia eden varsa PM atsın öğreteyim neden daha iyi olduğunu.

Mesela 720p şu an için 1080p den her türlü daha iyi. Bu konuda çok pro birisiyimdir. Hatta hayatım HD üzerine kurulu.

Öğrenmek isteyen PM atsın. Üşenmem anlatırım. Tabi anlayana...

Gulsem mi aglasam mi karar veremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aspart -- 21 Haziran 2008; 13:52:15 >

• Lütfen egomuza sahip çıkalım :D

Bunun haricinde güzel monitör standartlara göre. HDMI da ilk Benq'dan geldiydi bunda da öncü olmuş. Ama LED aydınlatmalı monitörleri bekliyoruz hevesle.
  • benim bildiğim benq da smsung panel kullanıyor çözünürlük full olmuş
  • Konsollar için mükemmel seçim olur
  • benq samsung panel kullanıyor olamaz
    çok mantıksız
    quote:

Orjinalden alıntı: theyapici

benim bildiğim benq da smsung panel kullanıyor çözünürlük full olmuş
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.