Şimdi Ara

Ekran kartlarında yeni soluk:ABIT R9550-Guru serisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
4.095
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Abit, GURU teknolojisini anakartlarından sonra ekran kartlarına da uygulayacağını açıkladığında baya ilgi toplamıştı. Özelliklle arttırılabilen çekirdek ve hafıza voltajları birçok kişinin iştahını kabartmaya yetti de arttı bile ... Ve sonunda Abit ekran kartları için vGURU teknolojisini 9550 serisi kartlarına uygulayarak hayata geçirdi. Şu an vGURU'ya sahip 2 adet Abit 9550 bulunuyor. BunlarR9550-Guru ve R9550XTurbo-Guru. XT olarak adlandırılan sürüm düz 9550'ye göre çok daha iyi belleklerle geliyor. İki kart da ''Turbo Mode'' isimli kartın saat hızlarının arttırılabildiği özel bir ayara sahip olarak satılıyor.

R9550-Guru
    R9550XTurbo-Guru

Abit vGURU'nun şüphesiz en büyük özelliği değiştirilebilir voltaj kabiliyetleri. Daha önceleri kart üzerinden fiziksel müdahale ile yapılabilinen bu olay hem tutarsız hemde kartınızda ciddi sorunlar yaratabilirken şimdi sadece ufak bir programla bu değerleri istediğiniz gibi değiştirebilmeniz gerçekten etkileyici. vGURU üzerinden yapılabilen şeyler bunla sınırlı değil. Kartın o anki durumuna ait(sıcaklık,fan hızı) gibi bilgileri görebilir istediğiniz gibi değiştirebillirsiniz.

(detaylarla vGURU)

İki kart arasındaki en belirgin fark ise bellek modüllerinde göze çarpıyor. Standart modelde Samsung 4ns'lik TSOP bellekler bulunurken XT versiyonunda 2.5ns'lik Hynix bellekler kullanılmış. Bu bellekler daha önce Palit 9550'lerde kullanılmış ve kullanıcılardan olumlu not almıştı. Abit'in ek voltaj dopingi ile belleklerin çıkabilileceği hız gerçekten insanı meraklandırıyor ... Ayrıca iki kartda da bulunan ''Turbo Mode'' sayesinde kartın hızları 250/400'den 300/500'e kolaycaçıkıyor.

Standart versiyonun bellekleri
    9550XT 'nin hız canavarı bellekleri
    ''Turbo Mode'' 'u aktive eden jumper

Bütün bu yeniliklerin sonucunda Abit'in 9550si 1.35v çekirdek ve 2.93v bellek geriliminde 486 MHz çekirdek 760 MHz bellek hızına sorunsuzca ulaşmış Bu değerlerde kartın performansı %80 ile %100 arasında artış göstermiş.

Sonuçlar gerçekten etkileyici. Zaten yüksek overclock kabiliyetine sahip 9550'ler, Abit'in yeni teknolojisiyle sınırlarını zorluyorlar. Kartın kutusundan çıktığı şekilde overclock ile ortalama %90 civarında performans artışı göstermesi, kartın soğutucu değişikliği gibi birkaç modifikasyondan sonra nasıl değerlere ulabileceği konusunda insanın içinde büyük bir merak uyandırıyor. Eğer Abit'in bu ürününü ülkemizde görebilirsek, kalitesi ve özellikleriyle Radeon 9550'lerin arasına 1 numaradan giriş yapacağını söylemek pek zor olmasa gerek ...

• açıkçası abit anakartta guru ile pek bir yenilik getirmemişti kanaatindeyim ama ekran kartında yazılımla bellek ve işlemci voltajını değiştirmeye izin vermesi ekran kartı oc unda bir devrim yaratacak ancak ben bu kartın biraz deneme ürünü olduğu kannatindeyim bu ürünle teknolojisinin sorunlarını giderecek olan abıt daha yüksek gpularla oldukça iyi işler çıkaracaktır
  • hadi bakalım abit !! sen başaracan bu ,işi ! arkadaşlar ii güzelde y bu kartlar normal 9550 lerden oahalı olursa kim alırki ! 9600xt varken bakalım ne kadar olcak fiyatları inaşşalh böyle özel kartlar gelir tr ye
  • paliti geçebilirmiki bu kart ?
  • 2.5 ns ram var.Voltaj arttırımı olayıda çok iyi.
  • soğutuculu olması cok güzel
  • Abit i herzaman sevmişimdir
  • quote:

Orjinalden alıntı: arena

soğutuculu olması cok güzel

• Programsal voltaj arttırım olayını yüksek model kartlarda da yaparlarsa overclockta çığı açacak gibi gözüküyor. Artık tam manasıyla sınırlar zorlanabilecek.

Bu arada 9550'nin de suyunu çıkardılar. Ne çileli Gpu imiş bu...
  • Bencede Abit teknolojisini denemek için bu kartta yeni vguru teknolojisini tanıtmayı uygun gördü. Ama eğer kart (9600xt) 120 dolardan fazla bir fiyatla sunulursa kesin tutmaz bence
  • 2.5ns bellek çok ii palit ile aynı kullanılmış 760mhz ye kadar çıkmış ram ler ben bu değerlere ram sink ile ancak çıkıyorum voltaj tabiki arttırma imkanım yok
    ancak benim gpu deflut soğutma ile 500 yapıyor çok basit bi şekilde bu ise voltaj yemesine rağmen 486 da tıkanmış ve sanırım bunu da 1.45v da yapmış
    palitle sanırım 570mhz yapmıştı brandy wb bağlı iken

bence çok da işe yaramamış gibime geliyo
    2.8ns lik palit ler i geçiçek ancak 2.5ns lik palit lere gene takılır
    tabi fx55+mushkin+wb birleşirse ve ii de bi kart denk gelirse 18k ya uzanır mı uzanır belli olmaz
  • Bu kart baya benım hosuma gıttı acıkcası...Icımden bır hıs cok guzel seyler olacak..
  • quote:

Orjinalden alıntı: sebi_gokhan

2.5ns bellek çok ii palit ile aynı kullanılmış 760mhz ye kadar çıkmış ram ler ben bu değerlere ram sink ile ancak çıkıyorum voltaj tabiki arttırma imkanım yok
    ancak benim gpu deflut soğutma ile 500 yapıyor çok basit bi şekilde bu ise voltaj yemesine rağmen 486 da tıkanmış ve sanırım bunu da 1.45v da yapmış

tabi fx55+mushkin+wb birleşirse ve ii de bi kart denk gelirse 18k ya uzanır mı uzanır belli olmaz

Hocam ama soğutucusunu daha güzel bişeyle değiştirirsen yada su soğutma falan yaparsan 500ü aşabilir.
  • PC'deki bu tarz bileşenlerin voltaj ve sıcaklık değerlerini görmek/değiştirmek sağlam oc. açısından çok önemli.Cpu'ya nasıl voltaj veriyorsak gpu'ya da aynı şekilde ve video ramlere'de aynı şekilde voltaj vermek gerçekten çok çok hoş bir özellik.İnşallah bu tarz olaylar artık standartlaşır.
  • abit bir zamanlar cpularda yaptığı devrimi şimdide gpularda deniyor hadi hayırlısı artık birde fiyatı uygun olursa asus yerine abit alabilirim hadi abit bastır
  • guru tech socket a çıktıında poweruser lar için haberciydi..
    desktop tan kolay oc ve kolay software kullanımı için boarda entegre edilmişti ki bence sata,guru socket a bulunmaması gerekenler...

benim düşündüüüm desktop tan voltaj ayarı yapılan bi karta bios mod olurmu???

--------(bu arada venom TB ler 220*11 200*12,5 deerlerinde 3200+ deerini yakalar)------
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

--------(bu arada venom TB ler 220*11 200*12,5 deerlerinde 3200+ deerini yakalar)------

Arkadaşım ben testlerden sonra öyle yazdım bide senin ezbere yazdığın değerler Bartonlar için geçerli bende kafadan hesapla 3000+ olur dedim ama sandra 2k4sp2,2k5 ve everestten elde ettiğim sonuçlar beni böyle yazmaya itti. Ayrıca imzama iyi bakarsan KT400A + hava soğutması + kasa kapalı iken alınmış değerlerdir.
    iyi bayramlar sanada saygı duyorum kolay gelsin
  • Nereden alabiliriz bu kartı?
  • aynen nerden alırız?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Diabelica

quote:

Orjinalden alıntı: sebi_gokhan

2.5ns bellek çok ii palit ile aynı kullanılmış 760mhz ye kadar çıkmış ram ler ben bu değerlere ram sink ile ancak çıkıyorum voltaj tabiki arttırma imkanım yok

Hocam ama soğutucusunu daha güzel bişeyle değiştirirsen yada su soğutma falan yaparsan 500ü aşabilir.

tabiki aşar

??? benim kart mı?? abit mi?? benim ki deflut 500 yapıyo vga silincer aldım şimdi onu takıcam bakalım ne olacak ama tahmin hikayeden yere aldım voltaj yetmiyo bence

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.