Şimdi Ara

(En Güzel Oyun Şekli)::.. Dн BiLarDo Club ..::(40 kişiyiz)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
3.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki

(En Son Oy Tarihi: 6.7.2007)
Giriş
  •  (En Güzel Oyun Şekli)::.. Dн BiLarDo Club ..::(40 kişiyiz)

Selamlar
    Öncelikle bu topiği açmamın amacı , DH'de bilardo oynayanların ve bilardo severlerin sayısını artırmak ve Bilardo hakkındaki bilgilerimizi herkesle paylaşmaktır. Eminim ki DH'de bilardo sevenlerin sayısı gün geçtikçe artacaktır.

BİLARDOYA YENİ BAŞLAYANLAR

Bilardoya yeni başlayanlar için en büyük problemlerden biri, hangi oyunun kendi yapısına ve oyun düzeyine daha uygun olduğunu bilememesidir. Türkiye'de eğitim-öğretim konusunda yaşanan sıkıntılar bilardoya da yansıdığı için, birçok yeni bilardo sever kendilerine oyunlarının gelişimi konusunda yardımcı olacak insanları bulmakta güçlük çekmekteler. Diğer yandan iyi oynayan her oyuncunun aynı zamanda iyi bir öğretmen olmayışı, ülkemizde çok sevilen bilardonun bir çok yetenekli insan için sadece bir eğlence olarak kalmasına sebep oluyor.

Özellikle bilardoya yeni başlayan bilardo severlerin yola çıkarken kendileri için daha uygun ve daha çok sevecekleri oyunu bulmalarına yardımcı olmak. Sonrasında ise genel ve özel çalışma tekniklerini anlatarak seçtiğiniz oyunda daha hızlı ilerlemeniz için size yardımcı olmaya çalışacağız.

HANGİ OYUN TÜRÜ BANA DAHA UYGUN ?

Öncelikle şunu belirtmeden geçmemek lazım: Bir insanın sevdiği konuda başarılı ve mutlu olması, her alanda olduğu gibi bilardoda da çok önemlidir. Burada bizim yapmaya çalıştığımız yönlendirmeler ve verdiğimiz tavsiyeler, sizin için ne kadar uygun olursa olsun, sizin sevdiğiniz oyunu oynama isteğinizin önüne geçemez.

Örneğin karakteristik özellikleri 3 top disiplinine daha uygun olan bir bilardo sever, sadece amerikan (pool) bilardodaki farklı stratejileri ve bazı özel atışları daha çok sevdiği için amerikan bilardoyu tercih edebilir. Bunun tersi de mümkündür, önemli olan her oyun türünün kendine göre farklı zorlukları ve bu zorluklara göre yapılması gereken antrenmanlar olduğunun bilincinde olmaktır.

Bilardoyu geliştirmek isteyenlere kendi tecrübelerimiz doğrultusunda birkaç ufak tavsiyemiz olacak:

Hangi oyunu oynarsanız oynayın, bilardo oynarken eğlenmeniz gerektiği gerçeğini sakın göz ardı etmeyin. Bilardo oynarken oyun içinde hırs yapmak, bir noktadan sonra işin eğlence kısmını unutup, oyunu tatsız bir şekilde devam ettirmenize sebep olabilir. Eğlenmek, yeni başlayanlar için öğrenmenin hızlanmasını sağlar.

Oynadığınız salon veya salonlarda sizden daha iyi oyuncuları seyretmek, gözlem yoluyla yapılan öğrenme adına çok faydalıdır. Fakat bilardo oynarken sizinle yakın seviyede bir oyuncu ile oynamak, rekabet ile birlikte ekstra bir motivasyon getirir. Bu da oyununuzun hızlı gelişmesi için olumlu bir etkendir.
    Sürekli sizden daha iyi bir oyuncu ile oynamak isteksizliğe, daha kötü bir oyuncu ile oynamak ise rehavete ve oyun kalitenizin düşmesine sebep olabilir.

Bilardonun 3 temel öğesini sakın es geçmeyin: DURUŞ, TUTUŞ ve VURUŞ. Ağaç yaşken eğilir sözünü hatırlayın ve bu 3 fonksiyonu doğru yapmadan oyununuzu geliştirmek gibi bir hataya düşmeyin. İleride bu 3 öğenin herhangi birindeki bir aksaklık, oyununuza daha büyük zarar verecektir.

Bilardoyu gerçekten iyi öğrenmek istiyorsanız, size öğretilen her şeyi sorgulayın. Karşınızdaki insanın anlatım tarzı size göre olmayabilir, araştırın, aynı atışı birden fazla insana sorun. Fazla bilgi göz çıkarmaz!

Bilardoyu severek oynayın! Gerçekten severek oynadığınız zaman, bilardo için harcadığınız saatler, size birçok farklı uğraşın veremeyeceği kadar büyük bir mutluluk olarak geri dönecektir.

İşte genel yapıları ile Türkiye'de oynanan oyunlar:

Karambol (3-Top)
    9-Top (Pool)
    Snooker
    3-Bant (3-Top)
    8-Top (Pool)
    14+1 (Pool)

Duruş, Tutuş ve Vuruş

Burada anlatacağımız bu 3 temel hareket, bilardoyu iyi ve istikrarlı oynamak adına çok önemli hareketlerdir. Bu hareketlerin ideal şekillerini anlatacağız, fakat bu 3 temel hareketteki ayrıntılar kişiden kişiye göre değişiklikler gösterebilir. Dünya’da ve Türkiye’de birçok başarılı bilardo sporcusunun bu ideal hareketlere bağlı kalmadan da başarılı olabildiklerini görüyoruz.

Yine de yeni başlayan bir oyuncu iseniz, bu 3 temel hareketi ve ideal denebilecek uygulamalarını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Zamanla oyununuz geliştiğinde bu hareketleri biraz daha özelleştirerek sizin için en uygun “kişisel ayarlar”ı bulmanız mümkün.

Duruş, tutuş ve vuruş hareketleri birçok değişik pozisyonda farklılıklar gösterebilir. Bizim anlatacağımız kurallar, masa üzerinde rahat bir pozisyonda yapılan bir atış için geçerli olup, farklı durumlarda bu hareketlerin farklı versiyonlarını uygulamanız gerekebilir.

Bu arada imzamız:

[center][b][url=http://forum.donanimhaber.com/m_15318409/mpage_1/key_//tm.htm#15318409] 
    [color=green]Dн вιℓαя∂σ ¢ℓυв[/color][/url][/b]
    [image]http://img443.imageshack.us/img443/7858/avatar610391eb6.jpg[/image][/center]

İsminizi söyleyin , hemen DH Bilardo Club'e ekleyelim.

::..Club Üyeleri..::

Captain: SinanC

1)xlpln
    2)ULtraV1olet
    3)gecomert
    4)mrdurden
    5)Triquetra
    6)Time2Die
    7)sınce_1903
    8)bluetime
    9)Fallsjg. S.V.
    10)TriaThlon
    11)wolf1907
    12)DieselTRoniC
    13)Lazm_Track
    14)Coder85
    15)SheHiT
    16)SnStV
    17)silver_clapenteus
    18)swedy
    19)disast3r
    20)sirena
    21)BarışNet
    22)askancan
    23)OGUZ ZERO
    24)kadirada
    25)PhsycoMantis
    26)Chryin
    27)Bashful.Man
    28)Climanjaro
    29)MilenyuM
    30)thekodz
    31)F4lken
    32)Fearless_monster2
    33)denizerus
    34)DaRkFoX [tHu]
    35)alpr_aras
    36)AjanWhite
    37)_L@STM@N_
    38)sonermacit
    39)@vonalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ressam -- 2 Temmuz 2007; 15:55:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ressam

Bende bilardo sevenlerdenim kardeş.
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deleted User

[Deleted by Admins]
    quote:

Orjinalden alıntı: swedy

2 hafta önce böyle bir klub açılmıştı

bende üye oldum

ama tutmadı daha imza ararken gitti topic

çok doğru, imza ararken topik gitti

• quote:

[Deleted by Admins]
    quote:

bende üye oldum

Bende üyeydimde, kayboldu birden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sınce_1903

quote:

bende üye oldum

Bende üyeydimde, kayboldu birden.

Alıntıları Göster
    [Deleted by Admins]

• quote:

[Deleted by Admins]

Alıntıları Göster
    walla imza için biraz uğraştım programlarla...
  • quote:

walla imza için biraz uğraştım programlarla...

Alıntıları Göster
    [Deleted by Admins]
  • quote:

[Deleted by Admins]

Alıntıları Göster
    bunu yaptığım program ztn 920 Kb filan basit bi programla yaptım elimden bu kadar geldi
  • quote:

bunu yaptığım program ztn 920 Kb filan basit bi programla yaptım elimden bu kadar geldi

Alıntıları Göster
    [Deleted by Admins]
  • quote:

[Deleted by Admins]

Alıntıları Göster
    tşkkrler
  • quote:

tşkkrler

Alıntıları Göster
    bu topiği devam ettirsek..
  • quote:

bu topiği devam ettirsek..

Alıntıları Göster
    Benide eklersen sewinirim imzamı düzenliyorum... :)

Bilardo oynarım ama çok iyi deil tabi vuruşlarım kötü deil burdan aldığımız bilgilerle daha iyi olacağına inanıyorum ve yarın arkadaşlarımı toplayıp bilardoya gidicem :):)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fiberay

Bilardo oynarım ama çok iyi deil tabi vuruşlarım kötü deil burdan aldığımız bilgilerle daha iyi olacağına inanıyorum ve yarın arkadaşlarımı toplayıp bilardoya gidicem :):)

Alıntıları Göster
    bilardo güzeldir ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: denizerus

bilardo güzeldir ...

Alıntıları Göster
    Bilardo oynuyorum aktif olarak. Profesyonel demesekte bir amatörden kesinlikle kat be kat iyiyim. Zaten Genel ortalamamdan belli oluyor eğer gerçekten bu işten anlıyan varsa ortalamaya baktımı anlar.

Oynadığım dsiplin ise 3 Bant.

Genel ortalamam 0.750 civarı.

Ayrıca Tayfun Taşdemir ( TT4 ) model Euroasia marka Isteka sahibiyim.

Benide eklerseniz sevinirim.

Şimdiye kadar 8 tane Resmi Turnuva ve 18 tane salon turnuvalarına katılmışlığım vardır.

3 Bant tek ısteka sayı rekorum 17'dir. Resmi değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 28 Haziran 2007; 0:09:02 >

• quote:

Alıntıları Göster
    Güzel oldu demi

Topiği devam ettirelim sinanC...

• quote:

Güzel oldu demi

Topiği devam ettirelim sinanC...

Alıntıları Göster
    Benide Yaz
  • İmzanın kodu verildi isterseniz imzayı ekleyebilirsiniz.
  • quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Fearless_monster2

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.