Şimdi Ara

## ATi'de Radeon HD 3870 Gemini Hazırlıkları ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
2.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi'de Radeon HD 3870 Gemini Hazırlıkları ##

Bilindiği gibi ATi bir süredir her yeni seride Gemini yada X2 olarak bilinen çift grafik işlemcili özel modeller de hazırlamakta. Son olarak Radeon HD 2600XT Gemini (X2) ile tanık olduğumuz bu seriye RV670 ile birlikte çok daha güçlü özel bir model de helebilir.

AMD-ATi'nin 55nm üretim teknolojisi ile üretilen RV670 gpu'sunun iki farklı varyasyonunu olacğaını pek çok kez belirttik. RV670 gpu'sunun en güçlü modeli olacak Radoen HD 3870 modelinin Gemini yani çift gpu'lu modeli de gelebilir. 55nm üretim teknolojisinin de sağladığı avantaj ile hazırlanması daha kolay ve fiyat noktasında daha alınabilir olması beklenen kartın performansı hakkında ise şu an için net bir bilgi yok ama kimi söylentilere göre GeForce 8800GT ile 8800GTX/Ultra arasında bir yerde olabilir. Ama bunlar şimdilik söylentiden ibaret.

55nm üretim teknolojisinin hem termal hemde maliyet avantajını sonuna kadar kullanmak isteyen AMD-ATi, R700 mimarisine geçiş öncesinde RV670 gpu'sunu farklı modellerde kullanmayı planlıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 3 Kasım 2007; 16:35:20 >

• fiyatı ne olur acaba ...
  • bence iyi bir fiyatlandırma politikasi yürütürse AMD iyi olabilir 780X yonga setli bir anakartla iyi bir ikili olabir.
  • Yaaw basim dondu artık. Alti üstü bir kart alacam çektiğim sıkıntıya bak Kardeşim 1 ay haber verme yasaği ilan edinde huzur içinde 8800GT leri alalim sonra yeniden devam
  • fiyatı çok uygun olmaz bence eğer 8800gt ile arasında fazla performans farkı olmassa 8800gt almak daha mantıklı
  • Cebit teki adamda yapıalcağını o zman için 3 driver sonra cf ile de destekleneceğini gemini nin satılmak için değil de bak yapabiliyoruz denmesi için yapıldığını ve ileride bunu high end e uygulayacaklarını iletmişti.
    CF da deseteklenecek dedi.
    Gemini için 2 ay sonra falan cf ile desteklendiğini göreceğiz gibi zaten çıkan driverlar bunu gösteriyor..
  • Gemini nin kelime manası ne demek..Bilen var mı?? Bu arada r700 ne zaman gelecek bari onu bekleyelim..:))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gunwane -- 3 Kasım 2007; 17:41:47 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: VenomS

bence iyi bir fiyatlandırma politikasi yürütürse AMD iyi olabilir 780X yonga setli bir anakartla iyi bir ikili olabir.

+1. İki ayrı kart alıp sli ve crossfire yapmaktan daha uygun bi çözüm olur. Tabi fiyat/performasın uygun olması lazım.
  • ya ben bu yeni serideki çift çekirdek olayını çift gpu yani çift işlemci olarak değilde, tek işlemcide çift çekirdek gibi olacağını sanıyordum hatta hala öyle olacağını tahmin ediyorum.
    mesela "çift işlemcili server pc gibi değil, "tek işlemcili ama çift çekirdekli" pc karşılaştırması gibi benimki hangi şekil olacak tam net bilgisi olan varmı yoksa benmi daha önce yanlış bi haber okudum veya yanlışmı anladım. ati üst düzey kartlarda çift gpu kullanmadı hiç nv kullandı 7950gx de ama oda fazla tutmadı. sonu aynı olur gibime geliyor..
  • Süper bir haber ama nasıl olacak bir bakalım. Olmazsa R700 leri bekleyip üst seviye bir kart alamak çaremiz olacak.
  • aslında her iki firmada ndivia ve ati de aynı şeyi yapmakta.. yeni nesil kartlar öncesi üretim teknolojilerini geliştirdiler.. belkide bu yeni nesle geçiş için gerekli bir adımdı... nvidia nın 9xxx serisi ve atinin r700 gpu su belkide hazırdır bile.. ama erken davranmak işlerine gelmiyor çünkü nasılsa kasım ayında bir ekran kartı satışı patlaması olacak biz bu satışlardan sonra en yeni ve daha hızlı kartları ortaya süreriz ki o zaman da satılacak kartımız olsun... yoksa daha iyisini geliştirmek zaman alacağından uzun bir süre aynı şeyi pazarlamaya çalışmak zor olucaktı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gunwane

Gemini nin kelime manası ne demek..Bilen var mı?? Bu arada r700 ne zaman gelecek bari onu bekleyelim..:))

Gemini İkizler burcu demek.
  • fiyatı yüksek olcak gibi görünüyor
  • Kardeşim ben bunu alsam 1 ay sonra yeni bir model çıkacak ve benimkinin fiyatı en az %25 düşecek.
    Tabi ki benimde başımdan aşağı kaynar sular dökülecek.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hasan1986

Yaaw basim dondu artık. Alti üstü bir kart alacam çektiğim sıkıntıya bak Kardeşim 1 ay haber verme yasaği ilan edinde huzur içinde 8800GT leri alalim sonra yeniden devam

• Ben sadece tek bir HD 3870'in bile 1.1-1.2 Ghz gpu hızlarında kullanıldığı zaman GT/GTX'i rahatlıkla geçeceğini düşünüyorum çünkü bu kartada mutlaka Tmu/Rop optimizasyonu gelecektir 55 nm ile birlikte. Ki 2 tane Rv 670'den bahsediyoruz, bahsettiğim hızlarda Ultra'yı geçmesi lazım kesinlikle.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gunwane

Gemini nin kelime manası ne demek..Bilen var mı?? Bu arada r700 ne zaman gelecek bari onu bekleyelim..:))

Latince ikiz. Ayrıca ikizler burcunun ismidir.
  • ATI mühendisleri biran önce şu kartların verimliliğini arttırmalı..kağıt üzerinde çok üstün görünüp aynı sınıftaki nvidia kartların çoğu tesste gerisinde kalıolar. verimlilik artarsa nvidia yı siler. Bu kart da inanılmaz görünüyor, umarım kaslı görünümüde başarıyı da beraberinde getirir.
  • Bu kart için illaki CF destekli kart olacak bundan 2 tane takabilmen için 790FX olacak diye hatırlıyorum
  • Millet ne lacağını şaşırdı vallaha 1 günde 1 den fazla hber geliyor ekran kartı konusunda bekle bekle ömür çürür yahu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.