Şimdi Ara

## Intel'den Harpertown İşlemcisi: 45nm + 12MB L2 + 1333MHz FSB + 4 çekirdek ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
2.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'den Harpertown İşlemcisi: 45nm + 12MB L2 + 1333MHz FSB + 4 çekirdek ##

Intel sunucular için de işlemciler geliştirmeye son sürat devam ediyor. Firmanın detayları gün yüzüne çıkan ve kod adı Harpertown olan yeni sunucu işlemcisi Intel'in yakında uygulamaya koyacağı birçok yeni özellik ve teknolojiyi de üzerinde barındırıyor.

Hapertown işlemcisi 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek ve 1333MHz fsb'ye sahip olacak. Bilindiği gibi masaütü platformları için hazırlanan 45nm işlemciler bu yılın sonu veya gelecek yılın başında, yine masaütü için hazırlanan ve 1333MHz fsb'ye sahip olan ilk işlemciler ise çok büyük bir ihtimalle 22 Temmuz'dan itibaren satın alınabilir olacaklar.

Intel'in sunucular için geliştirdiği yeni işlemcisi Harpertown temel olarak Penryn esaslı mimariye sahip olacak. Dört çekirdekli olan işlemci üzerinde çift çekirdekli iki işlemci zarı olacak ve her zarın kendine ait 6MB'lık tampon belleği sahip olacak. Intel bu noktada Advanced smart cache adı verilen teknolojisini de devreye sokmuş olacak.

45nm üretim teknolojisine sahip olan, 1333MHz fsb destekli ve dört çekirdekli kod adı Harpertown olan yeni sunucu işlemcisi ayrıca Intel'in kullanılmakta olan 64 bit, DBS, XD bit gibi temel teknolojilerini de sahip olacak. İşlemcinin sene sonu veya gelecek yıl başında hazır olması bekleniyor.

Not:Intel'in masaüstü için hazırlamakta olduğu 45nm üretim teknolojisine sahip dört çekirdekli Yorkfield işlemcilerinedn farklı bir çekirdeğe sahip olacak Harpertown işlemcisi genel özellikleri itibariyle Yorkfield ile son derece benzer olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 18 Haziran 2007; 13:34:42 >

• Benim iyice kafam karıştı kim ne çıkartıyor anlamış değilim. Haber için sağol fx
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Intel'in sunucular için geliştirdiği yeni işlemcisi Harpertown temel olarak Penryn esaslı mimariye sahip olacak. Dört çekirdekli olan işlemci üzerinde çift çekirdekli iki işlemci zarı olacka ve her zaman kendine ait 6MB'lık tampon belleğe sahip olacak.

Doğal dört çekirdek mi olacak yoksa yine bildiğimiz gibi 2 tane çift çekirdeğin bir araya getirilmiş hali mi ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Intel'in sunucular için geliştirdiği yeni işlemcisi Harpertown temel olarak Penryn esaslı mimariye sahip olacak. Dört çekirdekli olan işlemci üzerinde çift çekirdekli iki işlemci zarı olacka ve her zaman kendine ait 6MB'lık tampon belleğe sahip olacak.

Doğal dört çekirdek mi olacak yoksa yine bildiğimiz gibi 2 tane çift çekirdeğin bir araya getirilmiş hali mi ?

aynı soru benimde aklıma geldi şimdi iki tane işlemci zarı falan denince?
  • hergün yeni bir intel haberi okur hale geldik.. anlaşılan 2008 başı tam bir çekişmeye sahne olacak... tabi bundan bizler karlı çıkacağız.. tüm bu haberle birlikte millet sistemlerini upgrade etmek için bir bekleyişe girdi.. fiyatlar düşecek ama millet fiyat düştü sistemi yükseltiyim diyeceği anda bir satış patlaması olabilir ve fiyatların tam rayına oturmasını geciktirir...
  • Intel daha doğal 4 çekirdek yapacak seviyede değil anca nahalem işlemcileri öyle olur. Intel alır 2 çift çekirdeği birleştirir kakalar bize.
  • @Rebellion!

Arkadaşım artık kurtulun şu fanatiklikten ya.

Adamlar 80 çekirdek gösterimi yapıyor siz 4 çekirdekten bahsediyorsunuz. Doğal 4 çekirdek işlemcisi var adamların. Ayrıca şunu da hesaba katmak gerekir. Sonuçta intel tarafında ikisinin birleşimi de olsa 4 çekirdek var ve yakında 266$ olacak.

AMD tarafında o da yok. Bir ara 32 derece haberi çıktı, önce 32 yi görür görmez daldım içeri sevinçle. Sonra bir baktım işlemcide yük yok ve 1.6GHz hıza sahip.
  • abi sen 8800 ultrayı inceleyektin ne oldu
  • quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

@Rebellion!

Arkadaşım artık kurtulun şu fanatiklikten ya.

Adamlar 80 çekirdek gösterimi yapıyor siz 4 çekirdekten bahsediyorsunuz. Doğal 4 çekirdek işlemcisi var adamların. Ayrıca şunu da hesaba katmak gerekir. Sonuçta intel tarafında ikisinin birleşimi de olsa 4 çekirdek var ve yakında 266$ olacak.

AMD tarafında o da yok. Bir ara 32 derece haberi çıktı, önce 32 yi görür görmez daldım içeri sevinçle. Sonra bir baktım işlemcide yük yok ve 1.6GHz hıza sahip.

80 çekirdekli yapı reklamdan başka bişi değil aynısını amd'de yapabilir söylesene kim kullanıyor 80 çekirdeği.

Tamam doğru intelin 4 çekirdekli işlemcisi var ama doğal olmadan çokda verimdi değil bunu kabul etmek lazım ama doğal 4 çekirdek çıkarsın AMD yi yerin dibine soksun bundan sonra intel kullanacam.

Ayrıca ben AMD fanatiği değilim ben imkanları doğrultusunda en iyi işi yapan firmayı tutarım her zaman 4 senedir amd 2 fabrikayla intelin 20 fabrikasını eziyordu ben gidip dandik pentium 4'ü kullanamazdım kusura bakma. Az parayla çok işi amd yaptı intel değil onun için intel kullanmıyorum.Core 2 duo belki X2lerden daha hızlı ama hala masaüstü performansı berbat kullanımda bariz farkediyor. Oyunlarda intel 200 fps oynatıyor x2ler ise 160 fpsde sende çok fark varmı? Zaten insal gözü 30 fpsden sonrasını fark edemez bu yüzden pek bir önemiyok.

1.6 ghz hızında 32 derece bence rekor çünkü ben işlemcimi 1.0 ghz e çekip voltajnı düşürmeme rağmen tam yükte 38 den aşağı inmiyor sence 32 derece kötümü bence çok iyi bir değer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rebellion! -- 18 Haziran 2007; 18:21:09 >

• intel amd ile arayı baya açtı...
  • 80 çekirdekli yapı reklamdan başka bişi değil aynısını amd'de yapabilir söylesene kim kullanıyor 80 çekirdeği.

Tamam doğru intelin 4 çekirdekli işlemcisi var ama doğal olmadan çokda verimdi değil bunu kabul etmek lazım ama doğal 4 çekirdek çıkarsın AMD yi yerin dibine soksun bundan sonra intel kullanacam.

Ayrıca ben AMD fanatiği değilim ben imkanları doğrultusunda en iyi işi yapan firmayı tutarım her zaman 4 senedir amd 2 fabrikayla intelin 20 fabrikasını eziyordu ben gidip dandik pentium 4'ü kullanamazdım kusura bakma. Az parayla çok işi amd yaptı intel değil onun için intel kullanmıyorum.Core 2 duo belki X2lerden daha hızlı ama hala masaüstü performansı berbat kullanımda bariz farkediyor. Oyunlarda intel 200 fps oynatıyor x2ler ise 160 fpsde sende çok fark varmı? Zaten insal gözü 30 fpsden sonrasını fark edemez bu yüzden pek bir önemiyok.

1.6 ghz hızında 32 derece bence rekor çünkü ben işlemcimi 1.0 ghz e çekip voltajnı düşürmeme rağmen tam yükte 38 den aşağı inmiyor sence 32 derece kötümü bence çok iyi bir değer.

• reyting reyting reyting
  • @MAX GAMER

Senin sorunun ne dostum eğer yazımda beğenmediğin bir kısım varsa açıkla böyle sinirlenme işareti koyupta kaçma.

Ayrıca ben doğruları söylüyorum yalanmı ha. Test sonuçlarına bir bak istersen.

Bi şeyden çakmıyorsun bide burda yorum yapıyorsun.

• @Rebellion! zaten doğruları söylüyorsun sonuçta 160fps ile 200 arasında ne fark varki?Bizimkilerin yaptığıda salaklık işte, hatta amd 80 çekirdekliyi yaptı ama intele acıyorda açıklamıyor.

Kardeşim banane amd nin imkanlarından?Eğer bu kadar iyi olsaydı kazandığı paralarla yeni fabrikasınıda açar, bütçesinide geliştirirdi.Şu an İntel işlemci dünyasında Amd ye fark atmayı bırak açıkça eziyor.Şimdi başlamayın ileride şu çıkacak bu çıkacak diye, Amd dediğin adamlar batacak hale geldiler artık...

Birde fanatik değilim diyorsun, pehh daha neler göreceğiz bu forumda
  • @DigitalWorld

Hocam çok doğru yazıyorsun Tam destek.

32dereceyi gören arkdaşlar soğutma ile ilgli hiç bir açıklama yapılmadan 32derece çok iyi demek yanlış olur.

Ozaman bende LN2 ile soğutayım -125 derece çok iyi diyeyim hem yükte hem boşta.

Doğal 4çekirdek gelsin sonra konuşalım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fifo
    Benim iyice kafam karıştı kim ne çıkartıyor anlamış değilim. Haber için sağol fx

+1 galiba birbirlerini korkutuyorlar bişey çıkaracakları yok bunların
  • intel yavaşlasın biraz kafam çok karıştı işlemci alamıyorum
  • intel cıkarttıkca cıkartıyor ama amd sony gibi cıkartıyo bi cıkartıyo pir cıkartıyo... zaman aralıgında cıkartıyo ama iyi cıkartıyo... enteresan...3ghz cıkacakmış hoş... 1500 dolar olur hadi koşalım alalım... bunlar cıksın şimdi üst seviye olan işlemciler alınacak yani x2 5200-6000 (2mb cacheli herhangi birisi olabilir). yenilerinin cıkmasını sadece su andaki işlemcilerin fiyatları düşsün diye 4x2 cekirdekli gözlerimle bekliyorum :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: cemcx

intel yavaşlasın biraz kafam çok karıştı işlemci alamıyorum

Zaten önce de tartışılmıştı, yeni intel alacakların en azından eylül indirimini beklemeleri kendi yararlarına olacak diye
  • FX57 sen iyi karıştırmıyon haberleri millet işlemcileri birbirine karıştırır oldu...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.