Şimdi Ara

## AMD Athlon 64 X2 6400+ 790FX ile 510FSB Yaptı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.760
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD Athlon 64 X2 6400+ 790FX ile 510FSB Yaptı ##

AMD'nin yeni nesil Phenom işlemcileri için hazırladığı yüksek performanslı 790FX yonga seti kendini göstermeye başladı. Geriye dönük olarak şu an satılmakta olan Soket AM2 formundaki AMD işlemciler ile de uyumlu olan 790FX yonga seti MSI'dan gelen bilgilere göre AMD işlemciler ile yeni rekorlar kırmaya aday. Zira hava soğutma ile yapılan testlede Athlon64 X2 6400+ 510FSBx5 olarak 2550MHz'de çalıştırıldı. Anlaşılan 790FX yonga seti overclock anlamında son derece iddialı gelecek gibi. Bu noktada kullanıcılar overclock dendiğinde adı AMD ile özdeşleşen DFI'ın LanParty UT790FX-M2R modelini merakla bekliyorlar ki anakart ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için;
    http://www.donanimhaber.com/DFI_AMD_Phenom_suprizi:_790FX/6160/haber.htm

• Phenom olmasa da 5000BE alanlar gayet iyi sonuçlar elde edebilirler buradan anladığımıza göre.
  • Haber için teşekkürler, fx57.DFI 680 FSB rekorunu tazeleyip geçebilir.
  • Bu yeni chipsetlerde agresif fiyat plitikası uygularlarsa İntel' in başı cidden belada.
  • Çarpan 5 olması kötü ben 3600+ ile 3150 mhz yaptım hava soğutma ile burada fsb tek başına ne işe yarayacak ki.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

Çarpan 5 olması kötü ben 3600+ ile 3150 mhz yaptım hava soğutma ile burada fsb tek başına ne işe yarayacak ki.

merhabalar,burda önemli olan chipsetin fsb başarısını vurgulamak , o yüzden çarpan düşürülüp mhz'ye abanılıyor. max mhz hedeflenen bir olgu değil burda
  • iyi bir derece ama sadece fsb başarısı değilde kıyaslamalı değerlerde önemli.
  • iyi güzelde bu önbellekle fsb 550 değil 5550 olsada performans olarak inteli geçemez amd, intel önbelleği 12 mb çıkarmış amd hala 2 mb larda, yazık ya ...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Favo

iyi güzelde bu önbellekle fsb 550 değil 5550 olsada performans olarak inteli geçemez amd, intel önbelleği 12 mb çıkarmış amd hala 2 mb larda, yazık ya ...

Önbellek bir performans kriterimidir amd zamanında 512kb bellekle 2mb pentiumları geçiyordu.

@kamikazeden neyin ne olduğunu biliyorum. Ama bence hala kıyaslamak için erken. Phenomlar bi çıksın görelim overclock yeteneklerini
  • bu anakartla manyak voltaj veririm
  • quote:

Orjinalden alıntı: bohaman

bu anakartla manyak voltaj veririm

Nasıl böyle bir sonuca vardınız acaba? Mesaj sayınızdan artışından mı?
  • Önbelleğin 2*1024 olmasını beklerdim
  • DFI NF4 LanParty Ultra-D ile x2 4200+'ı 456MHz fsb'de stabil olarak çalıştırmıştık. Hem de ht 3x idi. Biosta daha yüksek fsb değerleri olsa gidecekti daha.
  • Ht çarpanını 1 e mi düşürdünüz ya
  • Favo, CPU'da önbellek ve saat hızlarına abanmak, cpu'nun o mimaride ALU, FPU benzeri bölümlerinin işlem performansının daha fazla arttırılamadığı yani o mimaride yolun sonunun gözüktüğü anlamına gelir..
  • quote:

Orjinalden alıntı: bohaman

bu anakartla manyak voltaj veririm

Ver ver. Ben baktım. Bişey olmuyor o anakarta.

Hatta Northbridge' e 2.4 volt verince özel overclock opsiyonları da açılıyormuş.
  • Anakart gerçekten güzel değerler elde etmiş burda anlatılmak istenende o zaten işlemcinin o/c yeteneği değil Athlon'ların o/c kabiliyeti belli önemli olan Phenom'ların bu anakartla daha doğrusu 790FX chipsetiyle neler yapabileceği zaten az bir zaman kaldı yakında göreceğiz.
  • bu overclock meselesine bu kadar takılmanın sebebini anlayamıyorum. işlemci mimarilerinin çıkabildikleri bir hız limiti hep oldu. k8 mimarisi en fazla 3,4ghz yapabiliyo oda son revizyon çekirdekle. c2d işlemcilerde standart soğutucuyla 3,6ghz gibi bi değere çıkıyo. standart 3,4ghz c2d işlemci çıktığında o/c kabiliyeti düşük denecek. çünki temel saat aynı iken fabrika daha yüksek çarpanla çıkaracağı için fsb'de yapılan küçük artışlar işlemciyi 4ghz üstüne çıkarmaya zorlayacak. çarpanı düşürüp o/c yapıldığında q'n'q gibi özellikler devre dışı kalacak ozaman sürekli max. hızda çalışan bi işlemci ile kullanmak zorundasınız işlemciyi. overclock denince aklım hep athlon xp işlemcilerde kalır. çarpan kilitleri kırıkdı hani, şimdiki sempronlarda yada giriş seviyesi x2 lerde böle bi seçenek olsa konuyla ilgili olarak 550 fsb demek x5 2750mhz ht hızı anlamına geliyo. şimdi phenom işlemcilerde 3.6ghz ht hızı olacaksa bu 720 mhz standart fsb ile işlemcilerin geleceği anlamına gelir ki çok uçuk bi değer değilmi?

• Ben overclock yaparken cool'n quiet kapamam. Belki bazı kartlar gerekli kılar ama iyi bir anakartta gerek kalmaz
  • ben biostar ta690g ile 380fsb rahat yapabiliyorum, kaldiki bu baya bir gelismis olan 790 nin 500+fsb yapmasi gayet dogaldir haber icin tesekkurler fx57
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.