Şimdi Ara

Intel’in 4/8 izlekli Core i3 işlemcisi Ryzen 3 3300X ile eşleşiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Mavi ekip 10. nesil işlemcilerinde bir kere daha vites yükseltecek. Tepe modelde 10 çekirdek 20 izlekli model sunacak firma giriş seviyesinde oldukça rekabetçi olabilir.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız Ryzen 3 3300X ve Ryzen 3 3100 test sonuçları damağımızda tat bıraktı. Ortaya çıkan 2 yeni Intel işlemcisi giriş segmentinde işlerin kızışacağına işaret ediyor. Cinebench R20 skorları paylaşılan son işlemcile Core i3-10100 ve Core i3-10300 oldu.

2 yeni 4/8 Core i3 işlemcisi

Core i3-10300 4/8 yapıda 8 MB önbellekle desteklenmiş bir yonga. Frekans tarafında ise 3.7-4.4 GHz aralığı belirlenmiş. Core i3-10100’de ise Intel çekirdek/izlekl dengesini korurken önbelleği 6 MB’a düşürmesinin yanı sıra baz frekans ve tepe frekansta 100 MHz’lik kırpmaya gitmiş. Her iki yonganın da 65 watt TDP ile geleceğini de ekleyelim.

Cinebench R20 testine giren modellerden Core i3-10300 tek çekirdekte 457 puan alırken çoklu çekirdek testinde 2330 puan almayı başarmış. Kıyaslamak gerekirse çözüm tek çekirdek testinde Ryzen 3 3300X’ten geride.

Kaynak

Bu AMD’nin IPC avantajını ele geçirdiğini doğruluyor. Diğer taraftan rakamlar yine AMD’yi önde gösterse de çoklu çekirdek testinde daha yakın skorlar mevcut.

Eğer Intel yeni yongalarını rekabetçi bir fiyattan satışa sunarsa AMD’nin karşısında oldukça rekabetçi bir çözümle çıkabilir. Buna karşın beklentiler bunun tersi yönünde.

Ayrıca Bkz.Ryzen 3 3300X tek çekirdekte Core i7-7700K ile eşleşiyor

Hız aşırtma desteği ve buna uygun anakart fiyatlarını da göz önünde bulunduracak olursak Ryzen 3 3300X fiyat artısıyla daha tercih edilesi konumda oturacağa benziyor.

• vay be bu intel dünyaları yedi doymadı...şimdi amd ile baş edemiyor ...hemde ucuz dedigimiz amd nin fiyat seğmentine inmesine rağmen

• İntel 1000 dolara 4 cekirdekli islemci satsa bunu bile savunan olur

Heriflerin öyle kitlesi var ki ucuza 16 cekirdekli islemci cikaran AMD ye saldırıyorlar

İntel yuzunden teknoloji gelisemedi islemci sinirlari yuzunden

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ucuza 7700K sahibi olucaz çok güzel bir şey
  • Abi bu işlemciler kaç gündr niye eşleşip duruyor, mevsimi mi bunların?
  • Nerden nereye. Kac senedir 4/8 islemcileri iteleyip duruyordu. 3 senede giris seviyesine düştü 4/8
    Bir yandan da bu durum işimize de geldi bence. Halen 2500k kullaniyorum. Son birkaç yildaki gibi, çekirdek sayisinda sürekli gelişme olsaydi 2012 den beri; 2500k bu kadar uzun ömürlü olmazdı benim için.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

Abi bu işlemciler kaç gündr niye eşleşip duruyor, mevsimi mi bunların?
    Verdim artını hocam
  • böyle adam ederler, kurtulduk sonunda 4/8 üst limitten
  • iyi de 16 çekirdekli işlmeci dediğin işlemciyi 6 çekridekli 9600K, extreme OC ile oyun performasnında geçiyor onun haricinde autocad konusunda da büyük ihtimal geçiyordur yayıncılık konusunda yine 9700K oldukça iyi olsa da 2K konusunda 3950X olabilir.

• 4/8 i3? Bunu yaparken ula oglum amd sen meymur olmasan sen meymur olmasan diye söylenmiştir :)
  • 2017 yılında böyle olacağını yazmıştım. İntel fanatikleri güldüler. Alın size sonuç :) Asıl komik olansa yeni nesil konsollardan sonra 2000TL fiyat çekilen 7700k nın kaç paralara düşeceği
  • vamp kullanıcısına yanıt
    Bizim ülkede düşmez 1500ün altına. Çünkş araştırmayı okumayı sevmiyoruz fazla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

2017 yılında böyle olacağını yazmıştım. İntel fanatikleri güldüler. Alın size sonuç :) Asıl komik olansa yeni nesil konsollardan sonra 2000TL fiyat çekilen 7700k nın kaç paralara düşeceği
    aynen hocam, o yazıyı ilk yazdiginizda okumuştum aradan iki sene geçti yanlisim yoksa ve siz haklı ciktiniz size diretentler olmuştu, birazdan gelirler herhalde çünkü söylüycek sözleri vardır mutlaka :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Koskoca Intel AMD'nin önünde dizmi Çöktü şimdi
  • AMD : Hadi koçum (İntel) sen peşinden gel artık.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.