Şimdi Ara

TSMC: 3 nm 2021’de geliyor 5 nm’de hacimli üretime geçildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD’nin son dönemde önemli iş ortaklarından biri haline gelen TSMC yarıiletken piyasasının önemli döküm tesislerini elinde tutuyor. Firma 3 nm için gelecek yıla işaret ediyor.

Pazardaki talep 5 nm'ye geçişi kolaylaştıracak

TSMC’de baş yönetici koltuğunda oturan CC Wei’nin açıklamasına göre firma 5 nm sürecinde hacimli üretime çoktan geçiş yapmış. Wei’ye göre akıllı telefon ve HPC pazarındaki devamlı talep sayesinde endüstri 5 nm tekniğine akıcı bir geçiş yapacak.

Ayrıca TSMC, 5 nm’ye yönelik  7 nm, 16 nm ve 28 nm gibi uzun ömürlü bir nod beklentisi içerisinde. Diğer taraftan firma 5 nm’ye yönelik öngörülerini de revize etmiş durumda, 5 nm bantları TSMC’nin bu yılki gelirlerinin %10’unu teşkil edebilir.

3 nm'de FinFET'e devam

Bununla birlikt gelecek yıl üretimine başlanacak 3 nm’nin 5 nm gibi tam bir nod adımı niteliği taşıyacağı ve FinFET transistör yapısının kullanılmaya devam edileceği bilgisi de paylaşılan önemli detaylar arasında.

Ayrıca Bkz.Samsung 2022’de 3 nm’ye geçiyor

Son olarak bağımsız yarıiletken üreticisi 7 nm sürecini de ikisi EUV tabanlı olmak üzere N7, N7+ ve N6 teknikleriyle genişletmeyi planlıyor. Yeni 3 bandın 2020 gelir pastasındaki payı %30 seviyesinde seyretmesi bekleniyor.

Kaynak:https://www.guru3d.com/news-story/tsmc-3nm-in-2021and-5nm-has-satisfactory-yields.html

• intelin gözü yaşlı hani 10 nm altı imkansızdı :D

• Yok artık o kadar da olmaz diyoruz ama oluyor.

• Acaba Samsung yetişebilecek mi?

• 3 ve 5 nm ile üretilen çip var mı şu anda?
  • Nvidia nın 3000 serisi 7 NM ile gelicek deniliyor , 4000 seriside herhalde 3 NM ile gelir , RTX 4080 TI için bekliyorum.

Not : Şuan RTX 2080 TI kullanıyorum.
  • Intel de TMSC ye ürettirir yakında, fakat tasarımı da buna göre yapması lazım

• TheJudgé kullanıcısına yanıt
    İnşallah diyorum 👍

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Technical.assistance

intelin gözü yaşlı hani 10 nm altı imkansızdı :D
    Şun anki üretim metotları ile (litografi) başka bir yol bulunamazsa teorik sınır 1.1 nm (pratikte 1.4-1.6 nm) yani yaklaşık 5 silisyum atomu kadar. Silisyum atomunun kovalent çapı 0.22 nanometre kadardır.

Artık bundan sonra yola katırlarla devam ederiz. (daha önce yazmıştım)
  • Gelsin gelsin iyidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: melikulupinar

Şun anki üretim metotları ile (litografi) başka bir yol bulunamazsa teorik sınır 1.1 nm (pratikte 1.4-1.6 nm) yani yaklaşık 5 silisyum atomu kadar. Silisyum atomunun kovalent çapı 0.22 nanometre kadardır.

Artık bundan sonra yola katırlarla devam ederiz. (daha önce yazmıştım)

Alıntıları Göster
    Melik hocam selamlar. Burada pek çok kişinin kafasının karıştığı bir mevzu var, yanıtlasanız keşke aydınlanırız biraz Acaba üreticilerin 3-5nm diye giden adlandırmalarından neyi anlamalıyız, hangi birimi baz alıyorlar? Bahsi geçen değerler neyin hassasiyeti veya uzunluğu? Sizin söylediğiniz 1 küsür nm, alta bıraktığım tabloda hangi birimin sınırı için geçerli? Orada 40nm gibi boyutlar var, o zaman katırlarla gitmeye daha çok mu var? Yoksa intel'in, tsmc'nin direkt söylediği 3-5nm ismi, 1nm inmiş olunca daha gidecek yol kalmayacak bunu mu söylüyorsunuz?(mevcut üretimle)

Mesela bu tabloada 10nm ile ilgili boyutlar verilmiş ama 10nm yakın bir değer bulup onunla bağdaştıramadım?
    https://hizliresim.com/bq2Hd5

TSMC: 3 nm 2021’de geliyor 5 nm’de hacimli üretime geçildi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 21 Nisan 2020; 2:48:44 >

• .V. . kullanıcısına yanıt
    İki transistör arası mesafe. Ne kadar küçülürse yol da o kadar azalır ve aynı alana daha çok sığar, kısaca ne kadar çok transistör o kadar iş ve ne kadar az yol o kadar az enerji tüketimi. Kabaca böyle. Bu sadece üretim tekniğiyle kazanılan verimlilik bir de tasarım boyutu var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Led Zeppelin -- 21 Nisan 2020; 5:18:21 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üretim tekniğinden kaynaklı olarak intelin 22 nanometresi, diğer üreticilerin 16 nanometresine karşılık geliyordu. Biliyorum kulağa saçma geliyor ama soyledigim doğru.

• Tahmin büyük ihtimal doğru, bende öyle düşünüyorum. 3000 serisi 2020 de çıkarsa 4000 serisi 2022 de anca çıkar, o zamana da 3nm üretim baya olgunlaşmış oluyor zaten

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.