Şimdi Ara

Türk bilim insanlarının kullandığı yeni yöntem, güneş pillerinin verimliliğini yüzde 28'e kadar artıracak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
905
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Günümüzde kullanılan güneş pillerinin verimliliğini artırmak için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Ege Üniversitesi (EÜ) Güneş Enerjisi Enstitüsünden güzel haberler geldi.

Enstitüden yapılan açıklamada, ışığı elektrik akımına dönüştüren güneş pillerinin verimliliğini arttırmaya yönelik çalışmalarını yoğunlaştıran uzmanların atom altı nanoparçacık olan ve daha önce 2-10 nanometre boyutlarında üretilebilen altın kuantum noktayı 1 nanometre boyutunda üretmeyi başardığı belirtildi.

Gerçekleştirilen projeyle, altın kuantum noktaların ışığı yüksek kapasitede soğurma özellikleri sayesinde mevcut güneş pili verimliliği yüzde 28'e kadar arttırıldı. Mevcut güneş pillerinden daha az ışıkla çalışabildiği için iç mekanlarda kullanılabilen sistem, cama, perdeye monte edilerek odaya giren güneş ışığını enerjiye çevirebiliyor.

Ayrıca Bkz.Sınırsız güç üreten grafen devresi yapıldı

Düşük maliyetli olmasının yanı sıra çeşitli avantajları barındıran projenin günlük yaşamın birçok noktasında kullanılması düşünülüyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan EÜ Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü ve Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şule Erten Ela, yeni nesil güneş pilleri konusunda ses getireceğine inandıkları çalışmada yayın ve patent aşamasına geçtiklerini söyledi. Ela, silisyum teknolojisi ile yeni nesil güneş hücreleri teknolojisini bir araya getiren bu yeni yöntemin iç mekan dahil birçok yerde kullanılabileceğini belirtti.

Yaklaşık 15 yıldır bu konuda çalıştıklarını aktaran Ela, "Projemizde ilk defa lazer ablasyon yöntemi ile metalik altından 1 nanometre boyutlarında altın kuantum nokta ürettik. Bu yöntem sayesinde pek çok farklı malzemeden kuantum noktaları üretebileceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turk-bilim-insanlarindan-gunes-pillerinin-verimliligini-artiracak-yeni-yontem/1997046

• Kesin imam-hatip mezunudur bulan.

Hep böyle haber çıkıyor. Sonra Hollanda bize kamera vermiyor yada Almanya bize motor vermiyor haberleri çıkıyor.

3 senedir BMC tanklara motor üretiyor. Üretiyor ama bir türlü tanklara takamadılar.

Anadolu ajansı şu Ekrem İmamoğlu nun hakkını gasp eden yalancı düzenbaz kurum değil mi ?

İnanan varsa doktora gözüksün acil.

• Helal, 1nm nedir ya quantum fiziği devreye giriyor. O zaman quantum bilgisayarlarımızı da bekleriz :) Normal pc leri kaçırdık sayılır, quantum pc'sini çözen uçar gider.

• Türkler de ne cevher varmış be. Ama geçmişse çok kötü yönetim yüzünden kimse bişey yapamamış. Malum cahil zihniyet varya. Birazdan damlarlar😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tebrikler çok güzel bir gelişme.

• Tebrik ederim buradaki üretim başarısıyla silikon yonga üretimine de aktarırsak yonga üretimi yapan bir ülke haline de gelebiliriz.

• Yarın hemen sipariş geçiyorum. Tanesi 1 milyon tl mi demiştik?

• Habere inanan çıksın sıradan beyler , cok kasiyor lag yapiyor
    Benim pek inanasim gelmedi :d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 7 Ekim 2020; 7:55:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şuan piyasadaki son kullanıcı için satılan fotovoltaik hücrelere göre %28 verimlilik çok iyi bir değer, güneş zengini ve yer altı kaynağı fakiri bir ülke olarak çok iyi bir haber bu. 15 yıldır bu proje üzerinde çalışmaları temelin sağlam olduğunu gösteriyor. Çok ciddi ve güzel bir haber.

• TheJudgé kullanıcısına yanıt
    Neresi inandırıcı gelmedi? Aşağılık kompleksinizi asmanız ümidi ile..

• Türk bilim insanı var mı ki......

• 23stardust23 2 kullanıcısına yanıt

Kesin imam-hatip mezunudur bulan.

Hep böyle haber çıkıyor. Sonra Hollanda bize kamera vermiyor yada Almanya bize motor vermiyor haberleri çıkıyor.

3 senedir BMC tanklara motor üretiyor. Üretiyor ama bir türlü tanklara takamadılar.

Anadolu ajansı şu Ekrem İmamoğlu nun hakkını gasp eden yalancı düzenbaz kurum değil mi ?

İnanan varsa doktora gözüksün acil.

• quote:

Orijinalden alıntı: cnrdrsn

Neresi inandırıcı gelmedi? Aşağılık kompleksinizi asmanız ümidi ile..

Bak seeen :d senin inandigin kiytirik habere inanmayinca hemen asagilik kompleksim oldu demek :d , bence sen bu saldirmalarinla asalik kompleksi olan ve eleştiri kaldiramayan biri oldugunu gözled önüne serdin :d milleti elestirmeden once bi kendine bak olurmu djjfrjd :d

• TheJudgé kullanıcısına yanıt
    Şampiyon sakin ol.. ne ben sana saldırdım, ne sen inandırıcı değil derken ( gerçi sonra geri vites yapıp silmişsin) eleştirdin! Ben sana inandırıcı olmayan yeri neresi diye sordum ve sen bunuda seni eleştirmek icin yaptığımı düşünmüşsün, komik.. ve tüm bunlar sende kuvvetli bir aşağılık kompleksi olduğuna inandırmaya başladı beni..

• adamlar ağzıyla kuş tutsa belli bir kesime yaranamaz gören gözler görmez duyan kulaklar duymaz olunca malum.

• Allahu Akbar.

Rabbimin izniyle dünyaya yön veriyoruz. Bilim adamlarımız bir yandan, reis bir yandan. Dünyayı yönetiyoruz.

• lab ortamında 1920 lerden beri biliniliyor. zaten onun adı quantum.
    ama pratik üretim anlamıyla fabrikanız yoksa. quantum un patentini alamıyorsunuz ! kim bunu seri üretim yaparsa fabrika anlamıyla işte o malı götürür. kapiş !

• Prof. Dr. Şule Erten Ela'nın çok çalıştığına eminim, ama Anadolu Ajansı haber kaynağı can sıkıcı.
    Kaynağından baktım araştırmalarına:

https://scholar.google.com.tr/citations?user=825NF8sAAAAJ&hl=tr

• Motörü yerli değilse işin içinde Samanda yoksa neylerim ben böyle bilimi...

Hem durum bakalım profesör ismi bizden gibi ama belki takma isimli biri nerden biliyoruz ?

Belki kimbilir belkide 1 nm gözle görülmediği için hiçbir şey üretmediler yandaş medya gözle göremediğimiz için üretmiş gibi bize servis ediyor.

Ne demişti ünlü, ilerici, laik, muhteşem, fizikçi Muharrem İNCE "Bunlar şizofren"

• ne güzel kafamıza göre terimleri türkçeye çeviriyoruz "Güneş Pili" extra saçma bir isim , ingilizce adı "solar cell" yani güneş hücresi , "Güneş Pili " denince ben onu alıp cep telefonumu çalıştırabileceğim bir şey sanıyorum. Malesef ismi öyle verilmiş ancak PİL ile yakından uzaktan alakası olmayan icat.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.