Şimdi Ara

' _____ YAMAHA AV RECEİVERS _____ '

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.844
Cevap
43
Favori
331.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzun araştırmalardan sonra Yamaha RX-V 659 aldım. Bu marka receiver kullanan arkadaşlarım, gerekli ayarlar, püf noktaları ve tecrübeleri konularında yazarlarsa sevinirim. Mesela ilk aklıma gelen otomatik kalibrasyonun doğruluğu konusunda ne düşünüyor kullanıcı dostlarım? Dvd film izlerken, müzik dinlerken ya da tv seyrederken hangi modları kullanıyorlar? Kumandaya diğer elektronik cihazları tanıtıp, kontrol edebiliyorlar mı? Bu ve bunun gibi yararlı bilgileri paylaşırsanız sevinirim. Herkese selam olsun...

Yoğun istek üzerine Yamaha Kullanıcıları listesi oluşturulmuştur
    Emeği için sevgili kasif'e teşekkürler...

Y A M A H A A V R
    Model __________________Kullanıcı
    RX-V 1800 ----------------- zapatero, tarık_73, dmrbrn
    RX-V 863 ------------------ kasif@, cihvat
    RX-V861 ....................... postanem, rgokdemir, redstone1, Sadhar, no_fear, taskmanager, hacitalip,
    RX-V661 ........................ Kentiaman
    RX-V 663 ------------------ altanpsx, tamerege, felmali, sdertyan,alper029, sakinci, nickelx, semsal01
    RX-V 659 ------------------ postanem, zart, kursad_75(eski kullanıcı)
    RX-V 363 ------------------ MuSoniC, dr_macit
    RX-V 457 ...................... yavuzazgin, texmo
    RX-V 361 ....................... Cfiliz, rap_üstad, machiner
    RX-Z11 ....................... asukrumercan

RX-V / RX-Z / RX-N Serileri Resmi Sayfası

Y A M A H A S T E R E O
    Model __________________Kullanıcı
    RX 497 ------------------ snoopdogg
    AX 396 ------------------ zart

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kursad_75 -- 25 Nisan 2009; 23:02:24 >

• kursad yamaha kullanıcısıyım.1600 receiver ım var.659 da dinlemedim ama kendi kategorisinde iyi bir receiver olarak okudum.karşılaştırmalarında daha sonra çıkan 674 onkyo ile arasında hemen hemen ses olarak pek bir fark olmasa da fiyat avantajı olan bir ürün olarak bahsediliyordu.eksisi ise HDMI ve müzikalite imiş.
    Yamaha ların bence sinema performansları oldukça iyi.daha önceden de 640 receiver kullanmıştım.menüleri maalesef biraz karışık.ama ayar seçeneği boldur.kumandası ise gene kullanışlılık açısından zor olan bir cihazdır.ancak dediğim gibi, a/v receiver olarak bana göre performansı iyi olan cihazlar.Hayırlı olsun.
  • Sağol sevgili zapatero, bilirim yamaha kullanıcısı olduğunu Ben de çok araştırdım, soruşturdum yerli forum, yabancı forum, editör yazıları vs vs... Bence AV receiver'larda HDMI ve yeni nesil ses kod çözücülerinin oturması en az 2 sene. Zaten sadece bu da yeterli değil, blu-ray ya da HD-DVD player fiyatlarının alınabilecek seviyelere gelmesi, bu player'larda izlenecek blu-ray ve hd-dvd'lerin kiralanabilecek kadar yaygınlaşması da lazım. Dolayısı ile şimdilik bana HDMI gerekli hiç değil. Yamaha'nın müzikalite konusunda performansını değerlendirecek tecrübeli kulaklara da sahip değilim açıkçası Zaten, amatör seviyede ne AV receiver ne de hoparlör kalitesinde dinlenip, fark hissedileceğine de inanmıyorum. Neyse...
    Yanlız, bu yamaha AV receiver'lara özgü püf noktaları falan varsa onları bir yazarsan sevinirim zapatero. Selamlar...

• Yamaha AV receiver lerin Türkiye ana dağıtıcısı kim acaba? Forumaudio sitesinde Yamaha markası artık görünmüyor.
  • İthalatcısının değiştiğini biliyorum dostum, ondan dolayıdır. Arkadaşlar 3 gün önce bende 659 amfi hoparlör olarakta h/k hkts 11 aldım. Dolby digital ses alamadım. Ön hoparlörleri hoparlör A'ya bağladım, diğerlerinide gerekli yerlere. Ekranda dolby ışığı yandı fakat ön hoparlörlerden ses alamadım. Burda bir yanadan hoparlör A/B seçeneğinden A 'yı açmam mı gerekli? Diğer bir sorunsa digital ışığı yandığı zaman amfi ekranında bir grafik var çalışan hop. leri gösteriyor sanırım orda sub.ın ışığı yanmıyor ama ses geliyor sub'dan? kalibrasyon yaparken tüm hop. düzgün çalıştı (bana göre) yeniden kalibrasyon mu yapsam başka bir eksiğim mi var yardımcı olun?
  • amfinin ekranında sağ altta L,C,R,SB,SL,SB ve LFE idye kutucuklar görüyorsan tüm hoparlörler tanımlıdır.Yoksa SET MENU de manuel setup sound menu içerisinde speaker set ten tüm hoparlörleri tanımla.burda menülerde adım adım yapman gerekenleri görürsün.kitapçıkta Sayfa 79-80.
  • Otomatik kalibrasyonun doğruluğu konusunda fikrin nedir zapatero?
  • açıkcası hep kendim kurarım sistemi...cihazımda özellik var ama hiç denemedim.dolayısıyla doğruluk konusunda pek bir fikir sahibi değilim.cihazı kendim kurcalamak daha çok hoşuma gidiyor.
  • bu arada biraz bilgi veriim...film seyrederken sevdiğim yamaha sinema modları ile, Prologic IIx i birlikte kullanmak.bana göre çok hoş etki bırakıyor.
  • merhaba kursad kardes,
    yeni receiverın hayırlı olsun güle güle kullan.
    Bence de doğru bir seçim yapmışsın.
    Ancak merak ettiğim bir şey var Sony DB-900 ünden bildiğim kadarıyla oldukça memnundun.
    Seni RX-V 659'A Yamaha'ya yönlendiren etken ne oldu ?
    DB-900 ile Yamaha RX-V 659 arasında izlenimlerine göre nasıl farklar var ?
    WH 9.6 ile hangisi daha iyi uyum sağladı ve performans farkları nasıl merak ediyorum.
    Paylaşırsan memnun olurum.
    Selamlar....
  • Bende Sony STR-DE497 vardı sevgili audio master, başkasıyla karıştırdın herhalde Niye bu AV receiver konusuna gelince, hikaye aslında uzun. 1200ES'te alabilirdim. Ama, farklı marka bir AV reciever'a sahip olup, değişik bir ses dinlemek istedim aslında. HDMI ve yeni nesil ses kod çözücüler için de çok erken olduğunu düşünüyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi blu-ray, hd-dvd player vs. bunların alınacak seviyelere gelmesi, bu player'larda kullanacağımız kayıt medyalarının kiralanacak kadar yaygınlaşması en az iki-üç sene bence. Dolayısı ile şimdilik AV receiver'da HDMI'a hiç ihtiyacım olmaz. Pioneer 1015'e inceledim uzun süre, tam konsantre olmuştum almak için, bir baktım analog giriş 5.1 diyor Hemen elendi tabii kendisi doğal olarak. Yamaha 659 ise yerli-yabancı forum, editör yazıları vs. herkes çok beğenmiş, e bir de ödül almış biliyorsun Dedim bir de ödüllü bir cihaz kullanalım, fiyatı da uygun bulunca aldım. Memnunum. Şimdilik planım, birkaç seneye kadar blu-ray player alabilirsem şimdikilerde dvd player fiyatına, 7.1 kayıtlar da ortaya çıkarsa, analog olarak kullanırım. 3-5 sene sonra da, yeni nesil ses formatlarını destekleyen AV receiver'larda oturmuş ve uygun olursa ozaman değiştiririm. Kal sağlıcakla...

• quote:

Orjinalden alıntı: zapatero

bu arada biraz bilgi veriim...film seyrederken sevdiğim yamaha sinema modları ile, Prologic IIx i birlikte kullanmak.bana göre çok hoş etki bırakıyor.

Sevdiğin sinema modları hangileri ki zapatero? ! ProIIx, normal 2-5 kanal kaynakları 6.1, 7.1 kanala genişletiyor. Bahsettiğin bu hoş etki ne olaki
  • Kursad hocam hayırlı olsun Bendede aynı a/v var yalnız bende henüz tüm kabiliyetlerini çözebilmiş değilim anfinin. Otomatik kalibrasyonu denedim ancak hoparlör ses seviyelerine baktığımda frontları falan yarıya kadar kıstığını gördüm ve tekrar full olarak açtım seslerini. Bu durumdada o otomatik kalibrasyon bozulmuş oldu tekrar uğraşmadım bende. Aslında benimde merak ettiğim bir çok özelliği var ama kitabı tam olarak okuyamadım henüz. Bu arada kaca aldın anfiyi öğrenebilir miyim? Piyasada bulabilmiş olmanda büyük bir şans çünkü bu anfinin yeni versiyonu cıktı yakınlarda RX-V661 idi sanırım model ismi. Neyse burdan paylaşırız öğrendiklerimizi.
  • Sağol sevgili magesuko,
    1130 YTL/11 taksit aldım. Rengi titan. İki tane kalmıştı ellerinde ilgili firmanın. 661'i biliyorum. Aynı fiyata onu da alabilirdim. Ama HDMI girince işin içine çıkış gücünden feragat etmişler. Bir de yukarıda da bahsettiğim gibi, benim şu anda AV receiver'dan beklentim sadece ses üzerine. Dolayısı ile 659'du bana lazım olan. 661 ile hiç işim olmaz Otomatik kalibrasyon da, sende olduğu gibi bende de hop. level seviyesi yarıya kadar. Ama ben sadece center'ın sesini biraz açıp kullanıyorum. Editör yorumlarında, genelde otomatik kalibrasyonun doğruluğundan özellikle bahsetmişler, dolayısı ile vardır bizim 659'un bir bildiği deyip oynamıyorum ayarlar ile
    Paylaşımlara devam edelim. Selamlar...

• bende 7 hoparlör bağlı kursad.dediğin gibi prologic IIx , kanalları 5.1 ve 7.1 e genişletiyor.yamaha da ki sci-fi , adventure ve diğer modları prologic IIx ile birlikte kullanıp tüm kanallardan ses alınması, benim etrafımda tam bir çevreleme etkisi yaratması hissi hoşuma gidiyor.mesela dün koruyucu adlı filmi seyrettim..filmdeki helikopterin sesinin oda içindeki dolanışı gerçekten muhteşemdi.Tabii bu zevk meselesi
    kişiden kişiye değişir.Ben mesela müzik modlarını kullanmayı pek sevmiyorum..onkyo da da yamaha da da sevmedim müzik modlarını kullanmayı.yalın stereo , pure direct veya olsa olsa 7 kanal stereo dinlerim.Film durumunda ise lezzet olarak ,normal DD izlemek ile yamaha sinema modları ve prologic IIx ile desteklenerek film izlemek arasında bence fark var.Bu sinema modları ile sanki sahne duygusu ve derinlik hissi yaratılıyor.

quote:

Orjinalden alıntı: kursad_75

quote:

bu arada biraz bilgi veriim...film seyrederken sevdiğim yamaha sinema modları ile, Prologic IIx i birlikte kullanmak.bana göre çok hoş etki bırakıyor.

Sevdiğin sinema modları hangileri ki zapatero? ! ProIIx, normal 2-5 kanal kaynakları 6.1, 7.1 kanala genişletiyor. Bahsettiğin bu hoş etki ne olaki

• quote:

yamaha sinema modları ve prologic IIx ile desteklenerek film izlemek arasında bence fark var.Bu sinema modları ile sanki sahne duygusu ve derinlik hissi yaratılıyor.

maksat o zaten.
  • quote:

bende 7 hoparlör bağlı kursad

Şimdi oldu zapatero, demek 7.1 dinliyorsun 659 ile ilgili bir yabancı yorumunda-eleman bayağı bilgili yazdığı açıklamadan belli- o da 6.1 test etmiş, yüzüklerin efendisi ile. Anlata anlata bitiremiyordu çevreleyen sesi Benim cep sinema, ebat olarak izin vermiyor ne yazık ki şu anda 7.1'e. İleride salona kurduğum zaman sistemi, benim de aklımda, kesin 7.1 yapacağım. Filmler 7.1 desteklemese de sinema severler için ekstra surround'un zevki arttıracağına eminim. Zira sinemalar da yoğun yan surround hop. kullanıyorlar. Aslında şöyle müstakil bir ev olsa tadından yenmeyecek ama Ben -15'den daha fazla açamıyorum sesi. Yoksa alt ve üst komşulara bilet kesmek zorunda kalacağım kesin film seyretmek için Bu sinema modlarından hangilerini ne tarz filmlerde kullanıyorsun?

• quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan
    maksat o zaten.

Ooo sevgili hi-fi uzmanı kardeşim cantan_can, teşekkür ederim, senin de yeni AV receiver'ın hayırlı olsun, iyi günlerde kullan
  • benim nacizane görüşüm..kanal sayısı arttıkça sesin daha bir çevreleyen etki yarattığı.zaten bu konuda yazılan yazılarda da bundan bahsediliyor.Çoğu insan 5.1 yeter, fazlasına ne gerek var gibisinden şikayetlerde bulunup, görüş belirtiyor ama fazla kanal sayısının zevki ileride daha da fazla ortaya çıkacak ve sanırım bu görüşler terkedilecek.
  • quote:

kanal sayısı arttıkça sesin daha bir çevreleyen etki yarattığı

Sana kesinlikle katılıyorum, Denon'un 9.1 AV receiver'ları bile var şu anda satılan yabancı memleketlerde, gerçi fiyatları 7000$ civarı ama! Ne kadar çok surround, o kadar etkileyici çevreleyen ses bence de. Ama bu konuda en büyük sorun, sanırım ev odalarımızın küçük olması. Yoksa 9.1 ev sinema sistemi, özellikle benim gibi film hastaları için çok büyük bir zevk olur. Hele bir de ilerleyen yıllarda 7.1, 8.1, 9.1 ses formatına göre işlenmiş filmler piyasaya çıkarsa işte ozaman evlerimizde gerçek cepsinema'lar görebiliriz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kursad_75 -- 12 Haziran 2007; 14:51:52 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.