Şimdi Ara

Karadeniz'deki doğal gazın üretim ve iletim altyapısına 780 milyon liralık yatırım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Karadeniz'deki doğal gazın üretim ve iletim altyapısına 780 milyon liralık yatırım

Karadeniz’deki sondaj çalışmaları sonucunda keşfedilen doğal gazın çıkarılması için denizaltı üretim tesisi ve denizaltı nakil tesisi kurulacak. Bu tesisler için ÇED başvuru dosyası hazırlandı.

ÇED başvuru dosyasında üç ayrı proje bulunuyor. Projenin birinci ayağında denizaltı doğal gaz üretim tesisi, ikinci kısmında karadaki doğal gaz işletme tesisi ve üçüncü aşamada ise hem denizdeki hem de karadaki doğal gaz nakil hatları projelendiriliyor. Bu üç proje için toplam yatırım miktarı 780 milyon lira olarak açıklandı. Doğal gazı çıkarmak için bu üç projenin yanı sıra gemi ihtiyacı da olacak. Gemilerin maliyeti henüz bilinmiyor.

Ayrıca Bkz.Türkiye yeni sondaj gemisi satın alıyor

Denizaltı doğal gaz üretim tesisleri, denizin 2 bin 200 metre altında, Filyos Endüstri Bölgesi’ne 155 kilometre uzaklıkta kurulacak. Karadaki doğal gaz işletme tesisi ise Filyos Endüstri Bölgesi’ne inşa edilecek. Doğal gaz nakil hatları, bu iki tesisi birbirine bağlayacak.

Üç yeni şirket

Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın miktarı 405 milyar metreküp olarak açıklandı. Bu gazın karaya çıkarılmasında yaklaşık 2 bin kişi çalışacak. Doğal gaz sahasını işletmek ve gazı iletmek için TPOC tarafından Turkish Petroleum International Anonim Şirketi, BOTAŞ International Anonim Şirketi ve Turkish Petroleum Off-Shore Technology Center Anonim Şirketi adlı 3 şirket kurulacak.

Turkish Petroleum International AŞ'nin sermayesi 11 milyar 797 milyon 665 bin lira, BOTAŞ International AŞ'nin sermayesi 3 milyon 575 bin 50 lira, Turkish Petroleum Off-Shore Technology Center AŞ'nin sermayesi ise 21 milyon 450 bin 300 lira olarak belirlendi. İlk doğal gaz 2023’te çıkarılacak fakat tamamen devreye girmesi ileri bir tarihte gerçekleşecek. İlk etapta günlük 10 milyon metreküp gaz taşınacak. İkinci etapta ise günlük 40 milyon doğal gazın taşınması ve işlenmesi hedefleniyor.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/sakarya-gaz-sahasinda-uretim-ve-iletim-altyapisina-780-milyon-lira-yatirim-yapilacak/2149664
    Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/botas-ve-tpaonun-bagli-ortakligi-tpoc-tarafindan-3-sirket-kurulacak/2143394

• arkadaşlar, bizlik bir durum yok.
    biz yine gazı, en iyi ihtimalle her yıl %20'lik bir zamla kullanacağız, eğer böyle bir gaz varsa ve çıkarılırsa.
    Enerji harcamalarında ise yurt dışına ödenen meblağ düşecek elbette. Ancak aradaki fark, yurt içinde birilerinin cebine gidecektir diye düşünüyorum.
    Umarım yanılırım.

Yine de mehteri verdim ben, ihtimaller dahilinde.

zaten istese düşürürler avrupa fiyatına alsak yarı yarıya düşer.ne kadara alığımız sorulunca ticari sır diye cevap vermiyorlar.

GÜNÜN SORUSU : Bütün doğalgaz hatlarını Türkiye ye döşedikleri halde ve tüm hatlar ülkemizden geçtiği halde bizden daha uzak mesafedeki avrupa bizden geçen doğalgazı 110-120 dolara alırken biz niye 280 300 dolara alıyoruz ?

• arkadaşlar, bizlik bir durum yok.
    biz yine gazı, en iyi ihtimalle her yıl %20'lik bir zamla kullanacağız, eğer böyle bir gaz varsa ve çıkarılırsa.
    Enerji harcamalarında ise yurt dışına ödenen meblağ düşecek elbette. Ancak aradaki fark, yurt içinde birilerinin cebine gidecektir diye düşünüyorum.
    Umarım yanılırım.

Yine de mehteri verdim ben, ihtimaller dahilinde.

• Bize fayda sağlarsa çok iyi, vatandaşa herhangi bir yararı olmayacaksa 👎
  • Yanfo kullanıcısına yanıt

zaten istese düşürürler avrupa fiyatına alsak yarı yarıya düşer.ne kadara alığımız sorulunca ticari sır diye cevap vermiyorlar.

GÜNÜN SORUSU : Bütün doğalgaz hatlarını Türkiye ye döşedikleri halde ve tüm hatlar ülkemizden geçtiği halde bizden daha uzak mesafedeki avrupa bizden geçen doğalgazı 110-120 dolara alırken biz niye 280 300 dolara alıyoruz ?

• haber eksik farklı haber kaynalarınada bakın tek tarafli oluyor böyle olunca malum AA.

Kurulan şirketlerin ortaklık yapısı, yeni şirket kurabilmesi ya da ortak olabilmesi konusunda tek yetkili Cumhurbaşkanı olacak.

Bu şirketler hakkında ayrıca Harcırah Yasası, Taşıt Yasası, Devlet İhale Yasası, Kamu İhale Yasası, Kamu İhale Sözleşmeleri Yasası, Türk Ticaret Yasası’nın bazı hükümleri ile bazı kanun hükmünde kararnameler uygulanmayacak.

Yani bu şirketler sayılan yasalardaki hükümlere tabi olmayacak.

Kaynak Yeniçağ: Erdoğan imzayı attı. Birisi 11.7 milyar TL’lik dev sermayeli 3 yeni şirket kuruldu

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdogan-imzayi-atti-birisi-117-milyar-tllik-dev-sermayeli-3-yeni-sirket-kuruldu-427555h.htm

• hakanhan68 H kullanıcısına yanıt
    "aksi kanıtlanana kadar, sosyal medyadaki her haber yalandır" bu prensibe göre @alper_akdogan yalan söylüyor. kaynak göstermesi gerekirdi.

• Erken Seçim LOADING*

• Petrolü bulamaz dediler buldu. Yalan dediler doğru çıktı. Taşıyamaz dediler oda gerçekleşmek üzere. Döşenen borular birileri ne ithaf olunur
  • Erken seçimden ziyade bizimkiler anladılar bu gazı o derinkikten o basınç ile çıkarabilecek kabiliyet yok, o zaman yurtdışından birilerine satalım A.Ş.'leri dolarla okutup krizi biraz yavaşlatmak istiyorlar. Olan biten bu gibi görünüyor. Açık açık bir fon gelip alsın deniliyor.

Tıpkı son 20 yılda 200 bin ton gerek devlet bankası gerekse kandalı ve israilli şirketlere madem işletme diye satıldığı acı bir gerçektir. Lozan palavralarını kendileri atıp kendileri bu palavraları çiğniyorlar.

Karadeniz'deki doğal gazın üretim ve iletim altyapısına 780 milyon liralık yatırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dellialli -- 19 Şubat 2021; 20:43:30 >
  • Bu kadar savunma harcaması , argesi nasıl yapılıyor , aynı anda Çanakkale köprüsüne kadar , barajlara kadar bütün yatırımlarda aynı anda ilerliyor ,helal olsun ülkeye büyük katkısı olan dev yatırımlar meyvelerini veriyor ,darısı akdenizdeki sondajlara

Gaz yok yalan diyenler şimdi faydası olacak mı diyor :))

• quote:

Orijinalden alıntı: alfa-x

Bu kadar savunma harcaması , argesi nasıl yapılıyor , aynı anda Çanakkale köprüsüne kadar , barajlara kadar bütün yatırımlarda aynı anda ilerliyor ,helal olsun ülkeye büyük katkısı olan dev yatırımlar meyvelerini veriyor ,darısı akdenizdeki sondajlara

Gaz yok yalan diyenler şimdi faydası olacak mı diyor :))

Kafalar pırıl pırıl.

Çanakkale köprüsü için kredi alınan bankalar:

The countries participating in the financial deal were comprised of South Korea, Germany, France, Italy, U.A.E., Kuwait, China, Britain, Denmark

Kalan 683 milyon euro ise Türkiye'de faliye gösteren yabancı bankaların dış şubelerinden sağlandı.

The remaining 683 million euro loan was secured from the foreign branches of Turkey’s lenders.

20 yıl geçiş garantisi ile yine ecnebiye yaptırıp, 20 euro + kdv ile yine eşşek gibi ödenecek bu paralar :)

2.3 milyar dolar kasandan çıkacak 10 milyar doları bulacak.

evet akpli kardeşim. HELAL OLSUN be ... 500 milyar dolar total borcun üstüne bir 10 milyar daha ekle. Sonuçta ödeyecek, sırtına semer vurulacak çok memlekette.

• CleanCoders C kullanıcısına yanıt

yazdığımı dikkatle okusaydın "ticari sır" görürdün hükümet açıklamıyor. milletvekilleri kaç defa sordu cevap yok bilgiler hep başka ülkelerden.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/rus-dogalgazi-cok-pahaliya-ithal-ediliyor-gercek-ortaya-cikti-296880h.htm

https://www.yenisafak.com/ekonomi/turkiye-dogalgazi-248-dolara-aliyor-2746940

• quote:

Orijinalden alıntı: CoreXXX

Petrolü bulamaz dediler buldu. Yalan dediler doğru çıktı. Taşıyamaz dediler oda gerçekleşmek üzere. Döşenen borular birileri ne ithaf olunur

Sayın Bahçeli kanalizasyon borusunun 

• Dellialli D kullanıcısına yanıt

o altın işide yanlış bilmiyorsam çıkaran şirket %90-95 alıyor gerisi bize kalıyor ve çevreye zararı çok sadece ağaç değil yer altı sularınıda zehiriliyor siyanür.

• quote:

Orijinalden alıntı: hakanhan68

o altın işide yanlış bilmiyorsam çıkaran şirket %90-95 alıyor gerisi bize kalıyor ve çevreye zararı çok sadece ağaç değil yer altı sularınıda zehiriliyor siyanür.

Evet. Yazmıştım zaten ... 8 çıkardı ise 2 sini bize verecek. ama işte sana 8 çıkardım 2 si senin diyor. Bilmiyoruz ki 8 mi çıkardı yoksa 10 mu , 15 mi? Düşün buna rağmen 200 tondan fazla altın satmışlar. Sırf krizi bir nebze de olsa frenlemek için. Ama bazı asalaklar bunları başarı olarak görüyor. Aynı kanadalı firma Bulgaristan'da yerler açmak istedi. Sadece 1 yer için izin verdiler. Oradaki denetimler daha da sıkı. Ama işte bugün gelinen noktada Türkiye bir 3. sınıf Dünya ülkesi iken, komunizmden 20 yıl önce çıkmış bulgarsitan bile 2. sınıf Dünya ülkesi statüsüne ulaşmış durumda. İşte bunu başarı gibi gören asalaklar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dellialli -- 20 Şubat 2021; 14:8:47 >

geç oldu ama uyanma başladı diye umut ediyorum.söyleyicek söz çok var ama bizim değil oy verenlerin söylemesi lazım bu amca gibi uyanırlar umut ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: hakanhan68

yazdığımı dikkatle okusaydın "ticari sır" görürdün hükümet açıklamıyor. milletvekilleri kaç defa sordu cevap yok bilgiler hep başka ülkelerden.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/rus-dogalgazi-cok-pahaliya-ithal-ediliyor-gercek-ortaya-cikti-296880h.htm

https://www.yenisafak.com/ekonomi/turkiye-dogalgazi-248-dolara-aliyor-2746940

verdiğin ilk linkteki haber doğru ise doğal gaz anlaşmaları 25 yıl önce yapılmış. yani AKP den önce

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/1915-canakkale-koprusune-2-265-milyar-euro-finansman,-6b3E8_xkkeHtOMFOfi63w

2023 metrelik ana açıklığı ve 318 metre yüksekliğindeki kuleleri ile dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliği taşıyan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi’nde ağırlıklı bölümü yabancı finans kurumları ve bankalardan olmak üzere 2 milyar 265 milyon euro tutarında finansman sağlandı

Toplam 2 milyar 265 milyon euroluk kredinin yüzde 70'ine tekabül eden 1 milyar 582 milyon euroluk bölümü yabancı bankalardan, yüzde 30'una tekabül eden 683 milyon euroluk bölümü ise Türk Bankalarının yabancı şubeleri tarafından sağlandı.

Kredinin 5 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 15 yıl vadesi bulunuyor.

Amma sallamışsın

Keşke kredisiz olsa ama ibb bile 3km metro için milyon dolar kredi çekiyor yabancılardan , demek ki finans gerekli

Şunuda unutmamak gerek kredi de her isteyene verilmiyor , ama 50 yıl beklensin , öyle yerli imkanlarla yapılabilir de diyebilirsin bunlar vizyon işi ,

işine gelmedi mi şucu bucu diye yaftalarsın değil mi, hdp li.

• Turkey’s lenders ile Turkish Lenders nedir ne değildir...

Bunun için ingilizce şart.

Yandaş medyanın çarpıtmaları ile gelmiş. Aklıma youtube üzerinden kendi kesimini apta yerine koyup sallayanlar geldi nedense. Google reklamlarından ve malup parti kollarından aldıkları paralar ile yesinler tosunlar.

Örneğin:

HSBC Türkiye'de bir A.Ş. dir... ama bu onu Türk bankasıyapmaz. Türkiye bankası yapar da neyse ...

Evet Google'ı bir korku almıştır kesin. Bu adam nasıl 100K izlenme alıyor, bu tür kanalları kimler izliyor çok belli oluyur.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.