- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
1.5 mm2 bakır kablo en fazla kaç ampere dayanır.
4 Cevap12660 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1448 Mesaj
6 Nisan 2008; 23:15:56 

1.5 mm2'lik bakır kablo 220 volt şebekede en fazla kaç amper akıma dayanır.(hani duvar içine elektrikçilerin çektiği dışı izole içi çubuk bakır olan sert kablo telleri diyorum, uzatma yapılan içi püsküllü olanları değil)
mümkünse bunları tablo gibi veren bir yer var mı acaba, yani seçim yapmada yardımı olur diye soruyorum. 1.5 olmazsa 2.5 ne kadar taşır gibi öğrenmiş olurum.

teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi juniorx -- 6 Nisan 2008; 23:16:02 >

2840 Mesaj
6 Nisan 2008; 23:29:52 

boru içinde çekilen NYA tip kablolardan bahsediyorsun. 1.5 mm2 15 amper , 2.5 mm2 20 amper taşır.30 derece sıcaklık için.sıcaklık artarsa bu akımlar azalır.
çekilen mesafede önemli.gerilim düşümü aydınlatma tesisatlarda 220 voltun % 1.5 unu geçmemeli.
mesafe artarsa düşen gerilim artacağından bir üst kesit kullanılır.

"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar."

410 Mesaj
6 Nisan 2008; 23:30:44 

1,5 mm2 NYA kablodan geçecek maksimum akım ( kablo çok uzun olmamak kaydıyla ) 16 amper, 2,5 mm2 kablodan 21 amper akım geçebilir. Kolay gelsin.

2840 Mesaj
6 Nisan 2008; 23:41:10 

ben firma katoloğundan baktım, ŞEF34 sanırım iç tesisat yönetmeliğinden söyledi.
arada sıcaklık farkları var sadece.

"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar."

2840 Mesaj
7 Nisan 2008; 0:03:01 

soru üzerine birkaç kataloğa baktım.25 dereceye kadar 16, 30 derece için 15 verilmiş.
iç tesisat yönetmeliği bu değeri(16 amper) 25 derece ve boru içinde olarak belirtmiş.
başka bir firma kataloğu bu değerleri "toprakta 20 derece" ortamı olarak belirtmiş.
tablolarda ayrıca 1.5 luk kablo için havada 24 ve 25 amper değerleri verilmiş.
ortam ve sıcaklık değişince akım taşıma kapasiteside değişiyor.

http://www.emo.org.tr/g...4&tipi=34&sube=0&harf=K

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » 1.5 mm2 bakır kablo en fazla kaç ampere dayanır.
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.453