Şimdi Ara

Ekran Kartının DVI Çıkışından HDMI ile SES de Taşınması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
3
Favori
49.479
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu konuyu açma sebebim (araştırmak için benim vaktim olmaması dolayısıyla)
    hazır bilgisi olan ve araştırabilecek arkadaşların yardımıyla "DVI Audio" konusunun netleştirilmesi.

Konunun çıkış noktası (grafiker'in 5. ve signore'nin 9.mesajları)
    http://forum.donanimhaber.com/m_20043054/mpage_3/tm.htm

Bildiğiniz gibi, genel geçerli olarak şöyle söylenebilir :
    DVI = Digital Visual Interface (sadece görüntü)
    HDMI = High Definition Multimedia Interface (ses ve görüntü)

Gözüken o ki, bazı ekran kartlarının DVI çıkışlarından,
    kendi DVI-HDMI adaptörleri ile Tv'ye HDMI bağlantı yapıldığında ses de alınabiliyor.

Benim tahminim, bazı DVI pin'lerinin ses taşımak için kullanıldığı ve taşınan sesin büyük ihtimalle HD değil, "analog veya stereo" olabileceği yönünde.

Umuyorum bu konuda teknik açıklama yapabilecek arkadaşlar vardır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 7 Ocak 2008; 10:45:17 >

• Benim bildiğim kadarıyla ATI'nın HD26xx serisi ekran kartlarına özgü bir durum bu. ATI burada standart dışı bir DVI şeması uyguluyormuş. Mainboard üzerinde spdif çıkışından ekran kartına küçük bir kablo ile ses bağlantısı varmış. Aynı zamanda ATI'nin ekran kartı ile birlikte verdiği özel bir DVI-HDMI dönüştürücü kullanmak suretiyle bu kartların DVI çıkışından HDMI'a ses alınabiliyormuş.

quote:

Orjinalden alıntı: signore

Merhabalar,

Bu konuyu açma sebebim (araştırmak için benim vaktim olmaması dolayısıyla)
    hazır bilgisi olan ve araştırabilecek arkadaşların yardımıyla "DVI Audio" konusunun netleştirilmesi.

Konunun çıkış noktası (grafiker'in 5. ve signore'nin 9.mesajları)
    http://forum.donanimhaber.com/m_20043054/mpage_3/tm.htm

Bildiğiniz gibi, genel geçerli olarak şöyle söylenebilir :
    DVI = Digital Visual Interface (sadece görüntü)
    HDMI = High Definition Multimedia Interface (ses ve görüntü)

Gözüken o ki, bazı ekran kartlarının DVI çıkışlarından,
    kendi DVI-HDMI adaptörleri ile Tv'ye HDMI bağlantı yapıldığında ses de alınabiliyor.

Benim tahminim, bazı DVI pin'lerinin ses taşımak için kullanıldığı ve taşınan sesin büyük ihtimalle HD değil, "analog veya stereo" olabileceği yönünde.

Umuyorum bu konuda teknik açıklama yapabilecek arkadaşlar vardır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drag -- 7 Ocak 2008; 11:25:05 >

• ati 2600pro serisi ekran kartları çift dvi çıkışlı. kutusundan dvi hdmi çevirici çıkıyor.bu ekran kartlarının özelliği anakart üzerinden kabloyla ses almak değil. ekran kartının içinde ayrıca ses kartı var.driveri kuruluyor.yani anakartınızdaki ses kartının dışında bir ses kartı daha gözüküyor sistemde.ekran kartının ses kartı da 5.1 onu da belirteyim.

http://www.sapphiretech.com/us/productfiles/Catalogue_HDMI_Sound_output.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redalert2 -- 7 Ocak 2008; 14:55:38 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: drag
    Benim bildiğim kadarıyla ATI'nın HD26xx serisi ekran kartlarına özgü bir durum bu. ATI burada standart dışı bir DVI şeması uyguluyormuş. Mainboard üzerinde spdif çıkışından ekran kartına küçük bir kablo ile ses bağlantısı varmış. Aynı zamanda ATI'nin ekran kartı ile birlikte verdiği özel bir DVI-HDMI dönüştürücü kullanmak suretiyle bu kartların DVI çıkışından HDMI'a ses alınabiliyormuş.

ATI ve HD26xx serisine özgü değil sanıyorum; aşağıdaki konuda Zotac Geforce 8800GT için de aynı özellikten bahsetmiş.
    http://forum.pclabs.gen.tr/index.php?showtopic=92758

quote:

Orjinalden alıntı: Redalert2
    ati 2600pro serisi ekran kartları çift dvi çıkışlı. kutusundan dvi hdmi çevirici çıkıyor.bu ekran kartlarının özelliği anakart üzerinden kabloyla ses almak değil. ekran kartının içinde ayrıca ses kartı var.driveri kuruluyor.yani anakartınızdaki ses kartının dışında bir ses kartı daha gözüküyor sistemde.ekran kartının ses kartı da 5.1 onu da belirteyim.

Ses kartının 5.1 olduğunu belirtiğiniz için soruyorum, "bu şekilde HDMI girişli bir ses sistemine bağlantı yapıldığı zaman Dolby Digital ve DTS 5.1 ses alınabiliyor mu" konusunda bilginiz, tecrübeniz var mı ?

DVI şemasının standart dışı olduğu aşikar, acaba on-vga card (şimdi yarattım bu tabiri !) ses kartı ve özel DVI-HDMI adaptörü ile elde edilen sinyali diğer cihazlar nasıl işliyor kısmını merak ettim.

• DOSTUM SEÇENEKLERDE 5,1 DTS DİYE SEÇENEK ÇIKIYOR
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: drag
    Benim bildiğim kadarıyla ATI'nın HD26xx serisi ekran kartlarına özgü bir durum bu. ATI burada standart dışı bir DVI şeması uyguluyormuş. Mainboard üzerinde spdif çıkışından ekran kartına küçük bir kablo ile ses bağlantısı varmış. Aynı zamanda ATI'nin ekran kartı ile birlikte verdiği özel bir DVI-HDMI dönüştürücü kullanmak suretiyle bu kartların DVI çıkışından HDMI'a ses alınabiliyormuş.

ATI ve HD26xx serisine özgü değil sanıyorum; aşağıdaki konuda Zotac Geforce 8800GT için de aynı özellikten bahsetmiş.
    http://forum.pclabs.gen.tr/index.php?showtopic=92758

quote:

ati 2600pro serisi ekran kartları çift dvi çıkışlı. kutusundan dvi hdmi çevirici çıkıyor.bu ekran kartlarının özelliği anakart üzerinden kabloyla ses almak değil. ekran kartının içinde ayrıca ses kartı var.driveri kuruluyor.yani anakartınızdaki ses kartının dışında bir ses kartı daha gözüküyor sistemde.ekran kartının ses kartı da 5.1 onu da belirteyim.

Ses kartının 5.1 olduğunu belirtiğiniz için soruyorum, "bu şekilde HDMI girişli bir ses sistemine bağlantı yapıldığı zaman Dolby Digital ve DTS 5.1 ses alınabiliyor mu" konusunda bilginiz, tecrübeniz var mı ?

DVI şemasının standart dışı olduğu aşikar, acaba on-vga card (şimdi yarattım bu tabiri !) ses kartı ve özel DVI-HDMI adaptörü ile elde edilen sinyali diğer cihazlar nasıl işliyor kısmını merak ettim.

• http://www.pclabs.gen.tr/2007/07/23/ati-radeon-hd-2600xt-palit-hd-2600pro-sonic-ve-hd-2400xt-incelemesi/

dostum burdaki karşılaştırmalı incelemeyi okursan belki sorularına bir nebzede çözüm bulursun
  • quote:

Orjinalden alıntı: grafiker
    http://www.pclabs.gen.tr/2007/07/23/ati-radeon-hd-2600xt-palit-hd-2600pro-sonic-ve-hd-2400xt-incelemesi/

dostum burdaki karşılaştırmalı incelemeyi okursan belki sorularına bir nebzede çözüm bulursun

Ben bu konuyu bana faydası olacağı için açmadım; zaten benim kurulu ve HTPC & ses sistemim var. Ancak bilinmesi ve açıklanması gereken bir konu olduğu için burada diğer kullanıcıların tecrübesine başvurulmasına ön ayak oldum.

Verdiğiniz linkte 6 sayfalık inceleme var; 1. ve 6.sayfada DVI kelimesini arattım, çok ilgisiz bir yerde geçiyor. Yani DVI ile ses taşınması hakkında bir bilgi yok. Siz böyle bir açıklama gördüyseniz kısmi olarak konumunu belirtir misiniz ?

Ayrıca bir yukarıdaki mesajınızda neden ekran kartı özelliklerini yazdığınızı da anlayamadım; konu ile pek ilgisi yok.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: grafiker
    http://www.pclabs.gen.tr/2007/07/23/ati-radeon-hd-2600xt-palit-hd-2600pro-sonic-ve-hd-2400xt-incelemesi/

Ben bu konuyu bana faydası olacağı için açmadım; zaten benim kurulu ve HTPC & ses sistemim var. Ancak bilinmesi ve açıklanması gereken bir konu olduğu için burada diğer kullanıcıların tecrübesine başvurulmasına ön ayak oldum.

Verdiğiniz linkte 6 sayfalık inceleme var; 1. ve 6.sayfada DVI kelimesini arattım, çok ilgisiz bir yerde geçiyor. Yani DVI ile ses taşınması hakkında bir bilgi yok. Siz böyle bir açıklama gördüyseniz kısmi olarak konumunu belirtir misiniz ?

Ayrıca bir yukarıdaki mesajınızda neden ekran kartı özelliklerini yazdığınızı da anlayamadım; konu ile pek ilgisi yok.

dsotum 1. veya 2. sayfada çıkışlardan ses alındığını söylüyor ama tabii hd diye birşey demiyor diğer mesajda ise ekran kartının 5,1 ses desteklediğini söylüyor

• quote:

http://www.sapphiretech.com/us/productfiles/Catalogue_HDMI_Sound_output.pdf

evet burda saınırım herşey yazıyor ben aradım ama bulamadım burayı teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: ChordSolo
    hocam digital ses alabiliyormuz ki,DVI dan?

Yine araştırma işi bana düştü...

Konu ile ilgili net bilgileri paylaşıyorum.
    (Sapphire forumundan ve ATI web sitesinden edindiğim bilgiler)

- Öncelikle buradaki olayın "ekran kartının üzerindeki onboard ses kartı sayesinde DVI'ın bazı pin'leri ve aktif DVI-HDMI dönüştürücü kullanılarak dijital ses aktarımı" olduğunu söylemek isterim. Yani burada DVI-HDMI deniyor ama, standart bir DVI sinyal söz konusu değil; sadece dahili ses kartı olan ekran kartlarına özel bir durum.

- Dahili ses kartı olan ekran kartları, kendi aktif DVI-HDMI dönüştürücüleri ile ses taşıyabiliyorlar.

- Desteklenen ses formatları : 2-kanal LPCM ve Çok-Kanal AC3 5.1. Yani bu şekilde HDMI girişi olan bir ses sistemine bağlantı yaptığınız zaman, tıpkı optik ve coaxial kablo ile olduğu gibi ses alabiliyorsunuz. Sapphire forumlarında bazıları 5.1 DTS ses alamadıklarını söylemişler; ancak Realtek HDMI sürücüsünü yükleyince sorunu çözüldü demişler. Sonuç olarak, uygun sürücü ile DD ve DTS 5.1 olarak alınabiliyor.

Bir ipucu olsun diye Sapphire forumundaki aşağıdaki konuya bakabilirsiniz :
    http://www.sapphiretech.com/en/forums/showthread.php?t=15237

• eline sağlık dotum süper açıklamışsın .

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ChordSolo
    hocam digital ses alabiliyormuz ki,DVI dan?

Yine araştırma işi bana düştü...

Konu ile ilgili net bilgileri paylaşıyorum.
    (Sapphire forumundan ve ATI web sitesinden edindiğim bilgiler)

- Öncelikle buradaki olayın "ekran kartının üzerindeki onboard ses kartı sayesinde DVI'ın bazı pin'leri ve aktif DVI-HDMI dönüştürücü kullanılarak dijital ses aktarımı" olduğunu söylemek isterim. Yani burada DVI-HDMI deniyor ama, standart bir DVI sinyal söz konusu değil; sadece dahili ses kartı olan ekran kartlarına özel bir durum.

- Dahili ses kartı olan ekran kartları, kendi aktif DVI-HDMI dönüştürücüleri ile ses taşıyabiliyorlar.

- Desteklenen ses formatları : 2-kanal LPCM ve Çok-Kanal AC3 5.1. Yani bu şekilde HDMI girişi olan bir ses sistemine bağlantı yaptığınız zaman, tıpkı optik ve coaxial kablo ile olduğu gibi ses alabiliyorsunuz. Sapphire forumlarında bazıları 5.1 DTS ses alamadıklarını söylemişler; ancak Realtek HDMI sürücüsünü yükleyince sorunu çözüldü demişler. Sonuç olarak, uygun sürücü ile DD ve DTS 5.1 olarak alınabiliyor.

Bir ipucu olsun diye Sapphire forumundaki aşağıdaki konuya bakabilirsiniz :
    http://www.sapphiretech.com/en/forums/showthread.php?t=15237

• quote:

Orjinalden alıntı: srazon
    quote:

quote:

Beyler bu özellik, 3850 ler için de geçerlimidir?

HD2600'de olduğuna göre 3850'de hayli hayli var(dır). Ancak üreticisine göre farklılık gösteren olabilir.
    Dolayısıyla siz tam olarak hangi ürünü satın alacaksanız onun özelliklerine bakın, mutlaka yazar.

Dostum peki kartların teknik detaylarına bakarken hangi özelliği aramalıyım?
    Hangi isim olarak geçer?

Aşağıda örnekler var :

========================

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=204&productid=bd50118
    ------
    HDMI ve 5.1 Çevresel ses desteği
    PowerColor HD 2600 aynı anda sadece tek bir HDTV destekleyen, HD ses desteği ile çalışan kendinden HDMI özelliğine sahiptir. Bu benzersiz özellik, DVI’dan HDMI’a çeviren özel bir adaptör ile desteklenmektedir. Bunun dışında SPDIF veya herhangi bir ses kablosu bağlantısı gerektirmez.

========================

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=204&productId=bd50063
    ------
    5.1 Surround için HDCP Destekli Tümleşik HDMI

========================

• SES ile ilgili kısmı Lütfen inceleyiniz...
    http://www.darkhardware.com/st.php?u=reviews/amd-ati_r600_genel-03

yanlış mı anladım bilmiyorum ama burada zannedersem sesin sadece HDCP varlığında alınabildiği mi yazıyor?
    MKV dosyalardan yada herhangi 5.1 AC3 divx ses taşıyan dosyaları, sesli olarak açabileniniz var mı?
    Yoksa olay tamamen HDCP den bağımsız mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi badtrip -- 18 Ocak 2008; 20:42:16 >
  • quote:

SES ile ilgili kısmı Lütfen inceleyiniz...
    http://www.darkhardware.com/st.php?u=reviews/amd-ati_r600_genel-03

yanlış mı anladım bilmiyorum ama burada zannedersem sesin sadece DHCP varlığında alınabildiği mi yazıyor?
    MKV dosyalardan yada herhangi 5.1 AC3 divx ses taşıyan dosyaları, sesli olarak açabileniniz var mı?
    Yoksa olay tamamen DHCP den bağımsız mı ?

Merak ettim soruyorum bu bahsettiğiniz "HDCP" olmasın veya DHCP nedir o zaman??

++

Yada benim anladığım şekliyle anlatırsam(HDCP>>HD görüntülerdeki,içeriğin korunmasına yönelik protokoldür bu sistem)

Video+Audio sadece Digital sinyallerle işlenecektir,ayrıca her ikiside HDCP ye göre Code edilecek ve sizin elinizdeki sistemler;

Panel,monitör,GCard v.s de şayet HDCP le uyumlu ise,bu durumda encode edilip Video+Audio yu izleyebileceksiniz!
    ----
    BRay ve HDDVD ler böyledir yani HDCP li korumalıdır,ancak internetten indirdiğimiz bunlara ait veya diğer HD içerikli görüntülerde
    Rip lenmiş olduğu için HDCP uygulamasını aşıyoruz!!

Not;yabancı kaynaklardan okuduğum hatta bildiğim kadarıyla artık HCDP olayıda aşılmış gibi görülmektedir!!
    Örneğin bir yabancı sitede bazı BRay/HDDVD full versiyon org.(Riplenmiş olmayan ancak 30/50Gb dolayındaki filmler de nasıl
    HDCP nin aşılacağı v.s anlatılıyor ama 40/50Gb kim nasıl ve ne zaman indiripte,nereye kayıt edecek bu devasa GB lı filmi)
    -------------------------------

HP Laptop tan bahseden arkadaş ise;Pio nun 508 ile ancak belli bir pixel değerine kadar "PC algılama" yeteneği vardır!!
    1024X768 olmalıdır veya en fazla 1366X768 olabilir,daha fazla olamaz!
    Bu durumda 720p ler OK ama,1080i/1080p ler Downscale edilip izlenebilir!!(FullHD panel bile olsa>>PDP veya LCD den bahsediyorum burada)
    1:1 pixel mapping yapsa bile her marka/model panel TV ler(PDP/LCD) PC yi algılamada düşük kalabilir!!!!

MKV-X.264-H.264 ve diğer tüm formatlar elbette izlenebilir panelde şayet PC de uygun işleyici/uyumlu Codec ler varsa!!
    Ancak sizin Laptop un GCard gücü/desteği nereye kadar....bunu iyi hesap etmeniz gerekir,aksi takdirde ve genelde On-Board
    bazı GCard lar güçsüz gelebilir v.s!!

Dolayısıyla bir Bilgisayar sisteminde panele görüntü iletmede en etkili sistem güçlü bir Desktop PC dir(burada istediğiniz H/W
    konfigürasyonlarını çok rahatça yapabilirken Laptop larda bu kısıntılıdır!!)
    Ancak çok üst seviye,örneğin HDMI out/SPDIF out v.s çıkışları olan sistemlerde oldukça pahalıdır,onun için insanlar artık(meraklıları)

HTPC olayına girdiler ki bu en mantıklısı vede sisteminizi istediğiniz şekle sokabilecek bir sistemdir>>yeni Trend budur artık

-------
    Birde Türkiye de olmayan ama USA da neredeyse olmazsa olma zolsan "MediaPlayer" cihazlarıdır(KISS marka gibi,ama bunlarda örneğin
    MKV leri açmaz,X.264 leri açmaz v.s!!) bunun en büyük espriside özellikle netten indirilmiş bulunan(WM9/WMV/AVI/H.264) gibi Riplenmiş
    HD içerikli görüntüleri DVD ye yazıp,bu MediaPlayer yardımıyla panelde izlemektir,yani sizin normal DVD Player ların açmayacağı görüntüleri
    açmaya yarayan cihalardır bunlar+USA da ayrıca bu cihazlar Ethernet portu vasıtasıyla internetten "Streaming-media" izlemeye yarar!!
    Sharing yapar!!WI-FI özelliği vardır,içinde HDD vardır(optional) son derece gelişmiş ve güzel bir cihazdır,bizde sanırım internetten satış yapan
    bazı yerlerde bulunuyor ama,kazık fiyata satılıyor nedense!!!

++
    Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 18 Ocak 2008; 20:13:51 >

• http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=1&limit=1&limitstart=3

buradada zotac 8800 amp kartta nasıl dvi dan ses aldıklarını( daha önce bahsettiğim ve aradığım kablo ile)
    anlatıyor

Kutudan DVI HDMI çeviricide çıkıyor ama özel olup olmadığı hakkında bir şey söylemiyor

Belkide ATI lerde özel çevirici
    GEFORCE larda normal çevirici kafi geliyordur.

En azından bir review de GEFORCE larda gerçekleştirildiğini kesin yazıyor.

Selamlar

• @MASTOR1 aşağıdaki link beni çok aşıyor
    Uzman işi ama çok ilginç
    özellikle bir yerde dvi üzerinden hdmi a nasıl ses aktardığını baya teknik olarak anlatıyor

http://www.hardforum.com/showthread.php?p=1031650868#post1031650868

Incorrect. Don't confuse the physical layer with the electrial and signal layers. The physical layer is agnosic re the signal layer, that is why HDMI-DVI adaptors are so cheap -- they don't do anything electrical or signal-wise.
  • Evet çok iyi bulmuşsun, linkte anlatılmış ama tam anlamak için uzun vakit ayırmak gerekiyor, ama anlayabilidiğim bir direkt elektriksel bir ses bağlantısı ile bu işin olmayacağı, ses için ayrı bir pin bağlantısı yok yani fiziksel değil, sesin video frameleri arasındaki boşluklara kodlanması gerekiyor. Yani sesi doğru kodlayan bir anakart veya ekran kartı gerekiyor. Yani HDMI gibi kodlanmış DVI konnektörü üzerinden de ses verilebiliyor.

"To support audio HDMI DOES NOT add an audio channel. It encodes the audio data stream into "Data Islands" within the video blanking periods of each video frame."

quote:

Orjinalden alıntı: BAHADIRXIHSAN

@MASTOR1 aşağıdaki link beni çok aşıyor
    Uzman işi ama çok ilginç
    özellikle bir yerde dvi üzerinden hdmi a nasıl ses aktardığını baya teknik olarak anlatıyor

http://www.hardforum.com/showthread.php?p=1031650868#post1031650868

Incorrect. Don't confuse the physical layer with the electrial and signal layers. The physical layer is agnosic re the signal layer, that is why HDMI-DVI adaptors are so cheap -- they don't do anything electrical or signal-wise.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 6 Mart 2008; 15:50:20 >

• Bende @signore ustadla ayni fikirdeyim.
    Yoksa 2 HDMI in in bir anlami kalmaz
    Mutlaka aktarilacak goruntuyu(ve ayni anda sesi) sectiriyordur ve sorun olmamasi gerekir.

Zotak 8800GT AMP (yazdigin gibi 9800 degil ) ekran kartınida sesi hdmi dan aktarabilmen icin
    anakartin o/b ses kartini enran kartina baglaman gerekiyormu?

Bildigim kadari ile o baglantiyi yapamazsan ( icinden bir kablo cikmasi lazim) sesi alamazsin HDMI dan
    Ama anakartan baska sekilde(belki SPDIF) alabilirsin benim gibi.
    Kablo nun linki:
    http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=72&limit=1&limitstart=3

Bizide ozellikle 'Zotak in ses aktarimi konusunda bilgilendirirsen memnun oluruz
    Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BAHADIRXIHSAN -- 10 Mart 2008; 22:03:56 >

• quote:

Orjinalden alıntı: munans
    Ancak benim sormak istediğim bu şekilde bağlamayla hem ses, hem görüntü aktarabilir miyim? Her ne kadar iki ucu HDMI kablo ile bağlantı yapsam da sonuçta DVI çıkışından çıkış yaptığım için ses aktarabilme işi kafama tam olarak yatmıyor.

Ekran kartınızın onboard ses kartı varsa bunu yapabilirsiniz.

Aşağıdaki konuda gerekli bilgiler var :
    - Ekran Kartının DVI Çıkışından HDMI ile SES de Taşınması
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.