Şimdi Ara

HOPARLÖR YERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hoparlörleri ve sub u nereye koysam iyi olur acaba şu an kendime göre yerleştirdim iyi mi bu ;

HOPARLÖR YERİ

• sölemeyi unuttum altec lansing fx 4021 2+1
  • Her odanın akustigi farklıdır. Burda odanın sekli, hacmi, esyaların ses emme katsayısı, esyaların odadaki yerlesimi, az esya, fazla esya gibi faktorler rol oynar. Sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun ancak odanın akustik cevabı kadar verim alırsınız.
    Odanızdaki en iyi verimi tabiki kendiniz deneme yanılma ile bulacaksınız. Uzaktan sekil semalle tavsiye ile olacak bir sey degil. Bazı kurallar vardır bunları goz onunde tutarak denemeler yaparsanız ideal verimi yakalayabilirsiniz. Uydular kulak hizasında size belli bir acıyla cevrilmis olmalı. Uyduların arası yakın olmamalı ve sizin dinleme mesafenizde uydularla eskenar ucgeni olusturmalıdır. Boylece tam stereo sahnesini alırsınız. Sub kısma gelince sub uniteler duvar koselerini cok severler. Cunku alt frekanslar geriye bukulerek yayılım yapar ve koselerdede bu ust uste binen frekanslar olusturur daha fazla bas cevabı verir. Sub unitesi kose duvara yakın ve portta duvara donukse max alt frekans cevabı alınır ama ugultu sorunu abartı baslar, muzikte olmayan rahatsız eden dogal dısı frekanslar uretilmeye baslar. Sub unitesi koselerden ve duvardan uzaklastıkca alt frekanslar yumusar ve dogallasır. Mesela odanın ortasına koyun birde duvar kosesine koyun 6-9 dB civarı bir artıs olur. Yada masanın altına koyun birde ustune yine masa altında cok daha iyi cevap verdigini gorursunuz. Bunları gozonune alarak kendiniz en iyi seviyeyi deneme yanılma ile yakalayabilirsiniz.

• sub u masanın altına koydum(çalışma masası gibi)ayak koyma yeri olur ya işte öle biyere (4 kenarında 1i açık üstüde kapalı kare bir yer diye tanımlayabilirim)bu yer iyimi acaba ????
  • quote:

Orjinalden alıntı: @dministrator

sub u masanın altına koydum(çalışma masası gibi)ayak koyma yeri olur ya işte öle biyere (4 kenarında 1i açık üstüde kapalı kare bir yer diye tanımlayabilirim)bu yer iyimi acaba ????

sorum çok mu zordu
  • en verimli yer diyebilirim sende mutlaka fark etmişsindir bass takia artışı uydularıda kendi boyunun mesafesine koyman en matıklısı geleneksel dizilim budur hatta bass ı bi kutunun içine koyanı bile gördüm daha etkili çalsın die ve az da olsa işe yarıyordu
  • orda çok sağlam alırsın bassı tabikide en güzel yer hemen hemen orası ama bacakalrın titrer onu belirtiyim..benimkide ordaydı ben en sola aldım masanın dışın..ayrıca kasan ve monitörün nerde...
  • kasam ve monitörüm yok mp3 çalardan dinliyorum ne yazıkki
    bu arada uyduyu baş hizama koysam kötü olur galiba çünkü yeri garip çizeyim de göstereyim

HOPARLÖR YERİ
  • sakın bana uydular masada duracak deme

böyle bir gaflette bulunursan hiç kurma sistemi bence duvara yada çalışma masanın köşelerine as..
  • niye nolur ki masada dursa çok mu kötü bişey
    kesin bilgi lazım çünkü matkapla bi kere deldimmi sonra çıkarınca iğrenç görünür eminmisin

(içinden asma aparatı çıktı onla assam olur dimi??)
  • wallah sen forumda sormuşsun bende kendi evimdeki düzeneği sana yansıtmaya çalıştım.(ki bence düzenleme benim dediğim gbidr..) masada sesler çok yakın olmaz mı gerçi aldığıN alet 2.1...nese sen bilrsin ama tavsiyem Dediğim gibidr...ASMA APARAI MI ÇIKTI AS İŞTE NE BEKLİYON..
    SAYGILAR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilk3r.s -- 26 Şubat 2008; 20:29:07 >
  • bencede boşunamı koymuşlar onu demi kardeş bence masada ses yansıyo ondan gerek yok asılıyken daha iyi sonuç alıyorum bende tabi bu benim görüşüm kolay gelsin
  • Duvara monte edilebilen uydulara sahip multimedia setlerdeki uydularınızın birini hanyaya birini de konyaya asarsanız başka bir değişle ben bunları köşelere dağıtıyım ses yayılsın hatasına kapılırsanız elde edeceğiniz sonuçtan memnun kalacağınızı zannetmem çünkü frekanslar bu tarz küçük çaplı sistemlerde yetersiz kalırlar, odanızı sesle dolduramazlar yani ..En fazla oturduğunuz koltukla uydu hoparlörler arasında bir metre olsun (Bu benim önerimdir aynı zamanda okuduğum birkaç yazıdan alıntıdır, kişisel görüşlere saygılıyım isteyen yine istediği gibi kullanır) Asmak istiyorsanız da bu mesafeler arasında tam karşınıza monitörün iki yanına,yükseklikleri de tam kulak mesafenize gelecek şekilde yerleştirirseniz en iyi verimi alırsınız...

Subwoofer olayına gelirsek onun yerleşimi pek sorun değildir çünkü odaya veya ortama non-directional dalgalar yayarlar bu ses dalgaları düzenli değildirler, subwooferları köşelere,iki sütun arasına,oyuklara koyarak verdikleri dB şiddetlerini arttırırsınız ama bazen bu istenmeyen uğultuları da beraber getirir yine en iyi yer senin koyduğun yer gibi istersen bir de ayaklarını koyduğun yerin sağ tarafına dış tarafa koymayı dene kabloların yetiyorsa...Dolap,kutu,baza gibi yerlere sub konulmasını ben hiçbir zaman onaylamıyorum çünkü Subwooferın gereken yerlerde uydulara vermesi gereken yardımcı alt frekans sesleri emerek yok ederler ve distorsiyon yaratırlar...

Saygılar,
    atalayalper

• imzamdaki sistemdeki sony haporlorleri duvara asmak istiyorum acaba daha iyi bir sonuc alirmiyim suan birisi yerde birisi yanimda sehpanin ustunde 4+1 ise odanin degisik yerlerinde dagilmis durumda?
  • quote:

Orjinalden alıntı: _Divine_

imzamdaki sistemdeki sony haporlorleri duvara asmak istiyorum acaba daha iyi bir sonuc alirmiyim suan birisi yerde birisi yanimda sehpanin ustunde 4+1 ise odanin degisik yerlerinde dagilmis durumda?

işte anlatmak istediğimiz bende z5500 var ona göre uzağa koyuyurum zaten etkilemiyor..şuanda center hariç hepsi bana eşit uzaklıkta,ve bölesi bence perfect.dağıtman senin açından iyi olur herhangi bir dezavantajın olmaz.
    senin sistemdeki bir uydu yerde diye okudum diğeride masada böyle birşey olabilr mi :)eşit olduğu takdirde daha iyi performans alabilrsin...

bu arada geçen sene bi komşu 5500 almıştı beni çağırdı nasıl yerleştirelim ve sesi dinle diye(çünkü odası 15 m2) gittim ve ne göriyim bass nerdeydi biliyormusnuz çalışma masasının üstünde :D en üstünde tavanda yane şaşırdım Ve koptum neyse ..yeterli bilgiye umarım sahip olmuşunuzdur...SAYGILAR

• tamam o zmn ben asayım en iyisi
  • ilker666 bilgiler icin sagol....uydulardan biri yerde evt cunku yerde yer kalmadi nasil olabilir dieceksin ole ....asmaya karar verdim matkap işi fln cikti gene neyse...
    monitoru de ascaktim beraber asarim artik...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.