Şimdi Ara

Intel Meteor Lake gün yüzüne çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Henüz mavi ekibin ilk masaüstü hibrit işlemcileri kullanıcılarla buluşmamışken sonraki nesillere hazırlık çoktan başladı bile. Son Linux yamalarından birisi firmanın hazırlıklarını ortaya çıkardı.

Ocean Cove+Gracemont mimarisi

Linux kernel’ine eklenen yamada yer alan Meteor Lake işlemcisinin Alder Lake’in devamı niteliğinde olması bekleniyor. Ocean Cove ve Gracemont çekirdeklerinin el ele vereceği yongaların 2022-2023 penceresinde raflardaki yerini alması beklenirken Intel’in 7 nm SuperFin nodunu tercih edeceği düşünülüyor.

Ayrıca Bkz.Intel Tiger Lake-H ve Alder Lake-S/P işlemcileri detaylandı

Aynı dönemde AMD ise Zen 4 mimarili Ryzen işlemcileriyle pazardaki lehine esen rüzgarları devam ettirecek. TSMC’nin 5 nm nodunun kullanılması beklenen Ryzen yongalarının çıkış tarihi henüz doğrulanmamakla birlikte 2022 yılı öngörüldüğünü ekleyelim.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/intel-meteor-lake-appears-in-linux-patches

• Bana bak amd
    Sana baktım intel söyle...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2022 2023 diyor hey maşallah amd o güne kadar 5nm nin de altına düşecek gibi bakalım görelim

• intel bile bile nm teknolojisini ağırdan alıyor.

çünkü ! işlem yükü ısı yükseltir.

nm güç tüketimi az olsada,
    hızlı işlem yapmadığı sürece ısınma ve soğuma süreçleri
    tam verimli olmayacaktır.

sadece yerden kazanarak üretim maliyetini düşüren bir pazarlama prosesi olarak kalacaktır. ama gerçekçi performans artışı hız artışına bağlıdır.

diğer firmaların düşük nm değerleri frekans değeri düşük olduğu sürece
    gerçekçi değerleri yansıtması pekte mümkün değil.

aynı ghz seviyesinde farklı mimarilerin üretim maliyetleri farklıdır.

gerçek efektrif değerlere ulaşa bilmesi için nm tek başına gerçekçi bir değerlendirme sayılamaz. aynı zamanda hız frekans değerinininde nm küçüldükçe yükselmesi gerekiyor.

2023 e kadar 10ghz i göremezsek ortada sadece su tabancasıyla oyun oynayan bir sektör var demektir.

• gene yeni socket. sanırım intel iflası çekene kadar bu işin kullanıcı tarafında teptiğini bi türlü kavrayamayacak

• Çok etkili ve kuvvetli bir yorum olmuş :)

• Aldığım işlemci mimarisi dersi ağlıyor şu an

• Ryzen 5000 den sonra intel in hiç şansı yok diyebilirim.

• 14+++ nm Lake

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.