Şimdi Ara

Araba İÇİN buzdolabı yAPIYORUM>sıvı ve gaz soğutma sistemleri...... (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
196
Cevap
1
Favori
53.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • zoptirik bendeki buz dolabıda sendekinin aynısı fakat sadece rengi mavi ben arka yüzeyini kesip peltieri ordan içeri soktum. hem aradaki yalıtma sistemiylede soğuyan kısma dış taraftaki ısınınan kısımlardan muhahafaza etmek daha kolay olacaktır. ısınan kısma senin resimde gösterdiğinin iki katı işlemci soğutucu ve üzerinede kasa fanı koyarak aküde denedim.... iç kısımda da 10x10x0.8 aliminyum levha vardı soutma kısmında.. her ne olduysa anlamadım soğuyan kısımda bir soğukluk yok ısınan yüzeyde bir sıcaklık yok... her ne olduysa peltierim yanmışşş : ( çin malı 130 w peltierdi...

yaptığın buz dolabının sonuçlarını merakla bekliyorum.

1 haftadır tatildeydim konuya da bakamadım epey bi mesaj ilerlemiş hepsini hemen hevesle okudum.. gazlı sistemde komprasörde sıkışmışız hayla sorunu çözemedik. bu durumda

>dışardan hazır komprasör alamayız çok pahalı.
    >v kayışına bağlayamayız herkesin arabası farklı ve ayrıca anladığım kadarıyla istediğimiz şey bu değil
    >piyasadaki buzdolaplarını kulansak bunlarada ilk elektirik anında inverter ile elektirik yetiştiremiyoruz.

bu durumda komprasör çözümüne çözöm olarak yukarıda okurken bir arkadaşımız otellerdeki buzdolaplarında ilk elektirik gereksinimi çok düşük olduğunu söylemiş böyle bir komprasör sorunumuzu çözer.

ve başka bir çözümde elektronik te bilgilerim çok zayıf fakat çok meraklıyım o yüzden olmicak bişiy diyorsam affedin..
    bir ups yi o ilk andaki elektiriği sağlayacak şekilde tekrar düzenleyemezmiyiz? misal örnek.. fotograf makinalarında flas patlarken süksek bir elektirik kulanıyor buna benzer bişiy yapmaya çalışsak. elektronikte korkunç devreler şemalar yapan arkadaşlar var bu forumda buna çözeüm olcak bişey yapılamazmı ?

bu arada arkadaşlar ben buz dolabı yapmaktan vazgeçtim araba içini soğutmak için fikirlerimi yoğunlaştırıyorum. buz dolabı bundan sonra neticede ikisinde de çözmemiz gereken sorunlar aynı....

biz komprasörü arabada nasıl çalıştırcaz diye düşünürken adam minübusune nasıl drek klimayı bağlamış ?

• selamlar sayın @mayıs12 sizin yaptığınız buzdolabıyı incelemiştim konu ilk açıldığında 130w peltierden bahsetmişsiniz elimde 120watt peltier var ve ne kadar ısındığını ben biliyorum sanırım yeterli soğutma yapamadığınız için yeteri kadar soğumamıştı ben şimdi kara kara düşünüyorum nasıl soğutsam diye o resimde gördüğünüz alüminyum soğutucuya 3 tane fan bağladım nafile ateş gibi olyor az sonra parçacıları ve bit pazarını gezeceğim uygun boyutta bi soğutucu blok bulabilirsem -ki baya büyük bi şe olsa gerek- alacağım o da olmadı artık paraya kıyıp işlemci soğutucusu falan düşüneceğim daha da olmadı ufak bi şahin radyatörü ufak bi su pompası ve sulu soğutma bir de siz yana bağlamışsınız ben üst kapağa bağlamayı düşünüyorum çünkü ısınan hava yukarı çıkar yukarıda soğur ve aşşağıya iner fan koymayı da düşünmüyorum sisteme ısıl açıdan yük olacağı için geriye kalan tek şey termostat oluyor bi buna cevap bulamadım burada buzdolabı tamircisine gidip cevap arayacağım artık
    yaptığım her aşamada resimlerini göndereceğim
    fikirleri olan arkadaşlardan fikir bekliyorum
    o minibüse de klima takan vatandaş nasıl yapmış bi öğrenmek gerek dalgalı akımda dediğiniz şey pek de mümkün değil ama daha büyük ve daha çok sayıda mosfet kullanılarak yeni bi devre düzülebilir -mosfet: kare dalgalı akımı üreten transistör türü, inverterin ana bileşeni- bu da baya pahalıya patlayacak ama düşünürsek arabaya klima taktırmak minimum:750 milyon 9000btu klima:450 milyon geriye 300 milyon kalıyor 300 milyona düzülemeyecek devre yok ama yeterli bilgi ve deneyim lazım
    Kolay gele...

• arkdaşlar başka bir başlıkta yazmıştım ama yine yazayım en iyisi 45wlık peltierler çünkü büyüdükçe ısınan tarafı soğutmak zorlaşıyor.zaten hazırları inceleyince onlardada ufak peltierler olduğunu gördüm.130w bence çok fazla.

termostat işini şöyle yaparız .ne555li darbeli çalışan bişeyler olur.bunuda termistörle kontrol ederiz.misal içerisi 20c iken full güç 4c iken kapalı gibi.sizce 1-2c kapanması için uygun sıcaklık olurmu.tekrar çalışınca tam güç çalışmayacağı için çok verimlide olur kanımca.birde buna icl7107ile gösterge yaparsak tadından yenmez:)
  • evet tabiki olabilir bildiğim kadarıyla buzdolaplarının alt kısmı -buzluk olmayan kısmı- 3ila5 derece arasında çalışıyor biz ortam sıcaklığını 2 dereceye sabitlersek gayet tabi verimli olabilir ama şu termostat işinde hiçbir bilgim ve tecrübem yok bi devre şeması ve alacağımız malzemeler olursa yapabilirim sanıyorum bence gücün azalması pek iyi bir fikir olmayabilir kafamda daha çok 2 dereceye gelince devreyi kesen 5 dereceye gelince devreyi açan bi devre düşünüyordum yapabilir miyiz böyle bi şey yani ufak bi switch voltajı çıkarsa yeter küçük bi switch le aktarırız peltiere ve fanlara diye düşünüyorum böylece buzdolabımızın sıcaklığı 5 ile 2 derece arasında salınım yapar ki gayetten işimizi görür hem de daha basit bi devre ile halletmiş oluruz
    şimdi kafamdaki soru işaretleri yavaş yavaş azalıyor termostat işini de halledersek bi sorun daha var şimdi peltierin kalınlığı çok az bu da sıcak ve soğuk yüzlerin birbirine yakınlığı manasına geliyor şimdi eğer peltier büyüklüğünde yarım-1 cm kalınlığında bi alüminyum ya da bakır levha olsa bunu peltierle birlikte monte ederim ve iki yüzey arasında yalıtım için daha fazla yer kazanırım diye düşünüyorum ama tabi bu sadece bi düşünce
    @beratkaya23 arkadaşım şu termostat devresi hakkında devre şeması versen işim baya kolaylaşır yardımlarını bekliyorum

Araba İÇİN buzdolabı yAPIYORUM>sıvı ve gaz soğutma sistemleri......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zoptrik -- 28 Ağustos 2007; 18:59:43 >

• işte bunlar da fanlar

• bu resimdeki gibi 12vluk pwm kontrol düşünüyorum.bu şemadan mosfetin değişmsi gerekiyor.130w peltier desek bize 12-13a lık bir transistör lazım.

en önemli parçada pot.potu ve yanındaki diyotları kaldırıcaz yerine termistör gelicek.termistörün özeliklerini tam kestiremedim (şu an kullandığım pc çok yavaş datasheet açmak çok zor) ama temelde şu olucak tremistörün direnci sıcaklık 20 iken 10k -6c iken 0a yakın olacak.dediğim gibi ne555in datasheeti olmadığı için tam değerleri veremiyorum.sıcaklık aralarını fazla tutmamız lazımki daha verimli olsun .alt sınırıda baya altta seçemiz lazım çünkü ben şimdiye kadar direnci 0 olan termistör görmedim.bu rakamlar tamamen atma .zaten forumda bu işi ezbere bilenler var o konuda yardım ederler

bu arada fanları ve peltieride şemadaki motorun yerine koyucaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superposition -- 28 Ağustos 2007; 19:38:19 >

• quote:

Orjinalden alıntı: zoptrik

selamlar sayın @mayıs12 sizin yaptığınız buzdolabıyı incelemiştim konu ilk açıldığında 130w peltierden bahsetmişsiniz elimde 120watt peltier var ve ne kadar ısındığını ben biliyorum sanırım yeterli soğutma yapamadığınız için yeteri kadar soğumamıştı ben şimdi kara kara düşünüyorum nasıl soğutsam diye o resimde gördüğünüz alüminyum soğutucuya 3 tane fan bağladım nafile ateş gibi olyor az sonra parçacıları ve bit pazarını gezeceğim uygun boyutta bi soğutucu blok bulabilirsem -ki baya büyük bi şe olsa gerek- alacağım o da olmadı artık paraya kıyıp işlemci soğutucusu falan düşüneceğim daha da olmadı ufak bi şahin radyatörü ufak bi su pompası ve sulu soğutma bir de siz yana bağlamışsınız ben üst kapağa bağlamayı düşünüyorum çünkü ısınan hava yukarı çıkar yukarıda soğur ve aşşağıya iner fan koymayı da düşünmüyorum sisteme ısıl açıdan yük olacağı için geriye kalan tek şey termostat oluyor bi buna cevap bulamadım burada buzdolabı tamircisine gidip cevap arayacağım artık
    yaptığım her aşamada resimlerini göndereceğim
    fikirleri olan arkadaşlardan fikir bekliyorum
    o minibüse de klima takan vatandaş nasıl yapmış bi öğrenmek gerek dalgalı akımda dediğiniz şey pek de mümkün değil ama daha büyük ve daha çok sayıda mosfet kullanılarak yeni bi devre düzülebilir -mosfet: kare dalgalı akımı üreten transistör türü, inverterin ana bileşeni- bu da baya pahalıya patlayacak ama düşünürsek arabaya klima taktırmak minimum:750 milyon 9000btu klima:450 milyon geriye 300 milyon kalıyor 300 milyona düzülemeyecek devre yok ama yeterli bilgi ve deneyim lazım
    Kolay gele...

arkadaşlar 120W ve üzeri peltieri su soğutma kuanmadan randıman alamazsınız.

• bencede 120w çok fazla .ısınan tarafı soğutmak çok zor olacak .hazırlarda 45w peltier kullanmışlar ufacık soğutucusu var.birde şu var sonuçta çıkan ısı arabanın içine giricek.yani arabanın içi ısınıcak.yani olayı minimum güçle yapmamız lazım
  • Peltierli buzdolabı yapıp, randıman alan olursa banada haber versin
  • hocam 120w peltierin çok fazla olduğu doğru bunu gerçekten çok geç farkettim gerçekten haklısınız ve su soğutma olmadan randıman da alınamaz buna da katılıyorum ama şansımı bi deneyeceğim kafamda o resimdeki uzun blokların ikisini sıcak tarafa bağlayıp iki fanla desteklemeyi düşünüyorum oldu oldu olmadı artık su soğutma yaparım bi de şahinin kalorifer radyatöründen koydummu fana bile gerek kalmaz
    şimdilik deneme aşamasındayım burada yazılan hiçbi şeyi kaçırmıyorum merak etmeyin gerçekten denemeden hiç bi şeyi uygulamaya geçirmem çünkü uygulama hata kabul etmez ne yapacağımı bilmeliyim buradaki herkese gerçekten teşekkür ediyorum gerçekten süper bi paylaşım oluyor bu herkese kolay gelsin

• quote:

Orjinalden alıntı: beratkaya23

bu resimdeki gibi 12vluk pwm kontrol düşünüyorum.bu şemadan mosfetin değişmsi gerekiyor.130w peltier desek bize 12-13a lık bir transistör lazım.

en önemli parçada pot.potu ve yanındaki diyotları kaldırıcaz yerine termistör gelicek.termistörün özeliklerini tam kestiremedim (şu an kullandığım pc çok yavaş datasheet açmak çok zor) ama temelde şu olucak tremistörün direnci sıcaklık 20 iken 10k -6c iken 0a yakın olacak.dediğim gibi ne555in datasheeti olmadığı için tam değerleri veremiyorum.sıcaklık aralarını fazla tutmamız lazımki daha verimli olsun .alt sınırıda baya altta seçemiz lazım çünkü ben şimdiye kadar direnci 0 olan termistör görmedim.bu rakamlar tamamen atma .zaten forumda bu işi ezbere bilenler var o konuda yardım ederler

bu arada fanları ve peltieride şemadaki motorun yerine koyucaz
    />

/>

çok teşekkür ediyorum şema için arkadaşım o zaman gelsin uygulamaya geçiririz heyecanlanmaya başlıyorum güzel şeyler çıkıyor ortaya

• evet sonunda ufak bi deneme için aklıma bi fikir geldi
    kapağı delmeden önce kapak yerine izocamın yalıtım malzemelerinden birini denedim sistemi onun üzerine geçici olarak düzdüm ve şu anda 5 dakikadır çalışıyor bir saat sonra -eğer peltier yanmazsa- yeterli dereceye ulaşacağız sanırım sonuçları bildiririm üstte görülen soğutucunun biraz küçüğü içeride de var iki katman arasına aynı maddeden ince bir kesit aldım maket bıçağıyla onu koydum termal macunu da sürüp sistemi saç tokasıyla birbirine tutturdumişte resim

• sonunda test bitti ve sonuç yok elimi içine soktuğumda soğukluk hissi almayı beklediğim dolap hala aynı sıcaklıktaydı yarın şu kapağı daha güzel kesip izolasyonu daha iyi yaptıktan sonra tekrar deneyeceğim eğer bu sefer de olmazsa herhalde sulu soğutma yoluna giderim içindeki blok buz gibi olmasına rağmen içi nasıl bu kadar sıcaktı anlam veremiyorum doğrusu ama çözeceğim sistemin kesitini koydum buraya yanlış olan yeri birikte görelim
    görüşmek üzere...

• Bence iç tarafada üste koyduğun gibi bir soğutu blok koymalısın düz tabaka işe yaramayabilir ve bence yinede iç tarafada bir fan koymak gerekiyor ve bu fan fazla hızlı dönmemeli.Hazır yapılanları bende inceledim iki çeşit var.
    bir, peltier yandan monteli ve kutunun içi alüminyum veya ısı iletici bir metal ile kaplı ve içinde fan yok.
    iki,peltier üst kapağa monteli kapağın altında yani soğuk kısmında alüminyum blok var ve hemen yanında bir fan var kutunun içide normal plastik.
  • hocam yaptığın sistemi dolaba monte etmeden önce paltierin soğuk tarafının sıcaklığını bir ölç istersen. sıvı soğutma olmadan peltierin soğumayacağına %85 eminim :)
  • @ zoptirik ben bendeki buzluğa yandan bağlamamın sebebi üsten bağladığımda arabanın bagajına sığmıyordu. o yüzden öyle yapmak zorunda kaldım. senin yaptığındaha hoşuma gitti sistemi içeriye koymuşsun merak etiğim resimlerine baktığım anladığım kadarıyla dolabın kapağını kapattığında fanlarla kapak arasında pek fazla pay kalmıyor. bu fanların üflemesini düşürmüyormu ?

ve peltierin ısınan yüzeyi ve fanların dolabın içinde olması kotü değilmi?sıcaklık nekadar yalıtım olursa olsun dolap içinde soğuyan tarafa engel olacaktır.... sanırım

ve kendimde deneyip gördüğüm kadarıyla @begbie bu konuda haklı su soğutma şart görünüyor. eğer bişiyler soğutmak istiyorsak. fanlarla ancak dolap içindekilerin ısınmasını geciktirebiliriz... gibi geliyor bana

bu durumda su soğutmasına radyatör su pompası vs.. alıp uğraşmaktansa fazladan bir radyatör ve su pompası yerine komprasör kulanarak gazlı sistemi yapabiliriz..

• bu gün bi sohbet arasında geçti buzdolabı motorunun arabada kulanacağımız sisteme yeterli gelmeyeceğini söylediler? haklılarmı arkadaşlar ? ben biraZ hazırlık yaptım iki adet eski ups birde buzdolabı motoru war. (henüz elimde değil) ilk olarak arabada komprasörü çalıştırıp çalıştıramayacağımızı göreceğim çalışırsa zaten olayı çözeriz..

şimdi kafama takılan şey buzdolabı motoru istediğimiz şeyi sağlayabilcek kuwetemi ?
  • uzun bi aradan sonra buradayım modem arızalanmıştı onunla uğraştım kaç gündür bu arada buzdolabı konusunda biraz yol katettim sanırım birincisi 120wattlık bi peltier alüminyum blokla soğumaz ya da baya kaliteli ısıyı homojen dağıtan bi blok lazım o yüzden sıvı soğutma üzerinde biraz araştırma yaptım ve sulu soğutma için biraz deney yaptım resimleri aşşağıda bu arada herhalde yanlış anlaşılmış o pembe düzeneği üzerine kurduğum şey sadece temsili bir kapak eğer sonuç alırsam gerçek kapağı delip üzerine düzeceğim bir de yukarıdaki hava soğutmalı sistemde üstteki blokla alttaki blok aynı sadece boyları farklı şimdi ise alttaki bloğu değiştirmeden üste sıvı soğutmayı test etmek için garip bi yol denedim metal bi tabağın içine su koyup 4 tane soğutucuyu içine daldırdım üzerine de 2 tane fan koydum metal tabağın düz olan altına termal macunu sürüp peltiere yine saç tokasıyla sıkıca tutturdum soğutucu bloğa da bi fan bağlayıp 5v verdim ve @kilitci arkadaşımın dediği gibi yavaş dönmesini sağladım sonuç çok daha iyiydi içine bi bardak su koydum ve 3 saatin sonunda su soğuk olmamakla beraber içilebilecek derecedeydi şimdi soğutucu bloğa baktığımda tahminen 5ile 0 derece arasında bi sıcaklık değeri hissediyorum ve buzdolabının içi de tatmin edebilecek kadar deil ama umutlandıracak kadar soğuk demek ki şu yaptığım temsili kapak pek de ısıyı koruyamıyor diye düşünüyorum bir de şu soğutucu bloklar oldukça gereksiz çabuk yayılmıyor ısı üzerinde maalesef bi resimlere bakın görüşlerinizi bekliyorum
    saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zoptrik -- 5 Eylül 2007; 3:36:55 >

• @zoptrik slm arkadaşım modemin için çok çok geçmiş olsun.. konu birden bire durmuştu güzel ilerlemeler katediyorsun taktirle yazılarını okuyorum.

sanırım seninde dediğin gibi yalıtım yetersiz dolabın tendi kapağı çok daha etkili olacaktır. ben kestim aynı dolaptan var bende de hem termos yapısı hemde kasanın iç yapısı ısı yalıtımını sağlayan bir köpükle tamamen doldurulmuş o yüzden senin yalıtım yaptığın köpükten çok daha etkili olacağına inanıyorum.

ve birde kulandığın peltierin ısınan yüzeyini soğutmak için. su soğutma sistemi kurman gerekecek aliminyum soğutucular ile pek şansımızın olduğunu sanmıyorum. yinede çok güzel sonuçlar elde etmişsin.

merak ettimde peltierin soğuyan kısmına bağladığın aliminyum blokun resimlerini verebilirmisin..

geçen peltierli alman malı bir otobuzdolabını inceledim. iç hacimi oldukça küçük. ancak 3 tane yarım litrelik su şişesi alır içine.. bunun gibi bir budolabını soğutmak eminim kolaydır.. fakat sendeki dolap epey büyük bunu soğutmak gerçekten mesele olcaktır...

susoğutma kesin çözüm olcak gibi düşünüyorum o yüzden gerekli malzemeleri temin edene kadar şimdilik projemi askıya aldım.

>> bu arada arkadaşlar benim eski bir buzdolabım war şu amerikan dolaplarından 110 volt ile çalışıyor bunu arabaya uyarlamak daha kolay olurmu :?

• quote:

Orjinalden alıntı: mayis12

@zoptrik slm arkadaşım modemin için çok çok geçmiş olsun.. konu birden bire durmuştu güzel ilerlemeler katediyorsun taktirle yazılarını okuyorum.

sanırım seninde dediğin gibi yalıtım yetersiz dolabın tendi kapağı çok daha etkili olacaktır. ben kestim aynı dolaptan var bende de hem termos yapısı hemde kasanın iç yapısı ısı yalıtımını sağlayan bir köpükle tamamen doldurulmuş o yüzden senin yalıtım yaptığın köpükten çok daha etkili olacağına inanıyorum.

ve birde kulandığın peltierin ısınan yüzeyini soğutmak için. su soğutma sistemi kurman gerekecek aliminyum soğutucular ile pek şansımızın olduğunu sanmıyorum. yinede çok güzel sonuçlar elde etmişsin.

merak ettimde peltierin soğuyan kısmına bağladığın aliminyum blokun resimlerini verebilirmisin..

geçen peltierli alman malı bir otobuzdolabını inceledim. iç hacimi oldukça küçük. ancak 3 tane yarım litrelik su şişesi alır içine.. bunun gibi bir budolabını soğutmak eminim kolaydır.. fakat sendeki dolap epey büyük bunu soğutmak gerçekten mesele olcaktır...

susoğutma kesin çözüm olcak gibi düşünüyorum o yüzden gerekli malzemeleri temin edene kadar şimdilik projemi askıya aldım.

>> bu arada arkadaşlar benim eski bir buzdolabım war şu amerikan dolaplarından 110 volt ile çalışıyor bunu arabaya uyarlamak daha kolay olurmu :?

soğutma sistemi nasıl kompresörlümü yoksa şu hotel odalarında kullanılan kompresörsüz tipmi (küçük)

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.