Şimdi Ara

## ATi Radeon HD 4870 X2 GeForce GTX 280'den Daha mı Hızlı ? ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
5.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi Radeon HD 4870 X2 GeForce GTX 280'den Daha mı Hızlı ? ##

Yeni nesil ekran kartları ile ilgili detaylar gelmeye devam ediyor. Nvidia Haziran ayının 3. haftası içerisinde GeForce GTX 200 serisini, AMD ise bu ayın son çeyreği içerisinde Radeon HD 4800 serisini anons edecek. Öte yandan AMD-ATi, RV770 tabanlı grafik kartlarından yaklaşık 6 hafta sonra yani Ağustos ayı içerisinde Radeon HD 4870 X2 modelini de kullanıma sunacak. 55nm üretim teknolojisi ile üretilen RV770 gpu'sunun çiftine sahip olan R700 kod adlı HD 4870 X2, 2x256-bit bellek veri yolunun yanı sıra 2x480 adet paralel işlem birimine ve 1GB GDDR5 belleğe sahip olacak. tabi GDDR3 bellekli varyasyonu da hazırlanabilir. Ayrıca gelen bilgilere göre AMD, iş ortaklarına HD 4870 X2 ile ilgili olarak kendi özelleştirilmiş modellerini hazırlayabilme fırsatı da sunacak. Gün ışığına çıkan son bilgilere göre R700 kod adlı Radeon HD 4870 X2, 3DMark Vantage'ın Extreme ayarlarında X5500 puan alabilirken, GeForce GTX 280 ise X4800 puan alabildiği iddia ediliyor. Bakalım eğer iddia edildiği gibi ATi Radeon HD 48710 X2, GeForce GTX 280'den daha hızlı çıkarsa, Nvidia 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan GT200b gpu'su için sürece hız da kazandırabilir, bekleyip göreceğiz. Son not olarak ATi cephesinden HD 4800 serisinin 3DMark Vantage'da hayli iddialı olduğu belirtiliyor. 3DMark Vantage kadar oyun performanslarının da büyük merak konusu olduğunu hatırlatalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 6 Haziran 2008; 7:44:24 >

• Bir nevi, 7800 GTX'ten sonra çıkan X1800 XT etkisi yapacak, yani, GT200b'nin çıkmasını çabuklaştırırsa.

Ne güzel olur, inşallah tokatlar 280'i.

Fakat, 3DMark puanına bakılarak şüphesiz bir sonuç çıkamaz, sizin de belirttiğiniz gibi.

CF ile kazanılan üstünlük ne kadar anlamlıdır, ayrıca? SLI - CF hakkında ms dengesizliği meselesinin bu forumda da yaygın biçimde tartışılmasından sonra, bu mesele için ilerleme kaydedilmezse, X2 - GX2 türü kartlara soğuk bakanlar çok olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 6 Haziran 2008; 7:44:04 >
  • e lütfen daha hızlı olsun 1 gpu ya 2 gpu
  • Önemli olan 3Dmarkta değil oyunlarda üstün olması.Yanlış hatırlamıyorsam @EXPANDER arkadaşımız 2900xt crossfire ile 3dmark06'da 9800GX2 ile aynı veya yaklaşık bir puan almıştı ama aynı kartların oyun performansına bakınca işler çok değişiyordu.Sonuçta bu kartlar oyucular için üretiliyor,bence test programlarında hangisinin daha iyi olduğu önemli değil.
  • x2 veya gx2 gibi kartlar kağıt üzerinde bence hızlı ama pratikte hiç bir artısı yok yada az olan bir kart bu yüzden x2 nin hızlı olması benim için hiç anlam ifade etmiyor tek kart ta en hızlısı kimse onu alacağım
  • quote:

e lütfen daha hızlı olsun 1 gpu ya 2 gpu

İş orada bitmiyor yanlız tek gpu fiyatına iki Gpu alabiliniyor, İki Gpulu kart tek gpulu kart ile aynı enerjiyi tüketiyor.
    8800Yltrayı geçen 3870X2 nin saydığım avantajları olmasına karşın hep tek gpuya karşı çift gpu küçümsemesi yapıldı. Neticenin ne olduğu değil neticeye nasıl varıldığının önemi kullanıcı için birşey ifade etmez.
    Aynı fiyata iki karttan biri seçilebilir.

R700 ün fiyatı eğer performansına eşit olursa (İlk açıklanan 4870 fiyatının 399$ olduğunu düşünerek) 800$ gibi yüksek bir etiketle piyasaya çıkacaktır. VE çok az kullanıcı bu bedelle kart alabilir. Bence gerekli bir kart değil. 200-300$ arası kartların performansları bizim için daha önemli. İş sadece yüksek seviye kart almakla da bitmiyor onu besleyebilecek işlemcinin de olması gerekiyor. Amdnin halihazırdaki işlemcileri ile bu beslemeyi gerçekleştirebilecek kapasitee değil henüz yıl sonuna doğru 45Nm ile istenilen performansı verebilirse Cf ve CFX için çok iyi olur.

• hiç aklım kesmiyor benim atinin daha hızlı bi kart yapıcağanı hep çıkmadan önce öyle denir sonra ati fıss diye söner
  • ati shader ve bellek hızını ayırarak sanırım büyük bir buluş yaptı ve yazında mevvalarını toplayacak.
    bizde bol bol yiyeceğiz inş...
  • tam tahmin ettiğim gibi, zaten kesin gözüyle bakıyordum 4870x2 nin gt280 ni tokatlayacağı, haberlerde tahminimi doğrular yönde
  • Böyle birşeyin mümkünatı yoktur forumdaki herkez de bilir bunu nvidia performans odalık çalışır ve nvidia da performans artışlarının sebebi bellidir paralel işlem biri mi 90 lardan 112 lere 8800 gt ile çıktı ve şuandada 192 gtx260 ve 212 mi ney gtx280 diye biliyorum ve bu performans hd4870x2 yi rahatlıkla geçer bence kaldı ki bundan önceki 9800gx2 dede oldu
  • arkadaşım 4870 9800GX2 yi geçer diyenlerin hatasına sende düşmüşsün sende geçemez diyosun
  • 3870x2 de soyle mi boyle mi diye bir ton haber cikti ne oldu 8800 gt ye bile gecildi driverlarda oynama yapamsalar iyice rezil bir kart olacakti hic inanmiyorum hizli olacagina hizli olsa bile nvidia yakinda fizik suruculerini yayinlayacak ati kartlar bu ozelliklerden yararlanamayacak kendi fizik suruculeri var ama oyunlarin ati degil nvidia desteli ciktigini hepimiz biliyoruz. ayrica photoshop cs4 cuda teknolojisini kullanarak inanilmaz hizli hale geldi ve cuda yi kullanan cesitli programlar yakin zamanda isimizi oldukca kolaylastiracak ben olsam bu saatte ati almazdim sirf oyun icinse belki ama genel dusunurseniz ati almak sacmalik
  • ATI nin bir an önce kendine gelmesi gerek. Pazarda büyük kan kaybetti. Çoğu kullanıcı artık ATI yi 2. sınıf olarak görmeye başladı. Bu durumun toparlaması gerçekten iddialı bir ekran kartı ile geri dönmek olmalı. Bu kart kullanıcıları tatmin edebilecek gibi görünüyor. Tabi Nvidia'nın buna bir cevabı yoksa.. Bekleyip göreceğiz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dellino

quote:

e lütfen daha hızlı olsun 1 gpu ya 2 gpu

İş orada bitmiyor yanlız tek gpu fiyatına iki Gpu alabiliniyor, İki Gpulu kart tek gpulu kart ile aynı enerjiyi tüketiyor.
    8800Yltrayı geçen 3870X2 nin saydığım avantajları olmasına karşın hep tek gpuya karşı çift gpu küçümsemesi yapıldı. Neticenin ne olduğu değil neticeye nasıl varıldığının önemi kullanıcı için birşey ifade etmez.
    Aynı fiyata iki karttan biri seçilebilir.

R700 ün fiyatı eğer performansına eşit olursa (İlk açıklanan 4870 fiyatının 399$ olduğunu düşünerek) 800$ gibi yüksek bir etiketle piyasaya çıkacaktır. VE çok az kullanıcı bu bedelle kart alabilir. Bence gerekli bir kart değil. 200-300$ arası kartların performansları bizim için daha önemli. İş sadece yüksek seviye kart almakla da bitmiyor onu besleyebilecek işlemcinin de olması gerekiyor. Amdnin halihazırdaki işlemcileri ile bu beslemeyi gerçekleştirebilecek kapasitee değil henüz yıl sonuna doğru 45Nm ile istenilen performansı verebilirse Cf ve CFX için çok iyi olur.

+1 tebrik ediyorum

• Sen alma Ben ATI Alırım :)

ATI bana göre daha iyi fiyatlar veriyor. fiyat da önemli. 700$ bir ekran kartına vermem şahsen.

Verecek olanlar alsın.

700$ 'a ne alınır ?

nehalm tabanlı işlemci : 330$
    ATI 4850 : 220$
    Sabit disk : 50$
    Anakart : 70$
    kasa : 30$

ramlere para kalmadı :)
  • Keşke daha hızlı olsa zaten ekran kartında 2 firma olmasa kazığı yerdik ama 4870x2 de pahalı olur az birşey hızlıda olsa tek gpu gtx280 i seçerim ne diye daha fazla güç tüketeyim ama şimdi alınmaz o ayrı çift gpulu kartlar hiçbir zaman avantajlı değildir 1 sene sonra 10000 serileri çıktığında o zaman alınabilecek seviyeye gelirler nasıl olsa kimbilir 10000 serisi 45nm olur maliyette ucuzlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 6 Haziran 2008; 10:03:59 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

3870x2 de soyle mi boyle mi diye bir ton haber cikti ne oldu 8800 gt ye bile gecildi driverlarda oynama yapamsalar iyice rezil bir kart olacakti hic inanmiyorum hizli olacagina hizli olsa bile nvidia yakinda fizik suruculerini yayinlayacak ati kartlar bu ozelliklerden yararlanamayacak kendi fizik suruculeri var ama oyunlarin ati degil nvidia desteli ciktigini hepimiz biliyoruz. ayrica photoshop cs4 cuda teknolojisini kullanarak inanilmaz hizli hale geldi ve cuda yi kullanan cesitli programlar yakin zamanda isimizi oldukca kolaylastiracak ben olsam bu saatte ati almazdim sirf oyun icinse belki ama genel dusunurseniz ati almak sacmalik

asıl yanlış burda cuda teknolojisi daha nvidianın hangi kartında mevcut ayrıca yanlışın aslı nvidia kullananların çoğu oyunlar için kullanıyor bu da oyunların optimizesi ile ilgili

• daima tek kart demiyorum, günümüz şartları onu gerektiriyor...
    oyunlar ve MSin çift GPUlara daha olumlu destek sağlaması ve gerçekten artış sağlaması gerekiyor...
    daha önce de söyle bu zaman isteyen bişey yani 2-3 sene sonra CF ve SLI oturmuş olabilir...
    tabiki konunun önemi üreticiler tarafından görülürse...
  • quote:

Orjinalden alıntı: drkayzer

hiç aklım kesmiyor benim atinin daha hızlı bi kart yapıcağanı hep çıkmadan önce öyle denir sonra ati fıss diye söner

x1950xtx ciktigindada fisss diye sondumu acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: strikeforce

Keşke daha hızlı olsa zaten ekran kartında 2 firma olmasa kazığı yerdik ama 4870x2 de pahalı olur az birşey hızlıda olsa tek gpu gtx280 i seçerim ne diye daha fazla güç tüketeyim ama şimdi alınmaz o ayrı çift gpulu kartlar hiçbir zaman avantajlı değildir 1 sene sonra 10000 serileri çıktığında o zaman alınabilecek seviyeye gelirler nasıl olsa kimbilir 10000 serisi 45nm olur maliyette ucuzlar

nvidia dan pahali olmaz emin ol ,, 730$ + kdv olan gtx280 i fiyat olarak gecmesi imkansiz ,, kaziklama ati nin isi degil
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.