Şimdi Ara

**KIL DÖNMESİ AMELİYATI OLANLAR**

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.440
Cevap
68
Favori
865.398
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: ornapsen

quote:

Orjinalden alıntı: Businesss

valla cerrah orta seviyede bir kıl dönmesi dedi.Flap yöntemiyle ameliyat yapacam dedi.

Am şu kesinki local anestezi değil direk narkoz isteyecem yoksa dayanamam

ameliyat esnasında bir ağrı olmazki. zaten o bölge uyuşuyor. ağrısı lokal anestezik maddenin etkisi geçince çıkıyor. ha bir de tatilin falan olacaksa o zaman denk getir..

tatil yok malesef çalışıyorum artık sağlık raporu alacağız. Yaw zaten kılda keramet olsaydı .... çıkmazdı
  • Günlük banyo, her tuvalette sonra bölgenin nemini peçete ile alma ve dediğiniz gibi fazla oturmamak lazım. Hatta ben öyle bir noktaya taşıdım ki koltukta bacağımı kıvırıp üzerine oturuyorum makat/kuyruk sokumu komple boşlukta kalıyor riski minimize etmek adına. Doğal zeytinyağlı sabun ile de bölgeyi iyice liflemek lazım tavsiye ederim.
    quote:

Orijinalden alıntı: kingofpotatoes

Arkadaşlar doktora gittim. Evet var burada kıl dönmesi ama daha başlangıç dedi. Apseyi temizlemek bazen tedavi edebiliyor o yüzden ameliyat olmana gerek yok şu anlık dedi. Şikayetin var mı dedi ben de yok dedim. Valla aklımda soru işareti kaldı şimdi. Apse temizlemiş midir ki ?
    muhtemelen devlet hastanesi gittin. Haliyle şikayetin de olmadığından böyle bir yorum yapmış olabilir doktor. (şikayeti olmayan hastaya devlet hastanesindeki doktor nicin mudahale etsin ki ?)

Lise zamanlarında baslayan akıntı ve apselesme durumunu o dönemlerde çok önemsememistim. Zaten internet vs de yoktu arastırabilecegim ve doktora da gitmeye cekiniyordum o sıralarda. Bir yandan üniversite sınavlarına hazırlanıyor bir yandan da sandalyede oturmaktakta güçlük cekiyordum, ne gecmeyen sivilceymis diye söyleniyordum. Üniversite yıllarında ne apse oldu ne de akıntı. Yakın arkadasım kıl dönmesi ameliyatı olduğunu anlattığında durumun ne kadar benimkine benzediğini farkettim. Sonrasında da bir devlet hastanesinde randevu alıp muayene oldum (bir rahatsızlığım da yoktu, 2-3 yıldır apse/akıntı yoktu). Doktor o dönem muayene ettikten sonra apselesme yok, delikler kapanmış bir problem görünmüyor diyip yolladı beni... Bu olaydan yaklasık 6-7 yıl sonra apelesme/akıntı tekrar basladı. Sanırım bu durum spor faaliyetlerine agırlık vermem ve sonrasında asırı terleme sonucu malum bölgede kıl, tüy, pamukların deri altına geçisine zemin hazırlamamla oldu. Açıkcası duş alırken o bölgeyi çok dikkatli de temizlemiyordum. bir bucuk/ iki ayda bir hafif bir apse sonrasında da akıntı oluyordu. Ama bu periyot bile rahatsız olmama yetti. Sonra yaptığım arastirmalar sonucu 2-3 doktordan fikir alıp kendimi daha güvende hissettiğim tekniği belirleyip ameliyatımı oldum. Ameliyattan bu yana 1 yıl gecti halen kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine günlük dikkat ederim.

Isırgan otu vs. ile bu hastalıktan kurtulamazsin. Dısarıdan yapacağın her türlü mudahale bosa cıkacaktır. Deri altındaki olusumu cikartman mümkün degil. Burada bahsi gecen bir tanecik kıl kökü degil. Deri altındaki iltihaplı kıl yumagının cerrahi mudahale ile alınmasıdır.

Suan bir sikayetin yoksa doktorunun önerdiği gibi beklemede kalabilirsin. Takip et, eger apse ve akıntı oluyorsa tekrar muayene ol. Bu süre zarfında günlük olarak duş alıp kuyruk sokumu bölgesini temiz tutmaya calis, aynı zamanda bu bölgedeki tüyleri 1 aydan uzun olmamak kaydıyla ara sıra almanı tavsiye ederim.

gecmis olsun.
    Selamlar herkese 14 ocak ta ben de eski adiyla yesilyurt devlet hastanesi yeni adiyla izmir katip celebi egitim ve arastirma hastanesinde ameliyat olarak bu gruba dahil oldum.Ameliyat oncesi nasil farkettigimi, ameliyat icin neler yaptigimi ve ameliyat sonrasi yasanan zorluklar,pansumaninn nasil yapildigi tuvalet ihtiyacini giderirken alaturka mi yoksa alafranga tuvaleti kullanilmasi gerektiğini gibi sorularinin cevabini ogreniceksiniz bu yazida
    Memleket ziyareti sonrasi kilo aldigimi farkedip ara ara mekik cekmeye baslamistim bu arada mekik cekerken arada kuyruk sokumunda hafif agri hissediyordum ki ben de bu agrinin kuyruk sokumundan dolayi oldugunu dusunup gecistiriyordum bazen de o bolgenin kasindigi da oluyodu cok tatli bi kasinti olur orada ilhtihap da aar bazen vucut killarin yabanci bir madde oldugunu dusunur ve atmakicin de iltihap ve kan akarmis neyse ta ki annem ic camasirimda hafif kan oldugunu fark edene kadar ben suphelenmemistim aynada zar zor baktim ama anneme de istemeye istemeye gostermek zorunda kaldik.
    Randevu alirken erkek doktor olmasina dikkat ettim dogrusu danirim doktorumun adi tanerdi muayene oldum ve ameliyat olucaksin cumlesini duydugumda insan bi garip oluyo ama korkulcak bisi yok gercekten neyse ameliyat tarihini almak icin fatma hocanin yanina gittik yatis tarihini bilerek 8 ocak ayina aldirdim ki tatile girmis olacaktim :) neyse araligin 22 sinde de son kontrol icin kontrol olmam gerektigini soylediler. Son kontrol icin de halis hocadan randevu aldim ayin 22 sine kontrol olduktan sonra 3 sey istedi ekg,akciger rontgeni ve kan tahlilleri 3 tup kan aldilar kanima uzuldum :( kucuk tuptu tabi ama insan uzuluyo :) en son 8 ocak ta gittik biraz bekledikten sonra gittik genel cerrahi servisine :) biseyler imzaladiktan sonra yataga gittim arkadas zaman gecmiyo canim bi sıkıldı sormayin izin alabilecegimi ogrendikten sonra hep izni soruyordum doktorlara :) neyse aldik izni obur gun yine gel dediler gittik geldik yine bisi yok megerse liste hazir degil ameliyat listesi. Neyse yine izni yokladim haftasonuyla birlikte iznni kaptim ayin 12 sine kadar :) neyse 12 sinde sanirim liste hazirlandi ve ameliyat tarihi 14 u oldugu soyledi salih hoca :) neyse 14 une yine izin aldim asdfdaas :) sabah geliyorum ama vizite yapiyolar ya o yuzden neyse ben bekliyorum ameliyati bekledik ta 3 e :) oglen tabi neyse kefen gibi bisiler getirdiler odanin icinde giydik onu sadece ic camasir boxer vardi giyerken bi hemsire kazara girdi sukur biyerimiz gorunmedi :) neyse tekerlekli sandalyeye oturduk gidiyoruz insan tabi garip hissediyo kucuk bi ameliyatti benim ama bi de tehlikeli ameliyata gircek amcalari gorunce gercekten uzuluyo neyse gittik ameliyathaneye öff o neydi oyle ayri odalar ustte isik etrafta doktorlar buz gibi bir yer :) korktum testere filmi gibiydi la :) neyse geldik yataga kalktim ve kalkarken arkam acilmasin diye tutuyordum :) ameliyatta asagiya kadar acmislardi bilsem tutmazdim :) spinal anestezi yani bel alti olcaktim ve cok ince bir igneyi omur kemikleri arasina verceklerdi narkozu yer ariyolardi neyse olduk onuda uzandik 5 dk ya kalmaz titreme felan hissediyosunuz ayaklarinda hareket edemiyosunuz zaten :) neyse 15 dk felan surdu mu bilmiyorum degisik bi psikoloji zaman nasi geciyo anlamadim ameliyatima bu arada halis hoca ve,fatma hoca girmisti ameliyat sonrasinda arkama bakiyim dedim butun hersey meydandaydi lan dedim ortun :) tabi demedim de utaniyo insan anlayin neyse dinlenme icin mi ne bi yere aldilar orda narkozun etkisi gecene kadar en azindan ayaklari hafiften hareket ettirene kadar beklettiler 2-3 saat bekledik orda ayaklarini kaldirani yollayiveriyolardi ben de cabaliyorduk hareket ettirmeye :) neyse,gittik servise en sonunda yatagima indirirken az kalsin dusuyordum yere la 93 kiloyuz tabi :) neyse ertesi gun de taburce olduk olurken salih doktor alafranga tuvaleti kullanmam getektigini, ilk bi kac gun kafeinli seyler icmem gerektigini, iki gunde bir pansuman olmam getektigini pansuman icin baticon ve gazli bez kullanmamin yeterli oldugunu soyledi ve kontrol icin tekrar bi tarih vermisti neyse dosyayi sekretere danisman gibi bisi iste verdik ciktik e iste iki hafta oldu cok sukur bi sorun cikmadi bu surecte kasinti oluyor her gun pansumani yapiyoruz tabi ki anacim yapiyo pansumani allah onlari basimizdan eksik etmesin. Dikisler icin de son kontrol de tarihi aldim benim 14 gun sonra alinicak bu arara onemli olan ameliyat degil sonrasi bunu hatirltayim dedim herkese gelmis gecmis olsun saygilar.
  • Arkadaşlar malesef bikaç gün sonra kıl dönmesi hastalığından dolayı ameliyat olacağım.

Bu hastalıktan dolayı ameliyat olan arkadaşlar ameliyatın nasıl olduğu, hangi yöntemle yapıldığı,çokmu ağrılı olduğu konusunda biraz bilgi verebilirlermi
  • Günlük banyo, her tuvalette sonra bölgenin nemini peçete ile alma ve dediğiniz gibi fazla oturmamak lazım. Hatta ben öyle bir noktaya taşıdım ki koltukta bacağımı kıvırıp üzerine oturuyorum makat/kuyruk sokumu komple boşlukta kalıyor riski minimize etmek adına. Doğal zeytinyağlı sabun ile de bölgeyi iyice liflemek lazım tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Venture -- 14 Ağustos 2020; 11:42:20 >
  • Deli oldum arkadaş ya. Hastalık varken s*çtıktan sonra taharet alınca çamaşır kirleniyordu ameliyat oldu bitti yine kirleniyor. Nasıl iş anlamadım ? En sonunda göt nakli yaptırtcaklar adama
  • Selamlar herkese 14 ocak ta ben de eski adiyla yesilyurt devlet hastanesi yeni adiyla izmir katip celebi egitim ve arastirma hastanesinde ameliyat olarak bu gruba dahil oldum.Ameliyat oncesi nasil farkettigimi, ameliyat icin neler yaptigimi ve ameliyat sonrasi yasanan zorluklar,pansumaninn nasil yapildigi tuvalet ihtiyacini giderirken alaturka mi yoksa alafranga tuvaleti kullanilmasi gerektiğini gibi sorularinin cevabini ogreniceksiniz bu yazida
    Memleket ziyareti sonrasi kilo aldigimi farkedip ara ara mekik cekmeye baslamistim bu arada mekik cekerken arada kuyruk sokumunda hafif agri hissediyordum ki ben de bu agrinin kuyruk sokumundan dolayi oldugunu dusunup gecistiriyordum bazen de o bolgenin kasindigi da oluyodu cok tatli bi kasinti olur orada ilhtihap da aar bazen vucut killarin yabanci bir madde oldugunu dusunur ve atmakicin de iltihap ve kan akarmis neyse ta ki annem ic camasirimda hafif kan oldugunu fark edene kadar ben suphelenmemistim aynada zar zor baktim ama anneme de istemeye istemeye gostermek zorunda kaldik.
    Randevu alirken erkek doktor olmasina dikkat ettim dogrusu danirim doktorumun adi tanerdi muayene oldum ve ameliyat olucaksin cumlesini duydugumda insan bi garip oluyo ama korkulcak bisi yok gercekten neyse ameliyat tarihini almak icin fatma hocanin yanina gittik yatis tarihini bilerek 8 ocak ayina aldirdim ki tatile girmis olacaktim :) neyse araligin 22 sinde de son kontrol icin kontrol olmam gerektigini soylediler. Son kontrol icin de halis hocadan randevu aldim ayin 22 sine kontrol olduktan sonra 3 sey istedi ekg,akciger rontgeni ve kan tahlilleri 3 tup kan aldilar kanima uzuldum :( kucuk tuptu tabi ama insan uzuluyo :) en son 8 ocak ta gittik biraz bekledikten sonra gittik genel cerrahi servisine :) biseyler imzaladiktan sonra yataga gittim arkadas zaman gecmiyo canim bi sıkıldı sormayin izin alabilecegimi ogrendikten sonra hep izni soruyordum doktorlara :) neyse aldik izni obur gun yine gel dediler gittik geldik yine bisi yok megerse liste hazir degil ameliyat listesi. Neyse yine izni yokladim haftasonuyla birlikte iznni kaptim ayin 12 sine kadar :) neyse 12 sinde sanirim liste hazirlandi ve ameliyat tarihi 14 u oldugu soyledi salih hoca :) neyse 14 une yine izin aldim asdfdaas :) sabah geliyorum ama vizite yapiyolar ya o yuzden neyse ben bekliyorum ameliyati bekledik ta 3 e :) oglen tabi neyse kefen gibi bisiler getirdiler odanin icinde giydik onu sadece ic camasir boxer vardi giyerken bi hemsire kazara girdi sukur biyerimiz gorunmedi :) neyse tekerlekli sandalyeye oturduk gidiyoruz insan tabi garip hissediyo kucuk bi ameliyatti benim ama bi de tehlikeli ameliyata gircek amcalari gorunce gercekten uzuluyo neyse gittik ameliyathaneye öff o neydi oyle ayri odalar ustte isik etrafta doktorlar buz gibi bir yer :) korktum testere filmi gibiydi la :) neyse geldik yataga kalktim ve kalkarken arkam acilmasin diye tutuyordum :) ameliyatta asagiya kadar acmislardi bilsem tutmazdim :) spinal anestezi yani bel alti olcaktim ve cok ince bir igneyi omur kemikleri arasina verceklerdi narkozu yer ariyolardi neyse olduk onuda uzandik 5 dk ya kalmaz titreme felan hissediyosunuz ayaklarinda hareket edemiyosunuz zaten :) neyse 15 dk felan surdu mu bilmiyorum degisik bi psikoloji zaman nasi geciyo anlamadim ameliyatima bu arada halis hoca ve,fatma hoca girmisti ameliyat sonrasinda arkama bakiyim dedim butun hersey meydandaydi lan dedim ortun :) tabi demedim de utaniyo insan anlayin neyse dinlenme icin mi ne bi yere aldilar orda narkozun etkisi gecene kadar en azindan ayaklari hafiften hareket ettirene kadar beklettiler 2-3 saat bekledik orda ayaklarini kaldirani yollayiveriyolardi ben de cabaliyorduk hareket ettirmeye :) neyse,gittik servise en sonunda yatagima indirirken az kalsin dusuyordum yere la 93 kiloyuz tabi :) neyse ertesi gun de taburce olduk olurken salih doktor alafranga tuvaleti kullanmam getektigini, ilk bi kac gun kafeinli seyler icmem gerektigini, iki gunde bir pansuman olmam getektigini pansuman icin baticon ve gazli bez kullanmamin yeterli oldugunu soyledi ve kontrol icin tekrar bi tarih vermisti neyse dosyayi sekretere danisman gibi bisi iste verdik ciktik e iste iki hafta oldu cok sukur bi sorun cikmadi bu surecte kasinti oluyor her gun pansumani yapiyoruz tabi ki anacim yapiyo pansumani allah onlari basimizdan eksik etmesin. Dikisler icin de son kontrol de tarihi aldim benim 14 gun sonra alinicak bu arara onemli olan ameliyat degil sonrasi bunu hatirltayim dedim herkese gelmis gecmis olsun saygilar.
  • Merhabalar 18 yaşındayım başımdan geçen bu ameliyatı olacaklar için anlatıyorum. Allah hiç kimseye bu hastalığı vermesin çok rezil bir hastalık içinde kıl olunca etrafınızdakilere derdinizi anlatamaz utanırsınız.

Bir yıldır çektiğim bu hastalıktan çok şükür 30 Eylül 2016'da kurtuldum.
    Alt alta 3 yara delik olduğunu söylemişti annem. Daha önceden korkarsın diye söylemedik falan dedi ameliyattan sonra. Ameliyattan KORKMAYIN derim. İlk fark ettiğiniz anda doktorunuz ameliyat diyorsa mutlaka olun yoksa zamanla ağrılar ve akıntılar artar.

Ameliyat Öncesi:
    Ameliyattan önce doktorunuz sizi bir kaç teste tabi tutuyor. Eğer sorun yoksa ameliyata ertesi gün veya hangi gün uygun ise giriyorsunuz. Aslında 1 hafta önce olacaktım fakat grip olmam dolayısıyla Anestezi Uzmanı ameliyatı onaylamadı sebebi ise solunum yollarını tıkalı olmaması gerekiyormuş. Geldik malum güne ameliyat günü sabahın erken saatlerinde hastaneye vardık yatış işlemlerimiz gerçekleştirilirken bir kaç daha soru soruluyor. (Yaş, Kilo, Boy, Varsa Hastalık, Kan Grubu, Alerjik İlaçlar)
    Astımım olduğu, penisilin ve antibiyotike karşı alerjim olduğunu söyledim. ( Astım olmam ameliyata etki yapmıyormuş anestezi uzmanına ilk söylediğim şeydi "astım var bende" ) Kırmızı bileklik taktılar (Alerjim olduğu için) Sonrasın ameliyat için kıyafet verdiler ve odamda giyinip yatağa yatıp beklememi söylediler. Ardından 20dk geçmedi damar yolu açmaya geldi hemşire. (Yaklaşık 2 - 3 saat beklemiştim bende önce 2 hasta daha vardı bel fıtığından ameliyat olacaklardı.) İşte bir hasta bakıcı odaya girdi "Hasta hazır mı hasta". Ardından yatağımdan inip serum ile ameliyat katına götürecekleri sedyeye bindim halbu ki yürüyebilirdim neden sedye ile gittikse psikoloji bozuyor.
    Beklenen yer ameliyathane kapısı. İşte içerinde birileri çıkıyor Anestezi uzmanı ile bir hemşire ilk önce orada da soru yağmuruna tutuldum (Ad, Yaş, Alerjik Durum, Grip filan var mı, Bu kırmızı bileklik ne, Sigara içiyor mu). Sorular bitti testi başarıyla geçtim sedyenin üstünden kaldırdılar bir nebi alt tekerlekleri değiştirdiler ve içerideyim o sırada ameliyattan çıkan bir teyze vardı orada hafif bir tırsma geldi kadın ayy ayyyy diye diye yanından geçtim gittim :D "Hocam hastayı hangi odaya alak üç iyimi üçç".

Ameliyat'dan Bir Kaç Dakika Öncesi
    Ameliyat odasına aldılar beni sedyeyi mal yanaştırır gibi diğer sedyenin yanına yanaştırdılar ve diğer sedyeye yüz aşağı yatmam söylendi yattım 1 dk geçmedi yine o Anestezi Uzmanı odaya girdi ve yanında kim oooo işte doktor biraz aşağı kaymam söylendi ve kaydıktan sonra sedyenin arka tarafını indirdiler ayaklarım yere doğru sallanıyordu. (Herkes de böylemi yoksa kilolu olduğum için mi öyle oldu bilmiyorum) Ardından kafamın olduğu taraftan sağlı sollu kollu yerlerini çıkardılar bileklerimi çırt çırtlı lastikli bir şeyle bağladılar. O sırada doktorda arkama soğuk bir şey döktü jel gibi hissettim yaranın oradan ayaklarıma kadar kaydı gitti. Biri geldi yastık verdi ve kafamı sola çevirdiler.

Ardından yine o Anestezi Uzmanı geldi;
    Uzm. : Hocam hazırsanız ...'ı başlatıyorum (garip bir şey söyledi)
    Dr. : Tamam hazırız
    Uzm. : Şimdi bir rüya göreceksin.
    Ben : Rüyayı ayarlayamıyoruz yav.
    Uzm. : Öyle bir şey maalesef yok (Bir kikirdeme)

Ardından iğneyi doğruca damar yoluna vurdu. Sayma hikayesi aklıma bile gelmedi hani şöyle söyleyeyim 2 sn sonrasında beyinde bir uyuşma göz kayması en son hatırladığım önümdeki ekran ve sol tarafımda aletleri hazırlayan bir hemşire sonrasında bir tat geldi ve boşluktayım. Ya o sırada yada uyandırılırken acayip şeyler gördüm sanki etrafımda kareler, üçgenler, daireler ve başka birileri vardı ve artık bedenimde değilmişim hissindeydim sanki uzaydaydım fakat oraya uzayda denmezdi. Çok garip bir boyut gibiydi. Kelimeler yetmiyor sanki beyinim başka birindeydi ve bağırmaya çalışıyordum ama ses yoktu. Bir ara doktorum sesini duydum aralarında muhabbet ediyorlardı. O arada pansumanı hisseddim ameliyat sonrasında arkaya yapılan pansuman bezini.
    Bir anda yine o tat ve uyuşukluk inleme sesi benden geliyor "hummm".
    Sonrasında beni sedyeden indirip getirdikleri sedyeye bindirdiler. (Odada gözümü açtım olayıda olmadı).
    Bir süre sonra uyandım gözünü açtı gözünü dediler. Sonradan biri geldi garip garip sorlar soruyorlar 500'den 5 çıktı (Soruda hala neyi çıkarıyoruz bilmiyorum ha) kaç kaldı bende mal mal cevaplar veriyorum ama o anı hatırlıyorum yav hani ama demek istemiyorum o cevabı söylüyorum "Neyden ne çıktı".
    O sıra gözümü açmadan önce çok sayıklamışım kare, dikdörtgen diyerek. (İçinde bulunduğumuz sene sınava girmiştim YGS&LYS :D fakat isteğim sonucu alamadığım için bir sene tekrar kaldım maraton başlıyor ve benimde geometrim oldukça iyi olduğu için artık bilinç altıma işlemiş onları sayıklamışım işte :D)

Odaya Getirildim
    Ameliyat bitince arka tarafa hortum takıyorlar. Pis kanı alması için. Ama horum ameliyat olunan yerden değil de başka bir delik açılıp oradan salınmış küçük bir delik zaten sonradan fark ettik pansuman çıkana kadar yara yerinden içeri soktular sandık zaten orayı hissetmiyorsun acımıyor fakat psikolojik olarak acıyor gibi geliyor. Ameliyathaneden odaya kadar söylediğim her cümleyi biliyorum fakat kendimi engelleyemiyorum söylüyorum cümleleri kücük tepecikler oluyor sedyeler gecerken hızlanmasın diye oradan geçerken bile "Hobaaa" diyerek bağırıyorum yani insan kendini tutamıyor. Gözleriniz bulanık görüyor.

Her şeyi anlatmadım sadece ameliyat serüvenini anlattım sonrasında ki olayları ise zaten gelişi güzel olarak herkes de olur. Tuvalet sıkıntısı olur. Normalde alaturka tuvalete alışığım normalde fakat klozete oturmak zorundasınız, kalkarken yatarken dikkat etmelisiniz.

Pansumanım 3 gün sonra alındı ardından 1 hafta sonra dikişler alındı. Şimdi daha rahat hareket ediyorum malum bölge kabuk bağlayır şu anda fakat alt tarafı ise hala kabuk bağlamamış.
  • Beyler siz siz olun açık ameliyat olmayın resmen eziyet cektiriyor size isi gücü geçtim sirt üstü uyumayi özledim
  • quote:

Orijinalden alıntı: kingofpotatoes

Arkadaşlar doktora gittim. Evet var burada kıl dönmesi ama daha başlangıç dedi. Apseyi temizlemek bazen tedavi edebiliyor o yüzden ameliyat olmana gerek yok şu anlık dedi. Şikayetin var mı dedi ben de yok dedim. Valla aklımda soru işareti kaldı şimdi. Apse temizlemiş midir ki ?
    muhtemelen devlet hastanesi gittin. Haliyle şikayetin de olmadığından böyle bir yorum yapmış olabilir doktor. (şikayeti olmayan hastaya devlet hastanesindeki doktor nicin mudahale etsin ki ?)

Lise zamanlarında baslayan akıntı ve apselesme durumunu o dönemlerde çok önemsememistim. Zaten internet vs de yoktu arastırabilecegim ve doktora da gitmeye cekiniyordum o sıralarda. Bir yandan üniversite sınavlarına hazırlanıyor bir yandan da sandalyede oturmaktakta güçlük cekiyordum, ne gecmeyen sivilceymis diye söyleniyordum. Üniversite yıllarında ne apse oldu ne de akıntı. Yakın arkadasım kıl dönmesi ameliyatı olduğunu anlattığında durumun ne kadar benimkine benzediğini farkettim. Sonrasında da bir devlet hastanesinde randevu alıp muayene oldum (bir rahatsızlığım da yoktu, 2-3 yıldır apse/akıntı yoktu). Doktor o dönem muayene ettikten sonra apselesme yok, delikler kapanmış bir problem görünmüyor diyip yolladı beni... Bu olaydan yaklasık 6-7 yıl sonra apelesme/akıntı tekrar basladı. Sanırım bu durum spor faaliyetlerine agırlık vermem ve sonrasında asırı terleme sonucu malum bölgede kıl, tüy, pamukların deri altına geçisine zemin hazırlamamla oldu. Açıkcası duş alırken o bölgeyi çok dikkatli de temizlemiyordum. bir bucuk/ iki ayda bir hafif bir apse sonrasında da akıntı oluyordu. Ama bu periyot bile rahatsız olmama yetti. Sonra yaptığım arastirmalar sonucu 2-3 doktordan fikir alıp kendimi daha güvende hissettiğim tekniği belirleyip ameliyatımı oldum. Ameliyattan bu yana 1 yıl gecti halen kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine günlük dikkat ederim.

Isırgan otu vs. ile bu hastalıktan kurtulamazsin. Dısarıdan yapacağın her türlü mudahale bosa cıkacaktır. Deri altındaki olusumu cikartman mümkün degil. Burada bahsi gecen bir tanecik kıl kökü degil. Deri altındaki iltihaplı kıl yumagının cerrahi mudahale ile alınmasıdır.

Suan bir sikayetin yoksa doktorunun önerdiği gibi beklemede kalabilirsin. Takip et, eger apse ve akıntı oluyorsa tekrar muayene ol. Bu süre zarfında günlük olarak duş alıp kuyruk sokumu bölgesini temiz tutmaya calis, aynı zamanda bu bölgedeki tüyleri 1 aydan uzun olmamak kaydıyla ara sıra almanı tavsiye ederim.

gecmis olsun.
  • arkadaşlar, benim kaşıntım, akıntım falan yok. sadece ufak bir leblebi büyüklüğünde bir şiş var. ayrıca o bölgede çok hafif kızarıklık var. sizce bu kıl dönmesi midir? ancak bahsettiğiniz gibi bir delik falan da yok. 1 sene önce falan bir iki gün ağrı yapmıştı ama o zaman kızarıklık yoktu. kemikle alakalı olduğunu düşünmüştüm. şimdi 2-3 gündür şiddetli olmayan bir ağrı yapıyor. ancak dediğim gibi akıntı, kaşıntı, kanama vs hiç bir şey yok. yardımcı olursanız sevinirim.
  • Kanama ve akıntı hala devam ediyor, ameliyat boş iş paranızı çöpe atmayın. Isırgan otu veya çörek otu yağı şeysini deneyin
  • 2012 yılında askerdeyken kıl dönmesi ameliyatı olmuştum. ameliyat anında anesteziden dolayı hiç birşey hissetmiyorsunuz fakat uyuşma bitince müthiş bir ağrı başlamıştı. 2 gece uyuyamamıştım
  • 13 martta ameliyat oldum istanbul lütfü kırdar hastanesinde ameliyatla ilgili bir sikintim olmadi ama anestezinin etkisiyle 80 saat boyunca şiddetli baş ağrısı çektim. Bende ki durum en az 6~7 yıllık bir durumdu akıntı koku vs yoktu ama oturunca kalçamda ağrı oluşuyordu 30 dk kadan fazla oturamiyordum. Umarım tekrar etmez ve bu derttende kurtulmuş olurum. Herkese acil şifalar şimdiden...
  • Ve son olarak şunu da belirteyim 30 dk lık bir ameliyat için uzun uzun düşünerek hem hayat standardınızı düşürüyor hemde hastalığın ilerlemesine neden oluyorsunuz.
  • last_uk kullanıcısına yanıt
    Sansi Salvo kullanıcısına yanıt
    tecrübeli biri olarak hemen muayene ol derim hocam. ayrıca ameliyat sonrası sıcak su torbasını karnın altına koy emin ol sondaya gerek kalmadan ördeği fullersin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forevergs1313 -- 29 Nisan 2015; 18:17:23 >
  • Öncelikle bu hastalığa yakalanmış olan herkese Allahtan şifa diliyorum.Şifasını bulmuş olanlarda da tekrarlamaz inşallah.

Ben de 04-06-2015 tarihinde ameliyat oldum,Ameliyat olacaklar yada olmayı düşünenler için tecrübelerimi aktarmak amacıyla yazıyorum.

Bu illete seneler önce (yaklaşık 10 sene) yakalanmıştım,otururken kuyruk sokumumda ağrı hissetmeye başlamış ve bunun pc başında çok oturmaktan olduğunu zannetmiştim.
    Bir süre sonra ağrı olan bölgede şişkinlik hissettim,çıban falandır deyip geçtim.Bir akşam banyo yaparken şişkinlik patladı ve içinden irin aktı,oh tmm kurtuldum çıbandan deyip sevindim.Ertesi gün iş yerinde bi arkadaş pantolonun lekelenmiş dedi,aynadan baktığımda tam kuyruk sokumu hizasında bozuk para büyüklüğünde leke vardı.(o gün bugündür açık renk pantolon giyemiyorum)

Ameliyatın korkutuculuğu bi tarafa en çok da totomuzu göstermeye çekiniyoruz,bunu kabul edelim.El ayak gibi olmuyor,kendimiz göremediğimiz gibi "kanka şuna bi bak yaa " da diyemiyoruz.Hastalığın en zor kısmı bu ve tedavinin geciktirilmesindeki en büyük etken yine bu.Ben de bu saçma sebep yüzünden doktora gitmek yerine kendimce çözümler aradım.Yara önce şişiyor sonra patlayarak kokulu pis bi iltihap akıtıyordu,pantolondan belli olmasın diye bez yada ince havlu gibi şeylerden tampon yapıp geçici çözümler deniyordum.yaklaşık iki sene böyle geçti,sonra akıntı falan kesildi.

Bu arada kıl dönmesini duydum,o güne kadar kıl dönmesini sadece yüzdeki kıllarda olna basit birşey olarak biliyordum,hayatın acı gerçekleriyle yüzleşmemiş toy bir delikanlıydım kıl dönmesini duyduğumda (ki internet bu kadar yaygın değil ve bilgi zenginliği ve ulaşılabilirliği de bu kadar çok değildi) bu hastalığı araştırmaya başladım,belirtilerim tamamen kıl dönmesine uyuyordu ancak akıntı kesilmişti,normalde bu hastalığın tek çaresi ameliyat deniyordu ama bi sıkıntım kalmamıştı.Akıntının kesilmesi de yaklaşık iki-üç yıl kadar sürdü ancak uzun süre oturduğumda kalkınca kuyruk sokumumda ağrı hissediyordum,oturduğum yer ve süreye bu ağrı bazen şiddetli bazen hafif oluyordu.

Fakat bir gün kuyruk sokumundaki ilk sinüsten daha aşağıda makata yakın yerdeki yumuşak dokuda bi akıntı farkettim,kabus geri dönmüştü.İlk akıntı olan yer kapanmış fakat daha aşağıdan yeni bir sinüs peyda olmuştu.fakat akıntılar eskisi kadar sık ve yoğun değildi.İlk zamanki gibi şiddetli ağrı ve şişlik olmuyor iki üç günde bir hafif akıntı oluyordu.İç çamaşırımı da iki üç günde bir değişip problemin çözümünü yine erteliyordum.yaş kemale erip geçmeye başladığında ne zaman kadar erteleyeceğim dedim,belli ki bu hastalık ameliyat olmadan geçmiyor,totosunu gösterecek ilk ve tek adam da ben değilim dedim ve doktora gittim.(zamanla insanın fikirleri değişiyor tabi keşke ilk zamanlarda böyle düşünebilseydim yada bana bunları aşılayan birileri olsaydı)

Doktora gidip hazineyi açmışken basur probleminden de bahsedeyim dedim,toplumumuzda tabu haline gelmiş bir hastalık bu,hemen herkeste var ama sorarsanız kimsede yok. basur sadece otururken rahatsızlık veriyor,sert yerlerde oturursam falan.Onun dışında yiyip içtiklerimden yada boşaltımdan yana hiç bir sıkıntı yok.Bunu da araştırdığımda kendi kendime teşhis koymuştum: "external hemoroid" yani dış basur.Neyse doktora gittiğimde iki şikayetimi de ilettim,muayene sonunda basurun external olduğunu 3 memeninde alınmasının riskli olduğunu söyledi ve rektoskopi yaptırmamı istedi.Bir de rektoskopi testi yaptırdık,bilmeyenler için izah edeyim makat ağzından kalın barsağın kıvrıldığı bölüme kadar olan yaklaşık on santimlik kısmın incelenmesi,kolonoskopinin kısa versiyonu.Flexible rektoskopi yapıldı yani hortumla bakıldı uyutma yada uyuşturmaya gerek görülmedi,zaten acı veren bir test de değil.Bu test barsaklarda sorun olup olmadığını kontrol için yapılıyor,kanser belirtisi vs varmı diye,çok şükür temiz çıktı.

Kıl dönmesi için ameliyat dedi doktor,programı belli olmadığı için sonraki ayın başında gidip ameliyat için gün almamı rica etti.iş yerindeki sıkıntılar ve kritik durumlar nedeniyle ameliyatı erteledim 4-5 ay,nihayetinde işten çıkarıldım ve ameliyat olmanın tam zamanı dostum dedim kendime.gidip gün aldım ve başta da belirttiğim gibi 4 haziranda ameliyat olacaktım.bir gün önceden gelip yatış yapmamı istediler,bu ameliyat öncesinde hastayı hazırlamak için yapılan birşey,ben sabah geleceğimi söyleyip izin aldım.gece 12 den sonra birşey yiyip içmememi tembihlediler,bunun sebebi lokal yada genel anestezide verilen ilacın mide bulantısı ve kusmaya sebep olması.mideniz dolu olursa mide bulantısı ve kusma hadidesinden kaçış yok.bir de barsakları iyice boşaltın,birşey yiyip içmemek yeterli olmayabilir.benim gibi barsakları tembel biriyseniz birgün öncesinin posasını içinizde tutuyorsa bünyeniz ameliyat sonrası kötü bi kabızlık yaşarsınız.Ben birşey yiyip içmedim ancak yemiş olduklarımı ameliyat sonrasına kadar boşaltamadım.ameliyat ve sonrasında amliyat yerinden ötürü kabız yapıcı şeyler veriyorlar sanırım.

öğle vaktine doğru üzerimi değiştirip ameliyat elbisesini giydim,elbisenin arkası açık oluyor,bi ip var ama faydasız,boxerımı çıkarmadan yattım sedyeye ve filmlerdeki o klasik sahneyi yaşayarak gittim ameliyathaneye.kafamda bone hastahane koridorlarında, tavanı ve etrafta bana bakan insanları seyrederek,yanımda gelen güzel hemşireyle akıp gidiyordum.tabloyu bozan tek şey kalın bıyıklı hasta bakıcıydı,hiç o hemşireyle uyumlumuydu Allah aşkına,neyse..
    Ameliyat öncesi bir bölüme aldılar beni,daha doğrusu herkesin yolu oraya düşüyor,serum takılıyor bu serumun içinde sakinleştirici var,ameliyat sıranızı beklediğiniz yer burası.şans bu ya,en sondan ikinci olarak ameliyata alındım,saat 3 civarıydı.

Ameliyat masasına oturup ayaklarımı sarkıtmam istendi,öyle yaptım.bıyıklı hastabakıcı başımı ensemden kavrayarak aşağı bastırıyordu,anestezist doktor omuzlarımı aşağı sarkıtmamı yorgunmuş gibi oturumamı söyledi,sanırım omurlarla ya da sinirlerle alakalı bir durum.lokal anestezi olacağını ve bunun için belimden bir iğne yapacağını söyledi.belime birşeyler sürdü ve her sürüşünde ne yaptığını ve sonra ne yapacağını belirtti.iğneden korkan biri değilim ilmini bilen biri yparsa da acıtan bir şey değil.belimden yapılan iğnede de hafif bir yanma hissi oldu,onun dışında hiç bir acı olmadı fakat sinire değdiğinde sol bacağım istemsiz şekilde tekme atar gibi oldu,onlar buna hazırlıklıydı,hasta bakıcının beni tutması o esnada yaşanabilecek problemleri önlemek içindi.elektrik çarpması gibi birşey hissedip hissetmediğimi sordu doktor,evet öyle oldu dedim,tmm ilacı veriyorum dedi ve o andan itibaren sol ayağımdan yukarı doğru hafif bir yanma ve hissizleşme başladı.

Anestezi kısmı bitmiş artık ameliyata hazırlık başlamıştı,yüz üstü masaya yattım,biri boxerımı ayaklarıma kadar indirdi,aslında ben çıkarıp attıklarını sanmıştım gece ayaklarımı hissetmeye başladığımda ayak bileklerimde olduğunu farkettim :) ameliyat esnasında tansiyon nabız vs. için küçük aletler takılıyor parmak uçlarına,bilinç yerinde,dokunmaları hissediyorum,bıçağın baskısını,lazerin yakışını hissediyorum ama bu parmağınızla kolunuza yapacağınız çok hafif bir dokunuş gibi,acı kesinlikle yok lazerin eti yaktığı zaman çıkan kokuyu duyuyordum.bu tür ameliyatları çok izledim,ne yaptıklarını tahmin edebiliyordum.ameliyat yaklaşık 40 dakika sürdü,sonrasında sedyeye alıp başka bir bekleme odasına alındım.burası da ameliyat öncesi beklediğim odanın bitişiğiydi,ameliyattan çıkanlar burda bekletiliyor ki herhangi bir komplikasyon vs. oluşma riskine karşı müşahade altında tutuluyorsunuz.görevli hemşireler sürekli nasıl hissettiğinizi ağrı sızı olup olmadığını soruyorlar.ameliyathane soğuk olduğundan kimileri çok üşüyor,ameliyattan çıkan bir kadın resmen titriyordu,sıcak hava üfleyen hortumlarla ısıttılar kadını.sanırım orda da 15 dk. falan bekledikten sonra odama çıkarıldım.Doktorum istedğim gibi yatabileceğimi söyledi,ameliyat yerini diktiklerini anladım fakat komple mi diktiler yoksa bir kısmını mı anlamamıştım.

diş çektirmek için morfin vurulanlar çenesi için ne hissettiyse,lokal anestezide belden aşağısı için aynı hisler geçerli.kütük gibi oluyor,insan felçlilerin neler hissettiğini az da olsa anlıyor.hele kiloluysanız daha zor,kendinizi hareket ettirmek bir yana kimsenin yardımı da olamıyor.bir kere yattınızmı öyle kalıyorsunuz.benim bacaklarımı hareket ettirmeye başlamam gece 11-12 civarını buldu.yerde uzun süre ayağınız üstüne oturduğunuzda kalkınca bi hissizlik karıncalanma vs hissedersiniz ya aynen öyle oluyor ayaklarınızı hissetmeye başladığınızda.hemşireler baş ağrım olursa kahve içmemi bunun iyi geldiğini söyledi ama Allaha şükür bulantı yada baş ağrısı hissetmedim.zaten sürekli serum ve ağrı kesici verdikleri için ameliyat sonrasında da hiç bir ağrı sızı hissetmedim.

refakatçi olarak kardeşim yanımdaydı,pansuman yapılırken ona sordum,yaranın ortasından dikiş atıldığını gerisinin açık olduğunu söyledi.yani ameliyatım açık ameliyattı,bunun tekrar riskinin az olduğunu fakat iyileşme sürecinin uzun ve meşakkatli olduğunu öğrenmiştim.cuma günü amelyiat oldum ve pazar günü sabah muayenesinden sonra taburcu oldum.her doktor böylemi bilmem ama benim doktorum (devlet hastanesinde ameliyat oldum) haftasonu da hastalarını kontrol eden bir doktor.bu sayede pazartesiyi beklemeden taburcu oldum.zaten cuma akşamı yürümeye ve tuvalete gitmeye başlamıştım.hastane yemeği her ne kadar kötü olmasa da beni doyurmuyordu ayrıca o yatak beni daha çok hasta etti.resmen yanlarım çürüdü,yatak üzerindeki sünger benim gibi 125 kilo olan biri için yok sayılabilir.demirin üzerinde yatıyor gibiydim,uyku uyumak bi tarafa yatmak işkence gibiydi.ilk zamanlar sağlık ocağına gidip pansuman yaptırıyordum,sonra valide yapmaya başladı pansumanı.rif diye bi antibiyotik iğneyi yaraya döküyorduk, fito kremi de etrafına sürüp gazlı bezle tampon yapıyorduk,artık rif kullanmaya gerek görmedi doktorum,fito kremle pansumana devam ediyoruz.yaranın 90% ı kapandı.oturma minderi almıştım ancak ilk etapta pek işe yaramadı açıkcası.yaranın 75% i kapandıktan sonra biraz faydası oldu diyebilirim.kilo yüzünden oturma minderi de fayda etmiyor ki zaten en iyisi yatıp dinlenmek.

uzun bir araba yolculuğu yaptım hafif sızı olsa da rahatsız edici bi sıkıntı olmadı.yanımda valide olduğu için pansumanı ihmal etmedim,iltihap falan da olmadı çok şükür.tabi ben evde yattığım için steril bi ortam sağlayabildim,böyle imkanı olmayıp çalışan hastalar hijyen durumuna çok dikkat etmeli,iyileşme süreci oldukça uzayabiliyor.

Bütün bunlara rağmen ikinci akıntının başladığı yerde akıntı hala devam ediyor.önceki gibi bir sinüs yok,doktorum da belirgin birşey bulamadı,terleme gibi birşey oluyor sanırım ameliyat yeri iyileşince akıntı için yine gideceğim.

Bu hastalığa yakalanan arkadaşlar,kız yada erkek farketmeksizin derhal doktora gidin.Bunda utanılacak birşey yok,kimse sizin totonuza bakmak için sırada beklemiyor,veya gidip totonuzu açtığınızda sizle alay edilmiyor.evet toplumumuzda malesef böyle yavşakça tavırlar sergiliyoruz.kıl dönmesi ameliyatını duyan "oo kestaneyi çizdirmişin" muhabbetine giriyor ama farketmez,elalem ne derse desin tedavinizi geciktirmeyin.muayeneler mahrem bir ortamda sadece doktor tarafından yapılıyor,hastanede yattığınız süre içinde de mahremiyete dikkat ediliyor.şimdi hastanelerde hemşirler de var,erkek hastaya hemşirler hizmet verebiliyor.bayanların gidebileceği bayan cerrahlar da var.(yakın zamana kadar bulunduğum ilde bayan genel cerrah yoktu,şu an var) bu hastalığı uzun zaman çekmiş ve tedavisini geciktirmiş biri olarak söylüyorum bunları.bana akıl veren olmadı,yol gösteren olmadı benim aklım 30 yaşımda başıma geldi,siz aynı enayiliği yapmayın.Rabbim hepimize şifa versin vesselam.
  • Hredius kullanıcısına yanıt
    Abicim bak buradaki hemen herkes bu hastalığı ezberlemiş adamlar, ben dahil. Arasan bulursun benim bu konudaki 2013 ten beri Başlayan mesajlarımı. İnanmazsın 2014'te ameliyat masasında adam beni keserken bile sormuştum "hocam 1 aya toparlayıp spor yapabilir miyim" diye.

10 kişidir ameliyattan 15-20 gün sonra spor yaparsan tehlikeli olur, yaran açılabilir uğraşırsın diyoruz. Hala onu yapabileyim şunu yapabileyim diyorsun. Millet evin içinde aman yaram açılmasın diye korkusundan koltuktan iki eliyle destek Alıp kalkıyor. Sen diyorsun ki kıçımdaki 15 dikişi aldırınca salona koşacağım. Bu hastalık ciddi değil ama çok pis bir hastalık. Yukarıda da yazdım ne kanaması biter ne açılması ne nüksü. Son gittiğim doktora gelen adam ben 6. Ameliyatı oldum Demişti.

Yine de en doğrusunu yarayı bilen gören doktorun bilir, en doğru cevabı ondan alırsın bu konuda ama bence imkansız. Al eline Kitabını, tabletini oyalanmaya bak en temizi. Bu sürede de beslenme programına dikkat et kilo alma. Dikişleri aldırınca yavaş yavaş arada mahallede 2 tur atmaya başlarsın bir süre sonra da gidersin salona. Hee, yukarıda en iyisini doktor bilir dedim ama bunların çoğu egolu insanlardır. Kendi yaptıkları ameliyata kötü demezler hayati bir durum söz konusu değilse. O Yüzden 20 gün sonra doktor sana "taş gibi sapasağlam olmuş ameliyat bölgen, hemen koşup spor yapabilirsin" dese de sen 1 hafta 10 gün bekle öyle koş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vyilmazerr

quote:

Orijinalden alıntı: Hredius

Dostum baska bir ilac verdi batikon vs degil.Acaba krnfi aile hekimim olmasada saglik ocagi bakar mi?

Valla hiç bir işlem yapılmadığı için pansumancı bayan sizin hangi aile hekimine üye olduğunuzu anlamayabilir Ben yaptırırken kimlik bilgilerimi o koskoca deftere giriyordu ve hangi aile hekimine mensup olduğumu soruyordu, açıkcası bende bilmediğimden kimler vardı diye sorarak herhangi birini söylemiştim

Saglik ocagi bakmadi maalesef.Erkek ve 18 yasinda olduğum icin oradaki hemsire kizlar biz bakmayiz burada da erkek yok bssk yere gidin dedi.Yeter ya nasil ulke olduk saglikta bile islamcilik vs muslumanlik mi bunların yaptigi
  • evet şimdi size başımdan geçen olayları en ince detayına kadar elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım ben ameliyattan önce pek detaylı bir yazı bulamadım o yüzden benden sonra olacaklara umarım iyi bir rehber olur şimdi en baştan başlayayım
    ilk önce şundan bahsetmek istiyorum ben primer yöntemi ile ameliyat oldum amleiyat yeri ankara yıldırım beyazıt eğitim araştırma hastanesi(dışkapı hastanesi diyede geçiyor)doktorumun adı serhat toksöz dü yanlış hatırlamıyorsam. ben bu hastalığımı farketiğim gün 15 temmuz 2016 idi (iyi denk gelmiş :) ) ondan 3-4 ay önceden arkamda sivilce gibi biryer vardı oradan kan geliyordu ama ben kıl dönmesi diye birşeyin varlığından haberdar olmadığım için sivilcedir herhalde deyip geçmiştim işte 15 temmuz günü geldiğinde sabah squad çekerken annem arkamdan kan geldiğini farketti ozaman cumaydı yanlış hatırlamıyorsam akşam olmuştu pazartesi doktora gideriz dedik ve olaylar oldu 1 ay sonra gidebildik doktor kıl dönmesi tehşisini koymuşru bizde keçiören eğitim ve araştırma hastanesine gittik orada bir doktor ilaç yazdı arkadaki akıntıyı durdurdu (tamamen durdu hiçbir ağrı sızı yoktu gerçi ondan öncede yoktu) sonradan seneyi bekleyelim dedik üzerinden bir sene geçti 10 temmuz pazartesi günü muayene için doktora gittik orada gene aynnı şekilde kıl dönmesi var ameliyat olması gerek dendi sonra bize ameliyat kartı ve birkaç evrak verdi oradan çıkıp önce kan verdim sonra idrar ve ekg (kalp atışını ölçtüler) birde röntgen vardı akciğer röntgeni bizim bu sonuçları alıp anestezi uzmanına onaylatıp sonra sonuçlarla doktora tekrardan gütmemiz gerekiyordu neyse röntgen hariç her şeyi o gün yaptırdık röntgen sisteminde sıkıntı olduğu için çarşamba çektirdik ama sonuçlar doktora gitmiyordu cuma anestezi uzmanına tekrardan gidip onay aldık burada pek bi uzun işlem yok sadece sıra bekliyorsunuz biz biraz uzun bekledik ama sistemde bir sıkıntı olmazsa çok beklemezsiniz merak etmeyin. sonradan doktora çıktık orada bizi başka bir bloğa yönlendirdi muayeneye geldiğimiz günü aldığımız ameliyat kartını doktorun sekreterine bırakmamızı istedi ameliyat gününden 1 gün önce sizi arayacaklar gün vermek yok doktor onları sıraya dizip sırayla yapacak dedi. o kartı babam pazartesi doktora götürdü heralde şanslıydık salı günü hemen ameliyata alalım demişler babam eve geldiğinde söyledi ertesi gün yani 18 temmuz salı günü sabah dışkapı mevki hastanesine gittik

sabah saat 08:00 de orada bulunmamızı söylediler (1 gün önceden akşamdan itibaren yemek yemek yok) ilk girdiğimizde sekreterliğe gittik orada giriş işlemlerini yaptık sonra hemşielerin bulunduğu bir yere gittik orada tansiyonu filan ölçtüler sonuçlara baktılar sonra odaya yönlendirdiler oda 4 kişilikti (öyle filmlerde dizilerdeki gibi tek kişilik oda yok :D ) 3 yatak doluydu ama ben ameliyatta iken hepsi gitmişti sadece 2 kişiydik 2mizde kl dönmesi ameliyatı olmuştuk neyse devam edelim odada bekleyim ismimizin söylenmesini beklediler sonra yaklaşık 1 saat geçti içeriye bir adam girdi yanındada sedye birde o meşhur ameliyat önlüğü sonra bunları giyin ameliyat olacaksın sadece donun kalacak metal eşya filan varsa çıkart dedi neyse ben çıkardım giyindim ama heyecan başladı işte bittim diyordum içimden sedyeye yattım o adam çekerek götürdü beni ameliyathaneye ameliyathaneye giderken bi heyecan var anlatamam sonra bir büyük bir koridor vardı 4 tane kapı vardi ameliyathanelere açılıyordu beni orada yarım saat 40 dk kadar beklettiler içerisi baya soğuktu neyse bekledikten sonra doktor ameliyathaneden çıktı beni içeri aldılar ilk önce sedyeden ameliyat masasına geçtim orasıda baya küçüktü sonra hemşireler damar yolu açtı (iğneden korkan biri için sadece o kısım acıtmıştı ) heyecanlandığım için damardan sakinleştirici verdiler ilk verdiklerinde başım dönmüştü ama güzeldi :D beni kambur bir pozisyona getirip sırtımdan iğne yaptılar ama pek acıtmadı tek seferde oldu odadaki diğer adama birkaç kez yapmışlar sonradan yüzüstü yatıp ameliyat başladı tabi buralarda hiçbirşey hissetmiyorsunuz demeye gerek yok sanırım ameliyat sırasında adamlar irem dericinin bir şarkısını dinliyorlardı hatırlayamadım yani rahat rahat kesiyorlardı sonradan ameliyat bitince beni yine sedyeye alıp bir odaya getirdiler daha ameliyathaneden çıkmadım orada bir müddet bekledikten sonra benı çıkarıp odaya getirdiler başın yukarıda olsun dediler ben tabi sırtüstü yatıyorum benim için ameliyatın en kötü yeri bu geçirdiğim geceydi ben kendi yatağımdan başka yatakta pek rahat yatamam birde belden aşşağısını hissetmemek baya kötü birşey yani hele aleti hissetmememk apayrı birşey :D ama anlatılmaz yani hiçbirşey hizssetmiyorsun hemşireler gelip bol kafein ve su tüketmem gerekktğini söylediler 2 tanede serum vardı ben tuvalet sıkıntısı olmasın diye uyuşukluk geçene kadar pek su içmedim uyuşukluğun geçmesinin 3-4 saati bulacağını söyleselerde 6 saate geçti ilk ayağa kalktığımda tansiyonun düşebilir yere fazla bakma dediler ama sağolsun hemşire pek ilgilendi sonra su içtim yemek filan getirdiler serum yedim klasik şeyler bu arada hemşireler gelip tansiyonunuzu ölçüyorlar odadaki diğer kişide dren vardı bende yoktu adamın dediğine göre 10 yıldır varmış bu hastalık benimki 1 senelikti o yüzden erken gitmekte fayda var sonradanda anlayacaksınız toplamda 4 tane serum yedim 2 tanesi sabah 2 tanesi akşam sonradan sabah oldu pansumancı bi amca geldi pansumanlarımızı yaptı bende 4 tane dikiş vardı sonradan doktorun yanında ameliyata giren bir asistan geldi reçetelerimizi verdi almamız gereken ilaçlar yazıyordu sonradan taburcu olduk eve gittik internete baktığımda pimer yöntemle ameliyat olanların genelde ağrısının çok olduğunu söylüyorlar ama benim hiç ağrım olmadı sadece ilk birkaç gün oda hissetmiyosunuz bile yani ağrım olmadığından ağrı kesicileri içmedim asistan reçetelerimiz verirken yan yatmak yok dedi (işin en zor yerlerinden birisi yüz üstü yatmak :( ) her gün pansuman olacaksınız (aman dikkat bu pansuman işini ciddiye alın pansuman önemli ! ) dedi diğer adamın dreni olduğu için buraa gel dedi ama senin gelmene gerek yok sağlık ocağınada gidebilirsin dedi. zaten sağlık ocağı eve yakındı ha unutuyordum az kalsın dikişler 20 gün sonra alıncacak dedi ama benimkiler 16. günde alındı . haftasonları acilde pansuman yaptırıyordum bu arada pansuman yaptıracaklar için söylüyorum acilde sıra almanıza gerek yok direk gidin genel cerrahi bölümüne orada doktorlar ve asistanlar odası var oraya gir pansuman yaptıracaktım de 2 saat amele gibi bekleme benim gibi :D benim en çok korktuğum 2 şey vardı 1. büyük abdest büyük abdestimi yaparken hiçbir acı ağrı sızı olmadı rahatlıkla yaptım 2.sini boşverin :D olunca anlarsınız şuan 16. günümdeyim bugün dikişleri aldırdım (dikişleri alma şöyle oluor 15 gün sonra kontrole gidiyorsunuz alınacak gibiyse alınıyor alınamayacak gibiyse 5 gün sonraya atılıyor ) rahatlıla yürüyüebiliyrum dikişleri alırken biraz acıdı onu söylemek lazım o ilk günkü pansumancı amca aldı aldıktan sonra 1-2 hafta daha oturma iyicene kapansın dedi onun dışında o bölgeyi temiz tutmamı söyledi ameliyar sonrası pek sıkıntılı geçmedi anlayacağınız birde unutmuşum dikişler alınana kadar o bölgeye su değdirmemeniz gerkiyor ben bu süreçte 1 kere duş aldım ondada dikkatli oldum yani sizinde dikkat etmenizde fayda var eğer illa olacağım diyorsanız olduktan sonra pansumana gidin .

yanı kısaca bekletmeye gerek yok eninde sonunda olacaksınız kötüleşip daha derine girmektense başlangıç evresinde olun gitsin biraz klişe laf olacak ama doğru bir laf gidin ameliyatınızı olun geciktirmeyin birde ameliyat olduğunuz en kötü ihtimallerde 1 ayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

sormak istediğniz soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım umarım yardımcı olabilmişimdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PICKLE RICK

arkadaşlar selamlar kuyruk sokumumda ağrı var ancak herhangi bi şişlik veya ağız yok herhangi bir akıntı yok sizce kıl dönmesi midir ?

Her kuyruk sokumu ağrısına kıl dönmesi demek yanlış. Fakat kontrol ettirmekte fayda var. Şişlik belki de şu sıralar oluşmak üzere. Ya da iltihaplanmaya yeni başlıyor. Belkide hiç bir şey yok basit bir ağrı. Doktora görünmenizde fayda var. En azından kafanız rahat eder.
  • Electro_Magnetic kullanıcısına yanıt
    Ben ameliyat olalı 7 sene olmuş. Hala o tuhaf his devam ediyor.

Bilginiz olsun.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.