Şimdi Ara

## ATi Radeon HD 2900XT Üzerinde 1ns Bellek Kullanılıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi Radeon HD 2900XT Üzerinde 1ns Bellek Kullanılıyor ##

Bugün resmen lanse edilen ve satışa sunulan ATi Radeon HD 2900XT'nin artık tüm detayları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bilindiği İlk çıkan modellerin neredeyse tamamının grafik işlemci hızı 740MHz, bellekleri ise 1650MHz olarak gelmekte.

Açıkçası hız aşırtılmış değerleri ile standar saat hızlarına çalışan GeForce 8800GTX'i yakalayabilidği test sonuçları ile ortaya çıkan Radeon HD 2900XT'nin overclock potanisyeline yönelik yeni haberler var. Öncelikle şunu belirtelim, 2900XT üzerinde yer alan iri bakır blok ve fana rağmen kart ciddi şekilde ısınıyor ve hatırı sayılır bir gücü güç kaynağınızdan talep ediyor. Yani olası bir overclock uygulaması standart çalışma koşulları altında kartın fiziksel durumunu emin olun daha iyi yapmayacak.

Gelelim kartın ciddi overclock potansiyeli taşıdığı noktaya. AMD-ATi, Radeon HD 2900XT üzerinde dünyanın en büyük bellek üreticilerinden Hynix'in 1ns'lik HY5RS573225A FP-1 koduna sahip GDDR3 belelkleri kullanılmakta. Gelen bilgilere göre, Radeon HD 2900XT üzerinde 1650MHz'de çalışan belleklerin 200MHz'i rahatlıkla, default olarak gelen 2.2v'lik gerilimin ise bir miktar arttırılması ile belleklerin 2200MHz'i de görebileceği ifade ediliyor.

Kartın çıkış tarihine yönelik olarak yapılan tartışmalar bugünden sonra performansına ve overclock yeteneklerine kayacak gibi.

• ohşş
  • Haber için teşekkürler, ben de bir eklemede bulunayım. Ati bu kart üzerinde yazılımsal voltaj düzenlemesine izin vermiş. Extreme overclockcular için güzel bir haber bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marstazaman -- 14 Mayıs 2007; 16:29:43 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: marstazaman

Haber için teşekkürler, ben de bir eklemede bulunayım. Ati bu kart üzerinde yazılımsal voltaj düzenlemesine izin vermiş. Extreme overclockcular için güzel bir haber bu.
    />

ooo süper

• quote:

Haber için teşekkürler, ben de bir eklemede bulunayım. Ati bu kart üzerinde yazılımsal voltaj düzenlemesine izin vermiş. Extreme overclockcular için güzel bir haber bu.
    />

• Dostlarım artık r600 isterse kanat takıp uçsa bile artık yapacak çok şeyi kaldığına inanmıyorum.Nvidia malı götürür....
  • Valla arkadaşlar ATİ kartta 1650MHz lik ram hızı vermiş. Yani 1800MHz de yapabilirdi. Acaba kart gerçekten çok ama çok ısındığı için bu değerler düşük seçilip, bizim şansımıza kalmış bir şekilde OC yapmamızı mı istiyor. (OC yapınca garanti kapsamı dışı tabiki.)
  • 2200Mhz görürse rahatlıkla 8800GTX'i geçebilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

Valla arkadaşlar ATİ kartta 1650MHz lik ram hızı vermiş. Yani 1800MHz de yapabilirdi. Acaba kart gerçekten çok ama çok ısındığı için bu değerler düşük seçilip, bizim şansımıza kalmış bir şekilde OC yapmamızı mı istiyor. (OC yapınca garanti kapsamı dışı tabiki.)

Bence Ati en azından kendisine gönül verenleri ve overclock potansiyeline önem veren kullanıcıları cezbetmek için kartın hız aşırtma yeteneklerini baya ön planda tutmuş. Kartın overclockla onca ısınma sorununa rağmen %15-20 lik bir performans artışı yakalaması oldukça güzel bence.
    Ve bilhassa modifiye soğutma çözümlerini firmalar uygulamaya başladıkça ısı sorunu azalmış, overclock kapasitesi daha yüksek 2900XT ler bizleri bekliyor demektir.

• Hafıza bant-genişliği bu kadar yüksek bir kartın doku filtrelemesi bu kadar kötü olabilirdi. Beyond3d deki doku filtereleme değerlerine bakıp üzülmemek elde değil:
    http://www.beyond3d.com/content/reviews/16/13
    1ns hafıza kullanmış ama doku filterelemeyi bir jenerasyon geriden yapmış neredeyse. Saf verteks işlemle, saf shader işlemlemede muhteşem hızlı, 8800gtx'i baya güzel hırpalıyor gördüğüm bir kaç testte fakat sanırım bu filtreleme hızındaki yavaşlık onu geri tutuyor.

(Bu arada latency ve bant genişliğinin direk ilgisi yok da, ben yine dip not geçeyim istedim!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hesido -- 14 Mayıs 2007; 16:55:52 >
  • bekliyorda acaba sıvı sogutmalı sistemi ne kadara çıkacak..ne kadar perfonmans verecek ne kadar psu gidecekte vs...Fx hocam bu sonuçlar acaba kaç gibi foruma düşer haber varmıdır durumlardan ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hesido

Hafıza bant-genişliği bu kadar yüksek bir kartın doku filtrelemesi bu kadar kötü olabilirdi. Beyond3d deki doku filtereleme değerlerine bakıp üzülmemek elde değil:
    http://www.beyond3d.com/content/reviews/16/13
    1ns hafıza kullanmış ama doku filterelemeyi bir jenerasyon geriden yapmış neredeyse. Saf verteks işlemle, saf shader işlemlemede muhteşem hızlı, 8800gtx'i baya güzel hırpalıyor gördüğüm bir kaç testte fakat sanırım bu filtreleme hızındaki yavaşlık onu geri tutuyor.

(Bu arada latency ve bant genişliğinin direk ilgisi yok da, ben yine dip not geçeyim istedim!)

Driver geyiqlerinden fln mı böyle acaba?

Bi de ekran kartından yazılımsal voltaj ayarını ilk kez görüyoruz herhalde demi?

• ne kart çıkarmışlar . overclock yetenekleri diye buna denir....
  • Yazilimsal voltaj x1800 ve x1900 serisinde de vardı. Ozellikle bole dusuk ns li ramlerde voltaji arttirmak için fiziksel mudahale yapmaya gerek kalmamasi cok iyi.
  • quote:

/>

keşke diğer kartlardada yazılımsal voltaj verilebilse süper olurdu
  • quote:

Orjinalden alıntı: FaTeeH

quote:

/>

x18xx ve x19xx serisinde var benim bildiğim.benim emektar x1800gto nun bile voltajı artıyor ati tool ile

• quote:

/>

İşte bu güzel haber
  • quote:

Orjinalden alıntı: erdemakbıyık

quote:

Orjinalden alıntı: FaTeeH

quote:

/>

x18xx ve x19xx serisinde var benim bildiğim.benim emektar x1800gto nun bile voltajı artıyor ati tool ile

bende neden öyle bişey yok o zaman? benim kartta x19xx serisi

• kart zaten kağıt üzerinde herşeyiyle üstün 8800gtxten ama gel gelelim perormasta çok bişey yok, arkadaşlar bu kartlara dx10diye bu kadar para vermek saçma olur, sene sonuna doğru çıkacak olan modeller dx10 uygulamaar da ortada olacağı için, ozman almak çok dha mantıklı, ama yeni bilgisayar alcam diyenler f/p kart diyorsa hala 320mb 8800gts'yi tahtından edecek rakip yok
  • Kendi fikrimce,benim gibi orta bütçeli kullanıcılar için bu sefer ati işi beceremedi...

Ben bu kartı alacak parayı hazırlayacam.Alacam takacam baktım olmuyor...Neden Çünkü Psu'm 400 wat...
    Ver 150 kaat daha al bi 600 watt..
    Ebu sefer kartın sınırlarını zorlayamıyorum(neden tam kapasite kullanamayayım dğeil mi o kadar para verdik)
    Hayda...
    Ver 100 kaat daha soğutma sistemine......

Olmadı ati...İStemeye istemeye Nvidia kullandıracaksın adama....

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.