Şimdi Ara

??? FREECOM HARİCİ HDD LER HAKKINDA BİLGİSİ OLAN ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
3.546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bu aralar artan ihtiyacımdan dolayı flash bellek bana yetmez oldu. Bir harici hdd almaya niyetlendim. Biraz araştırma yaptım forumda ve aşadaki 2 hdd arasında kararsız kaldım.

1- PHILIPS SPD5220CC 120GB USB2.0 TAŞINABİLİR DİSK ( SATA, 5400 rpm, HITACHI )

2- FREECOM MOBILE DRIVE 2.5" 120GB USB 2.0 ( içindeki HDD hakkında bi bilgi bulamadım. SATA mı, hangi marka vs. )

Fiyatlar nerdeyse aynı. PHILIPS hakkında az çok bilgi bulabildim. Ama FREECOM hakkında bilgi bulamadım.

Sizce bu 2 HDD den hangisi arkadaşlar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaRaCHaY -- 6 Ağustos 2007; 2:09:58 >

• FREECOM harici HDD ler hakkında bilgisi olan kimse yok mu
  • her yerde satılıyor talep görüyor kötü bişi olmasa gerek ben de freecom düşünüyorum
  • Bir dergide okumuştum o dergide Freecom'un 160 GB'lik versiyonu vardı ve en iyi 10 arasından 3. olmuştu. Özellikler olarak:
    Freecom 160 GB

Sabit Disk: Samsung HW160JC
    Kayıt Teknolojisi: Dikey Manyetik Kayıt
    Disk Devri: 5400 rpm
    Önbellek Kapasitesi: 8 MB
    Dahili Arabirim: Paralel ATA
    Arabirim: USB 2.0, USB 1.1
    Okumada Ortalama Erişim Süresi: 12 ms
    Ekstra Güç Kablosu
    Sabit Disk Aktivite Göstergesi
    Kullanım Kılavuzu
    PC, Mac uyumlu

Veri Aktarımı: 27 mb\sn
    Tamponlu Okuma: 31 mb\sn
    Sıralı Okuma: 30 mb\sn
    Rasgele Okuma: 24 mb\sn
    Tamponlu Yazma: 25 mb\sn
    Sıralı Yazma: 23 mb\sn
    Rasgele Yazma: 23 mb\sn
    Ortalama Erişim: 9 ms
  • yavrum siparişimi verdim (Talha sözüm sana) sen almadan önce beni bekle. ben freecom'u güzelce bi test edeyim resimleri de çekip atarım kib.
    Philips'e de baktım görünümü pek hoşuma gitmedi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tufanuyaroglu

yavrum siparişimi verdim (Talha sözüm sana) sen almadan önce beni bekle. ben freecom'u güzelce bi test edeyim resimleri de çekip atarım kib.
    Philips'e de baktım görünümü pek hoşuma gitmedi.

Hadi bakalım. Gelsinde bi bakalım. Güzelse bende Philips ten vazgeçer Freecom alırım.
  • kardeş HDD'yi bugün aldım (FREECOM) hepsiburadadan aldım. Bana kargo da dahil 138 YTL'ye geldi.
    içinde kullandığı harddisk "FUJITSU" olarak görülüyor. Samsung değil. Herneyse tasarımı falan hoş ama şu üzerindeki kapasite göstergesi hep 120 GB'ı gösteriyor. Birkaç defa çıkarıp taktım hep aynı. Belkide yazılımla da alakası vardır daha derinlemesine inceleyemedim.

Talha pazartesi gelirken senin hurda Laptopu da getirde onda da bakalım. Harddiskinde de yer aç çünkü bende çok şey olacak...
  • quote:

kardeş HDD'yi bugün aldım (FREECOM) hepsiburadadan aldım. Bana kargo da dahil 138 YTL'ye geldi.
    içinde kullandığı harddisk "FUJITSU" olarak görülüyor. Samsung değil. Herneyse tasarımı falan hoş ama şu üzerindeki kapasite göstergesi hep 120 GB'ı gösteriyor. Birkaç defa çıkarıp taktım hep aynı. Belkide yazılımla da alakası vardır daha derinlemesine inceleyemedim.

Talha pazartesi gelirken senin hurda Laptopu da getirde onda da bakalım. Harddiskinde de yer aç çünkü bende çok şey olacak...

Arkadasım Hacim olarak diger HDD lerden daha kucuk herhalde oyle mi.peki hic dosya okuma ve yazma hızlarını denedin mi.Sana zaymet bi de dosya yazdırsan ve okutsan da saniyedeki okuma ve yazma hızlarını bi degerlendirsen...

• kardeş ebat olarak resimdeki görünüşünden daha küçük. Tasarımı ayrıca bi hoşuma gitti zaten.
    bunun dışında hızı konusunda detaylı bir bilgi veremeyeceğim. ama neticede 5400 RPM ve 8 MB önbellekli bir cihaz beni ziyadesiyle tatmin etti. Ben tavsiye ederim.
    bir tek şeyi hoşuma gitmedi o da üzerindeki kapasite göstergesi değişken değil sürekli 120GB gösteriyor. yani zor bişey değil ADATA'nın flash belleği var kapasite göstergeli. O üründe içine dosya atıldıkça boş alan göstergesi azalıyor. Bu cihazda da öyle olsaydı çok hoş olurdu ama neyse
    her güzelin bir kusuru vardır.

Son anda çok ama çok yüzeysel bir test yaptım

500 MB veri (15 adet MPG video dosyası) >> 23 sn'de bilgisayara kopyaladı.
    Buradan yaklaşık olarak => 500 MB /23 sn = 21,74 MB/sn'lik bir yazma hızı var diyebilirim

Ama bu değer dosya türünden, dosya sayısından dolayı farklılıklar gösterebilir. Örneğin sen toplam boyutu 500 MB olan 50.000 tane gif dosyasını HDD'ye yazdırırken aynı sürede yapamayabilir. Çünkü herbiri bir işlemdir ve zamanı arttırır.

Şimdilik bu kadar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tufanuyaroglu -- 10 Ağustos 2007; 22:52:48 >

• quote:

kardeş ebat olarak resimdeki görünüşünden daha küçük. Tasarımı ayrıca bi hoşuma gitti zaten.
    bunun dışında hızı konusunda detaylı bir bilgi veremeyeceğim. ama neticede 5400 RPM ve 8 MB önbellekli bir cihaz beni ziyadesiyle tatmin etti. Ben tavsiye ederim.
    bir tek şeyi hoşuma gitmedi o da üzerindeki kapasite göstergesi değişken değil sürekli 120GB gösteriyor. yani zor bişey değil ADATA'nın flash belleği var kapasite göstergeli. O üründe içine dosya atıldıkça boş alan göstergesi azalıyor. Bu cihazda da öyle olsaydı çok hoş olurdu ama neyse
    her güzelin bir kusuru vardır.

Son anda çok ama çok yüzeysel bir test yaptım

500 MB veri (15 adet MPG video dosyası) >> 23 sn'de bilgisayara kopyaladı.
    Buradan yaklaşık olarak => 500 MB /23 sn = 21,74 MB/sn'lik bir yazma hızı var diyebilirim

Ama bu değer dosya türünden, dosya sayısından dolayı farklılıklar gösterebilir. Örneğin sen toplam boyutu 500 MB olan 50.000 tane gif dosyasını HDD'ye yazdırırken aynı sürede yapamayabilir. Çünkü herbiri bir işlemdir ve zamanı arttırır.

Şimdilik bu kadar...

Çok teşekkür ederim.Hızı da oldukça iyiymiş.Bende bu üründen alayım bari...
    İyi gunler...

• Hız konusunda bütün hepsi aynı arkadaşlar. İçinde ki HDD falan fark etmiyor. PATA HDD ler 100 MBps, SATA HDD ler de 150 MBps hızlarını desteklerken, USB 2.0 480 Mbps hızını destekliyor. 1 MBps = 8 Mbps olduğundan USB 2.0 ancak 60 MBps hızında veri aktarımı yapabilir. Kaldı ki bu hızlar üreticiler tarafından söylenen teorideki hızlar. Bu yüzden HDD nin 4200 rpm olması bile bişey fark ettirmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaRaCHaY -- 11 Ağustos 2007; 15:34:42 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: KaRaCHaY

Hız konusunda bütün hepsi aynı arkadaşlar. İçinde ki HDD falan fark etmiyor. PATA HDD ler 100 MBps, SATA HDD ler de 150 MBps hızlarını desteklerken, USB 2.0 480 Mbps hızını destekliyor. 1 MBps = 8 Mbps olduğundan USB 2.0 ancak 60 MBps hızında veri aktarımı yapabilir. Kaldı ki bu hızlar üreticiler tarafından söylenen teorideki hızlar. Bu yüzden HDD nin 4200 rpm olması bile bişey fark ettirmez.

Sevgili arkadasım maalesef seninle aynı fikirde degilim.bu yazdıkların o bağlantıların sağladığı maximum hızlar.Ama urunlerin hicbiri bu hıza ulasamıyor.Her ürünün hızı farklı olabiliyor.Örneğin piyasadaki bütün usb bellekler USB 2.0 diyor.fakat saniyede 1 mb/sn okuyan da var 34 Mb/sn. okuyan da.Harddisklerde de cogu 5400 rpm ve 8 mb. önbelleğe sahip ve usb 2.0.Butun bu özellikler aynı olmasına rağmen hızlar degişebiliyor...

• O hızların teorideki max hızlar olduğunu söyledim zaten. Demek istediğimi anlamamışsın. Usb belleklerde limiti aşmak için farklı teknolojiler kullanıyorlar. Yarış halindeler. Ama bu 2.5" HDD lerde böyle değil. Hepsi belli bi hız standartlarıına göre üretiliyor. Ve bu hız standartları (ATA 100, SATA) zaten USB 2.0 ın üstünde. Nerdeyse 2 katı. Test koşulları tamamen aynı olmadıktan sonra her ürün farklı bi sonuç verir illaki. Ama bu sonuçlar arasında da üründe bi sorun olmadıkça da USB belleklerde ki gibi uçuk farklar olmaz, 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynı olur. Demek istediğim de bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaRaCHaY -- 11 Ağustos 2007; 21:39:33 >
  • Vay be baya bi muhabbet olmuş. Ben de KaRaCHay'a katılıyorum hızlar pek farklı olmaz. (taşınabilir HDD sözkonusu olduğunda) Ben bir tane de resmini ekleyim dedim cihazın. Boyutlarını daha iyi anlayabilmeniz açısından faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tufanuyaroglu -- 11 Ağustos 2007; 22:45:44 >
  • Bende 1 tane aldım gerçekten çok hoş bir tasarıma sahip bir ürün
    Ayrıca sağlam bir duruşuda var
  • Bende en sonunda PHILIPS inkini aldım. FREECOM da güzel gerçekten ama kablo muhabbeti hoşuma gittiğinden PHILIPS aldım.
  • İçinde ki diskle ilgili bilgiler

TIKLAA !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaRaCHaY -- 15 Ağustos 2007; 12:06:16 >
  • kardeşim hayırlı olsun diyeyim gendüne eyü bah
  • Sizce bu freecomun içerisindeki diski çıkartıp, laptopa takıp laptoptaki harddiskide bunda kullanabilirmiyiz..
  • forumda kirlilik olmasın diye bi başlık daha açmak istemediğimden burdan sorayım dedim:

freecom un 500 gb lık 3.5' harici hd sini almayı planlıyorumda.... Bu ürünün üzerinde fan bulunmuyor. Bu sorun yaratır mı kullanıcı için?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.