Şimdi Ara

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.816
Cevap
47
Favori
343.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    fıskiye delikleri tıkanmıştır muhtemelen
  • quote:

Orijinalden alıntı: cianni

Arkadaşlar AEG F77023MOP'u ilk günden beri fairy platinum ile kullanıyoruz, ve hep ECO modunu kullandık diyebilirim.

Sorum ise şu, evde Fairy Platinum hepsi bir arada tablet var, tuz ve parlatıcı yok. Yani eldeki tek ürün Fairy Platinum ve diğer depolar boş

Başlarda inanılmaz temizlik performansı veren makine son dönemde bardakları ve çay tabaklarını lekeli çıkarmaya başladı. Sebebini çözemiyoruz. Filtreyi temizlememize rağmen sorun devam etmekte. Acaba nerede hata yapıyoruz?

Aşağıda da su şirketinin su sertlik raporunu paylaştım bizim bölgemiz için;

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz

Doluluk olarak da genelde hep aynı yoğunlukta oluyor makine..

Su raporunda sertlik oranından çok detaylı olarak farklı bilgiler verilmiş. Sorununuz tuzdan kaynaklı diye tahmin ediyorum. Makinenizde tuz kullanın, bardaklarda solma veya renk değişimi görürseniz tuz ayarını biraz daha kısın.

• quote:

Orijinalden alıntı: egenin_efesi

Açıklama için teşekkürler. Bazı sitelerde boraksın deterjanın performansını arttırdığını okumuştum hatta deterjan tarifleri bile vermişler, az deterjan ve boraks karışımı kullanmayı planlıyordum ama borun pek bir faydası yok o zaman. Tuz kullanmam gerekiyor sularımız aşırı kireçli servis test çubuğu ile de kontrol etmişti. Parlatıcı zaten kullanmıyorum. Genelde eco50 programını kullanıyoruz 3.15 saat sürüyor.

bor hepimizin gönlünde yatan bir maden. Babam yapabilse yemeğe koyup yiyecek o derece :)

Ancak malesef Bor enstitümüz çok yeni ve teknoloji olarak borlu ürün üretmeye ve türetmeye çok müsait değiliz. Dolayısı ile borlu ürünlerle verilen tariflerin Cem Yılmaz'ın dişi kalkan balığı ile verdiği fıtık tedavisi önerisinden daha fazla bir geçerliliği bulunmuyor.

ETİ BOR 'un hem çamaşır hem de bulaşık da çıkardığı borlu ürünleri denedim. Araştırmalarım neticesinde geçerli hiçbir kurumdan onayı olmadığını, uluslararası testlerin, sağlık ve çevre testlerinin olmadığını gördüm. İlk başta sevindirici bir gelişme olarak görmekle beraber, arkasının dolu olmadığını görmek beni üzdü. Zira Avrupada fosfatın kullanımı konusunda hararetli tartışmalar yaşanırken yerine zeolit gündeme gelmiş, zeolit de atık kanallarını tıkadığı için kabul görmemişti. Bu anlamda etkisi ispatlanmış bir bor piyasaları sallardı...

Hala geç değil, inşallah borlu ancak ilgili testelerden başarı ile geçmiş deterjanları da görürüz...

• quote:

Orijinalden alıntı: agtr

fıskiye delikleri tıkanmıştır muhtemelen

Kontrol ettim ama deliklerde sorun yok hepsi açık filtreleri de kontrol ettim temizledim yalnız fayda etmedi. Makine eski olduğundan fıskiye delikleri çok az ve pek fazla açılı değiller o yüzden bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fairymidir nedir aşırı deterjan ve parfüm içerdiğinden makineden çıkan bulaşıkların üzerinde deterjan katmanı oluyor. Mesela su bardağına çay koyuyorsunuz, çay deterjan kokuyor. Makarna pişiriyorsunuz, yine aynı deterjan tadı. Makine daha yepyeni ve diğer deterjanlarda böyle bir sorun hiç yaşamadık. Bir daha fairymidir nedir evime sokmam ben. Makineden çıkmış bulaşıkları tekrar durulamak zorunda kalıyorum. Hele teflonlar...

Kanser olmak isteyen kullansın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Candoğan hocam sorun galiba bizim kirli beklemiş bulaşıkları eco da yıkamamızmış gibi duruyor şu an. Auto hatta Pro da bu sıkıntılar kalmadı, bir de bulaşıkları yıkadıktan sonra içeride bekletmemeye başladıktan sonra, ayda bir iki ayda bir de boş çalıştırdıktan sonra, arada proda çalıştırıp genel olarak da eco da çalıştırınca şu an yine hiç bir şey ilave etmeden fairy platinum ile mükemmel sonuç elde ediyoruz ;)
  • le saux L kullanıcısına yanıt
    etibor henüz bulaşık için ürün çıkartmadı.
    uluslararası test yaptırması da gerekli değil. halihazırda boraks pek çok bilinen deterjan markasında "sodum perborate" olarak leke çıkarıcı / koku giderici / beyazlatıcı ajan olarak kullanımdadır ve Kıta Avrupası temizlik alanında en büyük bor tüketicisidir.

Sabun ve deterjanlara mikrop öldürücü (jermisit) ve su yumuşatıcı etkisi nedeniyle % 10 boraks dekahidrat ve beyazlatıcı etkisini artırmak için toz deterjanlara % 10-20 oranında sodyum perborat katılmaktadır.

Çamaşır yıkamada kullanılan deterjanlara katılan sodyum perborat (NaBO2H2O2.3H2O) aktif oksijen kaynağı olduğundan etkili bir ağartıcıdır. Perboratların çamaşır yıkamada klorlu temizleyicilerin yerini alması sıcak veya soğuk su kullanımına bağlıdır. Çünkü perboratlar ancak 55 °C'nin üstünde aktif hale geçerler. Ancak, ABD’de kullanılan aktivatör(tetracetylethylenediamine) kullanımı ile bu sorun giderilmeye çalışılmıştır. 1997 yılı deterjan sanayiindeki bor tüketimi; Batı Avrupa’da 242.000 ton ve Kuzey Amerika’da ise 21.000 ton’dur. Batı Avrupa’da tüketilen borun % 35’i, Doğu Avrupa’da ise %5’i deterjan sanayiinde kullanılmaktadır. Dünya perborat talebinin %86’sı Batı Avrupa tarafından tüketilmektedir.

bor "low toxic" / "düşük zehirli" sınıflandırılmış bir doğal kimyasaldır ve güvenlidir.

etibor formulünü oluşturan çamaşır sodası , bor ve sodyum stearat tümüyle güvenlidir.
    C17H35 COONa : Sodyum Stearat ( Beyaz sabun ) gıda ve sebze temizliğinde de kullanılmaktadır ve non-toxic olarak sınıflandırılır.

etibor'u beğenmediyseniz amerikan malı " 20 mule team " boraksını alınız. 1891'den beri faal olan şirketi Henkel satın almıştır ve FDA onaylı olarak halen boraks satışını devam ettirmektedir.

ha şunu söylemek mümkün : calgon özellikle abd piyasasında zor günler geçiriyor. nedenine gelince formülünde kullandığı maddeleri açıklamadığı için eyaletler birer ikişer yasaklamakla meşguller calgonu.

• quote:

Orijinalden alıntı: sarhosumgel

etibor henüz bulaşık için ürün çıkartmadı.
    uluslararası test yaptırması da gerekli değil. halihazırda boraks pek çok bilinen deterjan markasında "sodum perborate" olarak leke çıkarıcı / koku giderici / beyazlatıcı ajan olarak kullanımdadır ve Kıta Avrupası temizlik alanında en büyük bor tüketicisidir.

Sabun ve deterjanlara mikrop öldürücü (jermisit) ve su yumuşatıcı etkisi nedeniyle % 10 boraks dekahidrat ve beyazlatıcı etkisini artırmak için toz deterjanlara % 10-20 oranında sodyum perborat katılmaktadır.

Çamaşır yıkamada kullanılan deterjanlara katılan sodyum perborat (NaBO2H2O2.3H2O) aktif oksijen kaynağı olduğundan etkili bir ağartıcıdır. Perboratların çamaşır yıkamada klorlu temizleyicilerin yerini alması sıcak veya soğuk su kullanımına bağlıdır. Çünkü perboratlar ancak 55 °C'nin üstünde aktif hale geçerler. Ancak, ABD’de kullanılan aktivatör(tetracetylethylenediamine) kullanımı ile bu sorun giderilmeye çalışılmıştır. 1997 yılı deterjan sanayiindeki bor tüketimi; Batı Avrupa’da 242.000 ton ve Kuzey Amerika’da ise 21.000 ton’dur. Batı Avrupa’da tüketilen borun % 35’i, Doğu Avrupa’da ise %5’i deterjan sanayiinde kullanılmaktadır. Dünya perborat talebinin %86’sı Batı Avrupa tarafından tüketilmektedir.

bor "low toxic" / "düşük zehirli" sınıflandırılmış bir doğal kimyasaldır ve güvenlidir.

etibor formulünü oluşturan çamaşır sodası , bor ve sodyum stearat tümüyle güvenlidir.
    C17H35 COONa : Sodyum Stearat ( Beyaz sabun ) gıda ve sebze temizliğinde de kullanılmaktadır ve non-toxic olarak sınıflandırılır.

etibor'u beğenmediyseniz amerikan malı " 20 mule team " boraksını alınız. 1891'den beri faal olan şirketi Henkel satın almıştır ve FDA onaylı olarak halen boraks satışını devam ettirmektedir.

ha şunu söylemek mümkün : calgon özellikle abd piyasasında zor günler geçiriyor. nedenine gelince formülünde kullandığı maddeleri açıklamadığı için eyaletler birer ikişer yasaklamakla meşguller calgonu.

Merhaba,

Bana gelen Bulaşık Makinesi Toz deterjanı poşet içinde geldi ve borlu olduğunu biliyorum ama bahsettiğiniz Amerikan ürünü de olabilir, üretici isminde yanılıyor olabilirim.

Çamaşır tozu ise Etibor markası ile piyasada var.

Borun muhtelif deterjanlarda kullanıldığı doğrudur, Avrupada oranlara da hakimsiniz gördüğüm kadarı ile ancak uluslararası geçerliliği olan kurumlardan ya da FDA den elle tutulur bir onay alınmadı bildiğim kadarı ile Etibor tarafından. Sitesinde gördüğüm testlerin uluslararası ölçek bir yana TR de satışa sunulması için geçerliliği bile tartışılır.

Ha TR de satılması için şart mıdır bu ? Sanırım değildir, zira Türkiye'de yönetmeliklere %100 uyan ve uygun ürün çıkaran firma sayısı malesef az.

Bu belgeler ile Avrupa'dan satış onayı almak mümkün değil zira özellikle AB bölgesinde dermatolojik, çevre vb testleri yapılmamış, onaylanmamış hiçbir ürün paketlenip satılamaz.

Diğer yandan Borun bir trend olup dünya pazarlarını sallayabileceğini de zannetmiyorum zira deterjanın kalbi Avrupa'da atar. Henkel, Benckiser, Unilever'in Bor gibi bir "cevheri" fosfat ve zeolitin durumunun tartışıldığı bir zamanda forse etmemesinin sebepleri vardır kesin. Yoksa Bor her iki deterjan grubunda da bu derece etkili olabilse, formüllerini çoktan bora çevirirler; fosfatlı ürünleri çoktan raftan indirirlerdi diye düşünüyorum.

Milyar dolar seviyesinde arge yatırımı ve imkanı olan firmaların yanında Etiborun devrimsel bir ürünle gelmesi bana inandırıcı gelmiyor. Keşke gelse, yıllardır rezervlerimiz dışında birşeyi ile övünemediğimiz boru göğsümüzü gere gere ihraç etsek...

• Arkadaşlar şuan hangi deterjanı kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: mstfOkdm17

Arkadaşlar şuan hangi deterjanı kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

Limonlu Finis Quantum kullanıyoruz, yıkama ve kurutma gayet iyi durumda tavsiye ederim. Parlatıcı kullanmıyoruz, sular kireçli olduğu için tuz kullanıyoruz.
  • Bizde onu kullanıyoruz, yeni başladık. Gayet güzel şimdilik kurutma ve yıkama performansı. Hepsiburada'dan toplamda 120 tableti 45 liraya aldım kart puanıyla.
  • Merhaba.

Annem 3 gün önce rossmandan domol makina temizleyici,parlatıcı, ve 7in1 deterjan almış. 3 gündür bulaşıkları domolle yıkıyormuş ve çok beğenmiş yıkamasını.

Akşam bende makina temizleyiciyle yıkattım makina tertemiz oldu. Makina temizleyicisi indirimde 5 lira. Ben denenmeli derim.

• Domol temizleyicinin ambalajı Bim'in ürünüyle aynı sanırım aynı firmaya yaptırıyorlar. O da güzel temizliyordu.

• 2 yıldır BİM in tablet deterjanını kullanıyoruz bir sorunla karşılaşmadık memnunuz, tabletler bitince kısa programlarda kullanmak için elimizde olan yine BİM in toz deterjanı eskimesin diye sadece onunla yıkamaya başladık, 10-15 yıkama sonunda makinenin filtlesinde ciddi yağ birikimleri olmuş, demek ki toz deterjanlar tabletler kadar yağ çözücü özelliğe sahip değil ya da biz toza geçince tuz seviyesini (7 kademeli 1 de duruyor) arttırmamıştık belki de su sert gelmiştir.
  • egenin_efesi E kullanıcısına yanıt
    Evet aynı sanırım benziyor. Ama cidden çok iyi.

• Bahsettiğim deterjanlar.

http://instagram.com/p/rzdSAqvMkb/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eternafelicity -- 17 Ağustos 2014; 18:51:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mstfOkdm17

Arkadaşlar şuan hangi deterjanı kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

Ben yaklaşık 7 yıldır Finish Quantum kullanıyorum ve çok memnunum.

Arada Fairy, Pril, Bind Activit, Viking ve Finish/Calgonit'in diğer çeşitlerini kullanma durumu oldu ama hiçbirinden memnun kalmadım. Fairy bardaklara korozyon yaptı, Bind Activit kurumuş lekeleri çıkarmadı, Viking sıvı ve Pril fazlasıyla su lekeleri bıraktı.

Quantum bardak, porselen ve plastikleri tertemiz ve ışıl ışıl yıkıyor; su izi kalmıyor ve iyi durulanıyor.

Ben sadece çelik eşyalardaki kirlere etkisinden memnun değilim. O da ekonomik 50 derece kullanmamdan veya beklentilerimi yüksek tutmamdandır herhalde.

Çelik tencereleri olduğu kiri ile aynen atarsam kirli olan bölgelerin üzerinde şeffaf bir katman ya da renk değişimleri oluyor. Ancak makineye koymadan önce deterjansız bulaşık oyma teli ile şöyle bir sıyırırsam tencereler ışıl ışıl çıkıyor.

Çelik dışındaki malzemelerin hiçbirinde sorun yok. Eko 50 derecede parlatıcı ve tuzsuz mükemmel sonuç alıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Eternafelicity

Bahsettiğim deterjanlar.

Memnun kalmanıza sevindim. Ben çok hüsran yaşayınca yeni şeylere çok cesaret edemiyorum :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

Bahsettiğim deterjanlar.

Memnun kalmanıza sevindim. Ben çok hüsran yaşayınca yeni şeylere çok cesaret edemiyorum :))

Olmazsa bulaşıklar yıkandıktan sonra fotoğraf çekeyim paylaşırım buradan. :) Bu arada bimin tuzu neredeyse bulaşık makinasını bozuyordu kullananlar varsa dikkat etsin. Bütün bardaklar mahvoldu domol sayesinde yeni yeni düzelmeye başladı.

• quote:

Bahsettiğim deterjanlar.

Fiyat nekadar kaç adet ürün var fiyat olarak iyi ise elimdek ürünler bitince akabilirim rosdman ın ürünleri iyi çünki

• 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.