Şimdi Ara

## Intel Yeni Mobil İşlemcileri ile Dizüstünde de Çok İddialı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## Intel Yeni Mobil İşlemcileri ile Dizüstünde de Çok İddialı ##

Geçtiğimiz günlerde 45nm üretim teknolojisine sahip 5 yeni mobil işlemcisini Wolfdale kod adlı masaüstü işlemcileri ile birlikte duyuran Intel'in asıl mobil hamlesi ise yılın ikinci çeyreğinde gelecek gibi gözüküyor. Firmanın Mayıs ayında anons etmesi beklenilen ve AMD'nin Puma kod adlı yeni nesil mobil platformu ile eş zamanlı olarak duyurulacak olan Montevina platformu ile birlikte firma yine 45nm üretim teknolojisine sahip olan ama mevcut modellere göre çok daha düşük güç tüketimi ile gelecek yeni işlemcilerini kullanıma sunacak. Firmanın yeni mobil işlemcileri daha yüksek peformans ve daha düşük güç tüketimini beraberide getirirken mevcut Santa Rosa platformunu ve mobil Core 2 Duo işlemci kullanan dizüstü bilgisayarların da fiyatlarının düşmesini sağlayacak.

Tabi Intel'in Montevina platformu ile kullanıma sunacağı ve detaylarına aşağıda yer alan tablo aracılığı ile ulaşabileceğiniz yeni mobil işlemcilerden özellikle QX9300 modeli ilgi ve merak uyandırmayı başarıyor. Saat hızı henüz açıklanmayan ama muhtemelen 3.2GHz'de gelmesi beklenilen QX9300 işlemcisi 1066MHz FSB hızı ve 12MB L2 belleği ile performans anlamında şimdiye hazırlanan n iddialı mobil işlemci olacak gibi gözüküyor.

İşte Intel'in Montevina platformu ile gelecek yeni mobil işlemcileri;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 15 Ocak 2008; 14:54:10 >

• ee o zaman Penryn işlemciler doğmadan ölecek gibi 1066 mhz'ye geçilmesi çok iyi olmuş ama bellek üreticilerinin yüksek fiyat politikası yüzünden eşzamanlı kullanımı biraz zor görürüz gibi geliyor...
  • 3,2ghz de 12mb l2 cache beslicek ve düşük voltajlı çalışacak!!!! hll olsun ne diimm
  • ilk olarak işlemciler zaten penry kod adını taşıyor.Sadece dizüstü için geliştirilen platform ismi Montevina gelelim önbellek ve cekirdek hızlarının yükseltilmesiyle düşük güç tüketimine bu sayede yüksek performansta daha az pil tüketimi söz konusu olacaktır.Bunlara ek olarak Montevina platformu yeni nesil Wimax ve robson 2.0 teknolojileri destekleyeceği söylentiler arasında.
  • haber için tesekurler
  • 500 liraya dusse sunlar iyi olacak 650 lira gorduk belki celeron la 500 de goruruz sirf download icin alirim bitane
  • Ya ben AMD den 2008 de çok iyi mobil işlemciler bekliyordum ama intel boş durmuyor ki kardeşim.

Şimdi mevcut olanları daha ucuza alacağıma mı sevineyim yoksa AMD nin darbe yemesi riski olmasına mı üzüleyim. Ne yapayım.

Neyse AMD bir şeyler yapacaktır. Yapamazsa da biz ne yapalım, artık mecbur gene F/P bakıp alacağız.
  • quote:

Haber için teşekkürler.
  • peki ne zaman çıkacak bunlar..santarosalar ne zaman düşecek fiyatları
  • Ben diyorum bu dizüstü işi çığrından çıkıyor!!!
  • p9500 ile t9400 ün farkı ne güç tüketimi dışında? p serisiyle t serisinin farkı ne?
  • intel bunlar 10 sene sonra cikacak gene bunlari gorene kadar 10 tane intel islemcisi alacaz gene
  • peki elimizdeki CORE 2 DUO T7200 yu bunlara upgrade edebilecekmiyiz ?
    yoksa soketmi uymuyo yine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malazlar -- 16 Ocak 2008; 15:21:28 >
  • QX ler hazıranda gelıyor soylıyım sıze
  • Haber için teşekkürler fx57. Hem 65nmlerdeki düşüş açısından hem de kullanım süresinin artacak olmasından dolayıcı iyi olmuş, tabi 45nm termal avantajı ısınma sorunlarına karşı da iyi olacaktır.
  • ya benim şu soruya bi cevap
    chipsetler ve soketler değişiyormu her yeni familyada

quote:

Orjinalden alıntı: malazlar

peki elimizdeki CORE 2 DUO T7200 yu bunlara upgrade edebilecekmiyiz ?
  • Merhaba. intel'de T7300 7400 7500 vs.vs. giderken bu sayı arttıkça değişen ne oluyor ?
  • quote:

ya benim şu soruya bi cevap
    chipsetler ve soketler değişiyormu her yeni familyada

quote:

peki elimizdeki CORE 2 DUO T7200 yu bunlara upgrade edebilecekmiyiz ?

tabiki firmaların daha çok para kazanmaları için...

hatta sana bir örnek de vereyim..
    DDR3 ramlere geçilemeyince ne oldu ?, DDR2 ramlerin fiyatları dibe vurdu...
    DDR2 ramler nerdeyse beleşe satılacak :D
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.