Şimdi Ara

Roaccutane - Zoretanin Hakkında Herşey! (475. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10.288
Cevap
103
Favori
2.354.650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 473474475476477
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: richierich59

quote:

Orijinalden alıntı: Mèrt

Çok az aknem var ama daha iyi bir cilt görünümü ve tam akne remisyonu için günde 20 mg 3 ay alacağım. 16 Eylülde bu mesajı alıntı yaparak sonucu bildiririm.

Hocam aynı durumdayız benimde az aknem var son yorumları görünce biraz çekindim açıkçası kimisinin saçı falan kurumuş yavaş yavaş vazgeçiyorum ama kullanmakta istiyorum ne yapsam bilemedim

Sistemik retinoid terapilerinin en can sıkıcı yan etkilerinden biri diffüz saç kaybı. Retinoidler dermal papillada TGF beta-2'yi upregule ediyor. Eğer sistemik izotretinoin kullanacaksan bu riski göze alacaksın. Herkeste olan bir durum değil, %5 civarı olduğu tahmin ediliyor. İzotretinoin yüzünden saçların dökülse bile bu geçici bir durum, terapi sonlandıktan birkaç ay sonra eski haline gelmeye başlayacaktır saçlar. Ancak saçların düzelmesi bazı insanlarda yıllar sürebiliyor, kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum bu. Bunun dışında bazı potansiyel kalıcı etkiler de var, gece görüşü azalması ve büyüyen çocuklarda prematür epifiz kapanması gibi. Ancak bunlar çok çok nadir (1<10 000) . Terapi sonrası küçülen yağ bezlerinin eski halini alması yıllar alabilir bazı bireylerde, bu da yıllar boyu kuru gözler, kuru cilt ve kuru saçlar demek. Ancak dediğim gibi bu etkiler nadir ve büyük çoğunlukta yağ bezleri 4 ay içinde tedavi öncesinin (yüz)%60-%95 büyüklüğüne ulaşıyor.

Ben tıp fakültesi öğrencisiyim ve buradaki birçok kişinin aksine izotretinoin hakkında literatürdeki hemen hemen her şeyi biliyorum. İzotretinoin'in yan etkileri var evet ama bunları göze almayan biri kullanmamalı zaten. Bir hap izotretioin aldım iktidarsız kaldım, depresyona girdim diyenlere inanmamanızı tavsiye ederim. Bunlarla ilgili sadece anektodal raporlar var, şahsen bunlarla izotretinoin arasında bir bağlantı olduğuna inanmıyorum. Bazı insanlarda böyle etkiler olabileceğini inkar etmiyorum ancak yüz binde bir ihtimal için hayat kalitenizi artıracak bir tedavi seçeneğinden vazgeçmek bana saçma geliyor. Terapi sırasında ALT, AST, trigliserit ve total kolesterolünüze dikkat edin, dudak nemlendiricinizi sürün ve hayatınıza devam edim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: salvox47

İlacın etken maddesi olan izotretinoin, saçta inanılmaz anormallik yapıyor. Ben ilacı 4 ay kıllandım ve dozumu tamamlayamadım iyiki tamamlamamışım. Saçlarımı mahvetti resmen. Eskiden herkesin özendiği, imrendiği saçlarımı kaybettim. Saçlarım kupkuru kaldı ve incecik. Psikolojik olarak çok etkilendim, majör depresyon yaşadım. Venegis ve velorin adlı 2 tabletle 6 aylık psikolojik tedavi geçirdim. Saçlarım için şuan ek bir tedavi yapıyorum, minoxidil sprey ve izotretinoin, biotin eksiklikleri yüzünden saça zarar verdiği için biotin tablet desteği alıyorum, ama saçlarım hafiften gürleşse de o eski parlaklığı, hacmi ve şekli yok. 2014 Aralık ayından, 2015 Nisan ayına kadar kullandım ve inanın lanet ettim. Çok pişmanım ve keşke yüzüm eski haline gelsede saçlarımı geri kazansam. Birde tedavim bittikten sonra, bu ilacın krem formunun olduğu tretin etken maddeli bir krem varmış, ismi acnelyse ve bunu duyunca şok oldum. Arkadaş madem krem formu vardı, neden biz bu ilacı ağız yoluyla alıp hem psikolojimizden hemde saçlarımızdan olduk? Benim fikrim kesinlikle kullanmamanız yönünde ve bu ilacın krem formu var arkadaşlar, oral yoldan almayın. Ben pişmanım, benimle iletişime geçmek isteyen arkadaşlar buradan pm atabilir, İzotretinoni sebebiyle saç dökülmesi hakkında açacağım başlığa gelebilirsiniz. Teşekkür ediyorum.

Topikal izotretinoin oral izotretinoinle kıyaslanamayacak derecede etkisiz. Oral izotretinoin hastaların %60-90 'ında akne sorununu tamamen çözer, topikal izotretinoin ise kullanıldığı sürece etkili ve etkisi de tartışılır. Aşırı derecede yüzü irrite edeceğinden bahsetmiyorum bile.
  • quote:

quote:

quote:

Çok az aknem var ama daha iyi bir cilt görünümü ve tam akne remisyonu için günde 20 mg 3 ay alacağım. 16 Eylülde bu mesajı alıntı yaparak sonucu bildiririm.

Hocam aynı durumdayız benimde az aknem var son yorumları görünce biraz çekindim açıkçası kimisinin saçı falan kurumuş yavaş yavaş vazgeçiyorum ama kullanmakta istiyorum ne yapsam bilemedim

Sistemik retinoid terapilerinin en can sıkıcı yan etkilerinden biri diffüz saç kaybı. Retinoidler dermal papillada TGF beta-2'yi upregule ediyor. Eğer sistemik izotretinoin kullanacaksan bu riski göze alacaksın. Herkeste olan bir durum değil, %5 civarı olduğu tahmin ediliyor. İzotretinoin yüzünden saçların dökülse bile bu geçici bir durum, terapi sonlandıktan birkaç ay sonra eski haline gelmeye başlayacaktır saçlar. Ancak saçların düzelmesi bazı insanlarda yıllar sürebiliyor, kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum bu. Bunun dışında bazı potansiyel kalıcı etkiler de var, gece görüşü azalması ve büyüyen çocuklarda prematür epifiz kapanması gibi. Ancak bunlar çok çok nadir (1<10 000) . Terapi sonrası küçülen yağ bezlerinin eski halini alması yıllar alabilir bazı bireylerde, bu da yıllar boyu kuru gözler, kuru cilt ve kuru saçlar demek. Ancak dediğim gibi bu etkiler nadir ve büyük çoğunlukta yağ bezleri 4 ay içinde tedavi öncesinin (yüz)%60-%95 büyüklüğüne ulaşıyor.

Ben tıp fakültesi öğrencisiyim ve buradaki birçok kişinin aksine izotretinoin hakkında literatürdeki hemen hemen her şeyi biliyorum. İzotretinoin'in yan etkileri var evet ama bunları göze almayan biri kullanmamalı zaten. Bir hap izotretioin aldım iktidarsız kaldım, depresyona girdim diyenlere inanmamanızı tavsiye ederim. Bunlarla ilgili sadece anektodal raporlar var, şahsen bunlarla izotretinoin arasında bir bağlantı olduğuna inanmıyorum. Bazı insanlarda böyle etkiler olabileceğini inkar etmiyorum ancak yüz binde bir ihtimal için hayat kalitenizi artıracak bir tedavi seçeneğinden vazgeçmek bana saçma geliyor. Terapi sırasında ALT, AST, trigliserit ve total kolesterolünüze dikkat edin, dudak nemlendiricinizi sürün ve hayatınıza devam edim.

Hocam o nadir kişilerden biri değilimdir umarım. Yani kısaca kullanmaya başlayayım mı roaccutane ?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam o nadir kişilerden biri değilimdir umarım. Yani kısaca kullanmaya başlayayım mı roaccutane ?

Eğer topikal tedaviyle idare edebiliyorsan kulanma. Kullanacaksan da yan etkileri göze alıp kullan, dermatoloğunun dediklerine uy.
  • quote:

quote:

quote:

Sevgili Mèrt,

İsotretinoin ile ilgili bilgi sahibisin, tıp öğrencisisin, ilerde bir çok hayatı etkileyecek kararlar alacaksın. Bu büyük bir sorumluluk ve bu sorumluluğu alırken insanları dinlemeni, araştırmanı, ezbere doktorluk yapmamanı temenni ediyorum. Bu sayede benim doktorum gibi "hiçbir şey olmaz" deyip, sonra karşısında sağlığını yitirmiş bir "ben"i görünce, benim gibi bir belayı nasıl başından savacağını düşünüp, bu işten "sıyrılmak" için planlar yapmak, "her şey bir risk, o zaman uçağa da binme" gibi çaresizce açıklamalar yapmak zorunda kalmazsın. O bu açıklamaları yaptı ve hayatına devam etti, ama benim için hayatım accutane öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrıldı.
    İsotretinoin ile anektodal raporlar arasında bağ olduğuna inanmadığını belirtmişsin. İsotretinoinin nasıl bir mekanizmaya sahip olduğu tam olarak bilinmezken, bu bağların olmadığına inanman malesef bilimsel bir görüşten ziyade yapılmış bir tercihten öteye gitmiyor.
    İsotretinoin ile erectile dysfunction arasında bir bağ var. Propecia ile erectile dysfunction atasında bir bağ var. Ssri ilaçlar ile erectile dysfunction atasında bir bağ var.
    İnternetteki yazılanlara şüphe ile yaklaşmadan, aspirinden bile insanlar ölüyor mantığını da bir kenara bırakarak araştırma yaparsan, göreceksin ki accutane yüzünden kalıcı yan etkiler (hasarlar) oluşabiliyor.
    En azından bunu hastalara belirterek ilaç yazılması bir çok gencin hayatını kurtaracaktır. Bana denilseydi benim hayatım kurtulacaktı.
    İlacı bırakalı 2,5 sene oldu, hala erectile dysfunction (disconnection between penis and brain), testicular and penile shrinkage, kulak çınlaması, gece körlüğü, visual snow (gece), saç kuruluğu, saç incelmesi, sindirim problemleri, neyseki geçen brain fog ve panik ataklar, eklem problemleri yaşıyorum. Ve nasılsın dediklerinde artık iyiyim diyorum.

Bilgine,

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cronic kullanıcısına yanıt
    İzotretinoin'in vücuttaki birçok mekanizmayı etkilediği bir gerçek. Bunu inkar etmiyorum. Milyonlarca kişi oral izotretinoinle tedavi edildi 1982'den bu yana. Bunun içinde akne neonatum için tedavi edilen bebekler bile var. Finasterid gibi bir ilaçla izotretinoin'i karşılaştırmak saçma. Finasterid direkt olarak serum dihidrotestosteron'u %70 oranında düşürüyor ve androjen ablasyonu bazı duyarlı kişilerde erken andropozu taklit eden sonuçlar doğurabiliyor. Post-Finasterid sendromunun gerçekliğinden şüphem yok, mekanizma gayet açık. Sağlıklı bir penis dokusu için dihidrotestosteron ve testosteron gerekli, dihidrotestosteronu denklemden çıkartınca erektil disfonksiyon gayet olası bir durum. Finasterid ayrıca HPG(Hypothalamic- pituitary- gonadal) axisi direkt olarak etkiliyor. Serum dihidrotestosteronu hipofize direkt olarak negatif feedback mekanizmasıyla bağlı. Bazı duyarlı kişilerde endokrin sisteminin çöküp kişinin hipogonadal duruma düşmesi gayet olası, mekanizma çok karışık değil. Kesinlikle Post Finasterid Sendromunun basit olduğunu iddia etmiyorum, 5 alpha redüktaz metabolitleri aynı zamanda nörosteroid. PFS'in bunlardan başka bilinmeyen birçok nedeni olabilir, kendi tahminim merkezi sinir sistemindeki değişen nörosteroid seviyelerine bağımlı olarak.

İzotretinoin'in gece körlüğüne yol açabileceğini gayet açık, gözü direkt etkilediği inkar edilemez. Saç kuruluğu ve incelmesi zaten ilacın yağ bezlerini hedef almasından dolayı gayet mümkün, bunu da kimse inkar edemez. Saç incelmesinin mekanizması ise de yaklaşık 10 yıl önce aydınlatıldı. İzotretinoin ototoksik olabilir ve kalıcı sağırlığa neden olabilir, bununla ilgili raporlar var. Kas, kemik ve ligament problemleri de direkt olarak izotretinoinle ilişkili. Erektil disfonksiyon ve penis/testis küçülmesi konusuna gelince, izotretinoinle bunlar arasında bir bağ kuramıyorum.

Bu ilacın toksik olduğu gayet açık. Bu ilacı kullanan birçok kişide çeşitli organ fonksiyonlarının(göz, kulak, karaciğer, kas, kemik vs.) subklinik/bazen klinik düzeyde zarara uğraması muhtemel ama bu kişinin kalıcı yan etkilere sahip olma olasılığı ise çok çok düşük. Kalıcı yan etkiler olabilir mi? Evet, olabilir. Bu bir risk. İzotretinoin yüzünden yıllardır gözü, saçı ve cildi kuru olan insanlar sayıca fazla bile denebilir. Erektil disfonksiyon ve brain fog iddialarını ikna edici bulmasam da bunların imkansız olduğunu kimse iddia edemez.

Roaccutane kimisi için mucizevi bir ilaç, kimisi için ise hayatlarını bitiren bir zehir. Ancak milyonlarca kişinin oral izotretinoinle tedavi edildiğini tekrar hatırlatmak isterim. İkinci grupta olma olasılığınız aşırı düşük.

Birçok insanın hormonal açıdan tamamen sağlıklı olmalarına rağmen genetik olarak yağlı cilde sahip olmaları yüzünden hayat kalitelerinin düştüğünü ve izotretinoin'in milyonlarca insanın hayat kalitesini artırdığını bilmeni isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mèrt -- 23 Haziran 2016; 13:05:04 >
  • Forumdan bir arkadaşa önermiştim geçen gün.Şimdide konu uplandığını görünce merak ettim girdim.Cronic ismini hala konuda görünce yorum yazmak istedim.Cronic hocam yaptığın doğrudur,yanlıştır konu hakkında bir yorum yapmayacağım.İnsanlara yardımcı olmak istiyorsun tamam ancak bir kaç şey söylemek istiyorum.

1.5 yıl önce bu sivilce illeti bende ciddi boyutlara gelmişti.Akneler nodülleşmişti.Roaccutane önerdiler.Araştırayım dedim.Sonra bu foruma girdim ve senin yorumlarını gördüm ve kullanmak istemedim.Ancak bu riski göze aldım ve 6 ay sonunda hiç sivilcem kalmadı.Toplumda artık sivilcelerimi düşünmüyorum.Gören herkes vay be demişti yüzümü görünce.Eğer senim yorumların yüzünden korkup risk almak istemeseydim hala sivilcelerimle uğraşıyor olacak ve şimdikinden daha kötü bir hayatım olacaktı.Umarım bir çıkarım yapmışsındır yazdıklarımdan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ölüyen Yürüler -- 23 Haziran 2016; 1:32:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzümde az miktarda akne olmasına rağmen bu ilaca başlayacaktım lakin.. Bazı insanların bu roaccutane adlı ilacı çok kötü göstermesiyle şuan vazgeçmiş bulunmaktayım. Etkinlik olduğunda veya gezmeye diye dışarı çıkmak istediğimde yüzümdeki 1 tane bile sivilceden dolayı adımımı atamıyorum o kadar özgüvensizlik söz konusu. Kafam çok karışık ne yapsam bilemedim Biri bana yardımcı olabilir mi ?
  • Beyler aman diyim kullanmayın ilacı sakın ben 6 ay kullandım saçlarım döküldü genç yaşta cıbır kaldım dişlerim mahvoldu psikolojim bozuldu intihar ettim zindandan yazıyorum.
    Korkmayın kullanın birsey olmuyor

• Konuya post attığımda ilk 10. gündeydim tam 7 ay geçti vay be
  • Merhaba hocam, ben aslında yüzümde çıkan sivilcelerden dolayı çok sıkıntı çekmiyorum.
    Fakat saç derimde büyük şişkinlikli iltihaplanmalar oluyor.
    Bu iltihaplanma olan yerlerde bazen saç dökülmeleri oluyor.
    Şuan antibiyotik kullanıyorum biraz hafifledi. Ama normal zamanında çok feci acıyor.
    Sanki kafama çivi çakıyorlarmış gibi oluyor. Kafamı yastığa zor koyuyorum.

Cerrahpaşa da biyopsi yapılıp "folikülitis dekolvans" tanısı koyuldu.
    Doktorlar kendi aralarında falan konuştu galiba.
    Roaccutane verilebilme ihtimalimiz var dedi.

Sizce ne yapmalıyım. Bir sürü şey bir sürü antibiyotik ilaç falan denedim işe yaramıyor.
    Yaşım 23. 2012-13 yılında başladı bu hastalık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Exocoetidae -- 1 Temmuz 2016; 22:47:10 >
  • Arkadaşlar-gençler yaşım 34 ve ben de sivilce problemi çektiğim için zoretanin ve roaccutane kullandım. Öyle milletin dediği gibi yok dudaklarım patladı yok saçlarım döküldü şu bu olmadı. Hepsinin çözümü var.
    1. Dudaklarınız için Blistex diye bir krem var eczanede ve watsons da satılıyor. Yarım saatte bir sürün. Blistex in tüp olanı yalnız kutuda veya stick olanlarından değil. Mükemmel bir şey tavsiye ederim. 7 ay kullandım dudaklarımda en ufak çatlama olmadı. Gerilme başladığı an sürüyordum.
    2. Cildiniz kuruyacak ama korkmayın onu da nemlendirin, eczanelerde la roche posay ın ve biodermanın bu ilacı kullananlar için nemlendiricileri var sabah akşam sürerseniz hiçbirşeyciğiniz olmaz.
    3. Saçlarım uzun, evet kurudu ama son 2 ayda dökülme olduğunu düşünmüştüm herhalde saçım kalmayacak dedim ama ilaç bittikten sonra kestirdim pişman oldum kabarık saçlarla geziyorum-Hiç de azalma olmamış!
    4. Bende oldu ama herkeste olmuyor acaip vücut ağrısı yaptı ama ilaç bitince o da geçti.
    5. Elleriniz ekzama olacak doktora söylerseniz aylık kontrollerinizde size mutlaka bir krem verecektir.
    6. Vücudunuza excipial hydro kullanın liposu çok yağlı vıcık vıcık olursunuz.

Aylık kan tahlillerinde hiçbir sorun çıkmadı, ki ben laboratuvarda çalışıyorum karaciğerimin bitmesi gerekirdi bu durumda ama birşey yok panik olmayın.
    Haa bir de aşırı terlemeye hazır olun Hiç terlemeyen ben bile terliyorum artık.

Sonuç: Mükemmel cilt ve rahatlık. Yan etkiler ilaç bırakılınca geçiyor. NO-PANIC...
  • Küçük bir tecrübe paylaşayım istedim. Yaklaşık 4 yıldan beri geçmeyen sivilcelerim vardı.Kremler kullandım antibiyotikler kullandım yüz yıkama jelleri falan aylarca aksatmadan kullandığım oldu.Baktım olmuyor dedim artık bir Roaccutane vakti geldi benim için. Kilom 110 civarıydı başlarken tedaviye.Doktorum 2-3 ay kullanır bırakırsın demişti de inanmamıştım. Verdi 30mg. Çok rahat kullandım. 3 ay boyunca 1 veya 2 kere burun kanaması yaşadım, ellerim biraz kurudu. Dudaklarım haliyle kurudu ve bunu Decubal dudak ve kuru bölge balm ı ile yendim, doktorum 3-4 tane tanıtım numunesi vermişti o yetti zaten 3 ay. Çok büyük problem yaşamadım gayet rahattım. Sivilcelerim en başta çok sayıda idi ara sıra çıkıyordu ama hiç geçmiyordu. Zamanla sivilceler arttı arttı ve bir baktım ki yok oluyorlar. Her geçen gün azaldı ve 3. ayın sonunda doktorum ilacımı kesti. O günden beri yüzümü pek yıkamıyorum rahat ediyorum. Ancak ara sıra sivilceler çıkıyor haliyle, oluruna bırakıyorum geçiyorlar.Kısacası öyle çok büyük sivilceleriniz yoksa ama rahatsız ediyorsa küçük bir tedavi ile başarılı bir sonuç alabilirsiniz. Benim kullandığımı ve memnun olduğumu gören ablam da doktor kontrolünde ilaca 30mg ile başladı ve şu an 4. ayında, halen yüzü kıpkırmızı ve büyük sivilceleri var. Roaccutane kesinlikle bünyeden bünyeye değişiyor bunu göz ardı etmeyin sağlığınızdan olmayın eski yüzünüzü arar hale gelmeyin
  • Merhabalar ben roaccutane hakkında bişey sormak istiyorum ben roacuttane ilacını 6 ay kullandım 8 nisanda bitirdim Şimdi bırakalı 3 ay oldu tekrar hamilelik düşünüyorum hamile kalsam bisıkıntı olurmu çünkü netteki bazı yorumlarda süreler farklı verilmiş lütfen bilgilendirirseniz çoook memnun olurum yok olmazsa ne kadar süre sonra hamilelik düşünebilirim eğer cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: Dilruba05153

Merhabalar ben roaccutane hakkında bişey sormak istiyorum ben roacuttane ilacını 6 ay kullandım 8 nisanda bitirdim Şimdi bırakalı 3 ay oldu tekrar hamilelik düşünüyorum hamile kalsam bisıkıntı olurmu çünkü netteki bazı yorumlarda süreler farklı verilmiş lütfen bilgilendirirseniz çoook memnun olurum yok olmazsa ne kadar süre sonra hamilelik düşünebilirim eğer cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

En az 1 ay geçmesi gerekli güvenli bir hamilelik için. Son hapın üzerinden 3 ay geçtiyse hamile kalmanızda sakınca yok.

quote:

Birth defects (deformed babies), loss of a baby before birth (miscarriage),
    death of the baby, and early (premature) births. Female patients who are
    pregnant or who plan to become pregnant must not take isotretinoin.
    Female patients must not get pregnant:
    • For 1 month before starting isotretinoin
    • While taking isotretinoin
    • For 1 month after stopping isotretinoin

http://www.fda.gov/ohrms/dockets/ac/07/briefing/2007-4311b1-12-addendum-sponsor.pdf
  • Merhaba arkadaşlar,
    Bende aknetrent mağdurlarındanım.
    İlaca başlarken yazılanları uzun uzadıya okudum ve yan etkileri bilerek başladım ilaca. Geriye dönük olarak okuyabilirsiniz.
    20 MG ile başladım. 40,60,80 ve 100 MG'a kadar çıktım.100'e çıktıktan sonra ereksiyon problemi çıktı. Doktora anlattığımda bana böyle bir yan etki gelmedi dedi. Doktoru değiştirdim, çok yüksek doz kullandirmislar sana, yazık olur vücuduna dedi ve ben ereksiyon sorunundan bahsetmeden benden idrar tahlili istedi. Herşey düzgün çıktı. Ara sıra çok hafif sancı oluyor. Yavaş yavaş duzeldigini dusunuyorum fakat eskisi gibi kesinlikle değil. Saçlarım çok inceldi ve yanlardan ve üst kısımdan baya bir saç kaybım oldu. Saçlarımı 3e vurdum o şekilde geziyorum birkaç aydır. Gece görüşüm düştü. Sırt ve kol kısımlarında aşırı tüylenme oldu. Uzun olarak yaşadığım herşeyi yazabilecek fırsatım şuan yok mobilden giriyorum. Bende bıraktığı etkilerden kurtulmaya çalışıyorum.

Doğrusu, riskli bir ilaç. Ben başlarken 1-2 arkadaş bende çıkan sorunların aynısını yaşamış burayada yazmıştı zaten. Açıkçası bu sorunlar ile karşılaşağımı dusunmuyordum. 1000de 1 denildiği için, kafam rahat başladım ilaca.

Ama bende o 3. Kişi oldum. Belki forumda bu yan etkiyi yaşayan ve yazmayan vardır illaki.

Aynı ilacı kardeşim 1 seneye yakın kullandı. Herhangi bir problem yaşamadı. İlaçtan sonra kış aylarında hala dudakları kuruyor o kadar.

Velhasıl kelâm, ilaç riskli, ben ne kadar kullanmayın desemde benim kafada olanlar kullanacaktır. Bir nevi kumar. Ben uyarımı her fırsatta yapacağım kullanıp kullanmamak sizin elinizde..

• Exocoetidae kullanıcısına yanıt
    nasıl hocam başladın mı ilaca?
  • quote:

Orijinalden alıntı: alice_wonder

nasıl hocam başladın mı ilaca?

Yok hocam, yazın veremiyoruz dedi. Sonbahar kışa doğru gideceğim.
    Ama hala kullanıp kullanmamam muallakta. Büyük ihtimal başlayacağım. Yoksa çekilecek gibi bir şey değil.
  • Exocoetidae kullanıcısına yanıt
    aslında veriyorlar ama evden dışarı çıkmaman lazım şartlı yani geçer inşallah hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: alice_wonder

aslında veriyorlar ama evden dışarı çıkmaman lazım şartlı yani geçer inşallah hocam

Yazın başlamak istemedim, sürekli dışarıda olurum diye.

Sağolun.
    İnşaAllah bu tür hastalıkları çekenler en kısa sürede sağlığına kavuşur.
  • 
Sayfa: önceki 473474475476477
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.