Şimdi Ara

Değişken gerilimi 5V'a sabitlemek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
4.325
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlar ben 4V ile 8V arası değişebilen bir gerilimi 5V'a sabitlemek isyiyorum. LM2574 entegresinin girişi minimum 4.75V olması gerekiyor. Bildiğiniz bu tarz çalışan bir entegre var mı? (en fazla 100mA çekeceğim)

• 7805 deneyebilirsin.
  • 7805'in girişine 4.5 Volt vererek çıkışından 5Volt aldınmıda "7805 deneyebilirsin" yazıyorsun. Bilmiyorsak sallamayalım.
    quote:

Orjinalden alıntı: cidik

7805 deneyebilirsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: melih.yanardağlar

7805'in girişine 4.5 Volt vererek çıkışından 5Volt aldınmıda "7805 deneyebilirsin" yazıyorsun. Bilmiyorsak sallamayalım.
    quote:

Orjinalden alıntı: cidik

7805 deneyebilirsin.

4 v ile 8v arası yazıyo sürekli sabit 4.5 yazmıyo dövseydin bari? yanlış olabilirde güzelce uyarabilirsin.
  • Neden uyarayım yazdığının sağlamasını yapmıyormusun. Cevap yazamadan önce Datasheetlerine bakıp neden kontrol etmedin!.
  • girişe 4v verip çıkıştan 5v alma işi olmaz ama 6 -7 v arası bişey olursa 7805 veya lm2576 türü entegreleri kullanabilirsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: mfeker89

girişe 4v verip çıkıştan 5v alma işi olmaz ama 6 -7 v arası bişey olursa 7805 veya lm2576 türü entegreleri kullanabilirsin

neden kimse biraz olsun araştırmadan ezberden sallıyor 7805 için giriş voltajı en az 8 volt olmalı 6 -7 v arası bişey'de ne demek.
  • değişen derken nasıl bir değişimden bahsehiyorsun pek anlayamadım... eğer değişken doğru geriliminden bahsediyorsan bunun frekansı nedir? gerilimin değişimleri düzgün bir şekilde mi meydana geliyor? öncelikle bunu tespit etmemiz lazım... eğer gerilimi uygun frekansta ise bu gerilimi düzgün doğru gerilime getirilebilir ve bu da en kolay bir kondansatör yardımı ile yapablirsin... yaklaşık olarak 1000 ile 2200uF arasında bir kondansatör ile deneyebilirsin... Eğer gerilimin frekansı uygunsa elindeki gerilimi 7-8V ile sabilt hale gelir...

eğer sabit 7-8V arasında bir gerilim elde edilebilirse, bundan sonrada 7805 yardımı ile de sabit 5V elde edebilirsin...

kolay gelsin...

ekleme:

quote:

Orjinalden alıntı: melih.yanardağlar

quote:

Orjinalden alıntı: mfeker89

girişe 4v verip çıkıştan 5v alma işi olmaz ama 6 -7 v arası bişey olursa 7805 veya lm2576 türü entegreleri kullanabilirsin

neden kimse biraz olsun araştırmadan ezberden sallıyor 7805 için giriş voltajı en az 8 volt olmalı 6 -7 v arası bişey'de ne demek.

http://www.datasheetarchive.com/datasheet.php?article=623405

verilmesi gereken en düşük voltaj 7V olarak veri belgelerinde(adres yukarıda) belirtilmiştir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamitco -- 21 Temmuz 2007; 19:20:16 >

• hamitco arkadaşım haklısın tam açıklayıcı yazamamışım. Elimde yaklaşık 8V luk bir pil var ve ben bu pilden pilin gerlimi 4V'a düşünceye kadar 5V gerilim elde etmek istiyorum. Pil bitince otomatik şarj olduğundan elimde 4V ile 8V arası değişebilen bir gerilim var. (frekansı oldukça düşük olsa gerek )
  • hamitco
    belli belgelerde hatalı olarak verilen bu bilgi hemen hemen uzman tüm elektronikciler tarafından bilinir
    7805 regüle entegresinin stabil 5 volt çıkış gerilimi verebilmesi için 8 volt ile beslenmesi gerekir...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Bunun türü yapısı nedir?? Bildiğim hiçbir karakteristiğe uymuyor. Boş gerilimin iki katı şarjlı gerilim.. Olması gerektiği gibi kullandığından emin misin?
  • http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/5262

step up/down converter kullanabilirsin...

edit: çıkış akımını bilmediğim için sadece yardımcı olabilecek topolojiyi yazdım ve bir örnek verdim. gerisi sana kalmış...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r2d2droids -- 21 Temmuz 2007; 20:07:35 >
  • Sağolasın hocam en fazla 100mA çekeceğim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ado

hamitco
    belli belgelerde hatalı olarak verilen bu bilgi hemen hemen uzman tüm elektronikciler tarafından bilinir
    7805 regüle entegresinin stabil 5 volt çıkış gerilimi verebilmesi için 8 volt ile beslenmesi gerekir...

kesinlikle size katılıyorum... hatta bazı 7805 ler giriş gerilimine 9-10V vermeyince 5V çıkış verememekte, bunu da biliyorum(başımıza çok geldi)... ben sadece katalog bilgilerine göre konuştum, bir de mecbur kalınırsa o voltaj değerinde de kullanılabileceğini ifade etmek için...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamitco -- 21 Temmuz 2007; 20:58:54 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dağcı-85

hamitco arkadaşım haklısın tam açıklayıcı yazamamışım. Elimde yaklaşık 8V luk bir pil var ve ben bu pilden pilin gerlimi 4V'a düşünceye kadar 5V gerilim elde etmek istiyorum. Pil bitince otomatik şarj olduğundan elimde 4V ile 8V arası değişebilen bir gerilim var. (frekansı oldukça düşük olsa gerek )

elinizdeki devreyi çizip buraya ekler misiniz?
  • 7805 icin giris voltaji 7 volttan asagi olamaz ama aksi durumlarda calisan farkli markalarda yok degil...

senin sorununu cozmek icin yapabilecegin tek sey dc voltaj doubler devresi kullanmak. Once dc voltaji 555 entegresiyle kare dalgaya ceviricen, sinyali sonra double devresinden katini alip diyotlarla koprulucen. Nette devresini bulabilirsin. Bundan sonra da 7805 regulatorunden gecirip 5 volta sabitleyebilirsin. Tabi kucuk bi sorun daha var: bu devre 3.5 volt ve uzerini gecirir sen kendine gore modifiyeni yaparak 4 volt icin sabitleyebilirsin. Ama akimin yariya inecegini de gozardi etmelisin.

Ben zamaninda 12 volt beslemem varken 18 volta ihtiyacim vardi ve bu yontem ise yaradi.
    hadi bakalim kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeyTech -- 21 Temmuz 2007; 23:10:54 >
  • Devrem taslak olarak bu:

+8V ve -4V değişebilir ama +5V değişmemesi gerekiyor böyle kıl bir durum var.

Değişken gerilimi 5V'a sabitlemek

gözümden kaçan bişey yoksa sayın r2d2droids in adını verdiği entegre işimi görüyor gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dağcı-85 -- 22 Temmuz 2007; 0:17:44 >
  • Şimdi dost acı söyler değil mi, bu devrenin ciddiye alınacak herhangi bir yanı yok. Sıfır. R2d2droids ise haklı elbette buck-boost ama hangi kaynak çıkış empedans şartlarında?? Tekrar soruyorum, nasıl yani boşken 4 volt doluyken 8 volt? Yok böyle bir şarj-deşarj kimyası kardeşim hatan var. Ni-CD veya ni-mh desek en düşük iş görebilecek gerilim 1.2 volt ve tam şarjlı iken 1.5 volt. Yani oran 0.5'in yanında bile değil. Keza kurşun-asit daha beter, li-ion'u hiç sorma. Sen hangi bataryadan bahsediyorsun yahu??
  • http://www.onsemi.com/pub/Collateral/MC34063A-D.PDF
    http://www.onsemi.com/pub/Collateral/AN920-D.PDF
    binbir çeşit uygulama devreleri...
    http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/5257.pdf
    ------------
    piyasada bulunan ve çok da pahalı olmayan bu entegreyi , aspirin gibi sürekli vermeye başladım gerçi ama ne yapabilirim. Gerçekten de aspirin gibi birşey bu malzeme.
    Dağcı-85 kardeşim. tek gözünüzden kaçmış olma ihtimali olan şey , bu entegrenin piyasada bulunmaması ihtimali. gerçi sample istenebilir ama zaman ve emek kaybı olma ihtimali var...
    verdiğim linklerde hesaplamalar da mevcut.
    Kolay gelsin

• Hocam niye şarj işlemine bu kadar takıldınız anlamadım doğrusu
    Ben 12V'luk aküm 6V'a düşünceye kadar kullanmak istiyorum.(4V'u 5V'a çevrilecek, 2V'u da -2V olarak kullanılacak) Aküm 6V'a düştükten sonra da dooğru şarja... Siz akü 6V'a düştükten sonra birdaha şarja takılamazmı demek istiyorsunuz anlayamadım?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.