Şimdi Ara

## Intel'den Core 2 Extreme QX9300; Dizüstü Bilgisayarlarda 4 Çekirdekli İşlemci Devri ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
4.405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'den Core 2 Extreme QX9300; Dizüstü Bilgisayarlarda 4 Çekirdekli İşlemci Devri ##

Geçtiğimiz Ocak ayında 45nm üretim teknolojisine sahip bazı yeni mobil işlemcilerini kullanıma sunan Intel, Haziran ayına doğru yeni dizüstü platformu olan Montevina kod adlı Centrino 2'yi duyuracak. Yeni platformu ile birlikte sektör devi Intel düşük güç tüketimine sahip pek çok yeni işlemcisi ile birlikte entegre grafik işlemcisi geliştirilmiş yeni yonga seti ve WiMax gibi bazı yeni ve iddialı teknolojileri de dizüstü bilgisayarlarında kullanmaya başlayacak. Intel'in dizüstü bilgisayarlar için hazırlamakta olduğu önemli yeniliklerden biri de Core 2 Extreme QX9300 işlemcisi olacak. Özellikle yurt dışında performans odaklı dizüstü bilgisayarlar hazırlauyan çeşitli üreticiler "Desktopr Replacement serisi dahilinde yer alan modellerde her ne kadar pil ömrüne yönelik olarak önemli bir handikap yaratıyor olsa bile masaüstü için hazırlanan Core 2 Quad 6600 ve 6700 gibi dört çekirdekli işlemcileri sistemlerinde kullanmışlardı. Şimdiyse Intel dizüstü bilgisayar dünyası için hazırladığı dört çekirdekli ilk mobil işlemcisini, Core 2 Extreme QX9300'ü yılın üçüncü çeyreğinde kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 45nm üretim teknolojisi ile hazırlanan işlemci 1066MHz'lik FSB frekansına sahip. 12MB L2 bellek ile gelen ürün 45 watt'lık TDP değerine sahip ve soket P formunda hazırlandı. Yılın üçüncü çeyreğinde kullanıma sunulması beklenen Core 2 Extreme QX9300'ün fiyatı ise 1038$ olacak. Böylelikle Intel masaüstü için duyurduğu ilk 4 çekirdekli işlemcilerden yaklaşık 18 ay sonra mobil arenada da dört çekirdekli işlemcilerini duyurmaya başlamış olacak.

## Intel'den Core 2 Extreme QX9300; Dizüstü Bilgisayarlarda 4 Çekirdekli İşlemci Devri ##

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 14 Mart 2008; 10:07:16 >

• güzele benziyo ama yinede masaüstü performansına yetişemez
  • Dizüstü nün fiyatını ucuracağı gibi performansınıda ucurur insallah
  • Çok özeniyorum şöyle üst düzey notebooklara, de fiyatlarına da pek özeniyorum. Masaüstünün rahat 2 katı fiyat oluyor aynı performansına...
  • sonunuda 4 çekirgeyi notebooktada gördük .
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilyus

sonunuda 4 çekirgeyi notebooktada gördük .

masaüstünde görükte sanki
  • Valla bende bekliyordum, ilk çıktığın pahalı olacaktır. 2009 yılbaşından sonra alınabilir 4 çekirdekli notebook...
  • quote:

Orjinalden alıntı: cause_of_death

Çok özeniyorum şöyle üst düzey notebooklara, de fiyatlarına da pek özeniyorum. Masaüstünün rahat 2 katı fiyat oluyor aynı performansına...

+1
  • Mutlaka masaüstüne yetişemez , bazı kesin sınırlar aşılamayacağı için. Ama önümüzdeki 2 yıl içerisinde dizüstü bilgisayarlar çok değişicek özellikle SSD ve işlemcilerin ısı ve güç tüketim değerleri çok önemli değişiklikler başladı. Birde ilk kullanıcıların masaüstü ile başlama düzeni değişiyor , şimdi bilgisayar alıcak bi kullanıcı önce dizüstü almak istiyor.
  • Bazı sorularım var.
    Şimdi millet dizüstünde overclock mu yapacak?
    Böyle bir işlemcinin her ne kadar 45nm olsa da güç tüketimi ve ısınma sorunları nasıl giderilecek?

yani intel isterse QX9770 koysun laptopa neye yarar ki sonuçta overclock işlemcisi sen buna hız aşırtma yapamadıktan sonra çarpan kilidini kullansan ne olur kullanmasan ne olur.Bana çok saçma geliyor açıkçası.
  • dizüstünün yapamayacağı şey kalamıyacak herhalde!!!
  • notebook lar amacını aştı...
  • Herhalde 3500$ seviyesindeki notebooklarda kullanırlar.
    Zaten o işlemcinin fiyatına güzel 2.4 hızında 2048 ramli bir notebook alınır.
  • cok pahali cok enerji harciyor bence gereksiz
  • Çok üst seviye bir işlemci alienware gibi yüksek performansa odaklı laptoplarda yüksek fiyatlarda sunulucaktır
    gereksiz
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

dizüstünün yapamayacağı şey kalamıyacak herhalde!!!

oc hariç
  • quote:

Orjinalden alıntı: N@Name

quote:

Orjinalden alıntı: ilyus

sonunuda 4 çekirgeyi notebooktada gördük .

masaüstünde görükte sanki

• dizüstünde 4 çekirdek gerekecek ne işlem yapacaklar acaba o fiyata canavar gibi masaüstü pc toplanır!!!
  • bunu kulanan notebooklar en azından 4000$ olur.
  • 4000-5000 dolar a para demiyenler için güzel bir oyuncak

bu arada bir sorum olucak piyasada mobil işlemci satan bir yer varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi santanio -- 14 Mart 2008; 18:20:46 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.