- x
Lcd ve Plazmalar için Ekran Hesaplamaları + En uygun İzleme Mesafesi
193 Cevap166433 Görüntüleme9 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

11251 Mesaj
19 Mayıs 2008; 16:48:39 

Çoğumuz bilir...Bir tv'nin ekran büyüklüğü olarak belirtilen değer,
sol alt köşeden sağ üst köşeye uzunluğunun ölçülmesi ile elde edilir.
2

Bu uzunluk cm olarak verilebileceği gibi, lcd ve plazmaların yaygınlaşması
ile birlikte inç olarak belirtilmesi de yaygınlaşmıştır.

1"(inç)= 2,54cm. olduğunu hatırlatarak ana konumuza giriş yapalım.

Genelde pek çoğumuzda oluşan yanlış bir kanı var. Örneğin:
32" bir tv ile 40" bir tv arasında ne kadar bir büyüklük farkı olabilir ki?

Yanlış teori: 40-32=8" oranlarsak 8\32 =0,25 yani %25 fark olur.

Halbuki görülebilir alandaki fark çok daha fazla oluyor.

Hipotenüs teorisini bilen herkesin kolayca hesaplayabileceği bir rakam bu.

Şöyle ki:

Çok küçük ebatlılar haricinde tüm lcd ve plazmaların panellerinin en/boy
oranı 16/9 dur. Bir dik açısı yani iç açılarından biri 90 derece olan bir üçgenin
dik açının oluşturduğu kenarların karelerinin toplamı dik açının karşısındaki
büyük kenarın(hipotenüs) karesine eşittir.

Elimizde bu tv'lerin hipotenüsünün değeri var. O halde kolaylıkla şu denklemi oluşturabiliriz.
en=A, yükseklik=B, ekranölçüsü=hipotenüs=C der isek...

C kare=A kare+B kare

32"=(82cm) bir tv için denklemimiz şu şekilde olur.

82 nin karesi= (16y)kare+(9y)kare

Bu denklemden y=4,466 bulunur. Y'yi denklemdeki yerine koyduğumuzda

en=71,45 cm. yükseklik=40,19 cm bulunur.

Tv'nin görülebilir alanı=en*yükseklik olduğuna göre

32" bir Tv'nin görülebilir alanı=2823 cm2 olarak bulunur.

Yukardaki formülü 40"'e uygularsak

görülebilir alan=4411 cm2

46" bir tv'ye uygularsak görülebilir alan=5833 cm2 olur....

Görülebilir alandaki artış oranının tv ebat ölçüsü artışından çok daha fazla olduğu açıkça görülmekte...

Burada anlatmaya çalıştığım durumu Sayın Akseaus çok daha kolay anlaşılır bir tablo haline getirmiş. Buraya alıntılıyorum:

0

Tablonun nasıl okunacağı ile ilgili not: Sarı renk kolon ve satır piyasada mevcut ekran ebatları. Örneğin 50 inch ekranın 32 inch ekrandan alan itibariyle ne kadar daha büyük olduğunu bulmak istiyorsunuz. Yapılacak şey 50 kolonuyla 32 kolonunun kesiştiği hücreye bakmak.50 inch ekran 32 inch ekrandan %144 daha büyük.

Bir de karşılaştırılan iki ekran da geniş ekran yani 16:9. Bu da dikkate alınmalı.

Bu da aynı tablonun görsel hali:

0

Ayrıca TV alırken, ebat seçiminde bizi kararsızlığa düşüren izleme mesafesi ve ebat ( tabi kaynak görüntü kalitesine bağlı olarak ) seçiminde yardımcı olacak tablo da aşağıda:

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 14 Nisan 2009; 12:39:25 >

Eğer sen kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp gitmişlerdi.

151 Mesaj
19 Mayıs 2008; 17:29:32 

Çok teşekkürler, bu farkı Samsung reklamlarında kullanıyor hatta, 40" ile 42" TV'ler arasında %12 alan farkı olduğu belirtiliyordu.
Bende nacizane, basit bir oran orantı hesabı ile 46" bir Tv'nin 40" olandan ne kadar büyük olduğunu hesapladım.
Yuvarlak olarak %29.7 daha büyük, % 30 denebilir yani.
Ben dahil birçok kişi 40 ile 46" arasında ikilemde kaldığı için kafaların bir kenarına yazılabilecek bir değer (Sony de fiyat farkı da %30 civarında 40 ile 46" arasında ;)

11251 Mesaj
19 Mayıs 2008; 17:53:55 

32" bir tv ila 40" bir tv'nin görünür alanı arasındaki fark da %54 lere çıkıyor....

Eğer sen kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp gitmişlerdi.

4243 Mesaj
26 Mart 2009; 16:19:59 

İnsanların panel seçerken ekran ebatları konusunda karar verirken dikkate almaları gereken önemli bir konu.

O yüzden UP!

Haftasonu buraya farklı ekranların arasındaki yüzdesel alan farklarının görülebileceği basit bir tablo eklemeyi düşünüyorum.

Örneğin;
46 ile 50 arasında %18'lik,
40 ile 42 arasında %10'luk,
40 ile 50 arasında %56'lık,
42 ile 50 arasında %42'lik,
50 ile 52 arasında %8'lik

alan büyüklüğü farkları var. Bunlar tablolaşacak.

Bir de 16:9 bir 32 ekranla, 4:3 bir 32 ekran karşılaştırıldığında 4:3 olanın %12 daha büyük olduğunu biliyor muydunuz?

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akseaus -- 26 Mart 2009; 16:09:06 >

Önemli Başlıklarım:
- Pioneer Plazma Ansiklopedisi ®
- 1080i sinyale en uygun olan Full HD LCD mi, Full HD plazma mı?
- Video İşlemci, De-Interlace, Scaling, bunlar ne demek?

11251 Mesaj
26 Mart 2009; 20:06:12 

quote:

Orjinalden alıntı: Akseaus

Haftasonu buraya farklı ekranların arasındaki yüzdesel alan farklarının görülebileceği basit bir tablo eklemeyi düşünüyorum.

Selamlar.

Gayet iyi olur Hocam.

Benim yazdıklarım biraz karışık olmuş. Başını iki elinin arasına alıp okumadan zor anlaşılır. Bu yüzden görsel bir tablo olması, rakamlar ve formuller arasında boğulmak istemeyen arkadaşlar için faydalı olacaktır.

Ayrıca soruna gelirsek...

Ben bir ara 72 ekran bir 4:3 tüplü tv ile 82 ekran 16:9 Lcd alanlarını hesapladım da, 72 ekran tüplü daha büyük çıktı gibi aklımda kalmış. Tabi hafızam beni yanıltmıyorsa. Dolayısıyla ikiside 32" olan 4:3 ve 16:9 ekranlardan 4:3 olanının büyük olması normal. Ama şaşıracak, hatta inkar edecek sonra kabullenecek arkadaşlar mutlaka olacaktır. (Ölümcül hastalığa yakalanmış hastaların psikolojik durumlarını anlatan 5 aşamaya benzedi)

4243 Mesaj
26 Mart 2009; 21:03:43 

Yok dostum,

16:9 82 ekran, 4:3 72 ekrandan %15 daha büyük alana sahip.

Bu da bahsettiğim tablo. Haftasonunu beklemeden yapıvereyim dedim. Sen istersen bunu ilk mesajına ekle.

0

Tablonun nasıl okunacağı ile ilgili not: Sarı renk kolon ve satır piyasada mevcut ekran ebatları. Örneğin 50 inch ekranın 32 inch ekrandan alan itibariyle ne kadar daha büyük olduğunu bulmak istiyorsunuz. Yapılacak şey 50 kolonuyla 32 satırının kesiştiği hücreye bakmak.50 inch ekran 32 inch ekrandan %144 daha büyük.

Bir de karşılaştırılan iki ekran da geniş ekran yani 16:9. Bu da dikkate alınmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akseaus -- 27 Mart 2009; 9:18:26 >

Önemli Başlıklarım:

11251 Mesaj
26 Mart 2009; 21:33:43 

Çok beyendim Hocam tabloyu...Eline sağlık. İlk mesaja da ekledim.

4243 Mesaj
26 Mart 2009; 21:36:02 

O zaman bir de elimiz değmişken şu tabloyu da koyalım:

0

Önemli Başlıklarım:

2284 Mesaj
26 Mart 2009; 22:12:29 

son zamanlardaki en iyi başlık..zira foruma girildiğinde dedikodu ve birbirinin aynısı onlarca başlığa bakmaktan gozlerimiz pikselleşmişti..@HiGHWAYMOUSE ve @Akseaus u tebrik ederim

11251 Mesaj
26 Mart 2009; 23:54:38 

quote:

Orjinalden alıntı: caution

son zamanlardaki en iyi başlık..zira foruma girildiğinde dedikodu ve birbirinin aynısı onlarca başlığa bakmaktan gozlerimiz pikselleşmişti..@HiGHWAYMOUSE ve @Akseaus u tebrik ederim

Teşekkür ederim dostum.

Bu arada "gözlerimiz pikselleşmişti..." sözün hoşuma gitti. Güzel benzetme...

205 Mesaj
27 Mart 2009; 12:22:39 

Lcd ekranların en ve yükseklik ölçülerini de yazabilirmisiniz.
Yani ekranın ölçüleri . Mesela 40 inch bir ekranın yüksekliği
72 ekran bir tüplü tv ile aynı mı gibi bazı şeyleri merak ediyorum.
40 inch lcd de 4:3 yaptığınızda 72 ekran mı oluyor ölçüleri .

4243 Mesaj
27 Mart 2009; 13:09:57 

quote:

Orjinalden alıntı: adanamersin

Lcd ekranların en ve yükseklik ölçülerini de yazabilirmisiniz.
Yani ekranın ölçüleri . Mesela 40 inch bir ekranın yüksekliği
72 ekran bir tüplü tv ile aynı mı gibi bazı şeyleri merak ediyorum.
40 inch lcd de 4:3 yaptığınızda 72 ekran mı oluyor ölçüleri .

102 ekran = 89x50 (4:3 seyredildiğinde görüntü genişliği 66 cm olur)
72 ekran= 57x43

Yani 40 inchi 4:3 olarak seyrettiğinizde 72 ekrana nazaran daha büyük bir görüntü alanına sahip oluyorsunuz (Yaklaşık %35 daha büyük).

Genişlik ve yüksekliği tüm 16:9 ekranlar için hesaplatır ve tabloya ekleriz.

Selamlar.

Önemli Başlıklarım:

77 Mesaj
1 Nisan 2009; 13:48:38 

oooo külüyen yanlış bir karar vermişim ben o zaman ya.... 47" LCD aldım ama max izleme mesefam 3 mt SD yayınlar için HD izlemem gerekiyorki tadını cıkarılım...

| Casio EF-509D-1A | Philips 220CW9FB | Logitech EX 110 | Smartmedia 500 GB | S&T GT250 Comet | FujiFilm S1600 | HTC 3D Evo | LG 42LD420 | Dell n5010 |

805 Mesaj
1 Nisan 2009; 14:01:51 

@gabren,

ben de 3 metreye 47 inç düşünüyorum, nasıl oluyor?

@TheSanitarium76

77 Mesaj
1 Nisan 2009; 14:40:30 

3 mt ye sadece HD yayınları izliyceksen yada PS3 gibi Full HD kullanacaksan sorun olmazda SD yayınlarda pikselleşme yapacak sanırım. Alırkem eşim bunu fark etmişti ama satıcı bizdeki yayından kaynaklanıyor falan demişti. ama dediğimizde diğer secenekte 46" di bakalım gelsin de görecez artık. ben acıkcası SD yayın izlemeyi düşünmüyorum ama her zamanda Full HD yada HD de izleyemem ki o filimleri almaya canmı dayanır :D

| Casio EF-509D-1A | Philips 220CW9FB | Logitech EX 110 | Smartmedia 500 GB | S&T GT250 Comet | FujiFilm S1600 | HTC 3D Evo | LG 42LD420 | Dell n5010 |

11251 Mesaj
1 Nisan 2009; 15:34:35 

quote:

Orjinalden alıntı: Gabren

oooo külüyen yanlış bir karar vermişim ben o zaman ya.... 47" LCD aldım ama max izleme mesefam 3 mt SD yayınlar için HD izlemem gerekiyorki tadını cıkarılım...

O kadar da değil dostum yaw...HD izlesen helede 1080p, bu seferde detaylara hakimiyet açısından uzak kalır 3m.

Sonuçta hepimiz hem SD, hem de HD uygulamalar seyrettiğimiz için adeta nokta atış şeklinde bir izleme mesafesi belirlememiz zor. Yarım-bir metre şeklindeki sapmalar ihmal edilebilir kanımca...

77 Mesaj
1 Nisan 2009; 15:40:29 

quote:

Orjinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

O kadar da değil dostum yaw...HD izlesen helede 1080p, bu seferde detaylara hakimiyet açısından uzak kalır 3m.

Sonuçta hepimiz hem SD, hem de HD uygulamalar seyrettiğimiz için adeta nokta atış şeklinde bir izleme mesafesi belirlememiz zor. Yarım-bir metre şeklindeki sapmalar ihmal edilebilir kanımca...

En güzeli geldimi görücez sanırım böyle kağıt üzerinde hepsi hikaye gibi bakalım inşallah üzülmem.

11251 Mesaj
1 Nisan 2009; 15:51:20 

Zevkler, renkler ve beklentiler farklılık arz etse de orta halli bir uydu alıcısı ile ulusal kanallar seyrederken 3m. izleme mesafesinde 47" in kötü olacağını sanmıyorum.

Hele biraz daha masraf edip mesela benim kullandığım Crea Hd uydu alıcısı ve hdmi bağlantı ile SD yayınları izlerseniz "Üff...görüntüye vak!" şeklinde memnuniyetinizi belirten sözlerin ağzınızdan gayr-i ihtiyari dökülmesi vaki olabilir.

77 Mesaj
1 Nisan 2009; 15:56:16 

quote:

Zevkler, renkler ve beklentiler farklılık arz etse de orta halli bir uydu alıcısı ile ulusal kanallar seyrederken 3m. izleme mesafesinde 47" in kötü olacağını sanmıyorum.

Hele biraz daha masraf edip mesela benim kullandığım Crea Hd uydu alıcısı ve hdmi bağlantı ile SD yayınları izlerseniz "Üff...görüntüye vak!" şeklinde memnuniyetinizi belirten sözlerin ağzınızdan gayr-i ihtiyari dökülmesi vaki olabilir.

Şimdilik TV yayını kullanmıycam diyorum ama belide olmaz. o zaman tavsiyenizi aklimin köşesine yazdım ama benim max 3 demem 3 mt den izlenecek demek degildir tahmini söylüyorum ve bu belkide 2 mt endişem birazda bundan dolayı...

5216 Mesaj
2 Nisan 2009; 9:57:52 

Albani'nin bir yazısında "daha büyük daha iyi" gibi bir tümce okumuştum (yani bunun ingilizcesini yazmıştı).
İzleme mesafesi kısa olsa da alabiliyorsak büyük ekran almamız iyi olmaz mı?
Yani mesela tabloda 46" için 4 m SD mesafesi var, benim izleme mesafem 2 m ise ne gibi bir olumsuzluk olur?

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

1724 Mesaj
2 Nisan 2009; 11:42:15 

quote:

Orjinalden alıntı: wernik

Albani'nin bir yazısında "daha büyük daha iyi" gibi bir tümce okumuştum (yani bunun ingilizcesini yazmıştı).
İzleme mesafesi kısa olsa da alabiliyorsak büyük ekran almamız iyi olmaz mı?
Yani mesela tabloda 46" için 4 m SD mesafesi var, benim izleme mesafem 2 m ise ne gibi bir olumsuzluk olur?

Sanırım bu, HİGHWAYMOUSE un da belirttiği gibi aldığınız yayının kalitesine ve kullandığınız kabloya da bağlı, ama tabloya göre 4m den daha yakın izlerseniz görüntülerdeki bozulmaları daha çok farkedeceksiniz.
Ben de yakında 32" bir HD Ready LCD almayı planlıyorum. İzleme mesafem 2-3 metre civarı olacak ve en güzel görüntüyü bu boyutta alabileceğimi düşünüyorum. Hem oturma odam küçük hem de fiyatlar 32"de daha uygun. Fiyat performans olayı yani
Tabi TVyi alınca hemen teledünya HD aboneligine da başvuracağım.

11251 Mesaj
2 Nisan 2009; 12:18:34 

quote:

Orjinalden alıntı: thorondor06

Sanırım bu, HİGHWAYMOUSE un da belirttiği gibi aldığınız yayının kalitesine ve kullandığınız kabloya da bağlı, ama tabloya göre 4m den daha yakın izlerseniz görüntülerdeki bozulmaları daha çok farkedeceksiniz.
Ben de yakında 32" bir HD Ready LCD almayı planlıyorum. İzleme mesafem 2-3 metre civarı olacak ve en güzel görüntüyü bu boyutta alabileceğimi düşünüyorum. Hem oturma odam küçük hem de fiyatlar 32"de daha uygun. Fiyat performans olayı yani
Tabi TVyi alınca hemen teledünya HD aboneligine da başvuracağım.

Tabi...kullandığın kaynak cihazın görüntü işleme başarısına, ara kablonun yapısına, cinsine, kaynak görüntünün kalitesine bağlı olarak biraz değişiklik gösterebilir.

Ben de "Büyük ekran iyidir." diyenlerdenim. Ama bu demek değildir; 52" bir tv'nin verdiği görüntü, SD yayında 3m.den, 4,5m'ye nazaran daha iyidir. Uzaklaştıkça birçok görüntü kusuru kaybolur. Daha net bir görüntü elde edilir. Bu doğru...

Ama benim görüşüm: Evet yaklaştıkça veya aynı mesafede ekran büyütünce her ne kadar görüntü nispeten daha kusurlu gözüksede büyük ekranın verdiği izleme zevki, bu olumsuzluğu tolere eder şeklinde.

Bazı arkadaşların yazılarında "Büyük ekran olursa göz o mesafeden odaklanamaz" şeklinde eleştri getiriyorlar. Bu bence yanlış. Ve onların büyük ekran tecrübesi olmamasına bağlıyorum. Çünkü ben de 32" kullanırken benzer düşüncelere sahiptim.

Sinema perdeleri bu eleştiriye güzel bir örnek cevaptır. Gidipte en ön koltkukta otorulmadığı müddetçe o devasa perdelerden hiçte rahatsız olmuyoruz. Küçük ekran iyi olsaydı adamlar 2m.lik bir perde koyarlardı olur biterdi.

Tv'de küçük tercih edilmesinin iki ana sebebi olabilir:

1-Maddiyat, bütçe...
2-Kötü yayınlardaki kusurların küçük ekranda daha belirsizleşmesi.

Yoksa o tabloda gözüküyor işte...1080p izlesek hep, 1,8m. uygun oluyor. 1080p görüntü için 3-4m.izleme mesafesine aslında 70" bile güzel olur.

5216 Mesaj
2 Nisan 2009; 13:03:36 

@HiGHWAYMOUSE , @thorondor06 yorumlarınıza tşkler, bütçem elverdiğince büyük alacam o zaman...

Bu arada Albani'yi de saygıyla selamlarım(artık dönse)...

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

550 Mesaj
2 Nisan 2009; 13:15:25 

Eline sağlık hocam çok güzel olmuş tebrik ederim...

77 Mesaj
2 Nisan 2009; 15:01:08 

Dün evide izleme mesefasini ölctüm ve 3 mt'ymiş son yorumlardan sonra artık sanırım endişelenmem. hele birde gelsin LCD Testi için kullanmalık DVD ( IRON MAN ) almıştım Hepsi burada'dan bu gun geldi elime iş yerimde HP w2408h var ama DVD de aman aman bir fark performans göremedim HD almadım ama ilk aldığım orjinal DVD ve daha yüksek bir kalite bekliyordum. Neden mi HD bir DVD almadım sorunuza DVD playerim FUll HD değil...

133 Mesaj
13 Nisan 2009; 13:13:02 

Arkadaşlar 32 almayı düşünürken 42 ye karar vermemdeki nedenlerden biri , izlediğim videolardan birindeki bu resim oldu. Aradaki farkları daha iyi anlamak için bire bir.

0

Ekteki dosya (1)

4243 Mesaj
13 Nisan 2009; 20:42:21 

@highwaymouse,

İstersen aşağıdaki resmi de ilk mesaja ekle. Görmek her zaman rakamlardan daha fazlasını ifade eder.

Sevgiler.

0

Önemli Başlıklarım:

179 Mesaj
13 Nisan 2009; 21:09:34 

Üstadlar,

Bulur bulmaz; Panasonic xG10 almayı düşünüyorum. Bu yararlı bilgilerden sonra 42" almayı düşünürken artık 46" olarak planlıyorum. Siz olsanız 3,5 - 4

metre izleme mesafesi %70 SD DT+ %30 Blu-Ray izleyecek biri olarak hangi ekran boyutunu tercih edersiniz?

Yorumlarınız için şimdiden tşk...

Selamlar,

11251 Mesaj
13 Nisan 2009; 21:15:31 

quote:

Orjinalden alıntı: eaz

metre izleme mesafesi %70 SD DT+ %30 Blu-Ray izleyecek biri olarak hangi ekran boyutunu tercih edersiniz?

Yorumlarınız için şimdiden tşk...

Selamlar,

Ben olsam 50" veya yukarısını tercih ederdim. Tabi bütçem el veriyorsa...

@akseaus hocam,

Süpersin ne diyeyim. Bugün zamanında bir topikte benzerini gördüğüm tabloyu (Onda alt ve yan kenar uzunlukları da vardı ama olsun bu da işe yarar) bu konuya eklemek istedim ama bulamadım. Sanki içimi okumuşsun. Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 13 Nisan 2009; 21:18:19 >

179 Mesaj
13 Nisan 2009; 21:23:58 

quote:

Ben olsam 50" veya yukarısını tercih ederdim. Tabi bütçem el veriyorsa...

@akseaus hocam,

Süpersin ne diyeyim. Bugün zamanında bir topikte benzerini gördüğüm tabloyu (Onda alt ve yan kenar uzunlukları da vardı ama olsun bu da işe yarar) bu konuya eklemek istedim ama bulamadım. Sanki içimi okumuşsun. Teşekkürler...

HiGHWAYMOUSE,

Bütçem 50" olduğunda G10 yerine X10 a kayıyor, demin yazdığım mesafe ve yayınlara dayanarak; 50X10 tavsiye edermisiniz.

Kısacası, 46" Full HD veya 50" HD Ready arasında bir karar vermem gerekecek. Ne dersiniz?

11251 Mesaj
13 Nisan 2009; 21:29:07 

quote:

Orjinalden alıntı: eaz

HiGHWAYMOUSE,

Bütçem 50" olduğunda G10 yerine X10 a kayıyor, demin yazdığım mesafe ve yayınlara dayanarak; 50X10 tavsiye edermisiniz.

Kısacası, 46" Full HD veya 50" HD Ready arasında bir karar vermem gerekecek. Ne dersiniz?

Dostum,

Doğrusu hiç bilemiyeceğim. G10 ile X10'u yanyana getirsen hangisi nedir bilemem. Fakat şunu biliyorum: Ebat büyüklüğü, izleme zevki için çözünürlükten daha önemli.

Model bazında tavsiye istersen Panasonic topiğinde kursad nikli arkadaştan yardım alabilirsin.

179 Mesaj
13 Nisan 2009; 21:36:33 

quote:

Dostum,

Doğrusu hiç bilemiyeceğim. G10 ile X10'u yanyana getirsen hangisi nedir bilemem. Fakat şunu biliyorum: Ebat büyüklüğü, izleme zevki için çözünürlükten daha önemli.

Model bazında tavsiye istersen Panasonic topiğinde kursad nikli arkadaştan yardım alabilirsin.

Bende senin gibi düşünüyorum, çok sağol bilgiler için.

5722 Mesaj
14 Nisan 2009; 4:40:16 

Anlayamadığım bir kısım 720p 1080p arasındaki farkı göz neredeyse algılayamıyor , 52'' seçiminde 1 metre gibi fark neden var ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 14 Nisan 2009; 4:45:08 >

4243 Mesaj
14 Nisan 2009; 10:03:38 

quote:

@akseaus hocam,

Rica ederim dostum. Bu görsel resim internette bir çok yerde var, ama genelde 2-3 ekranı karşılaştırırlar. Dün biraz da kafa dağıtmak için oturdum kendim hazırladım bunu.

Bu başlık güzel ve faydalı bir başlık oldu. Bölümün eksiklerinden biriydi. Zaten senin açtığın başlıkların çoğu öyle. Bizim de bir katkımız olduysa ne mutlu bize.

Teşekkürler.

Önemli Başlıklarım:

11707 Mesaj
14 Nisan 2009; 11:36:50 

Optimum mesafe , görüntü kalitesinden bakılırsa dogrudur. Ama birde izlenen filmin etkisi açısından düşünürsek, büyük ekranın her zaman etkisi daha iyi olmazmı ? Sinemayı düşünürsek mesela
Şimdi 2.5 mt den optimum belki 40" dir ama bir 46" de izlediğimiz keyfide alamayız. Öyle degilmi ? Yanlışmı düşünüyorum

805 Mesaj
14 Nisan 2009; 11:47:25 

Katılıyorum.

@TheSanitarium76

185 Mesaj
14 Nisan 2009; 11:51:41 

ya ben matematik öğretmeniyim ben bile pisagor bağıtısını bu kadar güzel anlatamıyorum. bu sayfanı adresini verecem cocuklara bakıp pisagor bagıntısını ve hayatımızın nerelerinde kullandığımızı öğrensinler. :D şimdi ben 42 inç alacam 3 mere felandır izleme mesafem. sırf bu sayfayı okudum karar verdim. yoksa 37 alacaktım. gercekten emeğinize sağlık

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

11251 Mesaj
14 Nisan 2009; 11:54:35 

quote:

Orjinalden alıntı: Am@deus

Anlayamadığım bir kısım 720p 1080p arasındaki farkı göz neredeyse algılayamıyor , 52'' seçiminde 1 metre gibi fark neden var ?

Onu şöyle düşünmek lazım:

52" olan bir tv'de optimum izeme mesafesi 720p görüntü için 3m., 1080p için 2 m.olduğuna göre, 3m.ve daha yukarı izleme mesafesinden gözler pek fark anlamayacaktır. Ama 2m.ye inince 1080p bir görüntü, 720p'ye nazaran daha güzel gözükecektir.

Diğer bir değişle 720p bir görüntüde 3m.den aşağı inmeye başladığında bozulmalar görülürken 1080p 2m.ye kadar izin verecektir. 3m. ve yukarısından ise belirgin bir kalite farkı göze çarpmayacaktır.

Yani gözün farkı algılayıp algılaması da izleme mesafesi ile doğru orantılı.

11251 Mesaj
14 Nisan 2009; 11:58:40 

quote:

Orjinalden alıntı: Drizzt_tr

Optimum mesafe , görüntü kalitesinden bakılırsa dogrudur. Ama birde izlenen filmin etkisi açısından düşünürsek, büyük ekranın her zaman etkisi daha iyi olmazmı ? Sinemayı düşünürsek mesela
Şimdi 2.5 mt den optimum belki 40" dir ama bir 46" de izlediğimiz keyfide alamayız. Öyle degilmi ? Yanlışmı düşünüyorum

Görüntü kalitesi ve yaklaştıkça görüntüdeki bozulmalar ihmal edilirse diyebilirimki: Yaklaş yakalaşabildiğin kadar. Veya al alabildiğin en büyük ekranı... (Tabi bu 1m.den git 60" izle demekte değildir. Onu da belirteyim... )

4243 Mesaj
14 Nisan 2009; 12:01:49 

quote:

Orjinalden alıntı: Am@deus

İşte optimum izleme mesafeleri tam da bu farkın algılanması için belirlenmiş. Verdiğin örnekteki 52 inchi 3 metreden seyrettiğinde 720p ile 1080p arasındaki fark algılanamaz. Ama 2 metreden seyredildiğinde anlaşılır.

Önemli Başlıklarım:

11251 Mesaj
14 Nisan 2009; 12:45:04 

quote:

Orjinalden alıntı: osmanusl

ya ben matematik öğretmeniyim ben bile pisagor bağıtısını bu kadar güzel anlatamıyorum. bu sayfanı adresini verecem cocuklara bakıp pisagor bagıntısını ve hayatımızın nerelerinde kullandığımızı öğrensinler. :D şimdi ben 42 inç alacam 3 mere felandır izleme mesafem. sırf bu sayfayı okudum karar verdim. yoksa 37 alacaktım. gercekten emeğinize sağlık

Teşekkürler dostum...

Biraz matematik'e meraklıyımdır da...

5722 Mesaj
14 Nisan 2009; 13:13:24 

HiGHWAYMOUSE & Akseaus teşekkür ederim

3348 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:27:19 

Şimdi bu resimde,32" ebatı içine alan 42" ebatı mı oluyor_?Yoksa 50" - 52" ebatı mı?Ben de 32" ve 42" lcd tv var ve aralarında o kadar fark yok gibi geliyor bana.Burda,böyle bir resim görünce gerçekten çok şaşırdım.

Arkadaşlar,aydınlatırsanız sevinirim.

quote:

Orjinalden alıntı: sky83

Arkadaşlar 32 almayı düşünürken 42 ye karar vermemdeki nedenlerden biri , izlediğim videolardan birindeki bu resim oldu. Aradaki farkları daha iyi anlamak için bire bir.

0

Tek bir hayatın var,ona göre seçimini yap,ıssız dağ yamacındaki bir ot gibi ölmektense;dolu dolu yaşa,namın senden sonra yaşasın.

11251 Mesaj
1 Haziran 2009; 21:15:18 

quote:

Orjinalden alıntı: faho

Şimdi bu resimde,32" ebatı içine alan 42" ebatı mı oluyor_?Yoksa 50" - 52" ebatı mı?Ben de 32" ve 42" lcd tv var ve aralarında o kadar fark yok gibi geliyor bana.Burda,böyle bir resim görünce gerçekten çok şaşırdım.

Arkadaşlar,aydınlatırsanız sevinirim.

O resim tam milimetrik olacak şekilde çizilmemiş ama arkadaşın anlatımından ve az çok görülenden 32-42 karşılaştırılması anlaşılıyor. Milimetrik kıyaslama yapabilmek için ilk mesajda da olan şu resime bakmak gerekir.
0

17 Mesaj
3 Haziran 2009; 1:53:35 

merhaba arkadaşlar.başlıkta sanırım lcd tvlerin en yakın izlenme mesafeleri açısından açıklama getirilmiş.
benim merakım 40'' veya 42'' lcd tvler en uzak kaç metre mesafeden izlenmelidir.benim salonun boyu 6.5 metre.tv ünitesi ve koltuk payını koyarsak mesafe 5 veya 5.5 metrecivarına düşecek.sizce 40'' veya 42'' bu mesafeden iyi izlenirmi!yoksa 46'' veya 47'' lcd tv almam mı daha mantıklı olur.Bilgilendirirseniz çok makbule geçecektir.
Esenkalın...

Bir Elimde 14lü
Bir Elimde Güller Var...

PSN --> sanma14luyarasi <--

153 Mesaj
3 Haziran 2009; 11:28:31 

4,5 metreden 47" izliyorum, ilk alındıgında büyük gibi geldi ama şimdi alıştım! bence 46-47" arası tercih etmelisin...

11251 Mesaj
3 Haziran 2009; 13:44:38 

quote:

Orjinalden alıntı: 14lû

merhaba arkadaşlar.başlıkta sanırım lcd tvlerin en yakın izlenme mesafeleri açısından açıklama getirilmiş.
benim merakım 40'' veya 42'' lcd tvler en uzak kaç metre mesafeden izlenmelidir.benim salonun boyu 6.5 metre.tv ünitesi ve koltuk payını koyarsak mesafe 5 veya 5.5 metrecivarına düşecek.sizce 40'' veya 42'' bu mesafeden iyi izlenirmi!yoksa 46'' veya 47'' lcd tv almam mı daha mantıklı olur.Bilgilendirirseniz çok makbule geçecektir.
Esenkalın...

5'5 m.icin 40 inc cok ufak kalir dostum. Ha seyredilir mi seyredilir ama hic bir keyfi olmaz. O mesafenin hakki 70 inc tir. Ama bu ebati alabilecek insan sayisi az oldugu icin mumkunse 52-50 inc, hic olmazsa 46 inc almalisin.

17 Mesaj
5 Haziran 2009; 14:32:10 

quote:

5'5 m.icin 40 inc cok ufak kalir dostum. Ha seyredilir mi seyredilir ama hic bir keyfi olmaz. O mesafenin hakki 70 inc tir. Ama bu ebati alabilecek insan sayisi az oldugu icin mumkunse 52-50 inc, hic olmazsa 46 inc almalisin.

Tavsiyenizi dikkate alıp maddi açıdan bu yükün altına gireceğim
İnşallah tv yi aldıktan sonra forumlara hep memnuniyetlerimi yazarım.Amin demeyi unutmayın ha :D

Bir Elimde 14lü
Bir Elimde Güller Var...

11251 Mesaj
5 Haziran 2009; 14:47:15 

quote:

Orjinalden alıntı: 14lû

Tavsiyenizi dikkate alıp maddi açıdan bu yükün altına gireceğim
İnşallah tv yi aldıktan sonra forumlara hep memnuniyetlerimi yazarım.Amin demeyi unutmayın ha :D

Amin... İnşallah memnun kalırsın da sen maddi yükün, biz de vebal altında kalmayız. Fakat şu var; Genelde çoğumuz itibariyle 37,55,72 ekran gibi tüplü tv'lerden geçiş yaptığımız için belki ilk günler büyükmüş gibi gelebilir. Aradan bir zaman geçtikten sonra ise sanki tv, her geçen gün küçülüyor gibi gelmeye başlıyor. Eğer teknoloji merakı da varsa yeniden daha büyük ekran arayışları başlıyor. Dolayısıyla maddi yük altında kalmıyayım derken, harcanan meblağ daha çoğalıyor.

"Nereden biliyorsun?" dersen, başımdan geçtide ondan...

17 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:52:10 

işte bende en azından senin düştüğün bu durumlara düşmemek için; alıyorum bari büyüğünü alayım mantığıyla 46'' veya 47'' alacağım.ondan büyüğüde herhalde sinema etkisi yaratır.zaten dün nişanlım ve annemle ankara antares e gittim.orda yemek bölümünde iki dev led ekran var.espri konusu oldu o.annem baya büyük tv lermiş dedi.nişamlımda zaten yakında eve böyle bişey alacak dedi :D annemde inandı hehehehe

Bir Elimde 14lü
Bir Elimde Güller Var...

5 Mesaj
16 Haziran 2009; 14:54:23 

Hepinize Selam,

Ben bu işte çok yeniyim evime LED TV veya LCD TV alacağım, Salon ufak , tahminen 5 metre civarından seyredeceğim.

Satıcı bana 55 inç alırsam mideniz bulanır başınız döner dedi.

5 metre civarından sorunsuz seyretmemiz için 46 inç önerdi..

Siz bu konulara bayağı vakıfsınız anlaşılan .

sizce 46 mı 55 mi almam daha uygun olur ?

159 Mesaj
16 Haziran 2009; 15:02:12 

bende 50 inç var ilk alındığında büyük gibi görünsede en geç 1 hafta içerisinde göz alışıyor 2. haftadan itibarende her geçen gün küçülüyormuş gibi geliyor.o mesafeden izleyecekseniz 50 inç tavsiye ederim sonradan pişman olmazsınız hatta iyi bile yapmışım diyebilirsiniz.

citroen c4 1.6 hdı 92

11251 Mesaj
16 Haziran 2009; 17:15:56 

quote:

Orjinalden alıntı: khalpay

Hepinize Selam,

Ben bu işte çok yeniyim evime LED TV veya LCD TV alacağım, Salon ufak , tahminen 5 metre civarından seyredeceğim.

Satıcı bana 55 inç alırsam mideniz bulanır başınız döner dedi.

5 metre civarından sorunsuz seyretmemiz için 46 inç önerdi..

Siz bu konulara bayağı vakıfsınız anlaşılan .

sizce 46 mı 55 mi almam daha uygun olur ?

Ben de elmasfanclub'a katılıyorum. Bütçe müsaitse 5m.için 55" tercih edilmeli. Devasa sinema perdelerinde midemiz kalkmıyorda 55" tv'de mi kalkacak?

Senin başına geleni ben bir elektro mağazada yaşadım. Bir baba-oğula benzer laflar ile 40" tavsiye ediyorlardı. 46" için 6-7 m. lazım miden kalkar daha yakın mesafeden diyorlardı. Biraz kulak misafiri olduktan sonra müdahele etmek istedim ama hem satıcıyı bir bakıma yalancı veya iş bilmez durumuna düşürmek istemedim hem de kısa süre içinde parasını konuşmaya başladılar ki iş işten geçmişti.

5 Mesaj
16 Haziran 2009; 18:26:56 

Sağolun Bilgiler için
Bütçe müsait de yanlış yapıp dönüşü olmayan yola girmek istemedim
Siz böyle yazınca evde tekrar ölçtüm duvardan duvara tam 4 metre 10 santim.
LED TV olduğundan kalınlığı çok ince 2-3 cm ve duvara monte olacak ama karşısında koltukta falan oturulacağından neticede seyretme mesafesi 4 metrenin altına inmiş olur.

Bu durumda ne dersiniz 46 mı 55 mi ?

Tekrar teşekkürler

11251 Mesaj
16 Haziran 2009; 18:50:31 

quote:

Orjinalden alıntı: khalpay

Sağolun Bilgiler için
Bütçe müsait de yanlış yapıp dönüşü olmayan yola girmek istemedim
Siz böyle yazınca evde tekrar ölçtüm duvardan duvara tam 4 metre 10 santim.
LED TV olduğundan kalınlığı çok ince 2-3 cm ve duvara monte olacak ama karşısında koltukta falan oturulacağından neticede seyretme mesafesi 4 metrenin altına inmiş olur.

Bu durumda ne dersiniz 46 mı 55 mi ?

Tekrar teşekkürler

Bu durumda izleme kaynakların ön plana çıkar. Hd ağırlıklı ise yine 55" uygun olur.( o bile küçük gelir de ona girmeyelim şimdi) Ama SD yayın ağırlıklı izlemelerin olacaksa büyük ekranda görüntü kusurları daha belirgin olacağından 46" e de yönelinebelir.

Ama dikkat edersen 4m.de 46" idealdir, daha büyüğünde göz yorulur, miden bulanır görüntüyü takip etmen zorlaşır falan gibi bir şey demiyorum. 4m. olsa bile 55" tavsiye ederdim normalde ama şu SD yayın işi biraz bozuyor...

Ben şahsen kendi şartlarımda yeni bir tv alacak olsam bütçem de müsait olsa 4m. izleme mesafesi içinde 55" hatta 60" alırım.

İkisi arasında çok kararsız kalırsan da amiyane tabirle "ortası" olsun. 52 " olsun.

1646 Mesaj
16 Haziran 2009; 21:35:33 

Arkadaşlar sadece fikir vermesi açısından;
3,5m mesafeden 90" görüntü izliyorum ve bugüne kadar ne benim ne de arkadaşlarımın mideleri ile ilgili anormal bir durum yaşandı.
Ancak yanlızca HD kaynak kullandığımı da hatırlatmak isterim.
Sözün özü, forumda defalarca söylendiği üzere bütçeniz elverdiği ölçüde ve SD kaynak detayını da gözönünde bulundurarak mümkün olan en büyük paneli almakta fayda var.

Oyun bittiğinde şah da piyon da aynı kutuya konur!..

14175 Mesaj
16 Haziran 2009; 23:30:19 

1920x1080pixel(FULLHD)panel

HDTV kaynak(1080)>>>100"-108">>>13feet(3,90/4,0metre) OK+

SDTV kaynak(max720p)>>>65">>12/12,5feet

Kaynak düştükçe(SDTV)>>mesafe biraz daha uzar,ama 5/6/7m den SD de izlenmez
++
Ya panelleri büyütün yada koltukları panele yaklaştırın

++

Toshiba 46SV685/Toshiba 42WL863
TechniSat DIGIT ISIO S(CI+)/Kathrein-913/Humax ırcı5400z
Panasonic BluRay BDT320EG/Toshiba BluRay BDX5400KE

5722 Mesaj
17 Haziran 2009; 1:06:36 

Koltukların yerini değiştiriyorum iki gündür henüz panel ortada yok , Geldinmi hapı yuttuk