Şimdi Ara

## Intel'den Harpertown İşlemcisi: 45nm + 12MB L2 + 1333MHz FSB + 4 çekirdek ## (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
2.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: rec

@kralhasanyigit

Eğer amd'de raid olsaydı iyi olurdu.
    Bunun yanında foruma yeni gelen arkdaşlarımız herşeyi biliyor. Daha 11msjları olmasına rağmen direk taraftar pozisyonu.

Bir sey mi ima etmek istiyorsun? Acik olursan seviniriz. Foruma ilk kez girenler anasinin karnindan yeni doganlar degil. Belki donanim üzerine calisiyoruz belki daha önce sadece okuyucu idik simdi yazmaya da basladik.

Sunu da belirtmek isterim kesinlikle AMD-intel, Ati veya nvidia taraftari degilim.

Ben sistemi mi yaklasik 2ay önce topladim. Aslinda C2D kurmak istiyordum ama bütcem yetmedi. Mecburen X2 3600+ ile D935 arasinda secim yapmak zorunda idim ve X2 yi sectim

• adamlar aştı artık ard arda işlemciler çıkartıolar şuan kafam allak bullak oldu nerdeyim ben
  • quote:

3. 160fps ile 200fps arasında fark var mı demişsin??? Zmn HD devri arkadaşım artık. Sen belki hala 1024x800 veya işte 800x600 oyun oynamaktan zevk alabilirsin ama bence artık önemli olan sistemlerin 1920x1200 ve 1680x1050 gibi çözünürlüklerde nasıl performans verdikleri. İşte o noktada C2D sistemler büyük fark yaratıyor. Onu geçtim dx10 kartlarının ne kadar fazla işlemci gücüne bağlı olduklarını gördük. 3Dmarklarda AMD sistemler ile 9000-10000 arasında puanlarda kalınırken, hız aşırtmalı Intel sistemlerde 15000 puanlara yaklaşılıyor.

Çok saçmalamışsın. Raid 0 lı sistemle tek diskli sistemi karşılaştırmak falan.

• Ewt çok saçmalamışım demi??? Yahu önemli olan Raid0 sistem fln değil AMDnin ürün olarak Intelle aynı dönemde bize ne verdiğidir. Fiyat, fiyat performans, cart curt karşılaştırması yapmıyorum. Intel'in C2Dları ortaya çıkardığı dönemde AMD'de X2 serisinin maximum 5000'i vardı herhalde. O 5000 bile aynı dönemde 6300den çok daha kötüydü. Ha fiyat olarak belki doğrudur AMD işlemcilerinin süründüğünü görünce fiyatları oldukça aşağı çekmiştir. Fakat dediğim gibi benim yaptığım karşılaştırma sunduğu ürün çeşitliliği bakımından.

Bir arkadaşımız multitaskingde evet Intel daha iyi demiş de ztn benim yaptığım karşılaştırma genel olarak multitasking desktop performansı ile ilgiliydi. Tamam Raid0 çok önemli bir unsur ama veri transfer hızı ne kadar hızlı olursa olsun işlem hızı transfer hızından geri kalınca transfer hızının ne kadar olduğu önemli değil. Burda önemli olan veri transfer hızının mı önde olduğu, yoksa işlem hızının mı önde olduğu. Doğrusunu söylemek gerekirse ona dikkat etmedim. Belmiyorum raid0 kurulu bir platformda AMD'de uçuyordur. Bu konuda özür dilerim....

qx6600 ile AMDleri karşılaştırmışım 3DMark testlerinde. Bu belki 2-3 veya 6 ay önce yanlıştı. Yalnız şu an o kadar doğru ki; çünkü bildiğiniz gibi qx6600ler 2.. dolarlara inecek belki de indi bilmiyorum. Bu ve bunun gibi yaptığı fiyat indirimleri ile fiyat performans konusunda da Intel AMD ile odukça yarışır hale geldi.

Şimdi burda asıl olay bunların hiçbiri değil. AMD isterse işlemcilerini 5 dolara indirsin. İsterse sokakta dağıtsın. Ama şu an gidip ekran kartına 400-600 dolar arası para bayılan üst seviye kullanıclar hiçbir zaman için AMD tercih etmez. Orta segmente gelirsek gene AMdnin yerle bir olduğu aşikar bana göre Intel bu kadar fazla seçenek sunarken. Düşük segment AMD'nin tek iddialı olduğu alan. Bende bu konuda AMDye bir alkış bekliyorum hepinizden hll olsun bu noktada AMD Intel'e kafa tutuyor...

O "sanat eseri" lafına gelince. O lafı da ben kendim söylemedim. Ewde oturup çevremdeki şeylere İngilizce sıfatlar bulmaya çalışmıyorum. Bir internet sitesinde okuduğum şeydi bu ki sonuna kadar da katılıyorum. Amd bize şu ana kadar ne verdi bir bakalım. Masaüstünde 64bit olayını AMD başlattı(gerçi hala bir işe yaradığı yok ama neyse), saat hızının işlemci performansında tek faktör olmadığını bize AMD öğretti, fiyat/performans alanının ürün profilinde ne kadar önemli olduğunu gene AMD Intel'e gösterdi, oyun performansının masaüstü işlemci satmakta çok ciddi bir faktör olduğunu gene AMD ortaya çıkardı, efektif üretim yapmanın şirketin para kazanması için en önemli faktör olduğunu gene AMD bariz kıldı, AR-GE' nin herşey olduğunu gene AMD zamanında yaptığı atakla ortaya çıkardı.

Bu yukardakiler hoş güzel AMD çok şey kattı bize; ama ironik olan belirli bir noktadan sonra AMDnin her türlü öne çıkardığı şeyde rezil rüsvan olması...

Neyse yemişim AMDyi'de Intel'i de. AMD iyiyken zevkle, AMD kullandım. Şu Intel iyi zevkle Intel kullanıyorum. Benim için önemli olan iyi olmak AMD veya Intel olmak değil. Ümidim AMD'nin artık eski günlerine geri dönmesi, şu ara hem ATi hem AMD masaüstü platformunda oldukça zor günler geçiriyor. İnşallah eski seviyeyi yakalarlar da rekabet ortadan kalkmaz.

• Yahu bir de sözüm meclisten dışarı diye başlayayım. Çoğunuz bana saçmalamışsın diyor; ama bariz bir fark olmadıkça AMD'den vazgeçmem diyorsun üstüne. YUH YUH YUH... Daha nasıl bariz bir fark olsun??? Hiçbiriniz testlere bakmıyor musunuz? Senelerdir bu kadar bariz fark yoktu... Siz hala bariz fark olmayınca diyorsunuz. Gidin bi yerlerden SiSoft Sandra testlerine bakın da gözlerinizi açın...
  • Ben P4 2.6 aldığım zaman, benim memleketimin %99u intel kullanıyordu
    ortada para konuşuyor çünkü
    Türkiyedeki çoğu ile göre bütçemiz daha iyi
    birşey bilmeyen olarakta parası iyi olanın performansıda iyi dedik aldık.(MUĞLA/Fethiye)

o zaman şu vardı
    işlemci intel, anakart gigabyte, ekran kartı 9600XT(ekran kartı ben aldıktan sonra çıktı)

bunu alan kral oluyordu(basıp parayı tabi...)

ben bilmediğim için o kadar para bayılmak istemedim

Ama şimdi biraz bilgi birikimi ve tecrübede doğrultusunda
    amd nin yüksek kesimleri pek hizmeti olmadığını şuan için görüyorum.

E6700 üstü rakibi yok.

Bende 915 YTL Q6600 sipariş ettim, bakalım gelince görücez.

Testleride kontrol ettim tabi, AMD FX diye bi zava zingoyla birkaç testte geçiliyor
    onun haricinde bana amd yanında kral gibi geliyor...

he bide şunu söyleyim
    çıkan haberlere kandım, X2900XT bekledim bir heves, paşalar gibi bi CF yaparım dedim.
    8800GTS ile bir olunca, üst seviye ekran kartından vazgeçtim.

şuanki parayı geçici sistem kurmak için kullanıyorum.
    Elimde
    Q6600 ü tutarak, 1333 FSBlik çıkacak işlemcilerden de yeni bi pc kurcam.
    (tabi AMD düşük bütçelere hitap ettiği sürece)

• quote:

Orjinalden alıntı: kralhasanyigit

Yahu bir de sözüm meclisten dışarı diye başlayayım. Çoğunuz bana saçmalamışsın diyor; ama bariz bir fark olmadıkça AMD'den vazgeçmem diyorsun üstüne. YUH YUH YUH... Daha nasıl bariz bir fark olsun??? Hiçbiriniz testlere bakmıyor musunuz? Senelerdir bu kadar bariz fark yoktu... Siz hala bariz fark olmayınca diyorsunuz. Gidin bi yerlerden SiSoft Sandra testlerine bakın da gözlerinizi açın...

Güzel kardesim dedigin herseye katiliyorum tamam da ama sen 2002 de cikmis K8 teknolojisi ile 2006 da cikmis Conroe yi karsilastiriyorsun bu biraz haksizlik degil mi AMD ye?

Sabret hele bi k10 ciksin görelim durumun ne oldugunu. Tabii burda k10 la Conroe yi karsilastirmayacagiz, hemen hemen ayni vakitlerde cikacak olan Penryn i karsilastiracagiz. Hangisi iyi F/P veriyorsa gidip onu alacagiz degil mi?

Benim AMD yi takdir ettigim bir yönü daha var..

Bakin AMD nin bariz bir sekilde önde 4 yil boyunca İntel; işlemcileri kötü olmasina ragmen indirim yapmadi. EE serilerini 1000 li dolarlara satti. D935 daha 6 ay önce 195$+Kdv ye satiliyordu. Ama AMD baktiki conroe ile performans olarak mücadele edemeyececim mevcut mimarim ile bari Fiyat olarak mücadele edeyim dedi.

X2 6000+ 180$ a düsecek deniliyor. Fx74 ler 550$+ KDv ye satiliyor su anda.

• quote:

Yahu bir de sözüm meclisten dışarı diye başlayayım. Çoğunuz bana saçmalamışsın diyor; ama bariz bir fark olmadıkça AMD'den vazgeçmem diyorsun üstüne. YUH YUH YUH... Daha nasıl bariz bir fark olsun??? Hiçbiriniz testlere bakmıyor musunuz? Senelerdir bu kadar bariz fark yoktu... Siz hala bariz fark olmayınca diyorsunuz. Gidin bi yerlerden SiSoft Sandra testlerine bakın da gözlerinizi açın...

Sen bir test yapıp koyabilirmisin kendi bilgisayarından merak ettim bir karşılaştırma yapalım.
  • Ya ben bu amd işlemcilerini pek bilmiyorumda,
    Biri bana masaüstü işlemcilerini sıralayabilir mi?
    En iyisi en ucuzu falan diye...?
  • quote:

Ewt çok saçmalamışım demi??? Yahu önemli olan Raid0 sistem fln değil AMDnin ürün olarak Intelle aynı dönemde bize ne verdiğidir. Fiyat, fiyat performans, cart curt karşılaştırması yapmıyorum. Intel'in C2Dları ortaya çıkardığı dönemde AMD'de X2 serisinin maximum 5000'i vardı herhalde. O 5000 bile aynı dönemde 6300den çok daha kötüydü. Ha fiyat olarak belki doğrudur AMD işlemcilerinin süründüğünü görünce fiyatları oldukça aşağı çekmiştir. Fakat dediğim gibi benim yaptığım karşılaştırma sunduğu ürün çeşitliliği bakımından.

Bir arkadaşımız multitaskingde evet Intel daha iyi demiş de ztn benim yaptığım karşılaştırma genel olarak multitasking desktop performansı ile ilgiliydi. Tamam Raid0 çok önemli bir unsur ama veri transfer hızı ne kadar hızlı olursa olsun işlem hızı transfer hızından geri kalınca transfer hızının ne kadar olduğu önemli değil. Burda önemli olan veri transfer hızının mı önde olduğu, yoksa işlem hızının mı önde olduğu. Doğrusunu söylemek gerekirse ona dikkat etmedim. Belmiyorum raid0 kurulu bir platformda AMD'de uçuyordur. Bu konuda özür dilerim....

qx6600 ile AMDleri karşılaştırmışım 3DMark testlerinde. Bu belki 2-3 veya 6 ay önce yanlıştı. Yalnız şu an o kadar doğru ki; çünkü bildiğiniz gibi qx6600ler 2.. dolarlara inecek belki de indi bilmiyorum. Bu ve bunun gibi yaptığı fiyat indirimleri ile fiyat performans konusunda da Intel AMD ile odukça yarışır hale geldi.

Şimdi burda asıl olay bunların hiçbiri değil. AMD isterse işlemcilerini 5 dolara indirsin. İsterse sokakta dağıtsın. Ama şu an gidip ekran kartına 400-600 dolar arası para bayılan üst seviye kullanıclar hiçbir zaman için AMD tercih etmez. Orta segmente gelirsek gene AMdnin yerle bir olduğu aşikar bana göre Intel bu kadar fazla seçenek sunarken. Düşük segment AMD'nin tek iddialı olduğu alan. Bende bu konuda AMDye bir alkış bekliyorum hepinizden hll olsun bu noktada AMD Intel'e kafa tutuyor...

O "sanat eseri" lafına gelince. O lafı da ben kendim söylemedim. Ewde oturup çevremdeki şeylere İngilizce sıfatlar bulmaya çalışmıyorum. Bir internet sitesinde okuduğum şeydi bu ki sonuna kadar da katılıyorum. Amd bize şu ana kadar ne verdi bir bakalım. Masaüstünde 64bit olayını AMD başlattı(gerçi hala bir işe yaradığı yok ama neyse), saat hızının işlemci performansında tek faktör olmadığını bize AMD öğretti, fiyat/performans alanının ürün profilinde ne kadar önemli olduğunu gene AMD Intel'e gösterdi, oyun performansının masaüstü işlemci satmakta çok ciddi bir faktör olduğunu gene AMD ortaya çıkardı, efektif üretim yapmanın şirketin para kazanması için en önemli faktör olduğunu gene AMD bariz kıldı, AR-GE' nin herşey olduğunu gene AMD zamanında yaptığı atakla ortaya çıkardı.

Bu yukardakiler hoş güzel AMD çok şey kattı bize; ama ironik olan belirli bir noktadan sonra AMDnin her türlü öne çıkardığı şeyde rezil rüsvan olması...

Neyse yemişim AMDyi'de Intel'i de. AMD iyiyken zevkle, AMD kullandım. Şu Intel iyi zevkle Intel kullanıyorum. Benim için önemli olan iyi olmak AMD veya Intel olmak değil. Ümidim AMD'nin artık eski günlerine geri dönmesi, şu ara hem ATi hem AMD masaüstü platformunda oldukça zor günler geçiriyor. İnşallah eski seviyeyi yakalarlar da rekabet ortadan kalkmaz.

Arkadaşım yukarıdaki mesajımda da yazmıştım. Saçlamamışsın dememiştim ancak pek uygun bir karşılaştırma olmamış demiştim. Bir arkadaşta güzel söylemiş Conroe dan önce çıkmış AMD işlemciler ile C2D ları karşılaştırmakta pek doğru değil. Kaldı ki şuda var sen ;

E6600 @ 3600 mhz

ile 100$ lık belki daha da ucuz

AMD X2 3800+ @2000 mhz karşılaştırıyorsun.

Ve bunun doğru olduğunu düşünüyorsun ki BENCE ÇOK YANLIŞ.

İKİ SİSTEM ÇOK FARKLI KARŞILAŞTIRMA YAPMAK GEREKSİZ BENCE...

Gelelim Dar boğaz konusuna herkes diline dolamış gidiyor. Yaw hangi kartta nasıl bir dar boğaz yaratmış bunlar merak ediyorum.

Bırakında 3600mhz de çalıştırdığınız 200$ üzeri bir işlemci adam gibi çalışsın. Bu işlemci ile karşılaştırılabilecek işlemci AMD X2 6000+ dır altı değildir bilgine. Bu 6000+ da dar boğaz yaratır denirse yuh artık.

• amd bişey çıkarmıyormu yaa
    amd samanlıkta seyran yapıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: trkocaer

amd bişey çıkarmıyormu yaa
    amd samanlıkta seyran yapıyor

Galiba bende bu AMD ne yapıyor anlamadım bir türlü

• Valla amd de işler kötü gibi
  • quote:

Elma ile armut karşılaştırılmaz. Şartlar eşit olsun o zaman kimse saçmalamışsın demez.

Birinde sonuna kadar aşırtma + raid 0 var. Diğerinde fabrika çıkışlı işlemci tek hdd. Bu karşılaştırmayı intel görse yapacağı şey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mav1li -- 20 Haziran 2007; 13:22:45 >

• intel işlemcilerine L2 CACHE basmaya devam ediyor

bu işin sonu nereye gidecek bilmiyorum ( 32......... )

bi de bu cache arttıkca OC potansiyeli azalmıyormuydu
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.