Şimdi Ara

E1000 ve E8000 Serisi İşlemciler Performans İncelemesi: Yeni Bir Efsanemi Doğuyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
0
Favori
11.772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  E1000 ve E8000 Serisi İşlemciler Performans İncelemesi: Yeni Bir Efsanemi Doğuyor?

Resimden de görüleceği üzere E1000 serisi işlemciler, abileri E2000 serisi ile benzer yapıya sahip. Onları ayıran tek fark ise yarıya indirilmiş L2 önbellek miktarları. Bu yazıyla amacım aslında E1200 işlemcisini incelemekti. Zira Celeron 300A efsanesinden sonra yeni bir efsane işlemci doğmuşa benziyor ancak incelemede E8000 seriside olduğundan başlığı genişletmeye karar verdim. Kısacası bu yazıda; E1200, E1600, E4700, E8200, E8400, E8500, AMD X2 6400+ işlemcilerinin performans değerlerini bulabilirsiniz. Halen piyasada olan diğer işlemcilerin performans değerlerini daha önceki yazılarımda yayınlamıştım. Onlarıda Kullanıcı İncelemeleri bölümünde bulabilirsiniz.

Söz konusu olan E1000 serisi işlemciler olunca Celeron ismine ilişkin bildiğiniz bütün kötü özellikleri bir kenara atsanız iyi olur çünkü bu Celeron'lar aslında Core mimarisiyle üretilen işlemciler, tek kötü yanları 512 KB L2 önbellek miktarları. L2 önbellek miktarları E6000 serisinin 8 de biri, E8000 serisinin 12 de biri olsa da DH forumu takip eden arkadaşların bildiği gibi bu konu oyunlar hariç o kadarda önemli bir biçimde performansı etkilemiyor (1).

Intel, E2000 serisinde Pentium isminin ölmesine izin vermediği gibi görünüşe bakılırsa E1000 serisi ile de Celeron isminin ölmesine izin vermeyecek. Her ne kadar Intel, E2000 serisiyle Pentium Dual Core ön takısını ve şimdilerde de E1000 serisiyle Celeron ön takısını kullansa da aslında her iki serideki işlemciler Core 2 Duo sınıfındaki işlemciler. Kullanılan bu ön takılar, işlemcilerden o kadar iyi anlamayan arkadaşların kafasının karışmasından başka bir işe yaramıyor aslında fakat vefakar Pentium ve Celeron isimlerinide maziye gömmek istememesini Intel'in anlayabilmek mümkün zira bu seri işlemcilerle zamanında çok güzel işler yapmıştı bilindiği üzere.

E1000 serisinin özelliklerinden bahsetmek gerekirse. Bu işlemciler 65 nm. üretim teknolojisi ile üretilecek ve hepsi M0 revizyon olacak. Bu iyi bir haber, böylelikle O/C'ta daha yüksek değerler elde edebileceğiz ve işlemciler boştayken daha az güç çekecek (2). E1200, 1.6 GHz. hızında, E1400, 2 GHz hızında ve 2008'in ikinci yarısında çıkacak olan E1600'de 2.4 GHz. hızlarında gelecek. Fiyat olarak E1200 için Intel, 1000 lik satışlarda 53 doları öngörmüş durumda. E1200 ile E1400 muhtemelen ülkemizde 60-70 dolar + kdv aralığında satılacaktır. Asıl konumuza gelirsek.

İlk olarak 3 GHz. hızında çalışan iki işlemcide 4 MB L2 ile 512 KB L2 nin performansa etkisini görelim:

E1000 ve E8000 Serisi İşlemciler Performans İncelemesi: Yeni Bir Efsanemi Doğuyor?

Görüldüğü gibi, 3DMark 06 CPU puanında %7,6 gibi pekte önemsenmeyek bir fark var. Oyunlarda ise ortalama %36,5 lik bir fark söz konusu. Eğer bir oyun manyağıysanız L2 önbellek miktarı 2 MB ve daha üstü olan işlemcileri tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Encoding'te ise ortalama olarak fark %7,3 olduğundan eğer DVD ripleme ya da mp3 ripleme işiyle uğraşıyorsanız E1200 işlemcisi mantıklı bir tercih zira bu konuda L2 önbelleğin etkisi o kadar da önemli değil ve E1200, E6850 ye nazaran 200 dolar daha ucuz olacak. Rendering'te ise ortalama fark, %15,35 oluyor. Bu değer pek azımsanacak bir performans düşüşü değil ancak E1200 ün fiyat farkını düşündüğünüzde bu farka katlanılabilir gibi geliyor. Üstelik buradaki değerler 3 GHz için alınmış 3.4 GHz' e kadar O/C olabildiğini düşündüğünüzde E1200'ün %15 lik farkı %10 unda altına inecek ve çok tatmin edici sonuçlar verecektir. Son olarakta diğer uygulamalarda 512 KB'ın 4 MB L2'ye nazaran performans kaybı ortalama olarak %16,85 oluyor. Bu değerde renderingteki değere yakın.

Genel ortalama olarak ise yani bütün bunların ortalamasını aldığınızda %19,2 lik bir fark söz konusu. Sonuç olarak oyunları saymazsanız 200 dolar daha ucuz olan fiyatıyla E1200 işlemcisi, 512 KB L2 önbellek miktarına rağmen gerçekten çok üstün bir performans sergiliyor. Yukarıda da dediğim gibi PC'nizi oyundan başka işler için kullanmıyorsanız, bu işlemciyle umduğunuzu bulamayabilirsiniz fakat oyun haricinde diğer uygulamalarda performansı bilinen Celeronların aksine çok çok iyi. Yukarıda belirttiğim gibi bunların sadece adı Celeron, özellikleri değil.

Xbitlabs sitesinde yakın zamanda E8000 serisi işlemcilerin performans testleri de yayınlanmıştı (3). E1000 serisi ile ilgili testleri incelerken şunu farkettim (4): Kullanılan test sistemleri aynıydı, üstelik iki testteki E6750 işlemcisine ait puanlarda aynıydı. Bende 2 ile 2 yi toplayarak bu iki testi birleştirmeye karar verdim. Böylece 3.4 GHz'e O/C edilmiş E1200 ile AMD X2 6400+ ı karşılaştırma imkanı doğmuş oldu. Aslında işi daha da ilerleterek daha önceden yayınlanmış olan Phenom ve Q9450 testlerinide birleştirmeyi düşündüm fakat sistem farklılığı ve bazı işlemcilerin performans farklılığından dolayı bunu yapamadım. Phenomların sergilediği kötü performans hepimizce malum, onlar o kadar önemli olmasa da böylelikle en azından Q9000 serisi ile E8000 serisini karşılaştırma imkanı doğacaktı fakat bu olmadı. Ancak Q9000 serisinin Mart başı ya da ortalarında piyasaya çıkmasından önce E8000 serisi ile karşılaştırması yapılacağından o testler çıktığı zaman E8000 serisi ile Q9000 serisinide karşılaştırırım daha sonra. Henüz acelesi de yok zaten.

İnceleme açısından zor olan soru aslında şu: 11 dolarlık fark için E2160 alıp 3.4 Ghz'e O/C etmeye değer mi. E1200 Intel tarafından 53 dolara satılırken, E2160 fiyat indirimiyle beraber 64 dolara satılmaya başlanacak (5). Zira E1200'de 3.4 GHz'de Zalman 9700 LED ile çalışabiliyor. E2160'ın bu konuda E1200'ü geçebilmesi için performansının E1200'ün performansının %20 daha fazlasından büyük olması gerekiyor zira 11 dolar yaklaşık olarak 53 doların 5 te biri. Buna dayanarak ta sorunun cevabını yazımın sonunda cevaplamaya çalışacağım.

Bu incelemede genel performanstan ayrı olarak ayrıca sentetik, oyun, encoding ve rendering olmak üzere ilave 4 başlık altında daha işlemcilerin performans puanlarını inceledim. Bunları verdiğim incelemelerdeki sadece ilgili uygulamaların ortalamasını alarak yaptım ve en sonunda da genel performans başlığı adı altında bütün değerlerin ortalamasını aldım. Sentetik (yapay) uygulamalarla başlayalım.

3DMark 06 CPU Puanları:

3.4 GHz'e O/C edilmiş E1200, AMD X2 6400+ ı geçiyor.

Oyun:

E6000 ve E8000 serisi zirveyi kimseye bırakmıyor. E1200, azaltılmış önbelleğininde etkisiyle 3.4 GHz hızında burada AMD X2 6400+ ın gerisinde kalıyor ancak 3.4 GHz deki E2160 burada AMD X2 6400+ ı geçiyor ancak burada E2160 @ 3.4 GHz'in değerininde sadece Quake 4 oyunundaki değer olduğunu belirtmekte fayda var zira, elimde diğer oyunların fps değeri yoktu. 2 Mart'ta piyasaya sürülecek olan E4700 de hiç fena değil. Görüldüğü gibi Default E1200, Celeron 440 ile kıyaslandığında %38 daha iyi ((35,83/25,97)-1 'den dolayı) söz konusu uygulamalar oyun olduğunda.

Encoding veya diğer adıyla DVD, MP3 ripleme:

Önbellek miktarının burada etkisi o kadar fazla olmadığından E2160@3.4 GHz. görüldüğü gibi E8500 ü zorlayabiliyor. E1200@3.4 GHz. te E8400 e yaklaşmış durumda. O/C edilmiş her iki işlemciden E2160, E1200 e nazaran %4 daha iyi. O yüzden bu işle ağırlıklı olarak meşgulseniz E1200 alıp 3.4 GHz'te çalıştırmanız bence daha makul. Fazladan 11 dolar vermeye burada gerek yok. AMD işlemciler burada ilginç bir biçimde düşük performans sergiliyor. Hatta E4700 bile AMD X2 6400+ ı geçebiliyor görüleceği üzere.

Rendering:

E2160@3.4 GHz'e ait elimdeki değerler 3dsmax ve cinebench'in önceki sürümlerine aitti, yanlış yönlendirir diye onları bilerek eklemedim. Grafikte bu yüzden dolayı yok. Burada da sıralama Encoding'tekinin aynısı fakat puanlamada ufak tefek değişiklikler var. P/F ye önem veriyor ve 3dsmax ve Cinebench gibi render programları kullanıyorsanız E1200 alıp 3.4 GHz'te çalıştırmak süper oluyor görüldüğü üzere. İlginç ama gerçek.

Genel Performans:

Son olarak, en önemli mevzu olan genel performans bahsine gelecek olursak, burada bütün testlerin ortalamasını aldım. Bunun için Sysmark'ın sadece genel performansını baz aldım. Onun haricinde diğer bütün testler ortalamaya katıldı. Görüldüğü gibi E6000 ve E8000 serisi zirveyi parsellemiş durumda bunun dışında E1200@3.4 GHz'te %125 lik O/C değeri ile zirvedekileri takip ediyor ve efsane ünvanını almayı bence fazlasıyla hakediyor. E2160@3.4 GHz. ile kıyaslarsak, elimdeki veriler bu inceleme açısından yeterli sayıda olmadığından onu bu grafiğe koyamadım. Ancak işlemci mimarilerinin benzer olması nedeniyle 3DMark 06 CPU puanındaki oranının burada da korunması gerektiğini düşünürsek 2847/2752 oranını buluruz. Bu oranda 1.034 tür. Yani 3.4 GHz hızında çalışan E2160, E1200 e nazaran sadece %3,4 daha hızlıdır. Fiyat olarak değerlendirdiğimizde ise aynı P/F oranını sağlaması için E2160'ın 53*1.034= 54.8 yaklaşık 55 dolar değerini buluruz fakat E2160 64 dolara satılacağından Intel tarafından yakın zamanda dolayısıyla P/F söz konusu olduğunda E1200@3.4GHz. daha iyi bir seçenektir. İşlemcilerin default değerleri için aynı oranlamayı yaptığınızda ise E2160 işlemcisi için 61 dolar değerini bulursunuz ki yine bu değer 64 dolardan küçük bir değerdir. Sözün kısası P/F anlamında E1200, E2160'dan daha iyi bir seçenektir. Yeni efsanemiz hayırlı uğurlu olsun.

AMD'nin son kalesi olan P/F kalesinide Intel bu hamlesiyle ele geçirmiş gözüküyor. Bu hamleyi savuşturmak için AMD'nin gerçekten uyanık davranması ve çok güçlü bir hamle yapması gerekiyor bence. Eğer olayların farkına varmazsa, AMD için bu yıl geçen yıldan da kötü geçebilir.

Böyle bir inceleme yani E1000 ve E8000 serisini karşılıklı olarak değerlendiren bir inceleme internetteki donanım sitelerinde başka bir yerde bulunmuyor benim bildiğim kadarıyla, DH farkıyla buradaki verilerden istifade etmeye bakın. Gerçi testleri ben yapmadım ama onları bir adım ileriye götürdüm. Zaten matematikten anlamayan birisi bunu yapamazdı. (Burada kendimize de bir paye çıkaralım. )

Sorunsuz kullanacağınız, performanslı ve yüksek yüzdeyle O/C olan işlemcili günler geçirmeniz dileklerimle, ayrıca Grid Hesaplama Takımımıza hepinizi bekleriz.

Kaynaklar: 1.http://forum.donanimhaber.com/m_14739181/tm.htm
    2.http://forum.donanimhaber.com/m_15796816/tm.htm
    3.http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/intel-wolfdale.html
    4.http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/celeron-e1200.html
    5.http://www.vr-zone.com/articles/Intel_Desktop_CPUs_Price_Cut_Schedule/5510.html

Not: Yazıda geçen parantez içindeki sayılar, kaynaklar kısmında aynı numara ile belirtilen linklere yapılan atıflardır.

• güzel bir derleme olmuş Mehmet teşekkürler
  • üşenmeyip hazırlamışsın bunları.
    ellerine sağlık
  • kanatimce, e1000 serisinde l2 önbellek oyunlar için yetersiz kalıcaktır. Düşük bütçeyle sistem kuracak arkadaşlar adına yararlı bi konu olmuş. Overclock ile 3.4 görebilen bir işlemci, l2 gerektirmeyen uygulamalar için biçilmiş kaftan gibi görünüyor.

ellerine sağlık üstad
  • Güzel bir sunum teşekkürler..
  • E1200'ü 4.0 ghz ye rahat overclock'layıp üstün performans alınır. üstelik fiyatı da ucuz
  • bilgilendirici bir inceleme olmuş çok sağol E1000 serisinin oyuna yönelik olmayan PC lere uygun olduğu anlaşılıyor bence
  • Bayağı emek harcamışsın ellerine sağlık.Gözardı edilmemesi gereken bir işlemci.
  • Eline sağlık çok hoş bir karşılaştırma yazısı olmuş
  • quote:

Orjinalden alıntı: EXPANDER

E1200'ü 4.0 ghz ye rahat overclock'layıp üstün performans alınır. üstelik fiyatı da ucuz

sen AMD kullan kendi kartı olan ATI lerle iyi performans veriyormuş
  • vay be celeronlara bak iyi işler yapmışş..

eline sağlık cok güzel olmuş
  • bu oyun hangi oyun ve çözünürlük nedir.

bence 1280x1024 4aax8af gibi bir çözünürlükde intel 8500 ile amd 6400 arasındaki fark çok az olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: RoyalForce

bu oyun hangi oyun ve çözünürlük nedir.

bence 1280x1024 4aax8af gibi bir çözünürlükde intel 8500 ile amd 6400 arasındaki fark çok az olur.

katılıyorum bizi ilgilendirmicek ayarlar ve cöz gereksiz pratiğe , kullandığımıza bakmamız lazım özellikle 1650 ve 1280 li cöz 4*aa ve 16af acıkken f/p yapılmalı orada farklar nedir bunlar önemli diğerleri tablo başka 3-5 kat gecsin yada gecilsin benim ve biçok kişi için gereksiz
  • Anladıysam bu işten arap olayım.
  • E2140 ın işi bitti sanırım Hatta 2160 bile bitmiş celeronun fiyatını düşününce.

Emeğenize sağlık
  • Tüm teşekkür eden arkadaşlara: Asıl ben vakit ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Ben bunları hazırlarken acayip zevk aldım, bir iş değildi yani benim için. Umarım sizde en az benim kadar keyif almışsınızdır. Grafikleri hazırlaması çok kısa sürdü aslında excel sayesinde asıl zaman alan anlatacaklarımı toparlamaktı. Toplamda da 2-3 saatimi almıştır en fazla. Keşke daha uzun sürseydi. :)
  • gayet güzel ve doyurucu bir haber elinize sağlık
  • E1200 listelere girmiş ülkemizde. teknofiyat'tan en ucuz karfoshop'ta satıldığı gözüküyor.http://www.karfoshop.com/asp/show_stock.asp?product=BX80557E1200 Fiyatıda 60 dolar + kdv.
  • çok güzel ve yön gösterici bir değerlendirme, eline sağlık.
  • athlon 3200 ün performansını yakalayamaz bu işlemci,nasılda uydurma testler,yoğurtçu yoğurdum kara demez arkadaş,http://www.teknomarketim.com/asp/show_stock.asp?product=BX80557E1200 bu fiyattan işlemci satacak OC li hali 6000 serisine 8000 serisine kafa tutacak elbet vardır bir uygulamada yakaladığı,ancak sadece 1 uygulama,4000 serisi ve üstü işlemciler iyi diğerleri,D serisinden bozma e 1000 le 2000 le asıl vurgunu yapacak çok açıkgöz bu intel..
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.