Şimdi Ara

Hubble'dan büyüleyici Jüpiter ve Europa fotoğrafı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Geçtiğimiz Nisan ayında 30. yaş gününü kutlayan Hubble, yakaladığı muhteşem fotoğraflarla bizleri etkilemeye devam ediyor. Dev teleskop gözlerini bu sefer uzak galaksilere değil, Güneş Sistemi'mizin dev gezegeni Jüpiter'e çevirdi. Yukarıdaki muhteşem fotoğrafta Jüpiter ve Jüpiter'in ünlü uydusu Europa'yı görüyoruz.

NASA tarafından yayınlanan bilgilere göre Hubble bu fotoğrafı 25 Ağustos 2020 tarihinde, Jüpiter Dünya'dan tam 653 milyon kilometre uzaklıktayken çekmiş. Fotoğrafta Jüpiter'in tüm detayları inanılmaz bir netlikte görülebiliyor. Gaz devinin türbülanslı atmosferi, Büyük Kırmızı Leke'si ve kırmızı lekenin etrafındaki diğer dev kasırgalar büyüleyici bir görüntü sunuyor. Jüpiter'in sadece kırmızı lekesi bile Dünya'dan çok daha büyük bir genişliğe sahip.

Hubble'ın fotoğrafındaki bir diğer dikkat çeken nokta ise, gezegenin orta-kuzey enlemlerinde görünen beyaz kasırga olmuş. Uzunca bir yapıya sahip olan bu kasırga saatte tam 563 kilometre hızla hareket ediyor. NASA kasırganın 18 Ağustos'ta oluştuğunu belirtti.

Fotoğrafın orijinal hali için buraya tıklayabilirsiniz.

NASA'nın 1990 yılında yörüngeye yerleştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, yaşanan bir takım aksaklıklar nedeniyle ancak 1993 yılında tam olarak faaliyete geçebilmişti. İsmini evrenin sürekli genişlediğini ve Samanyolu dışında da galaksilerin var olduğunu keşfeden ABD'li astronom Edwin Hubble'dan alan teleskop, yakaladığı muhteşem fotoğraflar ve birbirinden ilginç keşifleriyle yaklaşık 27 yıldır evrenin sırlarını ortaya çıkarıyor.

• Biz büyük bir topun üstünde yaşamıyoruz. Bize göre büyük olabilir fakat evrende nokta kadar bile değil. Evrenin büyüklüğünü dahi yeterince kavrayabildiğinizi düşünmüyorum.

Kafamı kaldırıp gökyüzüne bakınca, uçsuz bucaksız uzaydaki her atomun bitmek tükenmek bilmeyen enerjisinin kaynağını aklım almıyor. Varsa izahınız söyleyin. Her gökyüzüne daldığımda daha bir hayran oluyorum bu sisteme.

Uzayda çok yoğun bir madde varmışta o patlamış hedesine hiç girmeyin, o maddenin kaynağı neydi, durduk yere ben patlayım sonsuz genişleyim demesinin nedeni neydi gibi başka cevapsız sorulara neden olduğunu, enerjinin yoktan var olamayacağı gerçeğininde bu teoriyle çeliştiğini söylemek isterim. İnsanlık bu evrende nokta kadar bile değil, böylesine muazzam bir sistemin, kendi kendine oluştuğunu düşünmekte bana saçma geliyor.

Size bir soru sorayım, Uzayın,evrenin kuralları yani "gerçekliğin" kuralları neye göre belirleniyor? Bana göre bu soru çok derin, yüzeysel olarak düşünmeyin bu soruyu. Anlam veremediğim, daha doğrusu cevabını anlayamayacağım bir soru bu.

Bu sorunun anlamlarının birisini yazayım mesela. Eğer 2 boyutlu olsaydık 3. boyutu algılayabilir,3 boyutlu bir nesneyi aklımızda canlandırabilirmiydik? Şimdi aklınızda 4 boyutlu bir nesneyi canlandırmaya çalışın. Aklınızda oluşturabiliyormusunuz? İnsanlık uzayın bilinmezliklerini çözmenin daha çok başında, bu kadar cürretkar davranabilme rahatlığını ben şahsen kendimde bulmuyorum. Evrenin ve bu sistemin ihtişamı beni dehşete düşürüyor. Daha gravitonun varlığını yeni yeni kabulleniyoruz. Ne algılayacak, nede oluşturacak bir makinemiz var. Belki bizimle aynı boyutta bile değil, fakat bizi etkiliyor.

4. boyutun varlığı nerden çıktı diye soranlar olabilir, kara deliklerin uzay zamanı büktüğünü biliyoruz, hangi boyutta peki? Bir kara deliğe yaklaşabildiğimizi varsayalım biz bu "bükülmeyi" fiziki olarak algılayabilecekmiyiz? Bir kağıdı büktüğünüzde,katladığınızda gözümüzle görebiliyoruz. Uzay zaman nereye doğru bükülüyor gösterebiliyormusunuz? Cevabınız varmı?

İnsan bilinci konusuda mesela hep kafamı karıştırır, neden ben bu bedeni kontrol edebiliyorumda sen neden kendi bedenini kontrol edebiliyorsun? Bizi biz yapan şey nedir tanımlayabilirmisin? Hafızayı kastetmiyorum, insan bilincinin kaynağını soruyorum. Bizler nöronlar arası birer elektronik aktivitemiyiz? Yoksa bizi biz yapan birşeyler varda yine algılayamıyor olabilirmiyiz? Cevabınız varmı?

Daha size bunlar gibi onlarca soru yazabilirim.

• İnsan hiç düşünmez mi boşlukta dolaşan yuvarlak büyük bir topun üzerinde yaşıyoruz. Tesadüfen kendi kendi kendine olma ihtimali varmı acaba diye ??

• Biz büyük bir topun üstünde yaşamıyoruz. Bize göre büyük olabilir fakat evrende nokta kadar bile değil. Evrenin büyüklüğünü dahi yeterince kavrayabildiğinizi düşünmüyorum.

Kafamı kaldırıp gökyüzüne bakınca, uçsuz bucaksız uzaydaki her atomun bitmek tükenmek bilmeyen enerjisinin kaynağını aklım almıyor. Varsa izahınız söyleyin. Her gökyüzüne daldığımda daha bir hayran oluyorum bu sisteme.

Uzayda çok yoğun bir madde varmışta o patlamış hedesine hiç girmeyin, o maddenin kaynağı neydi, durduk yere ben patlayım sonsuz genişleyim demesinin nedeni neydi gibi başka cevapsız sorulara neden olduğunu, enerjinin yoktan var olamayacağı gerçeğininde bu teoriyle çeliştiğini söylemek isterim. İnsanlık bu evrende nokta kadar bile değil, böylesine muazzam bir sistemin, kendi kendine oluştuğunu düşünmekte bana saçma geliyor.

Size bir soru sorayım, Uzayın,evrenin kuralları yani "gerçekliğin" kuralları neye göre belirleniyor? Bana göre bu soru çok derin, yüzeysel olarak düşünmeyin bu soruyu. Anlam veremediğim, daha doğrusu cevabını anlayamayacağım bir soru bu.

Bu sorunun anlamlarının birisini yazayım mesela. Eğer 2 boyutlu olsaydık 3. boyutu algılayabilir,3 boyutlu bir nesneyi aklımızda canlandırabilirmiydik? Şimdi aklınızda 4 boyutlu bir nesneyi canlandırmaya çalışın. Aklınızda oluşturabiliyormusunuz? İnsanlık uzayın bilinmezliklerini çözmenin daha çok başında, bu kadar cürretkar davranabilme rahatlığını ben şahsen kendimde bulmuyorum. Evrenin ve bu sistemin ihtişamı beni dehşete düşürüyor. Daha gravitonun varlığını yeni yeni kabulleniyoruz. Ne algılayacak, nede oluşturacak bir makinemiz var. Belki bizimle aynı boyutta bile değil, fakat bizi etkiliyor.

4. boyutun varlığı nerden çıktı diye soranlar olabilir, kara deliklerin uzay zamanı büktüğünü biliyoruz, hangi boyutta peki? Bir kara deliğe yaklaşabildiğimizi varsayalım biz bu "bükülmeyi" fiziki olarak algılayabilecekmiyiz? Bir kağıdı büktüğünüzde,katladığınızda gözümüzle görebiliyoruz. Uzay zaman nereye doğru bükülüyor gösterebiliyormusunuz? Cevabınız varmı?

İnsan bilinci konusuda mesela hep kafamı karıştırır, neden ben bu bedeni kontrol edebiliyorumda sen neden kendi bedenini kontrol edebiliyorsun? Bizi biz yapan şey nedir tanımlayabilirmisin? Hafızayı kastetmiyorum, insan bilincinin kaynağını soruyorum. Bizler nöronlar arası birer elektronik aktivitemiyiz? Yoksa bizi biz yapan birşeyler varda yine algılayamıyor olabilirmiyiz? Cevabınız varmı?

Daha size bunlar gibi onlarca soru yazabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilirKişi00 -- 20 Eylül 2020; 2:51:21 >

• torabi T kullanıcısına yanıt
    Haklısınız umarım herkes doğru yolu bulur. Zeus'un hiddetinden sakının

• crazywinner3 kullanıcısına yanıt
    Yorumunuza katılıyorum. Ra'nın ışığı üstünüze olsun.

• Yoo hepinizi ben yarattım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1 adet amip bile sizden daha çok düşünüyordur

Hayat ve evren tesadüfler üzerine de kuruludur. Her şeyin yazılı bir kuralı ve önceden belirlenmiş bir kaderi olduğu bir başka bakış açısı. Kaos teorisini incelemeni sağlık veririm. Ama sanıyorum her şeyi din ile çözmek biraz işin kolayına kaçmak olacak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monacomen -- 20 Eylül 2020; 9:6:49 >
  • Jupiter ve Europa düzdür ! :D

• crazywinner3 kullanıcısına yanıt
    forum ne çok kafir yaptı bu ara siz inamayanlar neden sosyal medyada bu kadar aktifsiniz?

• monacomen kullanıcısına yanıt

Bu gördüklerini sadece kendi beynini kullanarak açıklamayı denermisin?? Dinleri ,kaos teorisini ve başkalarının ne dediğini unut .sadece kendi beynin kullanarak hayal et uzay boşluğunda son surat ilerleyen yuvarlak bir küre ve üstünde hırsları hayalleri hiç bitmeyen insanlar buyur anlat

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @torabi Evren kendi kendine oluşmuş olamaz. Bu muazzam evreni uçan spagetti canavarı yaratmadıysa kim yarattı kardeşim? Ama işte bu kafirler bilmezler.

• BilirKişi00 B kullanıcısına yanıt

"enerjinin yoktan var olamayacağı gerçeğininde bu teoriyle çeliştiğini söylemek isterim." Şu cümlenizi okuduktan sonra sizin açınızdan sistem error verdi. Demek ki evreni yoktan var edecek bir tanrıya sizde inanmıyorsunuz. Fakat bunun farkında bile değilsiniz.

• EmuDev E kullanıcısına yanıt

Bilirler de söylemek islerine gelmez .adama ne görüyorsun kendin düşün söyle diyorum birilerinin düşüncelerini anlatıyor. Ee senin beyin ne işlev görüyor nerde sorgulama üzerine kafa yorma ??

• hiç denizi yok gibi gözüküyor

belki de ışık kırılmasından deniz bize farklı renkte de gözükebilir

• Önceden bu tür şeyleri cok takip ederdim ama hayat mücadelesi varken bunları takip etmek ütopik geliyor artık:)

• setcom_2000 kullanıcısına yanıt

Benin açımdan sistem niye error versin, benim inancım belli, ben bu teorinin doğruluğunu savunanların en temel bilgilerindeki çelişkiyi anlatmaya çalıştım, siz okun yönünü bana çevirmeye çalışmadan önce okuduğunuzu anlayın bence.İlk maddenin oluşumunun nasıl olduğunu nereden geldiğini neden patladığını(evren kadar yoğunken yani uzaydaki en ağır şeyken, ağır maddelerin(kara deliklerin kendi içlerinde sürekli çöktüğünüde bildiğimiz halde) izah edebiliyormusunuz? Belkide yaratılış, yaratıcının uzaya böyle bir madde oluşturup süreci işletmesiyle başladı aksini ispatlayabilirmisiniz? Veya bizi uzay denilen bir yerde simulasyon benzeri birşeye soktu bununda aksini ispatlayabilirmisiniz? Gerçekliğin ne kadarından haberdarız söyleyebilirmisiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilirKişi00 -- 20 Eylül 2020; 18:49:46 >

Kendi beynimi kullanıyorum tabii ki, henüz kiralık beyin fantezisini gerçekleştiren bir bilim yok ortada. Benim fikirlerimi koymuşum okumuşsun, ortada yukarıda. Sen safi goygoy çekiyorsun. Sen buyur koy ortaya varsa kafanda bir şey, dinliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monacomen -- 20 Eylül 2020; 18:23:46 >
  • monacomen kullanıcısına yanıt

Dostum fikrin ne ..?? Senin yazdıkların başkalarının fikirleri sorduğum soruya kendi beyninle cevap vermeni bekliyorum .

Sen önce kitap oku, nasıl yazı yazılır Türkçe nedir imla nedir öğren, noktalama işaretleri soru işareti nereye konur bil sonra benim aklıma danışırsın.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.