Şimdi Ara

Pfizer-BionTech aşısı Mart sonuna kadar 4.5 milyon olarak geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pfizer-BionTech aşısı Mart sonuna kadar 4.5 milyon olarak geliyor

Dün yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. BionTech tarafından ülkemize ne kadar aşı tedarik edileceği ve Çinli Sinovac yüzde 50 etkinlik oranında mı gibi sorular cevap buldu.

Sinovac ve Pfizer aşıları geliyor

Bakan Koca anlaşma yaptığımız Çinli Sinovac aşılarının Pazar gecesi yola çıkacağını ve Pazartesi günü ülkemizde olacağını belirtti. İlk partide 3 milyon doz aşı yer alıyor. Şubat sonuna kadar 50 milyon doz olarak gelecek Sinovac aşısı 4 aşamal bir plan ile uygulanacak.

Ayrıca Bkz.ABD dava açtı, Ripple çakıldı

İlk aşamada sağlık çalışanları var ve 9 milyon kişinin aşılanması planlanıyor. Bu da toplamda 18 milyon doz ediyor. En geç Nisan ayına kadar üçüncü aşamadaki kişiler aşılanmış olacak. Devlet, özel ve üniversite hastanelerinin aşılama için hazırlanması planlanıyor. Günde 1.5-2 milyon aşı Türkiye’nin her ilinde vurulabilecek.

Sinovac aşısının yüzde 50 civarındaki etkinlik oranına değinen Koca bunun Brezilya’nın kendi iç sorunu olabileceğini belirtirken ülkemizde genel anlamda yüzde 91 üzerinde etkinlik oranına ulaşıldığını dile getiriyor. Bu rakam daha da artacak.

Pfizer-BionTech aşısı Mart sonuna kadar 4.5 milyon olarak geliyor

İnaktif aşıların uzun bir süredir kullanıldığını ve faydasından emin olunduğunu ifade eden Koca, bu bakımdan tercihlerinin Sinovac olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Uğur Şahin’in BionTech firması ile de görüşmeler sürüyor.

Son pürüzlerin giderilmesi ile birlikte Mart sonuna kadar 4.5 milyon doz Pfizer-BionTech aşısı ülkemizde olacak. Opsiyonel olarak 40 milyon doz daha aşı için anlaşma sağlanmış durumda. Şartlara bağlı olarak bu opsiyonel doz da ülkemize gelebilir. Ocak ayında 1.5 milyon dozluk bir kısım ülkemizde olacak. Hem Pfizer hem de Sinovac aşılarını piyasadan daha uygun bir fiyata alıyoruz.

Yerli aşı olarak ise bir inaktif aşı adayının üçüncü faz çalışmaları devam ediyor. 5 tane ilave aşı insanlı deney safhasına gelmiş durumda. Bunlardan iki tanesi inaktif aşı iken bir tanesi de virüs benzeri parçacık temelli. Ocak ayı içerisinde bir veya iki aşının faz çalışmalarına başlayacağı ifade ediliyor.

• Brezilya, aşının “%50 etkili” olduğunu değil “etkili” olduğunu söyledi ve yüzdesinin ve diğer verilerin önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti. Etkili demek aşının en az %50 etkili olduğu anlamına geliyor ancak haberi okuyunca Sinovac aşısının sadece %50 etkili olduğu anlamı çıkıyor. Haber yaparken doğru ve sorumlu bir şekilde yapın lütfen.
    CHP li Özgür Özel'in açıklaması

“Bırakın Çin aşısını kötülemeyi. Çin mallarına duyduğunuz güvensizlikle Çin’de üretilen aşıyı karıştırmayın. Bir eczacı olarak söylüyorum: Çin’in aşıyı üretme yöntemi, doğru bir yöntemdir. Süreçler geçtikten sonra ben bu aşıyı olacağım. Tüm sevdiklerime de olmalarını tavsiye edeceğim. Bu konuda siyasi kutuplaşmanın dışına çıkmak lazım. Sağlık Bakanı’na çağrımdır: Gelin, bu konuda ulusal bir kampanya yapalım. Biz bu konuda elimizi uzatmaya hazırız.”
    -
  • Aynı aşı, Brezilya, oran %50, Türkiye, %91. Birileri yalan söylüyor ama kim. Gerçekten birilerine güvenmemek çok kötü. Gitti mi bir daha gelmiyor. Umarım hata Brezilya'dadir.
  • Polyannaya bağladılar. Aşı sözde olmaya başlayacaktır, ortada aşı yok. Sürekli umut pompalaniyor. Patlayacak bir yerde, aynı vaka sayısı gibi. Çıkıp "aslında firmalarla anlaşmak üzereyiz" diye bilirler, beklerim
  • "Olarak geliyor" nasıl bir tabir ? Ben mi türkçeyi unuttum yoksa?

• vs-fb kullanıcısına yanıt
    Çin’de de %92 oranında antikor oluşturduğu tespit edilmiş bizimkine oldukça benzer bir sonuç. Endonezya %97 koruma bulmuştu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gun

Çin’de de %92 oranında antikor oluşturduğu tespit edilmiş bizimkine oldukça benzer bir sonuç. Endonezya %97 koruma bulmuştu.

gün bey 2. dozu vurdular mı, son durum hakkında ayrıntılı bir video daha bekliyoruz.

Brezilya muhtemelen doğru söylüyor aşı etkin olsa çin çoktan çözerdi bu sorunu çünkü adamların ürerim kapasitesi muazzam herşeyi geçtim Maocu Doğu Perinçek bile Çin aşısı yaptırmayacak. Aşı güvenilir olsa doğu perinçek gidip Amerikan aşısı olur mu ? İlk önce o yaptırır bununda showunu yapardı.
  • Brezilya, aşının “%50 etkili” olduğunu değil “etkili” olduğunu söyledi ve yüzdesinin ve diğer verilerin önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti. Etkili demek aşının en az %50 etkili olduğu anlamına geliyor ancak haberi okuyunca Sinovac aşısının sadece %50 etkili olduğu anlamı çıkıyor. Haber yaparken doğru ve sorumlu bir şekilde yapın lütfen.

• Faz denemesinde plasebo etkiside ölçülüyor

• biontech bize bir miktar aşı vereceğini daha önceden söylenmişti

• Abi kafaya bakar mısın; "Doğu Perinçek bile Çin aşısı yaptırmıyor, biz niye yaptıralım?"
    Allah aşkına akli dengesinin yerinde olup olmadığı belli olmayan, ülkeyi kendisinin yönettiğini iddia eden bir siyasi aktör Doğu Perinçek'in tercihine göre mi karar vereceğiz sağlık konusunda ne yapacağımıza? Millet kafayı yemiş gerçekten.

• CHP li Özgür Özel'in açıklaması

“Bırakın Çin aşısını kötülemeyi. Çin mallarına duyduğunuz güvensizlikle Çin’de üretilen aşıyı karıştırmayın. Bir eczacı olarak söylüyorum: Çin’in aşıyı üretme yöntemi, doğru bir yöntemdir. Süreçler geçtikten sonra ben bu aşıyı olacağım. Tüm sevdiklerime de olmalarını tavsiye edeceğim. Bu konuda siyasi kutuplaşmanın dışına çıkmak lazım. Sağlık Bakanı’na çağrımdır: Gelin, bu konuda ulusal bir kampanya yapalım. Biz bu konuda elimizi uzatmaya hazırız.”

CHP li Özgür Özel'in açıklaması

-

• Diğer aşılar menşei ile anılmazken sinovac Çinli olarak belirtiliyor diğer büyük Çin markalarında olduğu gibi ilginç

• CleanCoders C kullanıcısına yanıt
    Aşı karşıtı değilim ama açıklanan rakamlara güvenmiyorum. Yapabileceğim tek şey aşıyı yaptırmak için bir süre bekleyip, yaptıranları takip etmek.

• Zamanında yanlış hatırlamıyorsam domuz gribi aşılarıyla ilgili de birçok şey söyleniyordu. Sonuç hiçbir sıkıntı olmadi. Bu aşılar 2 gün once kesfedilmedi pek bilmediğim ama süren testleri var. Böyle kritik seylerin oyunu olmaz. En kötü koruyuculugu azdir veya hic işe yaramaz. Ancak yan etkisi olacak beynimiz eriyecek gibi şeyler safsata.

Tek bir detay var farkli marka aşılar kime yapılacak yani insanlar tercih edebilecek mi biontech i mesela ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya etkili değilse söyleyin , niye 40 takla atıp öyle böyle diyorsunuz ?
  • Pfizer aşısı eczaneye gelsin hemen gidip alacağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Hem Pfizer hem de Sinovac aşılarını piyasadan daha uygun bir fiyata alıyoruz." bu cümleden sonra kesin birileri cukka yapıyor yoksa buna değinmezlerdi dedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sarper Yasin Mutlubay

"Hem Pfizer hem de Sinovac aşılarını piyasadan daha uygun bir fiyata alıyoruz." bu cümleden sonra kesin birileri cukka yapıyor yoksa buna değinmezlerdi dedim.

Ancak böyle dedikodu yaptığınla kalırsın veya belgen varsa ortaya koyarsın.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.