Şimdi Ara

## Intel'in P45 Yonga Seti Ocak Ayında Gelebilir ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## Intel'in P45 Yonga Seti Ocak Ayında Gelebilir ##

Resmi duyurusunu Haziran ayında yaptığı 3 serisi yonga seti ailesini 6 aylık kullanım sonunda 4 serisi yonga seti ailesi ile değiştirmeye hazırlanan Intel'in yeni planları ile ilgili olarak her geçen gün farlı detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Ocak ayında 1600MHz FSB hızına sahip Core 2 Extreme QX9700 serisi işlemci modellerini de duyurması beklenilen (eğer olduğu ifade edilen FSN sorunu yüzünden 4 çekirdekli 45'liklerin çıkışı gecikmezse tabi) Intel, yeni işlemcileri ile birlikte 1600MHz FSB hızına ve XMP teknolojisini kullanan bellekler ile DDR3 cephesinde 1900MHz, DDR2 cephesinde ise 1200MHz'e kadar bellek desteği verebilen ve işlemci devinin overclock konusunda bugüne kadar hazırladığı en iddialı yonga seti olacağı söylenen X48 yonga setini de resmen anons edecek. Tabi X48 yonga setinin anakart üreticilerine olan 70$'lık maliyeti de son kullanıcılara yansıyacak ve X48 temelli anakartların ülkemiz satış fiyatı muhtemelen 300$'a yakın bir seviyeden başlayacak.

Gelen son haberlere göre, Intel X48 yonga seti ile birlikte eş zamanlı olarak daha ekonomik model olan P45 yonga setini de duyurabilir. Firmanın 3 serisi yonga seti ailesinin en başarılı modeli olan P35'in yerini alması beklenen P45 yonga seti de aynı X48 yonga setinde olduğu gibi 1600MHz FSB desteği sunarken tahmin edebileceğiniz üzere güç verdiği anakartlar X48 temelli modellere göre çok daha ucuz olacaklar. Tabi P45 yonga setinin P35 ile karşılaştırdığımız zaman resmi PCIe 2.0 desteğine sahip olması da bekleniyor. Crossfire cephesinde ise P35 ve X38 arasında var olan farklılık aynı şekilde P45 ve X48 yonga seti arasına da taşınabilir. Bu arada Intel'in 4 serisi yonga seti ailesinin ömrünün de çok uzun olmayacağını belirtelim. Zira 2008'in ikinci yarısında yeni işlemci mimarisi Nehalem'i devreye sokacak olan Intel, soket değişikliğine de gitmiş olacak ve o ana kadar hazırladığı yonga setleri ve bu yonga setlerini kullanan anakartlar da firmanın Nehalem tabanlı işlemcileri ile malesef kullanılamayacaklar.

• eyvallah fx gene güzel bi haber
  • ule daha yeni p35 almıstık nolcak bizim halimiz..
  • Bu anakartları duyunca, intelin yakında penrynler içinde 1600 MHz. veri yolunu kullanan versiyonlar çıkarıp son kullanıcıya yeni anakartlarını bu şekilde dayatacağı fikri aklıma gelmiyor değil.
  • YAHU 3 aydır bir sistem toplamayı düşünüyorum neyapacağımı gerçekten şaşırdım o çıkacak bu gelecek en iyisi olsun dedik hala açıkta kladık bekliyoruz yazıklar olsun amd-ati-intel-nvidia
  • Şimdi P35 kullananlar, P45 çıktığında size P35 hayır çalışmam mı diyecek?
  • yeni sistem toplaycaklar 2008 eylül ekimi beklesin yeni soket, yeni işlemci yeni yonga setiyle buluşsunlar
    hadi hayırlısı
  • Bencede nehalem işlemci ve çip setti bekleyip sistemi değiştirmek gerekir. Ama uzun süredir bekleyenler ben hemen değiştirsin bunun sonu yok.
  • nehalem e kadar beklemek şart oldu allahtan p35-38 gibi tuzaklara düşmedim 45-48lerde beklesin 965 şimdilik yetiyorda artıyor bile
  • quote:

Orjinalden alıntı: menem

yeni sistem toplaycaklar 2008 eylül ekimi beklesin yeni soket, yeni işlemci yeni yonga setiyle buluşsunlar
    hadi hayırlısı

+1 Tam ben diyecektim hocam çok yaşa. Şimdi x48 miş,P45 miş hepsi hikaye. Millet elinde olan anakart ile beklemeli.....
  • Bende de Gigabyte P35 DQ6 anakart var. 2 - 3 yıl değiştirmeyi düşünmüyorum. Fazlasıyla yetiyor bana
  • quote:

Orjinalden alıntı: bulent35220

nehalem e kadar beklemek şart oldu allahtan p35-38 gibi tuzaklara düşmedim 45-48lerde beklesin 965 şimdilik yetiyorda artıyor bile

Ben de yenilemeyi düşünüyorum ama bir türlü yeni çıkacakları beklemekten yenileyemedim. Bende de olsa 8800gts ben de beklerim ama bende 845 çipset ve fx5500 var ve beklerken pek çekilmiyor

• quote:

Orjinalden alıntı: wizardim

Şimdi P35 kullananlar, P45 çıktığında size P35 hayır çalışmam mı diyecek?

Elinizdeki kart yettiği sürece sorun yok yeni kart alacaklar için ise hem eski ürünleri ucuz alacaklarınından veya daha güçlü donanım alma şanşı olduklarından iyi haber.
  • nehalem ile birlikte soket değişecek ,peki pci 2.0 geri uyumlu olur sanırım yani şuanda kullandığımız pci 1.0 ie bir de nehalem ile ddr 2 desteği devam ediyormu yoksa ddr 3 mi geçilir direk
  • daha yeni p35 siparisi verdim ben olayları bi adım geriden takip ediyorum
  • Şimdi rekabet iyi mi oldu kötü mü ? AMD olmasa aynı gelişim bu hızla olmazdı ,Nehalem olmazdı , İntel için overclock diye bir şey garantiyi iptal edecek bir konu olurdu. Ama bir yandan da upgrade için harcanan para arttı.
  • ortalık cipset kabristanına döndü
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mustafa600

YAHU 3 aydır bir sistem toplamayı düşünüyorum neyapacağımı gerçekten şaşırdım o çıkacak bu gelecek en iyisi olsun dedik hala açıkta kladık bekliyoruz yazıklar olsun amd-ati-intel-nvidia

+1
    Aynen....

Şimdi Gitsek Alsak Sistemi 1 Hafta Sonra Yenisi Çıksa Kafamızı Duvarlara Vururuz.
    Bekleyelim Desek Bekle Bekle Nereye Kadar....
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.