Şimdi Ara

AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN BİR KILAVUZ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
12.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar,teknik yardım forumunda bir arkadaşımız başlık açmıştı.AÖF ün sitesindeki geçmiş yıllara ait sınav sorularını bilgisayara kaydedip çıktısını almak ya da internete bağlanmadan görebilmek için sınav soruları sayfasındaki dosyayı nasıl kaydedebileceğimizi sormuştu.Konuyu açmak için en uygun yer burasını gördüm.O soruları PDF olarak kaydetmek için ufak bir kılavuz hazırladım.AÖF öğrencilerinin işine yarayabilir.Herkese başarılar

Bu kılavuz Flash Paper formatında web sitelerine eklenmiş dosyaları bilgisayarınıza nasıl PDF formatında çevirebileceğinizi anlatıyor.
    Öncelikle sahip olmamız gereken yazılımları bulalım.
    1-Macromedia FlashPaper 2
    Trial versiyondur.Adobe’un sitesinde indirmek için üye olmak gerekiyor,o yüzden rapide kendim yükledim.Link burada
    http://rapid+share.com/files/102877588/FlashPaper2Installer.exe.html
    2-Adobe Acrobat Reader
    http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/visit.php?lid=638
    3-Adobe Flash Player
    http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/visit.php?lid=3040
    Bu üç programın kurulumlarını yaptıktan sonra flash paper dosyasının olduğu web sitesine gidiyoruz.Sayfayı açtığımız gibi flashpaper dosyası web browser programının belirlediği TEMP klasörüne otomatik olarak kayıt oluyor.
    IE kullananlar için;
    Belgelerim klasörünü açın.Resimde işaretli olduğu üzere belgelerim yazan yere tıklayın ve şu adresi oraya yapıştırın ardından ENTER a basın.
    C:\Documents and Settings\zerr\Local Settings\Temp
    NOT:Buradaki zerr benim bilgisayarımın kullanıcı ismidir.Sizinkisi ne ise onu silip oraya onu yazmalısınız.

Mozilla Firefox kullananlar için;
    Belgelerim klasörünü açın.Resimde işaretli olduğu üzere belgelerim yazan yere tıklayın ve şu adresi oraya yapıştırın:
    C:\Documents and Settings\zerr\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles
    NOT:Buradaki zerr benim bilgisayarımın kullanıcı ismidir.Sizinkisi ne ise onu silip oraya onu yazmalısınız.

IE de adres satırına bu adresi yazıp Enterladığımız zaman direk TEMP klasörüne ulaşıyoruz.Ama mozillaya özel adresi yapıştırdığımızda karşımıza ys5gbes0.default adına sahip bir dosya çıkabilir.Bu sizde farklı olacaktır.Dosya adının ne olduğu önemli değil,bu klasörün de içine girin,daha sonra Cache adınaki klasörün içine girin,İstediğimiz yere yani TEMP klasörüne ulaşmış olacağız.

Bundan sonraki adımlar IE ve Mozilla için aynı,bir farklılığı yok.O yüzden tek bir program için anlatacağım,karışıklık olmasın.
    TEMP klasörüne girdiğimizde karşımıza birsürü dosya çıkacak.Öncelikle

Butonuna basıyoruz ve en altta Ayrıntılar sekmesine tıklıyoruz.Simgeleri ayrıntılarına göre sıralayacak.Daha sonra boş bir yerde mousenin sağ tuşuna basıyoruz ve simgeleri yerleştire tıkladıktan sonra açılan sub menüden Değiştirme seçeneğine tıklayacağız

Bu sıralamada değiştirilme tarihi en güncel olanı en üstte olmasına dikkat edin.Bunun için ok ile gösterilen değiştirilme tarihi alanına tıklarsanız dosyalar yeniden-eskiye,eskiden-yeniye şeklinde sıralanacaktır.

Ben bu açıklamaları AÖF sitesindeki geçmiş yıllara ait sınav soruları için anlatıyorum ama bunu tüm flashpaper dosyaları için uygulayabilirsiniz.Ama AÖF sayfasındaki dosyalar için anlattığımdan dolayı bazı genellemelerin dışında duracağım.
    Sitedeki sınav sorularının olduğu dosyalar genelde 300-350kb boyutunda.
    Diyelim ki, 27.03.2008 saat 23:40 da o siteye giriş yaptınız.O listede 300-350kblık dosyayı göreceksiniz aynı saat ve dakika dilimi içerisinde.O dosyayı kopyalıyorsunuz ve masaüstüne yapıştırıyorsunuz.Dosyanın üstünde sağ ile tıklayıp ad değiştir dedikten sonra dosyaismi.swf yazarak enterlıyorsunuz.Dosyamız artık bir flash dosyası haline geldi.
    Dosyayı açıyoruz.Flash Player9 programında sınav soruları karşımıza çıkacak.Üst sağ köşede yazıcı butonunu göreceksiniz.Ona tıklayın.Sonra karşınıza YAZICI SEÇ penceresi açılacak.O pencerede Macromedia FlashPaper adlı sanal yazıcıyı göreceksiniz.Onu seçin ve YAZDIR butonuna tıklayın.
    Adobe Flash Paper programımız dosyayı okuyacak ve açılacak.
    Sonra üstteki SAVE AS PDF butonuna basacağız,istediğimiz ismi verip,istediğimiz kaydetme klasörünü belirleyip KAYDET butonuna basacağız ve sınav sorularımız PDF dosyası olarak kayıt edilmiş olacak.

Bir not düşmek isterim.Temp klasörlerine girdiğiniz zaman az önce giriş yapıp incelediğiniz sınav sorularını daha önce de açtı iseniz,bu dosyalar TEMP klasöründe tarihe göre sıralamada en son TEMP e indirilen dosyalarda olmayabilir.Bunun için bu işlemleri yapmadan önce temp klasörünü temizlemeniz,bu işlemde size kolaylık sağlayacaktır.

Bu ufak kılavuzu word belgesi olarak da hazırladım.Arzu edenler
    http://rapid+share.com/files/102887338/pdf.doc.html adresinden temin edebilirler.

• Çooook teşekkürler.
  • teşekkurler paylasimin için
  • programların full versiyonu lazım verdigin linklerdekiler sanırım full degil.flash paper2 nin kullanım suresi dolmus diyor.
    bir de dosyanın adını degiştirip swf uzantılı yapınca flash playerla acmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzunince -- 21 Ağustos 2008; 1:06:29 >
  • Teşekkürler...
  • Teşekkürler
  • soruları görüntüleyince zaten temprory files dosyasına inmiş oluyo.eğer pc de GOM player kurulu ise sorular temp dosyasında swf dosyası olarak görünüyo.ordan masa üstüne al o dosyayı.birlikte aç seçeneğinden gom player yerine internet explorer ı seç.soruların sayfada görüntülendiğini göreceksin.sağ üstten yazıcıyı tıkla ve yazdır.bu kadar basit.çok uğraştım bende.nihayet çözümü buldum
  • bu kadar uğraşmaya gerek yokki.soruları temp dosyasından bilgisayara kaydedince birlikte aç seçeneğinden internet explorer seçilirse sorular hiç bi proğrama gerek kalmadan görüntüleniyor.yazdırmak içinse açılan sayfanın sağ üstündeki yazıcı butonuna basmak yeterli. damdan düşen gelsin yanıma diye boşuna dememişler.göbeğim çatladı bu yolu bulana kadar.aöf li arkadaşlara kolay gelsin[font="Times New Roman
  • 2003 aöf iktisat mezunuyum.
    Mezunum olduğumda beni Eskişehir'e mezuniyet törenine çağırmışlardı, çünkü söylentiye göre ilk yüze girenleri çağırıyorlarmış, gerçi bana gelen davetiyede sıralama yazmıyordu.

Çalışma sistemim ise; dönem içinde düzenli olarak konulara çalışıyordum. Konu arkasındaki 5-10 soruluk sorular doğrultusunda sınavlara hazırlanıyordum. Hiçbir yardımcı kitap kullanmadım. Hiçbir zaman da sınava birkaç hafta kala çalışmadım.

Herkese başarılar dilerim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: metalok

2003 aöf iktisat mezunuyum.
    Mezunum olduğumda beni Eskişehir'e mezuniyet törenine çağırmışlardı, çünkü söylentiye göre ilk yüze girenleri çağırıyorlarmış, gerçi bana gelen davetiyede sıralama yazmıyordu.

Çalışma sistemim ise; dönem içinde düzenli olarak konulara çalışıyordum. Konu arkasındaki 5-10 soruluk sorular doğrultusunda sınavlara hazırlanıyordum. Hiçbir yardımcı kitap kullanmadım. Hiçbir zaman da sınava birkaç hafta kala çalışmadım.

Herkese başarılar dilerim.

Bu söylediğini sadece vizelerden önce uygulamış ve o çalışmam sayesinde finalleride vermiştim. Finaller sırasında hastalanmış ve çalışamamıştım. Ama ben hazırlık kitabı kullandım. Çünkü orjinal kitaplarda çok luzumsuz uzun ve anlaşılmaz cümleler vardı.

• @etusch, benim amacım öğrenmekti, sadece sınav vermek istemiyordum, o yüzden kitaba ayrıntılı çalıştım.
    Bazen sınavlarda kitap arkasındaki soruların aynısı bile çıktığı oluyordu:)
  • quote:

@etusch, benim amacım öğrenmekti, sadece sınav vermek istemiyordum, o yüzden kitaba ayrıntılı çalıştım.

En iyisini yapmışsın.

quote:

Bunu öğrenmek için biraz geç oldu
  • güzel..
  • quote:

@etusch, benim amacım öğrenmekti, sadece sınav vermek istemiyordum, o yüzden kitaba ayrıntılı çalıştım.

ayıptır söylemesi bazen türkçe özet kaynak olarak aöf yayınlarına bakıyorum,çok basit ve yüzeysel anlatıyor herşeyi.bence o kitaplardan çalışmak hiç yeterli olmamalı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: berat23

quote:

ayıptır söylemesi bazen türkçe özet kaynak olarak aöf yayınlarına bakıyorum,çok basit ve yüzeysel anlatıyor herşeyi.bence o kitaplardan çalışmak hiç yeterli olmamalı...

İktisat ile bir alakam yok zaten, kendisi de hiç ilgimi çekmez:)
    Elimde bir diploma var, ayrıca askerde çok işime yaradı.
    Zaten şu ana kadar da bölümüm ile ilgili hiç bir iş yapmadım, farklı sektörlerde çalıştım.
    Bu da Türkiye'nin ayıbı olsun!

• bence bu büyük bir ayıp.sonuçta yüzbinlerce insan var bu sistemde.sonra eğitim eksikliğinden bahsediyoruz.

türkiyedeki eğitim sistemindeki en büyük sorun"diplomam olsun yetercilik "bence.yanlış anlama sözüm sana değil bugün üni. okuyan gençlerin %95i böyle.
  • Benim okulda iken ( 2 yıl turizm okudum ) en nefret ettiğim kelime "ortam" kelimesi idi. Sebebi ise etraftaki herkesin ne biçim üniversite hiç ortam yok şeklinde cümleler kurmalarıydı. Bu bana çok iğrenç geliyordu. Yani aslında olmayan şey okumak için uygun bir ortamdı desek yeri.
    Ben orada okulu ve hocalar beğenmiyordum. Tabi bunların içerisinde dört tanesini ayrı tutuyorum. Biri bilgisayar hocası idi, biri almanca biri inginlizce ve biride türkçe hocası idi. Türkçe dersimize giren anadolu lisesinden gelen hocaydı ve lisedeki bazı hocalarıma saygısızlık etmek istemiyorum ama gördüğüm tek türkçe bilen anlattığnı bilen hocaydı desem yeridir. Hayatımda gördüğüm bize dersi anlatırken kurduğu cümleler üstünde konuyu açıklayan yani kitaptan örnek çıkarmayıp dersi anlatırken kurduğu cümlelerden bu örnekleri bulan yani ne anlattığını ve ne konuştuğunu bilen bir insandı.
    Mesleki ingilizce değil fakat gramer dersimize giren hocamız ve almanca hocamızda branşlarını iyi biliyorlardı. Almanca hocamızın telaffuzuda oldukça güzeldi. Doğrusu almanlar ondan telaffuz dersi alsalar almanca biraz daha kibar bir dil haline gelebilir.
    Bütün bunlardan sonra demek istediğim şu ki; ne öğrencilerde bir öğrenme arzusu var ne de yeterli hocalar mevcut. Eğer bunların ikisi birlikte olsa bence çok güzel bir sonuç olur. Fakat sadece öğrencilerdeki öğrenme arzusu bile işi farklı kılar diye düşünüyorum. Şu anda Erciyeste okuyan ve ingilizce hazırlıkda okumuş çoğu kişiden iyi ingilizce bildiğime eminim. Üstelik gramer açısından oldukça zayıf olmama rağmen bu böyle.
    Arkadaşlarımdan duyduğum emrinde mühendis çalışan adamlar var. Bunlar kendilerini işlerinde geliştirmiş kişiler. Bir makina fabrikasında mühendislerden bile değerli tutulan bir elemandan bahsetmişti bir arkadaşım. Adam her türlü makinayı söküp takabiliyor ve bunu kendi zekasını ve tecrübelerini kullanarak yapıyor. Elbetteki bir mühendislik mezunu kendini işine o adam gibi verirse bambaşka olur. Ama kibir, büyüklenme, tembellik aklı başka yerdelik. Adına her ne derseniz deyin. Okula gidip bir sınıfa dolan insanlarla bu işi evde öğrenmeye çalışanlar arasında bence büyük bir fark yoktur hele bugün hiç yoktur. Çünkü bilgiye ulaşmak çok kolay. Tek sorun o bilgiye gerçekten sahip olmayı isteyip istememkte yatıyor.

• İçten yanmalı motorlarda kullanılan "turbo"nun ne işe yaradığını bilmeyen makina müh. arkadaşım var desem!
    @berat23, bu helikopterci arkadaş değil, başka biri..:)
  • bu senin makinacı arkadaşlarında bi alem:)

cidden böyle traji komik örnekler var piyasada.benimde odtü elektronik mezunu ama dijital saat bile kullanamayan(casio f91w gibi bişey düşün) arkadaşım var.gerçi çok aşşağılamamak lazım zira okulda bize bunu öğretmiyorlar.

yinede temel mühendislik eğitimini alan birinin böyle olması çok garip.çünkü bu eğitimin özünde yorumlama çözümleme yeteneği var..
  • yaw bie türlü olmadı.

e bari keşke yapanlar pdf formatında yayınlasalardı :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.