Şimdi Ara

M.2 slotundan RTX 3090 çalıştırmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
1.255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün grafik gücü yetersiz dizüstü bilgisayarlar veya masa üstü bilgisayarlar için Thunderbolt üzerinden bağlanan harici grafik kutuları bulunabiliyor. Lenovo ekibi ise farklı bir yöntem geliştirmiş.

M.2 slotundan RTX 3090

Lenovo iştiraki Kosin çalışanları tarafından yapılan bir modifikasyon çalışmasında Ryzen 5 4600U işlemcili bir dizüstü bilgisayara RTX 3090 ekran kartı bağlanmış. Yapılan testlerde de başarılı skorlar elde edilmiş.

Ayrıca Bkz.Honor markası yüzünü yeniden Batıya döndü

Xiaoxin Air 14 dizüstü modelini kullanan ekip M.2 slotundaki NVMe SSD sürücüsünü çıkararak bir PCIe genişleme kablosu takmış. Bu kabloya da RTX 3090 ekran kartı bağlanmış. Kart bir masa üstü güç kaynağı ile de desteklenmiş.

Yapılan 3DMark TimeSpy testlerinde RTX 3090 ekran kartlı dizüstü 14008 puan almayı başarmış. Ryzen 5 3600 işlemcili bir sistemde ise aynı çözüm 15552 puana, Ryzen 7 5800X işlemcili sistemde ise 17935 puana çıkmış.

Orta seviye bir işlemcide dahi yüksek skorlar almasını ekip NVMe M.2 bağlantısının potansiyeline bağlıyor. Sistemdeki x4 PCIe 3.0 bağlantısı 4GB/s bant genişliğine ulaşabiliyo. x16 versiyonunda ise 16GB/s elde ediliyor. PCIe 4.0 teknolojisinde ise 32GB/s olabiliyor.

Kaynak:https://www.techpowerup.com/277695/kosin-demonstrates-rtx-3090-running-via-ryzen-laptops-m-2-slot

• Ben ürünü lenovo yoga 730 da 4 aydır evga rtx 3080 le kullanıyorum gayette stabil çalışıyor m.2 den değil thunderbold girişinden bağladım sorunsuz kullanıyorum hem laptop ekranından hemde hdmı dan görüntü alabiliyorum. pc de gtx 1050 vardı biostan kapattım pcde i7 işlemci kingston 1x32 tek slot ram var toplam 40gb 2 tb corsair mp600 2tb ssd taktım tüm oyunlar tertemiz işliyor userbanchmark testim ufo %155 çıkıyor :-)

• RTX 3090 şov olsun diye kullanılmış belli ki. RTX 3070 de büyük ihtimalle benzer sonuçları alırdı. m2 yuvasının veri trasfer hızı en fazla rtx 3070 ile baş edebilir. Tabi işlemci faktörü de sınırlayıcı bir etken.

• hellmare kullanıcısına yanıt
  • Ben ürünü lenovo yoga 730 da 4 aydır evga rtx 3080 le kullanıyorum gayette stabil çalışıyor m.2 den değil thunderbold girişinden bağladım sorunsuz kullanıyorum hem laptop ekranından hemde hdmı dan görüntü alabiliyorum. pc de gtx 1050 vardı biostan kapattım pcde i7 işlemci kingston 1x32 tek slot ram var toplam 40gb 2 tb corsair mp600 2tb ssd taktım tüm oyunlar tertemiz işliyor userbanchmark testim ufo %155 çıkıyor :-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ookanozkan -- 26 Ocak 2021; 20:17:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ookanozkan O kullanıcısına yanıt
    Thunderbolt kendini kanıtlamış ve gelecek vadeden bir teknoloji. Bakalım ne zaman tam anlamıyla yaygınlaşacak.

• Dell’in 8pin bazı adaptörleri var 150watt ve üzeri. Hatta 220w olanı bile var.Kablo kalabalığından kurtulmak, daha taşınabilir bir setup ve daha düşük güç tüketimli kartlar için kullanılabilir. Dell da2 en cok kullanılanı sanırım.
    Hocam en azından paneli daha yüksek çözünürlükle değiştirilebiliyorsa değiştirin. Sanırım 1080p ve işlemci ultrabook işlemcisi. Aşırı darboğaza düşüyor olmalı.
    Tebrikler, çok güzel çalışma.

Kaç watt güç kaynağı gerekir?, birde max ekran kartı ısısı nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloody Roar -- 26 Ocak 2021; 22:13:36 >
    tek slot 32 bariz hiz kesecektir. toplam 40 diyorsun bu daha da berbat bir durum.. dual channel olmayacaksa birak 32 kalsin sadece.. Ayrica Thunderbolt 3.0 mi 4.0 mi?
    Buna keşke birde monitör klavye mouse ve masa alsaydın ...

• Ben 4 aydır bu sistemi evga rtx 3080 le kullanıyorum hemde thunderbold girişinden lenovo yoga 730 pc de gtx 1050 vardı biostan kapattım stabil kullanıyorum

• Laptop ekranı 4k ve hdmı bağladığım tv de 4k bütün oyunları 4k oynuyorum sorunsuz yanlız darboğaz fbs te oluyor bağzı durumlarda fbs oldukça düşebiliyor ama genellikle tüm oyunlarda düzgün ve stabil çalışıyor memnunum yani pişmanlık yaşamadım henüz

• İşlemci ram ssd gibi parçaları drsteklemesi gerekmediği için ekran kartının uygun gördüğü powerı alabilirsiniz ben sistemin nasıl çalışcağına emin olmadığım için ve öreneklerini göremediğim için 850w aldım ısınma evga rtx 3080 ultra var max. 75 80 görüyorum açık kasa yaptığım için kendi fanlarıyla uygun sıcaklıkta kalabiliyor

• ssbrutality S kullanıcısına yanıt

Laptopta tek slot var mecbur tek parça 32 taktım kalan 8 gb laptobun kendi anakarta gömülü rami kapatılamıyor veya çıkartılamoyor

• TheJudgé kullanıcısına yanıt

Xbox kol var 4k tv ile kullanıyorum mause klavye sarmıyor :-)

• BekirHan kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim :-)

• Biyturs_OnSr kullanıcısına yanıt

Gelişmesilazım üstübe düşülürse ve doğtu değerlendirilirse mükemmel

• ruzgarnufel kullanıcısına yanıt

Var ama malesef yetersiz kalıyor ekran kartının gtx lerde olmasılazım onların kullanılması için

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.