Şimdi Ara

Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
660
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor

GPU devi RTX 3000 ile birlikte kaydadeğer shader birimi artışına giderek donanımseverleri şaşırtmayı başarmıştı. RTX Lovelace ile CUDA artışına bir yenisi ekleneceğe benziyor.

RTX Lovelace

Henüz çok uzak olması nedeniyle Lovelace’e dair bilinenler oldukça kısıtlı olsa da artmaya devam ediyor. Bir Twitter kullanıcısının paylaşımına göre RTX Lovelace’te 144 SM bulunabilir. Toplamda 18432 CUDA çekirdeğine tekabül eden bu rakam bir hayli etkileyici.

Öyle ki GA102 ile kıyaslamak gerekirse %71’lik devasa bir artış söz konusu. Turing>Ampere geçişi ise %133.3’lük artışa sahne olmuştu.

Ayrıca Bkz.Biostar Z490 anakartlar için 11. nesil Core işlemci desteğini doğruladı

Ayrıca 1.8 GHz’de 66 TFLOPS’luk FP32 hesaplama kapasitesi sunması beklenen AD102 GPU’sunun Samsung’un 5 nm bantlarından çıkması olasılığı üzerinde duruluyor. Rakamlar fazlasıyla etkileyici. Umarız AMD kanadından da rekabetçi çözümler gelir.

Ada Lovelace hakkında

Makine hakkındaki notları, bir bilgisayar tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. Bundan dolayı genel kanı dünyanın ilk bilgisayar programcısı olduğudur.

Kaynak:https://tr.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelace
    Kaynak:https://videocardz.com/newz/nvidia-ad102-lovelace-gpu-rumored-to-offer-up-to-18432-cuda-cores

• Teknoloji artık şanslı bir kesimin faydalandığı bir şeye dönüştü. Daha Ampere kartları düzgünce deneyimleyemeden Lovelace hakkında konuşmaya başladık. Aynı şey işlemci piyasasında da geçerli. Ben Ryzen 9 5000 serisinden bir işlemci almaya başarana kadar belki de 6000 serisi piyasaya çıkacak.
  • Teknoloji artık şanslı bir kesimin faydalandığı bir şeye dönüştü. Daha Ampere kartları düzgünce deneyimleyemeden Lovelace hakkında konuşmaya başladık. Aynı şey işlemci piyasasında da geçerli. Ben Ryzen 9 5000 serisinden bir işlemci almaya başarana kadar belki de 6000 serisi piyasaya çıkacak.
  • Mesut çevik buna üzüldü...
  • Kaç çekirdek daha ekleyecekler? Gerçekten bu kadar paralelleşmeden faydalanabiliyorlar mı?

• Bunlar machine learning ve deep learning ile ilgilenenler için güzel haberler. 70-80 serisi kartlar bile kişisel yapay zeka projelerinin eğitimi için fazlasıyla hızlı hale geliyor.

• Ampere serisinde umduğum RT gelişimi sağlanmadı doğrusu. Bu seride nereye varırız görücez.

• RTX 3000 seriside ara geçiş gibi oldu Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor 

aynısını rtx 2000 serisinde de yaptılar Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor  fakat 2000'den 3000 serisine geçiş kayda değer oldu Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor ( salt fps artışı - fiyatlandırma )

şimdi 4000 serisi ile bu cuda çekirdekleri gelecek ise; yukarıda yazdığım gibi 3000 serisi de ara geçiş kartlar konumuna düştü

haksız mıyım? Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor 

dipnot: oyunlarda ki FPS artışları CUDA çekirdekleri ile bağdaştırılmıştır , yanlışım varsa düzeltir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heyysanadiyom -- 29 Aralık 2020; 11:47:23 >

• heyysanadiyom kullanıcısına yanıt

Nasıl bir aralık bu? 2016 dan 2022 e kadar sürüyor. Kötü haberi ben vermiş olmak istemem ama teknoloji bu, hep biyerden biyere geçiş olacak.

• Return to Monke kullanıcısına yanıt
    Oyunlar faydalanamıyor. O yüzden AMD çekirdekleri sınırlı koydu. İş yükü için çok iyi ama.

• quote:

Orijinalden alıntı: lemartes

Nasıl bir aralık bu? 2016 dan 2022 e kadar sürüyor. Kötü haberi ben vermiş olmak istemem ama teknoloji bu, hep biyerden biyere geçiş olacak.

demek istediğim şuydu; Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor 

parasal anlamda , fiyat/performans eğrisi bozuk gidiyor nvidia ( 2080Tİ bunun en acı örneği Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor )

bir seri iyi , sonra ki seri ondan azıcık iyi , üçüncü seri birinci seriden daha iyi

gtx ile rtx 2000 serisinde ( ışın izleme ) adı altında güzel tokatlamalar yaptı nvidia Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor 

RTX 2080 alıp , süper modelller gelmeden önce satmıştım Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor 

gtx ile ampere mimarisi arasında güzel oranlarda değerler gördük Nvidia, Lovelace ile çıtayı daha da yükseltebilir: 18432 CUDA çekirdeği geliyor  ( fps - ışın izlenmede ki performans artışı , para/değer oranı )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heyysanadiyom -- 29 Aralık 2020; 12:15:5 >

• 2070s satıp 3070 düşüncem var ama hadi hayırlısı 2.elde 3080 düşerse kaparım belki.

• AMD geçenlerde dünyanın en hızlı HPC GPU'sunu çıkardık dedi. Haberini ben göremedim var mı? Testler de vermiş rakipleri ile olan mukayase için.

https://www.amd.com/en/products/server-accelerators/instinct-mi100

• RAIZEN kullanıcısına yanıt
    Fiyat çok çılgın sadece işlemci alabilmek için bile aylar gerekiyor.

• ne zaman çıkıyor?? bari bekleyelim.. zaten nvidia 3xxx ve amd 6xxx serisi karaborsa..

• hocam ben umudumu kaybettim.. ampere eylül de çıktı ocak ayına geldik halen piyasada yok big navi aynı şekilde.. bir kaç karaborsacı dadanmış, fiyatı iki ile çarpıp satıyor, zaten covid 19 çarpmış, malum bizdeki vergiler katlanmış..

• Benim sıkıntım fiyattan çok tedarikle hocam. Parça bulamıyorum.
  • Deymez hocam şuan beklemek en mantıklısı bende iki tane 1080ti var haziran gibi modeller otursun silikon kalitesi otursun ozaman alınır.

• Çıtanın yükselmesinde sorun şu, en ucuz kartların fiyatı her geçen gün yükseliyor. 1650 tamam 1050'den iyi ama çok daha pahalı mesela. 2060 çıktı çok pahalı, 3050 çıkacak o da en az bi 180 dolar olur. F/P olarak yükselme tüm bütçe seviyeleri için eşit gitmiyor. AMD low end bir gpu çıkarsa mesela çok öne geçer önümüzdeki günlerde.

Fikrimi söyleyeyim haberde yazdığı gibi %70lik generational leap olmaz bir daha.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.