Şimdi Ara

Hava Soğutmada en iyi Sonucu Alabileceğiniz Yöntemler! ( Resimli ! )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
0
Favori
15.315
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • imzamdaki sistemi topladığımda yaz aylarına girerken ben dahil tüm Pc kullanıcıların kabusu olan yüksek sıcaklık problemlerini
    her ne kadar bazılarımız kasanın içine aldığı 80 lik 90 lık 120 lik fanlar ile çözmeye çalışır!
    fakat kasanın içine gelişi güzel takılan fanlar bir işe yaramayabilir ve bazı arkadaşlarımızın fanlar ile boğuşarak PC soğutma işine giriştiklerinde ya gürültüden şikayetçi yada kasa içinde aksine artan dengesiz sıcaklıklardan şikayetçi olurlar!
    örneğin
    işlemci sıcaklıkları 40 - 45 derece ise işlemcisi 35 - 38 derece arası gezebiliyor ve bu normal değerlerdir... fakat rastgele özellikle kasa içine takılan 80 lik gibi küçük fanlar hem yetersiz hem gürültü yapabiliyor... bu sebeb dolayısı ile kasa içine gelişi güzel takılan fanların yarattığı sonuç olarak >>> MB yi soğutayım derken bir bakmışınız ekran kartınız ısınmaya başlıyor veya işlemciyi soğutayım derken bu sefer MB ısınıyor.. veya ekran kartınızı soğutayım derken işlemciyi ve ramlar , HDD vs vs ısınıyor....! bu sayede takılan fanlar kasa içinde düzensiz hava akımı yarattıkları için kasanızın içinde hava sirkülasyonu dengesizliği oluşturuyor yani fanların kasa içine gelişi güzel rastgele takılmasından kaynaklanabiliyor.. kimi sistemim çok ısınıyor abi kasam çok sıcak yanıyorr diye şikayetlerde bulunurlar ve sorarlar kendileri.... abi taktığım fan içerimi üflücek dışarımı derler birde 80 lik taktıklarında hiç bir işe yaramadıklarını görürler özelliklede hava soğutmada kullanacakları kasanın hava soğutmada en iyi özeliklerde ve birazda bütçeye uygun olması şart..
    aşağıdaki hava soğutma çalışmamda kendim kullandığım bu kasayı Aopen impression modelini örnek veriyorum hem kaliteli hem hesaplı görünüşüde güzel
    ayrıca: kasanın dış görünüşünü değiştirebildiğiniz gibi modlayabiliyorsunuzda

---------------------------

kasa içine takılacak olan fanları rastgelle bilinçsizce bir şekilde takıldığı zaman hava akışını bozarsınız ve dengesiz bir soğutma sağlamış oluyorsunuz.. kasa içindeki hava sirkülasyonunu çok iyi tuturmanız önemlidir ki ben bunu deneme yanılma payıyla bayağı uğraşarak kullandığım fanların yerini tam olarak saptayabildim ve ısınma problemini çözdüm....

havalar bu ara çok ısındı ısınalı şahsen bu işi kafaya takarak günde 2 saatimi ayırarak nerdeyse 1 ay boyunca uğraşarak deneme yanılma yoluyla uzun uğraşlarım sonucunda en iyi sesiz hava soğutma neticemi aldım
    şu yaz aylarında 35 - 40 dereceyi bulan sıcaklıklarda ve özellikle benim gibi bazılarımızda çatı katında oturuyorsa gerçektende işiniz çok zor evin içi resmen saunaya dönüyorki geceleri bile kapı pencere açık halde oda sıcaklığımız 30 un altına indiğini asla görmedim yakında bu gidişle kese atacağız
    herneyse:
    bu şartlar altında o/c li E6600 işlemci ve striker ve benzeri anakartları soğutmak tam bir baş belasıdır ki dediğim gibi bu birazda kullandığınız kaliteli bir kasa ile sorununuzu çözebilirsiniz ve kasa içine düzenli yerleştirilen kaliteli fanlarınız ile yüksek değerdeki sıcaklık problemlerinizi kesinlikle giderebilir ve sessizlik sağlayabilirsiniz
    -------------
    bundan 3 ay öncesine dönelim
    o zamanlarda imzamdaki sistemimi topladım ve KASA nın kendinde önde 92 lık - arkada 120 lik eksoz fanı vardı ve ekran kartımın ve işlemcinin üstündeki stock fan kullanıyordum.. sistemimi yaz aylarına girerken topladığımda havalar serin iken pek sıcaklıklar ile sorun yaşamıyordum!
    ekran kartı 55 - işlemci stock fan ile 60 - MB 45 dereceyi bulabiliyordu ve bu bana pek endişe vermez hesabı pek düşünmedim..
    ama yaz aylarına girince buna bir çare bulma gereğini duyuyoruzki ki buna hepimiz mecbur kalıyoruz zaten...
    sonra temmuz ağustos aylarına girdiğimizde sıcaklar bastırınca Pc inanılmaz sıcaklar ile boğuşmaya başladı
    işlemci 70 MB - 50 ekran kartı 65 derecelere kadar çıktı üstelik o/c yapılmadan normal default kullanımda birde!!!
    -----------
    gelelimkonumuza

MB yani sistemi nasıl soğutabiliriz
    kullandığım kasa aopen impression modelinden bahsetmiştim ve kendisi intel onaylı - soğutmada ve kaliteli ürün olduğunu bildiğim için tereddütsüz aldım bu kasayı.
    zaten tatışmasız Aopen, kasalarını oldum olası kalitelidir.. ama daha iyi özellikli marka ve modellerde var tabiki mutlaka
    -
    ama beni, rahatsız eden yüksek sıcaklıklardı ve düşündüm madem soğutmada başarılı bir kasa deniyorda neden yeteri kadar soğutma sağlayamıyorum acaba ortada yanlış veya ters birşeymi var diye uzun uzun düşündüm ve hatamın kendimde olduğuna karar vererek kasanın önündeki en lattaki 92 lık fana dokunmamak kaydı ile kasanın önünde bulunan yani sürücülerin olduğu bölümü kapatan kapağı açtım ve 4 sürücü takılabilen yuvaların üstündeki kullandığım 2 DVD sürücümü en üste altım ve boşta kalan diğer iki sürücü yuva kapağınıda çıkarttım ve 10 cm genişliğinde boşluk yarattım ve önden içeri doğru baktığımda nerdeyse anakartın yarısını görebiliyordum ki bu iyiye haber... sonra 92 lik revoltec fan aldım ve fan içeri doğru üfleyecek şekilde sabitleyerek bağlantısını anakarta yaparak çalıştırdım sonra asus probe yardımı ile 1600 devirde çalıştırdım sonuç olarak kasanın önündeki orjinal fana üst bölümden bir takviye daha yapmış oldum ki MB değerini 34 e kadar indirdim

-------------------------------------------------
    işlemcimiz malum intel ve intel firması bu ara core işlemcileriyle göz dolduruyorlar... iyi hoş güzelde şu üstündeki stock fanlardan bizi ne zaman kurtaracaksınız sayın intel !!!
    herneyse: uzun araştırmalarım sonucu hem fiyatı performası düşünerek gittim daha önce bir tane ac frezer pro 7 almıştım

gerçi çok memnun kalmıştım kendisinden iyi ve normal şartlarda sessiz soğutuyordu.... ama o/c durumlarında %100 rpm kullanımında fan bariz sesli çalışıyordu.. ve soğutucunun yapısı gereği Striker anakartımın üstündeki büyük soğutucuları yüzünden takmakda çok zorlanmıştım soğutucunun alttaki petekler anakartın soğutucularına denk geliyorduki bu 1 milim uyuşmamazlık yüzünden bu soğutucunun en altındaki 3 dilim alüminyum peteği eğerek bükerek zar zor takabilmiştim ve soğutma performasını kaybetmiştim az..
    zaten kasanın yan kağağındaki havalandırma bacasından yararlanamaz olduğum için kendisinden soğuyarak bu ürünü zar zor bir müddet kullandım sonra içime sinmediği için elden çıkardım

yerine bunu aldım

ZEROtherm CF900 aldım

gerçekten çok kaliteli işçiliği var ve tamamı bakır! üstündeki 92 lik fanda ısı sensörlü ve çok sessiz çalışıyor
    fiyatı kalitesine göre çok çok iyi değerlerde bu soğutucuyu E6600 işlemciye Artic silver 5 macun sürerek taktım..

tekrar pc yi açtığımda 60 dan - 49 dereceye kadar düşürdüm... ve bu yeterli değil hesabına giderek kasamızın yan cam kapağında bulunan 80 lik ızgarayı çıkardım ve orda bulunan baca dediğimiz aparatı işlemci soğutucusunun tam üstüne oturttum ve bacanın kademe kademe uzatarak diğer ucunu kasanın yan kapakdaki deliğine tam isabetledim ve içeri toz girmesin diye içeriden takarak, dışarıdan görünmeyecek şekilde çok ince filitre kullanmayı ihmal etmedim

ve kasa kapağımızı kapayıp PC yi tekrar çalıştırdığımızda belli süreden sonra işlemcinin 49 dan 45 dereceye kadar indiğini gördüm ki bu yöntem gerçekten çok işe yarıyor ki dışardaki taze serin havayı direk işlemcinin üstüne veriyorsunuz. yani bu mantıkla yol almazssak kasa içinde biriken sıcak hava gene işlemcinin üstüne gidiyor ve biz ne anladık bu işten hesabı oluyor..
    biraz daha düşündüm hmmm madem temiz serin hava gerekli sana o zaman dur sana bir yardımcı 80 lik fan daha takayım bari ve kasa kapağının yani baca deliğinin bulunduğu bölüme içerden bacanın deligine tam denk gelecek şekilde bir adet 80 lik revoltec fan taktım 1400 rpm devire ayarladım ve mükemmel sonuç işlemciyi 45 den / 40 dereceye kadar indirdim üstelik baca aparatına taktığım fanın devrini yükseltirsem 37 lere kadar iniyor bu sıcaklıklar ayrıca kaliteli fan kullandığım için kesinlikle tık ses yok

------------------------------------------------------

gelelim ekran kartımıza..

kullandığım 7900 GS xxx editiondan fazlasıyla çok memnunum fakat üstündeki kendi orjinal fanı küçük olduğu için yaz aylarında oyunlarda 65 derecelere özellikle carbon oyununda 75 lere kadar dayanıyordu ve fan küçük olduğu için biraz sesliydi ve bu durum herkezi rahatsız edebilir

bende bu soğutucunun yerine Revoltec VGA Cooler Graphic Freezer Pro aldım...

ekran kartıma takdığımda bu soğutucuyu takdığımda 70 derecelerdeki sıcaklığı artic silver 5 macun kullanarak 56 ya kadar indirdim.. soğutucunun gerçekten çok faydası oldu... fakat üstündeki fan 2000 rpm döndüğü halde fanın yaprakları küçük olduğu için hava akımının yetersiz geldiğini hisettim.. sonra ekran kartı soğutucusunun üstündeki amlimünyum ızgaralarla bütünleşik plastik aparatı çok basit şekilde kolayca çıkarttım.... çıkarttığım aparatla beraber fan bütünleşik olduğu için fan kendiliğindne elime geldi bu 3 dkk sürmediği için uğraşmadım...

ve yerine gene 12 cm lik geniş yapraklı revoltec fanını o alimünyum peteklerin üstüne çok küçük plastik kelepçeler ile sabitleyerek muntazamca oturtup sabitledim

ve sistemi açarak sıcaklıkları carbon oyununda biraz test ettim.. yaklaşık 1 saat oyun testinde taktığım fanın yüksek hava akımı sayesinde alimunyum peteklerin daha iyi soğuduğunu hiseetim ve daha önce boşda olan ekran kartımın 56 derece olan sıcaklığı , bu sayede 48 dereceye kadar indi.. üstelik daha önce boşda olan ekran kartımın 60 - 65 derece olan sıcaklığını şuan oyunlarda kassam bile asla 52 dereceyi geçmiyor

heee şimdi ekran kartından çıkarttığın fanı ne yaptın diyeceksiniz bende onu izah edeyim ki bu çok çok işime yaradı

çıkarttığım fan resmen bana nimet oldu gibi birşey... o fanı aldım direk HDD nin üstüne koydum.. mübarek bu kadarmı tam üstüne oturur ve uyumlu olur HDD 'de bu şekilde bayağı soğutmuş oldum... 46 dereceden 35 dereceye kadar indi..

----------------------------------------

gelelim PSU fanımızın faydalarına

kullandığım fsp epsilon 600 olan modelinden çok memnunum fakat üsütndeki fanın 1400 gibi düşük devirde çalışması kasa içinde biriken havayı doğru dürüst dışarı atmadığı gibi kendinide zor soğutuyordu ve sonradan biraz sesli çalışması rahatsız etmedi beni desem yalan olur..çünkü psu nun fanı kasa içinde biriken sıcak havayı dışarı atmada çok büyük rol oynuyor ki kasadaki eksoz fanına yardım ediyor.. bu bahaneyle gittim 120 lik 2200 devirli cooler master fan aldım ve psu nun kendi fanıyla değiştirdim
    ve sonuç olarak hem kasa içindeki biriken sıcaklığı ekzos fanıyla beraber dışarı atmam daha kolay oldu hemde sessizlik sağlamış oldum.. üstelik MB sıcaklığınıda biraz daha düşürmede rol oynadı

-------------------------

sonuç olarak havalandırması iyi olan ve kasa içine gelişi güzel takılmayan fanlardan çok mükemmel sonuçlar alabilirsiniz
    yalnız kullanacağınız fanlar kaliteli olmalıdırki sessizlik açısından + kasa içine dışardan hava akımı yapan fanlarınızın önüne mutlaka çok incede olsa bir filitre takın!!! çünkü çalıştırdığınız fanların ömrü tozlanmayla kısalır ve zamanla ses çıkartmaya başlarlar..

ayrıca: kasaya yerleştirdiğim fanların şemalı anlatımı ve fanların kasa içindeki hava sirkilasyonunu nasıl sağladığına bakın..

şu an kasanın içinde toplam 8 tane fan çalışıyor inanılmaz sessizler

1-120 lik cooler master eksoz fanı / kasa içinde biriken sıcak havayı atmak için
    2-120 lik cooler master psu fanı / kasa içinde biriken sıcak havayı atmak için
    3-92 lik Revoltec 2 adet fan..... kasanın önünde allta bulunan kendi orjinal fanı ve boş sürücü yuvasında bulunan emiş fanı / MB soğutmada çok başarılı yöntem
    4-işlemcinin üstündeki 92 lik fan
    5-yan kapakda 92 lik işlemciye extra dışardan hava takfiyesi yapan fan
    6-anakart kuzey köprü mofset soğutmada kullandığım Asus Strikerin kendi orjinal minik fanı
    7ekran kartında kullandığım 92 lik Revoltec fan
    8-HDD nin üstüne sabitlediğim 80 lik Revoltec fan
    --------------
    bu fanların hepsinide Asus probe2 ile kontrol altında tutarak devirlerini kafama göre yükseltip düşürebiliyorum
    babam amann Striker'im sağolsun
    şaka biryana Striker anakart fanları kontrol etmede ve manuel olarak hız devirlerini ayarlamamızda çok başarılı ve büyük kolaylık sağlıyor ki extradan Fan kontrol cihazları ile uğraşmanıza gerek kalmıyor

fanlar şuan %80 devir ile çalışıyor
    ayrıca fanlarım sonic led aydınlatmalı fanlardır UV tarzında ışık yansıtıyor
    işlemci + ekran kartı dahil diğer fanlar ile brlikte hepsine 140 ytl bayıldım
    ve en iyi soğutmayı yakalamak için deneme yanılma yolu ile fanların yerlerini belki 50 kez değiştirerek
    bu şekilde soğutma için en ince ayarlarını yakalamış oldum ... çünkü bir kaç adet fanı sistemimi soğutayım diye kasa içine gelişi güzel veya yeri farklı bağlarsanız kasa içindeki hava sirkilasyon bozuluyor ve ya ekran kartı ısınıyor yada HDD yada MB ye etki yapıyor vs vs vs...gerçi çok uğraştırdılar beni... ama değdi doğrusu
    ayrıca: bu yöntem ile kasa kapağını kesinlikle açmadan kullanıyorum sistem çalışırken ne zaman kapağı açsam aksine 10 derecelik artışlar yaşıyorum .. bazı arkadaşlarımız PC yanıyor diye yan kapağı açık tutarlar ve sistemin soğuduğunu zannederler!... kapak açık kullanmaya karşıyım şahsen....
    ama kasanıza eğer bahsettiğimiz gibi fan sistemini yerleştirseniz problem yaşamassınız..
    burda önemli olan dava, kasa içinizdeki hava sirkülasyonunu iyi ayarlamanız lazım.... aksi taktirde kasa içine dışına 10000 tanede fan taksanız kasanızın içinde sadece tornado eser! ve kartlar üstünde iyi bir hava soğutmayı gene yakalayamassınız!!!

dışarıdaki ortamdaki serin havayı alıp dengeli bir şekilde kasamızın içine vermek ve içeride oluşan sıcak havayı tahliye etmek gerekir diye biliyorum...
    kasam için en iyi hava soğutma çalışmalarımın bitmiş halini sizlere yukarıda göstererek işlemci ve kasa içi hava soğutmanın mantığının izahını anlatmaya çalıştım...
    ve kasamızın en iyi hava soğutma testine geçiyorum..

bu kavrucu sıcaklarda yukardaki bahsettiğim yöntemleri uygulayarak kullandığım sistemdeki sıcaklık değerlerimi nerdeyse %50 ye kadar düşürdüm... her ne koşulda olursa olsun Pc yi oyunlarda kassam bile derecelerde endişe verecek artış olmuyor... şuan oda sıcaklığı 32 derece ve sistemim 9 saatir açık sıcaklıklarda gayet sitabil

buyrun bakın

ayrıca:
    kasanızın içinde toz görmeseniz bile her ay kasanızın içinin tozunu düzenli alın gerekirse anakart dahil diğer kartlarınızıda tek tek çıkarıp ilk önce komprosör tutun ve sonra naylon yumuşak kıllı küçük bir fırça ile temizleyin! bunu uyguladığınızda kartlarınız ilk alındığı gün gibi tertemiz oluyor...
    çünkü komprosör tutmak sadece kartların üstündeki kaba tozu atıyor!..
    kartın üstüne yapışan çok ince tabaka halinde duran tozu komprosör atamıyor malesef

yinede yanlış yorumlarda bulunduysam buradaki arkadaşların eleştirilerine ve önerilerine açığım herzaman

hepsi bu kadar....
    ----------------
    oda sıcaklığı şuan 32 derece çatı katında oturduğumuz için ev resmen hamam gibi ve bu normal.. bu yüzden yatamadım sıcakdan
    ve PC akşam 21:30 dan beri açık..... sabahladık

inanıyorumki bu kasa içindeki hava düzeni bozmassam kış aylarında bu sıcaklık değerlerini 25 derecelere kadar çekebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 5 Eylül 2007; 2:31:35 >

• quote:

şu an sisteminde 8 tane fan çalışıyor ve inanılmaz sessiz

Burası hariç bütün yazdıklarına katılıyorum.Çünkü şu an kasamda 3 fan var ve rahatsız oluyorum.En yakın zamanda işlemcime fansız bir soğutucu takacağım.Aynı şekilde tamamen fansız çalışan birde güçkaynağıyla birlikte kasa içindeki fan sayısını bire indireceğim.
    Kasaya düzgün bir hava girişi olmalı ve aynı şekilde bu hava tahliye edilmeli.İşlemci üzerine direk temiz hava vermekte bir o kadar etkili.Güzel bir yazı olmuş.Tebrik ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Orgeneral

quote:

şu an sisteminde 8 tane fan çalışıyor ve inanılmaz sessiz

Burası hariç bütün yazdıklarına katılıyorum.Çünkü şu an kasamda 3 fan var ve rahatsız oluyorum.En yakın zamanda işlemcime fansız bir soğutucu takacağım.Aynı şekilde tamamen fansız çalışan birde güçkaynağıyla birlikte kasa içindeki fan sayısını bire indireceğim.
    Kasaya düzgün bir hava girişi olmalı ve aynı şekilde bu hava tahliye edilmeli.İşlemci üzerine direk temiz hava vermekte bir o kadar etkili.Güzel bir yazı olmuş.Tebrik ederim.
    Fotoları bekliyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: soğutucu

Fotoları bekliyoruz.

Alıntıları Göster
    Yazdıkların doğru da, bu iş için bu kadar uğraşmaya değmez bence. Yani hazır bu işlerin hepsini yapan bir kasa almak daha akıllıca bir çözüm olur. Zaten en az 100YTL'lik bir kasa kullanıyorsan 140YTL de masraf yapmışsın, oldu sana 240 YTL..
    Bu fiyata veya üzerine biraz daha koyarak TT'nin şık ve en stratejik yerlerine endüstriyel tasarımla koyulmuş olan fanlarından daha iyi sonuçlar elde edebilirsin. Hem de kasanın orasını burasını kesip biçmemiş olursun ve daha da güzel gözükür kasan

Mesela bende TT V1000a XaserIII kasa var. Yaklaşık 2,5 yıl kadar önce baya bir para ödeyerek almıştım. Kasanın üzerinde 7 adet ultra sessiz fan ve lcd göstergeli ısı sensörlü fan controller mevcut. Kasanın ön tarafında 2 adet içeri hava veren ve önlerinde orijinal toz filitresi bulunan 80'lik fan var. Hdd slotları bu fanların önüne geliyor. HDD buz gibi çalışıyor. Kasanın yanında ise biri işlemcinin biri de ekran kartının üzerine dışarıdan serin hava veren ve yine önünde fan toz filitresi bulunan 2 adet 80'lik fan mevcut. Kasanın arkasında ise üst üste egzoz görevi gören 2 adet 80'lik fan var ve en son olarak da kasanın tepesinde bir adet 80'lik egzoz fanı var ki, bu fan çok önemli, çünkü fiziksel olarak ısınan hava yükselir ve bileşenlere aşırı yüklenildiğinde egzozlardan dışarı atılamayan hava kasanın üst kısmında birikerek burada sıcaklık yaratır. Ayrıca optikler de kasanın üst kısmında bulunduğundan bunların yaydığı sıcaklığı da dışarı atar.

http://img410.imageshack.us/my.php?image=picture010ur4.jpg

http://img118.imageshack.us/my.php?image=picture006bq5.jpg

http://img118.imageshack.us/my.php?image=picture003he9.jpg

http://img118.imageshack.us/my.php?image=hpim3219pq6.jpg

http://img260.imageshack.us/my.php?image=hpim3222gc7.jpg

Ayrıca Arctic silver 5 konusunda da seni destekliyorum, hatta iyi bir hava soğutma sisteminde cpu + gpu'da Arctic Silver 5 olmazsa olmaz kullananlar bilirler Aşağıdaki ilgili başlığa bir göz atmanızı öneririm

http://forum.donanimhaber.com/m_15829861/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyarr -- 11 Ağustos 2007; 18:42:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ceyarr

Yazdıkların doğru da, bu iş için bu kadar uğraşmaya değmez bence. Yani hazır bu işlerin hepsini yapan bir kasa almak daha akıllıca bir çözüm olur. Zaten en az 100YTL'lik bir kasa kullanıyorsan 140YTL de masraf yapmışsın, oldu sana 240 YTL..
    Bu fiyata veya üzerine biraz daha koyarak TT'nin şık ve en stratejik yerlerine endüstriyel tasarımla koyulmuş olan fanlarından daha iyi sonuçlar elde edebilirsin. Hem de kasanın orasını burasını kesip biçmemiş olursun ve daha da güzel gözükür kasan

Mesela bende TT V1000a XaserIII kasa var. Yaklaşık 2,5 yıl kadar önce baya bir para ödeyerek almıştım. Kasanın üzerinde 7 adet ultra sessiz fan ve lcd göstergeli ısı sensörlü fan controller mevcut. Kasanın ön tarafında 2 adet içeri hava veren ve önlerinde orijinal toz filitresi bulunan 80'lik fan var. Hdd slotları bu fanların önüne geliyor. HDD buz gibi çalışıyor. Kasanın yanında ise biri işlemcinin biri de ekran kartının üzerine dışarıdan serin hava veren ve yine önünde fan toz filitresi bulunan 2 adet 80'lik fan mevcut. Kasanın arkasında ise üst üste egzoz görevi gören 2 adet 80'lik fan var ve en son olarak da kasanın tepesinde bir adet 80'lik egzoz fanı var ki, bu fan çok önemli, çünkü fiziksel olarak ısınan hava yükselir ve bileşenlere aşırı yüklenildiğinde egzozlardan dışarı atılamayan hava kasanın üst kısmında birikerek burada sıcaklık yaratır. Ayrıca optikler de kasanın üst kısmında bulunduğundan bunların yaydığı sıcaklığı da dışarı atar.

http://img410.imageshack.us/my.php?image=picture010ur4.jpg

http://img118.imageshack.us/my.php?image=picture006bq5.jpg

http://img118.imageshack.us/my.php?image=picture003he9.jpg

http://img118.imageshack.us/my.php?image=hpim3219pq6.jpg

http://img260.imageshack.us/my.php?image=hpim3222gc7.jpg

Ayrıca Arctic silver 5 konusunda da seni destekliyorum, hatta iyi bir hava soğutma sisteminde cpu + gpu'da Arctic Silver 5 olmazsa olmaz kullananlar bilirler Aşağıdaki ilgili başlığa bir göz atmanızı öneririm

http://forum.donanimhaber.com/m_15829861/tm.htm

Alıntıları Göster
    bahsettiğin kasayı biliyorum ürün çok güzel fakat bu kadar ayrıntılı detaya girmedim ama açıklamalarında haklısın
    ---------------
    ben kasanın orasını burasını hiç kesip biçmedimki ama.. sadece önde boşda duran 2 dvd sürücü kapağını çıkarttım ve o bölmeyi değerlendirerek fan yerleştirdim sadece
    ve diğer işlemci ekran kartı stock soğutucuları mecburı değiştirdim için asıl para tutan bunlar oldu

ayrıca: 80 lik fan kullanamama taraftarıyım çünkü küçük fanlar her ne kadar kalitelide olsa ses yapabiliyor hava akımındada yetersiz kalıyor
    en az 92 yada 120 lik fanların daha iyi hava akımı sağladığını ve sessiz olduğunu bildiğim için bu kasayı tercih ettim ve çok rahatlıkla monte ettiğim 92 lik ve 12 lik fanlarımdan çok memnunum

hatta geçenlerde kasamın son halini sergide göstermiştim
    buyrun bakın

özellikle alttaki iki resime dikkat et kesilen biçilen bi yer yok

http://forum.donanimhaber.com/m_13812197/mpage_1/key_buda%252Cbenim%252Cuyduruk%252Cmodifikasyon//tm.htm#15021435

paylaştığınız bilgiler için sağol

• quote:

Orijinalden alıntı: SkYNeT-06

bahsettiğin kasayı biliyorum ürün çok güzel fakat bu kadar ayrıntılı detaya girmedim ama açıklamalarında haklısın
    ---------------
    ben kasanın orasını burasını hiç kesip biçmedimki ama.. sadece önde boşda duran 2 dvd sürücü kapağını çıkarttım ve o bölmeyi değerlendirerek fan yerleştirdim sadece
    ve diğer işlemci ekran kartı stock soğutucuları mecburı değiştirdim için asıl para tutan bunlar oldu

ayrıca: 80 lik fan kullanamama taraftarıyım çünkü küçük fanlar her ne kadar kalitelide olsa ses yapabiliyor hava akımındada yetersiz kalıyor
    en az 92 yada 120 lik fanların daha iyi hava akımı sağladığını ve sessiz olduğunu bildiğim için bu kasayı tercih ettim ve çok rahatlıkla monte ettiğim 92 lik ve 12 lik fanlarımdan çok memnunum

hatta geçenlerde kasamın son halini sergide göstermiştim
    buyrun bakın

özellikle alttaki iki resime dikkat et kesilen biçilen bi yer yok

http://forum.donanimhaber.com/m_13812197/mpage_1/key_buda%252Cbenim%252Cuyduruk%252Cmodifikasyon//tm.htm#15021435

paylaştığınız bilgiler için sağol

Alıntıları Göster
    Dostum kasan çok şık olmuş eline sağlık
    Zaten benim amacım da seni eleştirmek değildi yanlış anlamamışsındır umarım..

Vermek istediğim örnek; doğan görünümlü şahin örneği gibi bir şey aslında.. 2 milyara şahin alıp 1 milyar masraf ederekten doğan görünümlü yapmaktansa 3 milyar verip gidip orijinal bir doğan almak daha mantıklı

nasıl örnek ama

• quote:

Orijinalden alıntı: ceyarr

Vermek istediğim örnek; doğan görünümlü şahin örneği gibi bir şey aslında.. 2 milyara şahin alıp 1 milyar masraf ederekten doğan görünümlü yapmaktansa 3 milyar verip gidip orijinal bir doğan almak daha mantıklı

nasıl örnek ama

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ceyarr

nasıl örnek ama

yanlış anlamam dostum ayıpsın

doğan görünümli şahin espirisini ne zaman biryerlerden duysam >>>
    ama sergi topiğimde bahsettiğim gibi PC kasamıda fazla abartarak en azından magürüs kasasına benzetmedim

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ceyarr

nasıl örnek ama

yanlış anlamam dostum ayıpsın

doğan görünümli şahin espirisini ne zaman biryerlerden duysam >>>
    ama sergi topiğimde bahsettiğim gibi PC kasamıda fazla abartarak en azından magürüs kasasına benzetmedim

Alıntıları Göster
    ekran kartının fanını nasıl değiştirdin acaba resimlerle detaylandırabilirmisin...

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    yahu 8 tane fan dünyanın en sessiz fanı olsa yine estirdiği akımın sesi yeter
  • quote:

Orijinalden alıntı: MiDNiGhTKiSs

yahu 8 tane fan dünyanın en sessiz fanı olsa yine estirdiği akımın sesi yeter

Alıntıları Göster
    İki fanı arka arkaya koymak altta kalan fanın en kısa sürede ses yapmasına ve bozulmasına neden olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AnacoN

İki fanı arka arkaya koymak altta kalan fanın en kısa sürede ses yapmasına ve bozulmasına neden olur.

Alıntıları Göster
    sessiz olduğuna dair iddialarımı size ispatlayabilirim eğer yanıma gelirseniz

çok çok uzakdan böyle meltem esintisi gibi çok hafif bir rüzgar sesi duyuluyor o kadar

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: AnacoN

anlaşılan bu arada yazımı hepsini okumadan sadece resimlere bakmışsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 16 Ağustos 2007; 12:21:55 >

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: SkYNeT-06

quote:

bahsettiğin yerde şunu yazmıştım

Tüm forumları okucak kadar zamanım olmuyor kusura bakmayın. Resimlerde gördüğüm şekilde bir uyarı yaptım sadece.

• quote:

quote:

quote:

Tüm forumları okucak kadar zamanım olmuyor kusura bakmayın. Resimlerde gördüğüm şekilde bir uyarı yaptım sadece.

Alıntıları Göster
    quote:

quote:

quote:

rica ederim
    ikinci resimde 120 lik eksoz fanın arkasında yani kasanın dışında 1 adet 80 lik fan daha görüyorsunuz
    inceleme ve testlerimin sırasında o fan aslında orda olmamalıydı hmm nasıl unuttum ben onu orda yawww
    çok daha önce taktığım için onu çıkartmayı ihmal ettim ve resimleri alırken o fanı unutmuşum orada...
    özür demiştim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 16 Ağustos 2007; 12:08:12 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

rica ederim
    ikinci resimde 120 lik eksoz fanın arkasında yani kasanın dışında 1 adet 80 lik fan daha görüyorsunuz
    inceleme ve testlerimin sırasında o fan aslında orda olmamalıydı hmm nasıl unuttum ben onu orda yawww
    çok daha önce taktığım için onu çıkartmayı ihmal ettim ve resimleri alırken o fanı unutmuşum orada...
    özür demiştim

Alıntıları Göster
    Ben CPU fanınıza yaptığın şeyi kastetmiştim.

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

evet anladım
    ama inanın ses olayı yok.....
    ayrıca arka arkaya konulan 14 cm mesafedeki fanların dönüş devirleri ve hava emiş istikameti aynı olduğu için
    bunun ilerde bir problem çıkaracağını sanmam

• quote:

quote:

evet anladım
    ayrıca arka arkaya konulan 14 cm mesafedeki fanların dönüş devirleri ve hava emiş istikameti aynı olduğu için

Alıntıları Göster
    quote:

quote:

evet anladım

Ses şu anda çıkmaz zaten. Zamanla olur. Şu şekilde örnek vereyim. Bir fanın dönüş hızı 2000 RPM diyelim. Fanın motorunun gücü o kadar. Arkasına koyacağımız bir başka fan ile öndeki fan 2000 RPM yerine 2500 RPM olarak dönmeye başlıyor. Bu pervane ile motor arasında sorun oluşturur ve bir süre sonra yalpa yapmaya başlar ve hem ses oluşur hemde fanın ömrü kısalır.

• quote:

quote:

quote:

evet anladım

Ses şu anda çıkmaz zaten. Zamanla olur. Şu şekilde örnek vereyim. Bir fanın dönüş hızı 2000 RPM diyelim. Fanın motorunun gücü o kadar. Arkasına koyacağımız bir başka fan ile öndeki fan 2000 RPM yerine 2500 RPM olarak dönmeye başlıyor. Bu pervane ile motor arasında sorun oluşturur ve bir süre sonra yalpa yapmaya başlar ve hem ses oluşur hemde fanın ömrü kısalır.

Alıntıları Göster
    quote:

quote:

quote:

evet anladım

hmmm o zaman her iki fanda 2000 rpm dönerse dediğin gibi bu ilerde problem çıkartabilir haklısın

ama lu şekilde bunu önleyebilirim.. en öndeki kasa camındaki fanı 2000 rpm de sabitledik diyelim ve işlemci fanınında devrinide diğer fanın devirlerine göre ya biraz daha yüksek yada daha düşük bi şekilde her 2 fanın dönüş dengesini ayarlayabilirsem ilerde oluşcak sorunun önüne geçebilrim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 16 Ağustos 2007; 12:31:23 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

evet anladım

hmmm o zaman her iki fanda 2000 rpm dönerse dediğin gibi bu ilerde problem çıkartabilir haklısın

ama lu şekilde bunu önleyebilirim.. en öndeki kasa camındaki fanı 2000 rpm de sabitledik diyelim ve işlemci fanınında devrinide diğer fanın devirlerine göre ya biraz daha yüksek yada daha düşük bi şekilde her 2 fanın dönüş dengesini ayarlayabilirsem ilerde oluşcak sorunun önüne geçebilrim

Alıntıları Göster
    quote:

quote:

quote:

quote:

evet anladım

Yarı yarıya çalıştırırsan belki bir sorun olmaz. CPU üzerindeki fan 2000RPM kapaktaki fan 1000 RPM gibi.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

evet anladım

Yarı yarıya çalıştırırsan belki bir sorun olmaz. CPU üzerindeki fan 2000RPM kapaktaki fan 1000 RPM gibi.

Alıntıları Göster
    quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

evet anladım

evet
    aynen dediğiniz gibi şimdi fanın birisinin devrini az düşürdüm ve bu şekilde çalıştırıyorum işlemci fanını 1950 kasa kapağındaki fanda 1400 rpm ye ayarladım.. şuandada derecelerde aynı seyrediyor.. ama işe yaramazsa bu sefer bu işlemlerin tersini uygularım
    bu önemli tavsiyen için tşkrler AnacoN

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.