Şimdi Ara

Lise Biyoloji Proje

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
10.928
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar lise 1e gidiyorum şimdi aklıma geldi yarın için herkesin bir proje bulup buna başlaması lazımdı böyle aşırı basit olmayan ama yapımı kolay fazla uğraştırmıyıcak ama iyi not alınıcak bi proje arıyorum mesela farklı tuz çözeltilerinin bitkilerin büyümesine etkilerini incelemek için bitkilere tuzlu çözeltiler verme gibi şimdiden teşekkürler

• bence onu farklı gıda boyalarının katılan aynı tür bitkilerin güneş ışığında fotosentezi nasıl etkilediğine dair yapsan daha iyi olur 100 alırsın...

not:bir biyolog
  • quote:

Orjinalden alıntı: nKEEPr

bence onu farklı gıda boyalarının katılan aynı tür bitkilerin güneş ışığında fotosentezi nasıl etkilediğine dair yapsan daha iyi olur 100 alırsın...

Yani şöyle bişeymi diyelimki üç tane bitki alcam birinin yapraklarını sarıya boyuycam biri mavi birinide hiç boyamıcam bunların güneşte büyüme hızlarınamı bakıcam?
  • quote:

Orjinalden alıntı: baddayberkk

quote:

bence onu farklı gıda boyalarının katılan aynı tür bitkilerin güneş ışığında fotosentezi nasıl etkilediğine dair yapsan daha iyi olur 100 alırsın...

Yani şöyle bişeymi diyelimki üç tane bitki alcam birinin yapraklarını sarıya boyuycam biri mavi birinide hiç boyamıcam bunların güneşte büyüme hızlarınamı bakıcam?

hayır benim dediğim daha ütopik 3 tane aynı türden bitki alacaksın birine mavi gıda boyalı su ile sulayacaksın diğerini sarı gıda boyalı su ile sulayacaksın 3.sünüde kırmızı gıda boyalı su ile sulayacaksın...eğer bitkinin rengi bu gıda boyalı sulara göre değişiklik gösterirse fotosentez hılzarıda değişecek otomatikmen ve herbirinin büyüme hızıda değişecek...eğer başabilirsen proje sonunda her birinin gelişiminin büyüme hızının farklı olduğunu görmelisin..projenin içeriği senin günden güne yada haftalar içerisinde gelişimleri not alıp süre sonunda bunları toparlayıp projeyi tamamalaman

• quote:

quote:

bu dediğinde çok mantıklı ewt bunuda deneyebilirsin

• quote:

quote:

quote:

hayır benim dediğim daha ütopik 3 tane aynı türden bitki alacaksın birine mavi gıda boyalı su ile sulayacaksın diğerini sarı gıda boyalı su ile sulayacaksın 3.sünüde kırmızı gıda boyalı su ile sulayacaksın...eğer bitkinin rengi bu gıda boyalı sulara göre değişiklik gösterirse fotosentez hılzarıda değişecek otomatikmen ve herbirinin büyüme hızıda değişecek...eğer başabilirsen proje sonunda her birinin gelişiminin büyüme hızının farklı olduğunu görmelisin..projenin içeriği senin günden güne yada haftalar içerisinde gelişimleri not alıp süre sonunda bunları toparlayıp projeyi tamamalaman

Anladım teşekkürler şimdi burda başka kimseden ses seda çıkmazsa bunu yapıcam o zaman inş öğretmen kabul eder

• nKEEPr kullanıcısına yanıt
    merhaba bu projeyi çüha bitkisi üzerinde denedim ve işe yaramadı neden işe yaramadığı hakkında bir bilginiz var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeyneepu

merhaba bu projeyi çüha bitkisi üzerinde denedim ve işe yaramadı neden işe yaramadığı hakkında bir bilginiz var mı?

Olursa demiş zaten, olacak diye bir şart yok. Ama seninki de proje, sonuçta gıda boyasının etkilemediğini öğrenmişsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elsa kullanıcısına yanıt
    evet teşekkürler bu projeyi göstereceğim ama neden işe yaramadığı hakkında bir rapor yazmam lazım
  • vaayyy bee 8 sene olmuş..sırf cvp verebilmek için şifreyi resetledik :)) şimdi gelelim senin rapora yazman gereken cevaba..gıda boyası verdiysen ve rengi değişmemişse ki(değişmemesi normal olan) bitki bu gıda boyası pigmentlerini köklerinden almamış, sadece suyu almış demektir..zaten kökler karanlıkta kaldığı için köklere geçse bile fotosentez köklerde olamayacağı için bir etkisi olmaz.Bitkinin kendine lazım olan pigmentlerini yine kendisininde üretebilmesi ayrıca bunada ihtiyaç bırakmakayacaktır..umarım yardımcı olur raporuna..
  • çok çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz ödevim için:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: nKEEPr

vaayyy bee 8 sene olmuş..sırf cvp verebilmek için şifreyi resetledik :)) şimdi gelelim senin rapora yazman gereken cevaba..gıda boyası verdiysen ve rengi değişmemişse ki(değişmemesi normal olan) bitki bu gıda boyası pigmentlerini köklerinden almamış, sadece suyu almış demektir..zaten kökler karanlıkta kaldığı için köklere geçse bile fotosentez köklerde olamayacağı için bir etkisi olmaz.Bitkinin kendine lazım olan pigmentlerini yine kendisininde üretebilmesi ayrıca bunada ihtiyaç bırakmakayacaktır..umarım yardımcı olur raporuna..

nerde okuyosun şimdi ?
  • Haha valla ben de denemiştim 8 sene önce ama yanlış hatırlamıyorsam renkleri değişmemişti doğal olarak
  • Nostaljinin dibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeş üni bitti mi

• quote:

Orijinalden alıntı: AyBe®K™

Haha valla ben de denemiştim 8 sene önce ama yanlış hatırlamıyorsam renkleri değişmemişti doğal olarak

Hayat ne alemde hocam?

• quote:

Arkadaşlar lise 1e gidiyorum şimdi aklıma geldi yarın için herkesin bir proje bulup buna başlaması lazımdı böyle aşırı basit olmayan ama yapımı kolay fazla uğraştırmıyıcak ama iyi not alınıcak bi proje arıyorum mesela farklı tuz çözeltilerinin bitkilerin büyümesine etkilerini incelemek için bitkilere tuzlu çözeltiler verme gibi şimdiden teşekkürler

boş ver sen onların dediklerini daha eğlenceli bir şeyler yapalım
    altta gördüğün fotoğraftaki şekli biz laboratuvarda yaptık
    burunda bulunan bir bakteriyi hatta adını da yazayım staflococcus aureus laboratuarda ürettik
    siz isterseniz 20 dkda bir bölünüyor deyip reklamı yapılan e. coli bakterisi de kullanabilirsiniz
    ama sürekli kıçınıza pamuk sokmanız gerekir siz bilirsiniz neyse

amaç bakteri kültürlerinin üreme hızları vs gözlemlemek diye döşer gidersin karışmam orasına
    yapılış şöyle petri kapları vardır okuılunuzda birkaç tane bulun hatta bir tane de yeter belki
    o petrileri suda kaynatıp steril hale getirin
    bir yerden et suyu bulun onu da bir güzel kaynatıp steril edin sonra o et suyunu biraz ılıyınca petrilere dökün
    yalnız petrilerdeki et suyu cıvık olmayacak jöle kıvamında donacak

petriler dondu bir kürdan bulup önce burnunuza sonra petrilere sürterek steril kültür ortamına bakteri bulaştırın
    korkmayın ölmezisniz
    bir şekil çizin sonra onu 37 derecelik etüve alın ya da almayın oda sıcaklığında da yaşar onlar
    sonra gün gün fotoğrafı çekersiniz oo bakteri ürettik gelişimini gözlemledik dersiniz

bizimkinde de et suyu kullanıldı fakat içine boya katıldı şimdi siz ne ile boyayabilrsiniz diye düşünüyorum da birkaç petri kullanırsınız gıda boyalı ve boyasız
    boyalılar yaşarsa daha iyi olur yaşamazsa boyasızlar elinizde

bu arada o bakteriler koloni oluşturacaklar beyaz beyaz belli olurlar yani arkasına siyah fon filan koyarsınız
     Lise Biyoloji Proje

• quote:

Orijinalden alıntı: nKEEPr

vaayyy bee 8 sene olmuş..sırf cvp verebilmek için şifreyi resetledik :)) şimdi gelelim senin rapora yazman gereken cevaba..gıda boyası verdiysen ve rengi değişmemişse ki(değişmemesi normal olan) bitki bu gıda boyası pigmentlerini köklerinden almamış, sadece suyu almış demektir..zaten kökler karanlıkta kaldığı için köklere geçse bile fotosentez köklerde olamayacağı için bir etkisi olmaz.Bitkinin kendine lazım olan pigmentlerini yine kendisininde üretebilmesi ayrıca bunada ihtiyaç bırakmakayacaktır..umarım yardımcı olur raporuna..

8 seneyi özetle bize hem konuya girmek nerden geldi aklına

• quote:

Orijinalden alıntı: Surfer Rosa

quote:

Haha valla ben de denemiştim 8 sene önce ama yanlış hatırlamıyorsam renkleri değişmemişti doğal olarak

Hayat ne alemde hocam?

Valla projede başarısız olduktan sonra maalesef eşit ağırlığa yöneldim. Belli ki proje hayatımda bir dönüm noktasıymış. Şimdi güzel bir üniversitede eşit ağırlıktan bir bölüm okuyorum.
  • Hayırlısı olsun hayatta başarılar dilerim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.