Şimdi Ara

TUBİTAK ve İŞLEMCİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
3.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar sessiz sedasız ilk yerli işlemci üretilmiş bu son günlerde medyaya yansıdı ,gerçi ilk çalışmalar 1990 yıllarında başladığı ve 1996 yılında 4 bit lik ve 9 mhz lik bir işlemcinin bir avrupa ülkesinde ürettirildiği biliniyordu,ama bu son işlemci tamamen yerli üretimmiş ve özellikleri hakkında hiçbir bilgiye raslamadım,bu konu hakkında bir bilginiz var mı acaba ???

• tübitak bu işlemciyi üreteli aylar oldu. hatırladığım kadarıyla ya 35 mikron ya da 25 mikron teknolojisine sahip. çok güçlü bir işlemci değilmiş ama bi yerden başlamak lazım dii mi
  • Ööööööö
  • evet onu bende biliyorum ama medyaya yansıyan kısmı sadece tamamen yerli üretim ve içindeki Atatürk imzası ,yani biraz populist bir söylem hakim,

Ayrıca düşünün 1996 da 4 bit lik işlemciyi tasarlamışlar ve Belçikalı bir firmaya ürettirmişler,yani intelin 30 sene önceki haline gelmişiz o zaman.Birde bu işlemci mevzusu arasıra bazı yıllar çıkıyor yine medyaya

yalnız merak ettiğim şimdiki işlemcinin hızı ve kaç bitlik olduğu ve bu işlemci sektöründe Dünyadaki konumumuz nedir,kaçıncı sıradayız.

buarada şimdiki işlemciler 0.70 mikron muş bu yıl içinde 0.30 mikron teknolojisini deneyeceklermiş, yani şimdiki bilgisayar işlemci teknolojisi 0.09 mikron olduğuna göre bayaa bi kat edecek yolumuz var

ama sorun değil önemli olan işlemcinin yapabileceği işler ve ona göre yazılım,evet bu konuda başka bilgileri varsa ,lütfen bizimle paylaşsın

• tübitakın web sitesi bile çok amatör hatta açılmıyor.izmir fuarında tübitakın stanttında ceşitli meyve likörleri ve ham halde maden vardı.hangi lise hatırlamıyorum ama bir meslek lisesinin stantında robot kollar vardı bant üzerinden giden deyişik renkteki materyalleri renklerine ve ağırlıklarına göre ayırıp ayrı kutulara koyuyordu.dikkat edin lise diyeri tübik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi türk@net -- 21 Mart 2005, 1:05:45 >
  • ya birde aselsannın sitesine baksana 2002 den kalma

neymiş tamamen yerli üretimmiş bence palavra ,bunlar radyoaktif maddeden paspasla iterek korunmaya çalışan adamlar ,vaybee memleketi kimlere emanet ediyoruz .........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 17_Ocak -- 21 Mart 2005, 1:30:28 >

• quote:

Orjinalden alıntı: 17_january

ya birde aselsannın sitesine baksana 2002 den kalma

neymiş tamamen yerli üretimmiş bence palavra ,bunlar radyoaktif maddeden paspasla iterek korunmaya çalışan adamlar ,vaybee memleketi kimlere emanet ediyoruz .........

seni aselsanın sokağından geçirmezler.

neden anlıyorsun da konuşuyorsun aselsanın teslim ettiği tasarılardan haberin var mı YOK.

Bas tuşlara sen devam..

• Asagıdaki yazıyı http://www.extrempc.com.tr/haberler/detay.asp?id=141 adresinden alıntı yaptım!

"TÜBİTAK, çip üretti Türkiye ‘teknodev’lere dahil oldu

NATO’nun kriptolu sistem ihalesinde finale kalarak teknolojik bir devrime imza atan TÜBİTAK bir adım daha ileriye gitti. TÜBİTAK, mikron teknolojisi ile mikroçip üreterek Türkiye’yi dünyanın sayılı teknolojik ülkeleri arasına dahil etti. TÜRKİYE, teknolojide yeni bir başarıya daha imza atıyor. Türkiye, ilk kez TÜBİTAK’ın başardığı mikron teknolojisiyle mikroçip üretip, bu alanda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdi.

TÜBİTAK, ürettiği mikroçiplere, Türkiye’ye çağdaş medeniyetler düzeyine çıkma hedefini koyan Atatürk’ün portresini ve imzasını Türk teknolojisini simgelemesi için mikroçiplere yerleştirdi.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Müdürü Önder Yetiş, yaptığı açıklamada, Enstitü’nün kriptoloji konusunda yaptığı çalışmalarda büyük bir teknolojik birikime ulaştığını kaydetti.

Dünyanın önde gelen ülkelerinin başarısının ileri teknolojide ulaştıkları yetkinlikle ölçüldüğünü vurgulayan Yetiş, Enstitü’nün Türkiye’yi ileri teknoloji üreten bir ülke haline getirmek üzere bilgi güvenliği konusunda çalışmalar yaptığını vurguladı.

Bu çerçevede UEKAE’de bilgi güvenliği sistemlerinde kullanılmak üzere Yarıiletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı’nda mikroçip üretmeye başladıklarını belirten Yetiş, bunun için yurtdışından hiçbir teknoloji yapmadıklarını, tamamen özgün bir üretim teknolojisi olduğunu kaydetti. TÜBİTAK’ın bu konudaki başarısıyla artık Türkiye’nin de bu alanda söz sahibi bir ülke konumuna ulaştığını vurgulayan Yetiş, şunları söyledi:

‘Enstitüde ürettiğimiz mikroçipleri, geliştirdiğimiz bilgi güvenliği cihazlarında kullanıyoruz. Mikroçiplerin içindeki transistörlerin geçit kalınlıkları çok önemlidir. Mikroçip üretimindeki başarı bu kalınlıklar ve üretimdeki verimlilikle ölçülür.

15 ÜLKEDEN BİRİYİZ
    Eskiden iki noktayı birleştiren bu geçit kalınlıkları 10 mikron düzeyindeydi. Bugün 0.3 ve 0.15 mikrona kadar indirildi. Bunlar dünyada çok kullanılan şeyler değil ama teknoloji bunu gerektiriyor. Biz burada önce 3 mikronluk bir teknolojiyi geliştirdik ve şu anda 1,5 mikron teknolojisiyle çalışıyoruz. Yıl içinde 0.7 mikronu deneyeceğiz. Dünyada şu anda en çok kullanılan teknoloji 0.7 mikron teknolojisidir. Kimse farkında değil ama Türkiye artık dünyada çip yapan bilgi birikimine sahip ülkelerden birisidir. Mikroçip yapan ülkeler sayıldığında en fazla 15 ülke bu teknolojiye sahiptir. Biz de bu ülkelerden biriyiz. İhtiyacımız olan mikroçipleri yapabilecek teknolojik bilgimiz var. Bu muhteşem bir olay.’

Çipte Atatürk portresi ve imzası

TÜBİTAK’ta üretilen mikroçiplerin tamamen özgün bir teknoloji olduğunu vurgulayan Önder Yetiş, mikroçiplere Türk teknolojisini simgelemesi için Türkiye’ye muasır medeniyet düzeyine ulaşma hedefini veren Atatürk’ün portresi ile ‘K. Atatürk’ yazılı imzasını yerleştirdiklerini bildirdi. Yetiş, Atatürk’ün portresi ve imzasının mikroçipin içine 100X100 mikron ölçüsünde konulduğunu belirtti.
    Kaynak : Hürriyetim"

• su anki islemciler 0.09 mikron bizim urettigimiz islemci 1.5 mikron ...olsun islemci islemcidir
  • quote:

Orjinalden alıntı: ENIGMA

su anki islemciler 0.09 mikron bizim urettigimiz islemci 1.5 mikron ...olsun islemci islemcidir

• sizler mikroişlemcileri sadece pclerde oyun oynamaya, program çalıştırmaya yaradığını falan sanıyorsunuz herhalde, bir tankın, bir uçağın içindeki hedef belirleme sisteminin athlon, opteron veya pentium la falanmı çalıştığını sanıyorsunuz.
    işlemci üratabilen bir avuç ülke var ama piyasada sadece 2.5 firma var, geri kalanı ne yapıyor sizce
  • elektronikçiler bilir ki bu Türkiye için bir devrim niteliğini taşımaktadır. Ayrıca Aselsan Dünyanın sayılı firmalarından biridir. Özellikle Alçak irtifa hava savunma sistemleri ,Avionik sistemler ve kriptolu haberleşmede dünyada söz sahibi güzide bir kurluşumuzdur Hatırlayanlar bilir Kendi tasarım teknolojisini kullanarak cep telefonu bile üretmişlerdi. Şimdi bana bu telefonların bazı parçalarının yurt dışından geldiğini söylemeyin o ticaretin gereğidir. Aselsan'ı eleştiren arkadaşa verilecek ön güzel cevap yukarıda verilmiş Seni Aselsanın Sokağından bile geçirmezler.

Aselsan Havelsan TAI Roketsan Aydın yazılım bunlar Dünya'da Elektronik ve savunma alanlarında söz sahibi olan ender kuruluşlardır. Atıp tutmak haksızlık olur.
  • hiç olmazsa da bir yerden başlamak gerekir dogru değil Mi ?? en azındna bunada şükür geç oldu ama neyse
    inşallah devamıda gelir
  • [Deleted by Admins]
  • İlk önce herekese merhaba,

Benim bu foruma ilk mesajım. Teknoloji üreten ve geliştiren kaç yer var ki (Aselsan, tubitak ve özel şirket olan vestel). Sonuçta tubitak bir işe başlamış ve bitirmiş. Bu yüzden bunu desteklemek lazım.

Belki Türkiye'yi ileri yılarda, dış ülkelere teknoloji kölesi olmayı engeller... Ve teknolojide ingilizce kelime duymakdan kurtuluruz !
  • 0.13 ve 0.09 üretimi yapılcacak merak etmeyin.....
  • sayın arkadaşlar evet ,aselsan teknoloji üretiyor ama teknolojide 20 sene gerideyiz , kriptolu semaç olayı çok büyük bir başarı değil ve kesinlikle daha üstünleri var

ikinci olarak evet tanklarda ve uçaklarda amd - intel falan kullanılmıyor bunu zaten biliyoruz, ÖNCEDENDE DEDİĞİM GİBİ ,İŞLEMCİDE MİKRON ÖNEMLİ DEĞİL YAPABİLECEĞİ İŞ ÖNEMLİ , bize kaç bit veya kaç mhz gib özelliklerini söyleseler eyvallah dicez

ama eğer devlet sırrıysa , onuda söylemeliler,söyledikleri tek şey atatürk imzalı ve sayılı ülkeler arasına girdiğimiz falan ,tabii bu söylemler sadece halkı ve işi bilmeyen kişileri pohpohlamaktan ibaret

son olarak bizim teknoloji devlerimiz herhalde web sitesi işinden anlamıyorlar sitelere girin görün

buarada diğer arkadaşımada söylüyorum ,merak etme benim bilgi ve becerim yerinde ,zaten aselsanın sokağından geçmeyede kalkmam,

bu TOPİC i açmamda ASELSAN VEYA TUBİTAK GİBİ KURUMLARIMIZIN ÇALIŞMALARINI YAKINDAN TAKİP ETMEM nedendir ,

yani ben bilgisayar başında chat yapan veyahutta oyun oynayan tiplerden değilim,
    internet kafem var ,ama oynadığım enson oyun prens of persiamıydı neydi 10 sene oldu belki,ayrıca telsizciyim ,ayrıca amatör havacıyım bu özelliklerim teknolojiye yatkın olmamı gerektirir ,ve birçok kişiden daha fazla bu konulara aşinayım

maksatım kavga etmek tartışmak değil kusra bakmayın

• quote:

Orjinalden alıntı: s333

Ööööööö

ne oldu dostum beğenemedinmi,tübitak gerçekten vlsi konusunda türkiyede tek ve gerekli yatırımlar olduktan sonra istediği işlemciyi burda üretir....biz amd veya intel almaya mahkummuyuz,ne güzel yerli işlemcimiz olur........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak28 -- 21 Mart 2005, 20:08:22 >

• tübitak gerçekten başarılı.bazen tv'de çıkıyor adamalarda türkiye standartlarının üzerinde tasarımlar var ama bunlara yatırım yapacak para yok.yıllardır beyin göçü denen sorun da burdan kaynaklanıyor.zeka olmasa göç de olmazdı dimi.sanki bill gates çok mu zeki de windowsu yaptı.para olsa türkiye'de her şey yapılır.Aslında her ülkede yapılır.Bu işlemcileri yapanlar üstün zeka mı sanki?bir çoğu da aptal.Bir arkadaş radyoaktif elementlerden paspasla kaçanlar diye eleştiride bulunmuş.Fast-food kültürü ile büyümüş amerikan halkı çok mu zeki yani?
  • arkadaşlar birşeye gülmeden evvel biraz düşünün.sizin işlemcinin c sinden anlamadığınıza eminim.önce daha iyisini yapın sonra alay edin.
    yok ben yeteneksiz veya cahilim diyorsanız da gidin yabancıların ürünlerini alın ama birşeyler yapamaya çalışanlarla alay etmeyin çünkü buna hakkınız yok.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.