Şimdi Ara

Performans odaklı Intel Xe ekran kartı yolda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Büyük yatırımlarla kendi bağımsız grafik birimini geliştirmek için kolları sıvayan Intel önemli aşamalar kat etmiş durumda. Geçmiş dönemlerde gündeme gelen üretim sıkıntısı veya verimlilik sıkıntısı gibi dedikoduların pek de gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor. Firma ilk bağımsız ekran kartını piyasaya sürdü bile.

Intel Xe HPG nedir?

Firmanın yeni grafik birimleri bundan böyle Intel Xe HPG isimlendirmesi altında toplanacak. Intel Xe LP tasarımları gelenseksel dizüstüleri ve işlemciye entegre grafik birimlerini hedefliyor. Haliyle verimliliğe odaklanıyor.

Ayrıca Bkz.iPhone 12 Pro karşınızda

Intel Xe HP tasarımları biraz daha güç isteyen oyuncu ve sunucu bilgisayarlarına odaklanıyor. Intel Xe HPC ise en üst seviyede ışın izleme, yüksek kare oranları, değişken odak gibi oyunculara yönelik optimizasyonlarla geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Intel Xe LP tasarımını temel alan Intel Iris Xe MAX ismini Asus ve Acer dizüstü modellerinde görmüştük. Full HD çözünürlüğe kadar çıkabilen Intel Xe LP tasarımı Tiger Lake işlemcisindeki grafik biriminde de kendisine yer buluyor. Sonrasında ise oyuncular var.

Firma önümüzdeki dönemde oyunculara yönelik olarak DG2 kod adındaki grafik birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Henüz alfa sürümünde olan ve test çalışmaları devam eden DG2 için 2021 ortalarına doğru bir zaman dilimi hedefleniyor.

DG2 grafik biriminin Intel Xe HPC sınıfında yer alacağı tahmin ediliyor. Oyuncu sınıfında şansını denemek istediği görülen Intel; biraz daha ana akım olacak Xe HP grafik birimini ise muhtemelen 2021 sonlarına doğru piyasaya sürecek.

Diğer taraftan Xe-HPG DG2 grafik biriminin TSMC tarafından üretileceği belirtiliyor. Intel bugüne kadar bell başlı işlemcilerini TSMC’ye ürettirmişti ancak son dönemde yaşanan üretim sıkıntıları nedeniyle ortaklığın daha da büyüyeceği ifade ediliyor.

Kaynak:https://www.techpowerup.com/273692/intel-xe-hpg-dg2-gpu-is-in-the-labs

• Yabancı Youtuber elemanın biri "Sağlam yerden duyum aldım 3070 ile 3080 arası bir kart olacağı iddia ediliyor" diyordu.

Baya bi iddialı bu, ne kadar doğru zaman gösterecek.

• Sürekli yolda, birtürlü göremedik

• Rekabet açısından iyidir.

• Sürücüleri HD Graphics sürücüleri gibi olmazsa iyi

• 2020 sonunda çıkacaktı, hala bekliyoruz. Hem de bahsi geçen giriş seviyesi modeldi. O çıkacak da durumuna bakılacak da geliştirilecek de orta ve üst seviye çıkacak. 2021 de pas geçilecek gibi. 

• HD Graphics gibi olmasın yeter. HD Graphics çöp oğlu çöptü resmen.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sıçtım desene! Şimdi intel firmalara parayı verir İntel işlemcili, intel ekran kartlı bilgisayarları yaptırır ondan sonra iyi laptop ara dur :/

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    oohh, tiger lake laptoplar 20.000 30.000 tl... vay anam vay

• quote:

Orijinalden alıntı: ZewZack

oohh, tiger lake laptoplar 20.000 30.000 tl... vay anam vay

Konu ile alakası nedir?

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt

fiyat tahmini ve elde edilebilme olasılığını hesaplamak.

• Gpu’nun cpu yükünü yer yer azaltabileceği bir kazanım sağlanabilirse, tasarım tarafında güzel gelişmeler elde edebilir diye düşünüyorum. (Harici bir intel kart ile tabiki)En azından bi kesime hitap etmiş olur. Uygun fiyatlı tasarımcı kartı olur.Piyasada yer bulur. Apple kendi tarafında arm işlemcilere yönelmeseydi ve böyle bir teknoloji ortada olsa şansını denerdi diye düşnüüyorum.
    Tabi bu sadece benim kurgum. Kısaca eğer bazı noktalarda kendini gösterebilirse piyasada tutunur.
    Yoksa şu ana kadarki varlığıyla, sırf ismi nedeniyle bile bir çok kişinin tercih etmeyeceğini düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ruzgarnufel -- 23 Ekim 2020; 20:2:3 >
  • Tamam, anladım.

Yalnız hatlar karıştı biraz. 3070 ve 3080 ayarında dedikleri XE DG1 ve DG2 kartları imiş. Masaüstünü hedefliyor.

Bu konuda bahsedilen mobil kartlar ve işlemciye entegre çipler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 23 Ekim 2020; 21:28:50 >
  • Performans olarak mı kötüydü? Dahili ekran kartından nasıl bir performans bekliyorsunuz?

• En azından hafif oyunları açacak kadar iyi olmalı. HD Graphics Minecraft denen grafik fakiri oyunu bile kasa kasa açıyor. Bu arada bahsettiklerim HD Graphics 2000,3000 ve 4000 kartlar. Bunlar çok yaygın şu an.

• Biyturs_OnSr kullanıcısına yanıt
    Fena da değil bana kalırsa

• Performans odakli diyince beni aldı bir gülme.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.