Şimdi Ara

Ryzen 9 5900X, 3900X'e tek çekirdekte %25 fark açıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.216
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız AotS testi sonuçları AMD’nin 3. nesil Ryzen işlemcilerinin üzerine getireceği performans artışına dair bir ipucu sunmuştu.

Nesiller arası %16'lık gelişme

Gün yüzüne çıkan CPU-Z sonucu şimdiye kadarki sızıntıları doğrular nitelikte. Çalıştığı frekans bilinmeyen Ryzen 9 5900X işlemcisi tek çekirdekte %24.9’luk farkla Ryzen 9 3900X’in  önüne geçerken çoklu çekirdekte yine etkileyici bir nesiller arası performans kazanımı, %15.8’lik iyileştirme sergilemiş.

Rakamlar AMD'nin Intel karşısında rekabetçi seviyede tutunamadığı FX döneminde Intel'in yıldan yıla sunduğu performans artışının yanında hayal gibi.

Görünüşe göre AMD’nin Ryzen işlemcilerinin eleştirilebilecek sınırlı sayıdaki olumsuz taraflarından en çok dikkat çeken tek çekirdek performansı efsanesi yakında tarihteki yerini alacak.

Ayrıca Bkz.8/16 Ryzen 7 5800X, AotS testinde 10/20 Core i9-10900K’dan %22 hızlı

Mavi ekibin elinde tuttuğu tek avantajı da bu durumda kaybolmuş olacak. Bununla birlikte Rocket Lake’te geriye uydurulacak Willow Cove mimarisinin 14 nm’de neler sunacağı ise merak konusu.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/alleged-cpu-z-score-of-amd-ryzen-9-5900x-leaks-out

• İntelin meltdown skandallarından sonra 2 kat performans versede tercih etmem. Tek çekirdekte önde olabilir, yeni nesil konsollara çıkacak oyunlar artık tüm çekirdeklere abanacak ryzen serisi de çoklu çekirdekte intel serisini geride bırakıyor.Böylelikle intel almak için tek sebep bile artık kalmıyor.
  • cpu-z'de 3900x'e 3300x de fark açıyor kardeşim bırakın bu ali cengiz oyunlarını 3300x'e yüzde kaç fark açıyor onu söyleyin.

• çekirdek islerine fazla kafayı takmayın gerçek şu ki artık herkes amd işlemci alıyor. intel toz duman

• çok daha uyguna çok daha performans ve güç.

• Bu kıyaslama tam olarak doğru olmaz 12 çekirdekli işlemciyle 4 çekirdekli işlemcinin termal bütçeleri aynı olmuyor gelişimi analiz etmek açısından selefiyle kıyaslamak daha doğru olucaktır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ryzen 5000 serisi almayip intel almak için bir neden soyler misiniz

• 5900X biraz canımı sıktı bu haberle, gönlüm isterdi ki 3900X' e kafa göz dalsın , ama bu değerler tatmin edici değil çünkü 5900X hangi frekansta çalışıyor belli değil. Tekli çekirdekteki farkında göre 5900X , 3900X ten ortalama %15 daha iyi bir cpu olacak diye düşünüyorum. Yani 5900X e geçmeme gerek kalmamış olabilir. 5950X sonuçlarını bekleyelim bakalım.

Bu dediğim benim gibi bir kullanıcı için geçerli tabiki. Fps kaygısı olanlar için tek çekirdekte %25 artış , 5900X in 3080 vb. kartlarda yiyeceği darboğazın önüne geçilmesini sağlar. Malum, sene oldu 2020 , evde 20 30 çekirdek cpu kullanıyoruz da , daha bir elin parmaklarını geçemedi uygulamalar :)

• Muten Baba kullanıcısına yanıt

3900X kullanan birinin geçmesine gerek kalmaz elbette. Sıfırdan alacak olanları daha çok ilgilendiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 2 Ekim 2020; 16:17:9 >
  • 11. nesil olabilir, mimari tümden olmasa bile değişiyor. Bunun dışında mühendislik uygulamaları aklıma geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: DjarumBlack-

ryzen 5000 serisi almayip intel almak için bir neden soyler misiniz

10400F ile ucuz sistem toplama dısında bir neden yok.Zaten oyunlar dısında AMD uzak ara onde, ustune Z490 da bile PCİE 4.0 belirsiz, Orta Sınıf B550 bile teknolojik olarak cok daha ustun,dsaha dusuk guc tuketimi de var.Oyunlarda da yakaladı ya da gecti mi zaten Intel in onde oldugu tek bir alan kalmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

3900X kullanan birinin geçmesine gerek kalmaz elbette. Sıfırdan alacak olanları daha çok ilgilendiriyor.

Aslında ben 5900X değil 5950X bekliyorum hocam sonuçlarını :)

• quote:

Orijinalden alıntı: VS18

Bu kıyaslama tam olarak doğru olmaz 12 çekirdekli işlemciyle 4 çekirdekli işlemcinin termal bütçeleri aynı olmuyor gelişimi analiz etmek açısından selefiyle kıyaslamak daha doğru olucaktır

4 çekirdek yapısı değil benim orada demek istediğim.3300x single ccx yapı ya 5000 serisi de bu yapıyla geliyor ya bu da tek çekirdek başarımını arttırıyor.yani bunların %25 dediği bana göre daha düşük oluyor.bu durumda 3300x'i zen2 mimari olarak saymamak gerekiyor.zen2.5 mesela ben cpu-z'de 568 tek çekirdek aldım.bana faydası biraz daha fazlasını deli gibi oc yapmadan almak olacak.

• 11. nesilde İntel büyük değişim yaşayacak. Özellikle apu alanında ve mobil tarafta çok ciddi performans artışları görecek gibiyiz. Bekleyip görmekte fayda var ama ihtiyacı olan 5000 serisi alsın çünkü 11. nesil masaüstü platformu için daha 1 yıl belki daha fazla zaman var.

• Anladım hocam peki hangi koşullarda tek çekirdekte 568 aldınız acaba

• Single core boostu ile oluşmuş skor değildir umarım Ryzen 9 5900X, 3900X'e tek çekirdekte %25 fark açıyor  Şu single core scorunu, all core aktifken ölçmek lazım. Single core boostları sadece göz boyama.

• CPU-Z Sürüm 1.90.0

Sürüm tarihi: 28 Ağustos 2019

https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html#version-history

Sonradan 1.91, 1.92 ve 1.93 çıkmış.

Test sistemi bilgisi yok, İşlemci hızı=?

Testteki referans işlemci 3700x. 3900x ölçeklemesi editörün kendi tasarrufu olduğu için tabi ki birşey denemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Epirus -- 2 Ekim 2020; 17:38:49 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu testlerde şu an henüz çok bilinmeyen var. Umarım çıktığında da bu benzer rakamlarda performans verir, bana kalırsa IPC konusunda %15 iyileştirme dahi yapsa yeni ryzen serisi başarılı olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: VS18

Anladım hocam peki hangi koşullarda tek çekirdekte 568 aldınız acaba

• Bakalım Ryzen 1600 AF den Ryzen 5600 geçmeye deger performans farkı vericek mi 2k da? 3600 yeterli degildi.

• bence bunlar önce 1 2 3 4 5 diye işlemcileri yaptılar her yıl birini çıkarıp yüzde 15 ipc artışı deyip kaktırıyorlar bize ilkini alan kobay benim zatenRyzen 9 5900X, 3900X'e tek çekirdekte %25 fark açıyor Ryzen 9 5900X, 3900X'e tek çekirdekte %25 fark açıyor Ryzen 9 5900X, 3900X'e tek çekirdekte %25 fark açıyor 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 3 Ekim 2020; 1:45:42 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.